אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הנשיאה חיות: אנחנו כבר לא במקום של בג"ץ אליס מילר

שופטי בג"ץ אמרו היום במהלך דיון בעתירה לאפשר לנשים לשרת בסיירות כי בית המצב הנוכחי אינו דומה למצב בו נפסק בג"ץ אליס מילר שאפשר לנשים להתגייס לתפקידי טיס

הנשיאה חיות: אנחנו כבר לא במקום של בג"ץ אליס מילר
  יונתן זינדל/פלאש 90

בג"ץ מקיים היום (שני) דיון בעתירתה של ה', אשר נפלה מקורס טיס ודורשת לאפשר לה להתמיין ליחידות מובחרות כשאר חבריה שענדו את סיכת צוות אוויר לצידה, ונפלו מקורס הטיס יחד איתה.

בתחילת הדיון אמרו השופטים היושבים בדיון, חיות, מזוז ווילנר, כי השאלה היא עקרונית ולא פרטנית. לדבריהם, "אי אפשר לבחון את המקרה של הטייסת במנותק מהשאלה העקרונית. זו לא שוויוני כלפי שאר הנשים. צריך לבחון את השאלה העקרונית לא את הנתונים הפרטניים של העותרת כאן".

עוד באותו נושא

הטייסת ה' לסרוגים: "מתן כהנא טעה טעות חמורה"


64

השופט מני מזוז אמר לעורך דינם של העותרות, ינור ברטנטל: "אדוני עושה לעצמו חיים קלים מדי. סעיף 16א קובע את הכלל ואת החריג, השאלה איך מיישמים. אין מחלוקת על הנורמה עצמה. יש 85 אחוזים מתפקידי הלוחמה שפתוחים לנשים. אפשר לטעון שזה לא מספיק, גם הצבא לא חולק על זה".

"הצבא אומר אנחנו בוחנים כל הזמן באופן הדרגתי, פרטני, לגבי כל יחידה רלוונטית, בכל ההיבטים, רפואיים, לוגיסטים וכו'. זה תהליך מאוד מורכב במערכת מאוד רגישה. אנחנו עוסקים הבטחון המדינה. ובריאות הגופנית והנפשית של המשרתים. זה תהליך. אפשר לומר שצריך לזרז את התהליך אבל אי אפשר לומר שהכל פשוט ולא צריך ועדה. זה חוסר אחריות".

עוד הוסיף: "הצבא בוחן הרחבה נוספת. האם אנחנו צריכים לאפשר לו או מה, לתת הוראה אאוט אוף דה בלו, תפתחו יחידות א' ב' ג' בלי בדיקה? איזה סעד אדוני מבקש?"

כהנא: יש הבדל בין גברים לנשים (ערוץ כנסת)

"אנחנו כבר לא במקום של אליס מילר"

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות אמרה: "יש מכנה משותף לכל היחידות האלה, שלא מאפשרים לבנות – הן יחידות של לוחמה מסתערת להבדיל מהגנתית. יש שאלה: סעיף 16א, קובע קודם את העיקרון של השוויון. זו נקודת המוצא. ויש את החריג, אופיו ומהותו. עכשיו השאלה מהו התהליך שמממש את הוראת החוק ותכליתו בצורה הנכונה, שחרט על דגלו שוויון. זאת השאלה".

ברטנטל אמר כי: "צריכה להיות ועדה שלא תשאל האם, אלא איך אפשר להכניס ואם אי אפשר – האם הדבר מתחייב מאופיו וממהותו". ברטנטל ציין כדוגמה לאפשרות את בג"ץ אליס מילר אשר פרצה את הדרך לנשים טייסות.

חיות: "אדוני אמר אליס מילר 50 פעם. עם כל הכבוד אנחנו כבר לא במקום של אליס מילר. החוק והמשפט עברו כברת דרך ארוכה, יש הוראת חוק והיא שטעונה פרשנות ויישום".

"שאחנו נקבע כי היא תלך ל'אגוז'?"

השופטת הסרוגה, יעל וילנר תקפה בתגובה לאמירה כי העותרת שנפלה מטיס מעוניינת ללכת לאגוז: "אדוני מבקש שאנחנו נקבע שהיא תלך לאגוז? אדוני מבין איזה אחריות זאת?"

