אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אמנון בזק: "תופעה מצערת שחדרה מהתרבות החרדית לציונות הדתית"

הרב אמנון בזק מתייחס למכתב הרבנים נגד הרב אליעזר מלמד, ומותח בקורת על תופעת הפאשקוולים שחדרה מהתרבות החרדית לציונות הדתית: "עמדתו של הרב מלמד ראויה ליחס רציני הרבה יותר מאשר פאשקעויל"

"תופעה מצערת שחדרה מהתרבות החרדית לציונות הדתית"
  הרב אמנון בזק (צילום: יוטיוב / ישיבת הר עציון)

הרב אמנון בזק, מרבני הר עציון, תוקף את מכתב הרבנים שיצא היום (שלישי) נגד הרב אליעזר מלמד ומכנה אותו "פאשקוויל". לדברי הרב בזק, מדובר בתופעה מצערת שחדרה לציונות הדתית מהתרבות החרדית.

עוד באותו נושא

המפגש של הרב מלמד עם רבה רפורמית: 'תמוה וצורב'


97

דבריו של הרב בזק מגיעים מספר שעות אחרי המכתב נגד הרב אליעזר מלמד, בו קוראים ראשי ישיבות ורבני קהילות שלא לשתף כל פעולה עם התנועה הרפורמית. המכתב מגיע מספר ימים אחרי המתקפה של הרב הראשון לציון, הרב יצחק יוסף, נגד הרב מלמד, בעקבות פגישתו עם רבה רפורמית.

דבריו המלאים של הרב אמנון בזק

אחת התופעות המצערות שחדרו לאחרונה מן התרבות החרדית לציונות הדתית היא הפאשקעוילים, מודעות גדולות בניסוחים חריפים שעליהם מחתימים רבנים נגד עמדות תורניות אחרות.

הקורבן התורן של התופעה הוא הרב אליעזר מלמד שליט"א, מגדולי תלמידי החכמים ומפיצי התורה בעולמנו, שהעז להשתתף במפגש יחד עם רבה רפורמית מקהילה בצרפת.

לאחר דברים חריפים שאמר עליו לא מכבר הראשון לציון, גם רבנים מן האגף החרד"לי החליטו להשתתף במתקפה עליו, מבלי אפילו להזכירו בשמו, ואף טענו כלפיו ש"יש בזה חילול השם נורא".

הפאשקעויל מעורר צער משני היבטים. ראשית, לעצם הקונספט. האם אי אפשר לקיים מחלוקת עניינית לגופם של דברים? מה התועלת בהחתמת רבנים באופן הפוגע בכבודו של רב, שאיש אינו מטיל ספק בגדלותו בתורה, ביושרו וביראת השמים שלו?

עוד באותו נושא

מכתב רבנים נגד הרב מלמד: "לא לתת הכרה לרפורמים"


29

מי שמתנגד לדרכו, יכול לבטא את עמדתו בצורה עניינית ומכובדת, בכתב או בעל פה. פאשקעוויל איננו מוסיף רצינות לדיון, אלא רק יוצר תחושה של מאבק כוחני וניסיון להשתקת עמדות שונות בתורה עולם התורה הציוני. צורת התייחסות כזו, כשהיא מופנית כלפי תלמיד חכם כמו הרב מלמד, מחנכת לחוסר כבוד כלפי תלמידי חכמים ולחוסר סובלנות כלפי דעות תורניות שונות.

שנית, לגופו של עניין: האם באמת יש נזק כל כך חמור ממפגשים כאלה, העולה על התועלת שבהם, המצדיק נקיטת צעד חריף כל כך? התועלת הרי ברורה לכול – העמקת הקירוב והאחדות בתוך עם ישראל. הנזק, לעומת זאת, לוט בערפל: קשה לראות נהירה לקהילות רפורמיות בעקבות מפגשים כאלה, ובכלל, האתגרים הגדולים העומדת לפתחה של היהדות הם לא התפיסות הרפורמיות, אלא החילון.

עוד באותו נושא

הרב מלמד משיב למתקפות: אסור להחרים את הרפורמים


31

במיוחד הדברים נוגעים לקהילות רפורמיות בחו"ל, שאמנם אינן מונעות לצערנו תופעות התבוללות, אך מצד שני הן שומרות על זיקה יהודית מינימלית לאלו שהתרחקו עד מאוד משורשיהם. לו הייתה התנועה הרפורמית מפסיקה את פעילותה לחלוטין, התוצאה הרווחת לא הייתה חזרה המונית לעולם האורתודוכסי, אלא הסרת הנים האחרון שעוד קשר אלפים ורבבות לשורשם היהודי.

