אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יומן בחירות לרבנות הראשית: מהומה בגזרה המזרחית

שבוע לפני הבחירות לרבנות הראשית. הערב בשעה 17:00 הוא המועד האחרון להגשת הטפסים להתמודדות, כשעדיין לא ברור מי יכול להתמודד על משרת הראשון לציון. היועץ המשפטי יצא נגד מועמדותו של הרב שמואל אליהו, ואילו הרב יצחק יוסף יצטרך לאשר את ה"כושר" כדי להיות מועמד. בגזרה האשכנזית - שקט תעשייתי

יומן בחירות לרבנות הראשית: מהומה בגזרה המזרחית
  הרבנים יצחק יוסף ושמואל אליהו (צילום: פלאש 90 ומאיר אלפסי)

הסיבוב הראשון לבחירות לרבנות הראשית יסתיים למעשה היום בשעה 17:00, המועד האחרון בו ניתן להגיש מועמדות לתפקיד הרב הראשי והראשון לציון.

מי שכבר הודיע כי לא יתמודד הוא ח"כ לשעבר הרב חיים אמסלם שהיה שמח מאוד לקחת קולות ממועמד ש"ס, הרב יצחק יוסף, אך לא הצליח לגייס 20 חתימות של אנשי הגוף הבוחר התומכים בו.

בכלל נדמה כי אחרי קרבות סוערים בגזרה האשכנזית, בייחוד בתוך הציבור הדתי לאומי, שורר שקט מתוח בין הרבנים, ואילו הקרבות הקשים עברו לגזרה המזרחית

החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין כי מועמדותו של הרב שמואל אליהו בעייתית, הביאה את ח"כ פארג' להגיש בג"צ נגד מועמדותו של הרב מצפת. הדיון נקבע ליום שלישי הבא, יום לפני הבחירות לרבנות. לא ברור שבג"צ ייקח חלק בעניין ובסביבת הרב אליהו יקוו כי הוא יודיע על אי התערבות, אך מנגד, החלטה של בג"צ על פסילת הרב אליהו בבחירות לרבנות תשמש כלי בידי מתנגדיו ודלק להליך הדחתו מהרבנות בצפת.

● מצטרפים לדף הפייסבוק של סרוגים ונשארים מעודכנים כל הזמן

בכל הסוגיה הזו של הרב שמואל אליהו, בולטת שתיקתו של יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, שככל הנראה לא מעוניין להביע תמיכה ברב שמואל אליהו, כדי ש"הכתם" על תמיכה ברב "קיצוני" לא תדבק בו. בבית היהודי ממשיכים לפעול לבחירתו, אם כי בצורה פרטית, כשהרב אלי בן דהן נפגש עם אנשי הגוף הבוחר ומשכנעם לבחור ברב אליהו.

הרב יצחק יוסף בכושר

סוגיה שעלתה בימים האחרונים נוגעת סביב כושרו של הרב יצחק יוסף לכהן כרב עיר. הרב יצחק יוסף הוסמך לרבנות עיר, אך במסלול המקוצר של "תלמידי חכמים" שאינו מצריך בחינות בכתב. בשל העובדה שהרב יצחק יוסף לא משמש כרב עיר אלא כרב שכונה, הוא נדרש לחדש את הסמכתו כל תקופה.

במחלקת הבחינות של הרבנות הראשית לישראל, עסקו בשבוע שעבר במבחני ההסמכה ולא התפנו לשלוף מהארכיון את תיקו האישי של הרב יצחק יוסף כדי לוודא האם הוא נבחן או האם צריך לחדש את הסמכתו בעל פה.

בכל מקרה מועצת הרבנות הראשית לישראל תתכנס היום כדי לחדש את הסמכתו, ובכך יוכל להגיש את מועמדותו לרבנות הראשית לישראל. הבעיה היא שמתוך 16 החברים במועצת הרבנות, לפחות 10 הם בעלי ניגוד עניינים. חלקם קרובי משפחה של הרב או מתמודדים מתחרים בבחירות לרבנות הראשית לישראל (והרב מצגר בנבצרות). ייתכן ולא יהיה קוורום (מספר חברים מינימלי) באסיפה כדי לאשרר את הסמכתו מחדש, מה שיצריך את בדיקת תיקו האישי או את הסרת מועמדותו.מי שיהנה מההפקר הוא הרב יהודה דרעי, אחיו של אריה דרעי, שכבר הגיש מועמדות עם יותר מ20 החתימות הדרושות בגוף הבוחר.

בש"ס יודעים כי כל קול חשוב בבחירות האלה, בהם הם נמצאים במצב קשה, כשגם השתלחותו של הרב שלום כהן נגד הכיפות הסרוגות, פגעה בהם בגוף הבוחר. בסופו של דבר קשה להאמין כי ש"ס תריץ שני מועמדים, ושמועות על פרישתו של הרב דרעי כבר עלו והוכחשו, והערב כשיוודע האם הרב יצחק יוסף יכול להתמודד יתברר מי משניהם ירוץ מטעם ש"ס.