"מבחינת טובת החיילת, הבת שרוצה להתגייס. מבחינת בטחון המדינה, הרבה דברים. אנחנו ניקח כרגע את האחריות? יכול להיות שבבוא היום, כשתונח לפנינו עמדת הוועדה, מנומקת, נשקול".

מזוז הוסיף: "עוד לא בדקו אם נשים מתאימות לאגוז. פיזיולוגית, מבצעית, הרבה בחינות. כשהחוג מסייג "אופיו ומהותו", זה לא רק שהצבא רשאי, הוא חייב לבדוק לגבי כל תפקיד".

"הדיון חייב להתבצע אך ורק במסגרת הצבא"

מארגון תורת לחימה נמסר: "עצם הדיון בבג"ץ חשף שוב לעיני הציבור איך גופים משתמשים בצה"ל כדי לקדם אג'נדה אישית פרוגרסיבית. בדיון ניכרים ניצני שפיות, אשר לוודאי נובעים מהמחאה הציבורית הגדולה אותה הובלנו, נגד התערבות בית המשפט בליבת בטחון ישראל".

"הדיון הזה חייב להיעצר ולהתבצע אך ורק במסגרת הצבא. מי שטובת צה"ל ומדינת ישראל לפניו, מי שמבין את ערכו של צהל כצבא יהודי מנצח במדינה יהודית, חייב להתנגד באופן נחרץ לרעיונות שנועדו לקידום אישי על חשבון רוח הלחימה ועוצמת הצבא. אנו נמשיך להלחם ולהאבק למען צה"ל, למען אחדות ישראל ורוח הלחימה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
זרקו תמונתה. ''אל תסתכל בפני רשעית''
חיות בלי תמונה כאן | 09-11-2020 14:46
כך פסקו חז''ל
2
שיקבלו גם נכים לסיירת אגוז...
אודי | 09-11-2020 14:58
מה זה משנה אם הם לא מתאימים, העיקר השוויון
3
מי שלא לוקח...
אני | 09-11-2020 17:32
מי שלא לוקח אחריות שיוותר גם על הסמכות! השופטים והמנותקים
4
שופטת
חצילים | 09-11-2020 21:36
שופטת סרוגה, אני מזכיר לך שלפי ההלכה בכל קהילות ישראל אישה פסולה לדון ויש לכך טעמים הגיוניים לחלוטין.
שב תלמד...
דיין | 10-11-2020 11:43
שב תלמד הלכה לפני שאתה פוסק, ויש לכך טעמים מעבר להגיוניים לחלוטין
5
בגץ אסון למדינת...
גוגו | 10-11-2020 10:05
בגץ אסון למדינת ישראל
6
כלומר ההנחה שלהם...
דוד | 10-11-2020 11:42
כלומר ההנחה שלהם לא נכונה, כי בהחלט לא דומה מלש''בית מתלהבת לנופלת! יש את הכלל והיא בהחלט לא חלק ממנו. היא הוכיחה שהיא מתאימה - ולא כשאר מלש''ביות שצריך לעבוד קשה כדי לבדוק האם הן מתאימות או לא. נכון שטובת הצבא לעיני רוחי, אבל לא רק טובתו הסטטיסטית, אלא גם כשיש יוצא דופן - טובת הצבא היא לקחת את מה שניתן לו. והיא מבקשת להתמיין - תנסו! כן כן -לא לא, לא טוב? תעיפו אותה גם משם! יש לכם לא רק חיילת עם מוטיבציה - אלא גם שהוכיחה שהיא איכותית, תשתמשו במה שיש. תייצרו סקאלה למדידה של הבאות- לא של החריגות. נכון גם לגבי דתיים דתיות חרדים וכו'. יש מי שבא והוא טוב? נותן עבודה טובה? קבלו! הבאים אחריו? להם תייצרו מערכת יעילה
7
חיות היא חתיכת...
יעל | 10-11-2020 16:25
חיות היא חתיכת כלבה
8
שתיקח איתך הקורונה...
אנייש | 10-11-2020 16:26
שתיקח איתך הקורונה
9
שהקורונה תיקח איתך...
אנייש פרדה | 10-11-2020 16:27
שהקורונה תיקח איתך אמן
10
הכי טוב למדינה...
ממ | 12-11-2020 10:46
הכי טוב למדינה שחיות תהיה רמטכל ומזוז שר הביטחון והמדינה כולה יכולה ללכת לעזאזל