אולם גם מי שחושב שהמאבק נגד הרפורמים במאה ה-19 אכן רלוונטי גם היום, אינו יכול להתעלם מכך שבמציאות השונה והמורכבת כיום, עמדתו של הרב מלמד ראויה ליחס רציני הרבה יותר מאשר פאשקעויל.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
32 תגובות - 22 דיונים מיין לפי
1
שמח שיש רבנים...
מאיר | 10-11-2020 17:57
שמח שיש רבנים כמו הרב טאו והרב שמואל שאפשר לסמוך עליהם ביראת שמים ישרה ואמיתית.
2
רגשי נחיתות של החרד"לים מול החרדים החשוכים
מומחה לסיבוכים | 10-11-2020 17:57
והם הולכים ומתגברים
בלה בלה...
נחות חסר אופי | 10-11-2020 21:16
בלה בלה בלה בלה
מה קשור??
בחור ישיבה | 10-11-2020 18:04
לא כול דבר אצל החרדים הוא רע. וליפני שאתה מעיר שמעתיקים מהחרדים. בוא קודם נתרחק מהרפורמים...
3
מדוע כאן שותק הר' ראם?
מירו | 10-11-2020 18:03
מדוע כאן אינו מרשה לעצמו להגיב?
4
עדיף מאשר דברים...
שמוליק קיפוד | 10-11-2020 18:27
עדיף מאשר דברים מהתרבות החילונית שחודרים אלינו
@שמוליק. כל...
אלחנן | 10-11-2020 18:58
@שמוליק. כל התרבות הסרוגה היא כאילו. לא ממש ציונים ולא ממש דתיים. פשוט מתחזים מגלגלי עיניים.
5
יפה לך לשתור מול כל גדולי ישראל
ישראל | 10-11-2020 18:54
חוץ מזה שכל רבותינו היו משתשים בזה. הרציה היה מוציא כרוזים ללא הפסקה. יש לו ספר מלא בכרוזים או שתקרא לזה פעשקווילים. קוראים לו להלכות ציבור. ןגם למרן הראיה יש המון כאלה. אז זה לא תופעה שחדרה מהחרדים אלא דרך מכובדת לגילוי דעת של רבותינו. מה קרה פתאום מוציאים אחד שלא לרוחך ונדלקת? כל שני וחמישי יוצא גיולי דעת של רבנים בצורה כזאת ?
גם הראיה...
ישראל ישראלי | 11-11-2020 13:34
גם הראיה וגם הרציה קוק היו חרדים
טמבל, נאיבי ...
. | 10-11-2020 21:14
טמבל, נאיבי
6
הרב בוק והרב מלמד מלקקים לרפורמים--בושה!
יפיתי | 10-11-2020 19:01
שכואב עושים הכל, כולל פשקווילים! מה זאת אומרת חדרה מהתרבות החרדית לציונות הדתית כבוד הרב בוק והרב מלמד, שדוגלים ברפורמים, הם יצאו יצאו מכלל רבנים מורי הלכה, אסור לקבל הלכה מהם, מפירים את הלכה שאומרת שהרפורמים יצאו מכלל ישראל, והם רבנים כנועים שמלקקים לרפורמים! שגרמו אבדון לעם היהודים במיליונים של יהודים! אז במה הם יהודים???? ובמה יש להרב מלמד לחבק אותם?? היכן רבנים אילו מקיימים ההלכה של לא תגורו מפני איש? שצריך לקרה יהודים תועים צאן שנשבה אבל לא את הרפורמים, ולפי הלכות לשון הרע מותר לדבר בהם גנות, היות והם יודעים מהתורה הפכו אותה לתורת גויית הנוחה להם ,ומורדים בה' להכעיס ולתיאבון.
רציתי להגיב אבל...
אילן | 15-11-2020 10:04
רציתי להגיב אבל עדיף להתפלל עליך שתחזור בתשובה שלמה וגם לכלל ישראל.
הם רפורמים...
סרוג | 11-11-2020 15:31
הם רפורמים עד שוועד הרבנים נזכר שצריך לעשות מגבית
ממהלה' לכי...
פמיניזם | 10-11-2020 21:15
ממהלה' לכי תשאפי כלים ותעשי חביתה.
הסרוגים הם רפורמיים...
חגאי | 10-11-2020 19:32
הסרוגים הם רפורמיים שיצאו מכלל ישראל. לא צריך להתפלל איתם ולא לשהות במחיצתם. רבניהם עכום ותפילותיהם תפלות.
7
ומה היה כשהרב קוק פרסם:
אני | 10-11-2020 20:45
בן אבי - בלום פיך? או כשהרב צבי יהודה פרסם: לא תגורו? על פתקים גדולים בחוצות העיר? אפשר לפרסם דברים ההלכתיים לא רק בפייסבוק