בנוסף אליו הגיש הרב ציון בוארון שבשקט בשקט הופך למועמד הבכיר, ביחוד על רקע פסילת הרב שמואל אליהו והרב יצחק יוסף. מי שמכהן בבית הדין הרבני של ירושלים, ונהנה מתמיכת הרב שלמה עמאר, עשוי להיות ההפתעה של הבחירות, כשהוא ייתמך על ידי כל מי שירצה להפסיק את ההגמוניה של ש"ס ברבנות הראשית.

שקט בחזית האשכנזית

בבחירות לרבנים האשכנזים, כמו שנכתב למעלה, אין הרבה חדש. הרב סתיו שהיה בקדמת הבמה התקשורתית במשך שבועות ארוכים, עשה צעד אחורה, וכעת הוא מתמקד בשכנוע הגוף הבוחר. הרב דוד לאו שומר על אש תקשורתית נמוכה, וגם הרב שפירא והרב איגרא שעשו צעד קדימה מבחינה תקשורתית, חזרו לשקט התעשייתי שאפיין את התמודדותם במסע הבחירות האחרון.

אתמול נולד לרב דוד לאו נכד, מה שאומר שאם לא יהיו עיכובים (צהבת), תתקיים הברית ביום הבחירות. תחילת ההצבעה תוכננה לשעה 15:00, כך שבמשפחת לאו יספיקו להביאו בבריתו של אברהם אבינו ולאחר מכן לגשת להצבעה.

התוצאות הסופיות צפויות לקראת השעה 20:00 בערב, אלא אם יצטרכו סיבוב נוסף של בחירות שיתקיים מיידית. כאמור, הערב בשעה 17:00 נדע סופית את רשימת הרבנים המתמודדים, כשייתכן ואחד או שניים מהם יפרוש עד ליום הבחירות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
בע"ה הרב סתיו ייבחר!
| 17-07-2013 13:07
2
בעז"ה יבחר הרב ציון בוארון שליט"א , הגמוניית משפחת יוסף
חיים | 17-07-2013 13:10
צריכה להיפסק.
3
ל-1, למה אתה פאסימי?
ירון | 17-07-2013 14:14
4
הרב שפירא הרב הראשי הבא !!!!
יצחק אחד שיודע | 17-07-2013 14:18
5
על כולנו להתאחד ולבחור ברב בוארון אם הרב אליהו ח"ו יפסל
אריק | 17-07-2013 14:20
רק לא לתת מתנה לש"ס . הם צריכים להיות על הקרשים מייד
6
הרב יעקב שפירא זוכה לרוב הקולות!!! אחרי בדיקה יסודית!!!
נעם | 17-07-2013 14:20
של הגוף הבוחר
7
המתאים מכולם הוא הגאון הרב רצון ערוסי שליט"א
בני ברקי | 17-07-2013 14:52
גאון אדיר בתורה, עניו מאין כמוהו!!! יכול לעמוד בגאון מול כל התערבות של שופטי בג"ץ עקב היותו ד"ר למשפטים. יודע להתנסח מעולה. יודע להאהיב את התורה על החילונים. זו הזדמנות פז לבחור בו.
8
על כל הציבור הדתי להתאחד סביב הרב רצון ערוסי
שי | 17-07-2013 14:57
איש של אחדות עם ישראל! מעל לכל פלגנות פוליטית. גדול מאוד בתורה, בחכמה כללית, ומעל הכל מידות טובות שכל כך חסרות היום לאישי ציבור. אדם מקסים! איש גדול שמדבר אל כל אדם ואפילו לקטנים בגובה העיניים. לא מחשיב את עצמו כלל. מיישם את כל מה שדורש הרמב"ם מתלמיד חכם אמיתי.
9
ל6. שטויות אחרי בדיקה יסודית
| 17-07-2013 14:59
10
ל2, הרב בוארון שסניק, הוא ישלים עם שס
ק | 17-07-2013 15:01
לכן, עדיף להצביע לרב רצון ערוסי שליט"א. מתאים לכל הדעות.
11
יפה
| 17-07-2013 16:52
יפה. תעדכנו בהמשך היום.
12
שום מהומה , הרב אליהו אברזל המוכשר ,המוסרי והמתון מכולם
עקיבא | 17-07-2013 17:17
13
יצחק יוסף ששמע קללות אביו ושלום עמלק ולא מחה לא ראוי !
משפלגה מקללת מקוללת | 17-07-2013 17:20
14
הרב שמואל אליהו שליט"א לא קיצוני
ג.כהן | 18-07-2013 9:58
התשקורת החילונית-שמאלנית מעוותת את המציאות והאמת.