8
לא להתרגש. זה...
במקום חרדל עדיף קטשופ | 10-11-2020 21:14
לא להתרגש. זה הכל מבית המדרש האומלל של הר המור.
9
מה הבעיה בגילוי...
יצחק | 10-11-2020 22:19
מה הבעיה בגילוי דעת מנומק של שורת תלמידי חכמים גדולים שרבים רבים הולכים לאורם? ובכלל- במה שונה פוסט מפאשקוויל? יותר מזה-מאמרים עיתונאיים בימינו גם הם אינם אלא פאשקווילים שמביאים דעות של כותבים קלי עט. אז דווקא רבנים צריכים להימנע מהבית דעה. להיפך!
10
מכתב אסור, אינטרנט...
יהודי פשוט | 10-11-2020 22:47
מכתב אסור, אינטרנט מותר. רפורמים שומרים על היהדות כמו שהחתול שומר על חלב. בן דוד שלי התחתן בארהב עם גויה לצערי הרב מאוד. החתונה נערכה ביום שבת, הייתה חופה, מצד אחד ראביי ומצד השני כומר ואין צורך להוסיף. אה, כן, שכחתי עוד משהו, תעשו חיפוש ביו טיוב את הערך bark mitzva, תגלו דבר מאוד מעניין.
11
כל מילה בסלע...
חכמולוג | 11-11-2020 0:35
כל מילה בסלע הרב בזק! שכוייח על הקירוב. יש לחיות מתוך קבלת השוני כמו שהרב זקס זצל חלם. כמובן לא לתת שום לגיטימציה, אבל אין שום עניין בחרמות ומחוות שליחיות מיותרות. שיח כן ואמיתי יכול לגרום רק תועלת. ושהרבנים הללו יפסיקו להביע כל הזמן חרדה ושיתחילו לקבל דעות אחרות. האטימות הזאת מביאה רש הרס וחורבן ועבודת ה' לא אותנטית. כל הכבוד לרב אמנון בזק!
12
נמאס שכל דעה...
בני | 11-11-2020 0:37
נמאס שכל דעה שלפני חודשיים הייתה קונצנזוס, פתאום מתוייגת חרדל.
מה שהכי עצוב...
אילן | 12-11-2020 21:41
מה שהכי עצוב הוא שרבנים מהזרם הדתי ציוני נוטים להתפשר על מפגשים מהסוג הזה.וזו הבעיה העיקרית.אסור לתת לרשעים האלו שרוצים לקעקע את היהדות שום הכרה ולא ליצור איתם שום שיח.נקודה.
13
מכתב הרבנים, תלמידי...
א. ד. הורנשטיין | 11-11-2020 1:18
מכתב הרבנים, תלמידי חכמים, נגד הרב מלמד מחזיר את האמון לדתיים הלאומים.
14
הפאשקוויל מגלה חרדת...
רון | 11-11-2020 8:27
הפאשקוויל מגלה חרדת נטישה אמיתית אצל רבנים שיודעים שאין להם איך לשכנע בדרכם והמוצא האחרון הוא שכנוע באיומים... רבנים שהגיבור הגדול שלהם הוא נואף סדרתי שמנהל רומנים עם נשים נשואות ובנו הסוטה שמבלה לילות שבת בבתי בושת חוששים שמישהו יזכיר לתלמידים שאשת איש זה כרת או ישאל האם באמת זהו המודל למנהיג בישראל - נואף סדרתי ובן סוטה מין... אז כשאין נימוקים מתחילים לצעוק ולהחרים
15
פייסבוק ואינטרנט מותר, מכתב אסור
משה | 11-11-2020 11:48
והכי מצחיק לקרוא את סוף המאמר, בו הוא כותב שאין חשש לנהירה לרפורמים מתוך מפגשים כאלה, בעוד אנו רואים התנהגויות על סף הרפורמה אצל חלק מכובד מהליברלים
16
תופעה הרסנית בציבור הדתי
נתנאל | 11-11-2020 12:44
אפס כבוד לגדולי הדור כל רב - חשוב ככל שיהיה מעז לכתוב נגדר גדולי הדור שליטא הלואי שבכבוד תורה נלמד מאחינו החרדים
17
בזק תתייחס למקרה...
נועם | 12-11-2020 8:18
בזק תתייחס למקרה ולא למכתב רפורמה במגזר קיימת בצורה חיה ובועטת והגיע הזמן להפסיק את זה
18
טפשות עם צביעות
יענקל | 15-11-2020 9:58
לצערנו, אתה ורבים כמוך, וכמובן כל הציבור החילוני, אינו מבין כלל את העלבון הקשה שבכינוי זרם לתנועת הליצנים הריפורמים. עובדה ברורה: גדולי התורה בארהב, הצהירו לא פעם, שהם מוכנים לשבת עם נוצרים ועם מוסלמים ועם עובדי עבודה זרה, אבל לא עם ריפורמים. מן הטעם הפשוט, שלא לתת לגיטימציה ואישור והפיכת הריפורמים לזרם. מי שחושב שהוא יותר אוהב ישראל ויותר דואג לכלל ישראל מר' יעקב קמינצקי, או ר' אהרן קוטלר, או ר' משה פיינשטיין, או ר' יצחק הוטנר, הוא טיפש גמור!
19
רבי אמנון ....
עידן | 16-11-2020 17:25
רבי אמנון . אי אפשר כל פעם שאתה מתייחס לזה לשטוח את כל משנתך בנושא . אבל אתה מחוייב לפחות להזהיר את הציבור מדעות מזיקות . לדוגמא , הרב טאו וסוגיית להטב, וכי אתה חושב שהרב טאו לא נתן לזה מענה מעמיק ורציני ביותר, שהודפסו החוברות וספרים. אבל זה לא ביותר להוציא מודעה האומרת שדעתו של בני לאו טועה ומטעה ואין להיכשל בה . בהצלחה רבי אמנון
20
הערה
חיים | 17-11-2020 16:42
אין שום בעיה, אם הרב מלמד או כל אדם שחושב שיש בכלל צד התר לרפורמים, אז את כל הנידונים וכו' עושים בתוך הבית, בין הרבנים ששומרים על דת משה וישראל ואפי' הליברלים ביניהם, אבל לא הולכים לרפורמים ואח''כ אומרים שצריך לדון ע''ז, וגם מה הטענה ההזויה של הרב מלמד שהוא הלך לנסות להכיר את הרפורמים, תעשה ברור בחדרי חדרים אפי' עם אנשים מהקהילה הרפורמית, ולא לרוץ קבל עם ועדה לועידה עם מחריבי היהדות בכל הדורות האחרונים [זה עובדה], נמאס כבר מההתחנחנות של חלקים בציבור הדתי לאומי לכל צרוע וזב חוטם, התורה היא לא הסחורה הפרטית של אף רב, גם לא חרדי, והגיע הזמן שכל הומו או כל רפורמי או כל משוגע אחר שבא עם טענות על הדת שנצטרך לדון איתו, תקשיבו טוב בני הציונות הדתית, אתם חדשים על הכביש, היהדות החרדית הנאמנה נמצאת כבר מאות שנים על הכביש, וכל גדולי הדורות, וגם הגדולים שלכם אחזו שהרפורמים למשל הם לא פונקציה לדון עליה, אבל כמה רבנים מתחנחנים חושבים שהם המציאו את הגלגל בנאיביות, ועוד משהו בנוגע לרב בזק לכתוב שהמצב לא כמו המאה ה19, זה בורות היסטורית מהמדרגה הראשונה, אנא לך ובדוק לפני שאתה מדבר, המצב הרבה יותר גרוע, פעם עוד היה להם טיפה משנה סדורה, היום רובם בכלל לא מאמינים בתורה למשה מסיני, ואין להם שוב בעיה בנישואי תערובת, וגם מה הטענה המטופשת הזאת שהם שומרים על זיקה ליהדות, זה כמו לטעון שהנצרות זה זיקה ליהדות, איזה משמעות יש לאחד שלא רק שלא מאמין אלא מסלף, אין לי בעיה עם חילוני שכופר בהכל, אבל רפורמי שבא וטוען שהוא התורה, והוא בא ומחריב את התורה, ע''ז אין מחילה, והגיע הזמן שתפנימו, זה מה שהרפורמים רוצים, רק שנכיר בהם, ואני שואל, איזה דת צריכה שיכירו בה, רק דת קיקיונית ומזוייפת כרפורמים ימ''ש חלאס בני הציונות הדתית עם ההתיפיפות ולרקוד מה יפית לכל העולם ואשתו, תתחילו לעמוד על התורה, תיהיו ליברלים בראשכם ושמרנים במעשיכם, כבר לא נשאר ממכם שוב דבר, מענין מה הרב קוק האבא והבן היו אומרים על הציבור שלכם היום, ועל הרב מלמד וצהר שאר הליברלים, וכן מה היו אומרים הרב אליהו והרב שפירא והרב ישראלי ושאר הרבנים הגדולים שהיו לכם פעם [שאגב לא צמחו אצלכם אלא בבית המדרש החרדי], תתעוררו מהר
21
מהגאון מוילנא עובר...
הזוי | 17-11-2020 22:32
מהגאון מוילנא עובר דרך וולוזין ועד ל ... לרפורמים הי
22
לפחות לרב מלמד...
א פשוטער | 17-11-2020 22:36
לפחות לרב מלמד יש צורת רב מה שאין לרבני הגוש