אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"נדידת העופות" של עם ישראל / הרב שמואל אליהו

כל הניווט הזה הוא לא נרכש ולא נלמד אלא מולד. הוא טבוע בתת מודע של העופות שאין להם לא מפות ולא מצפנים. והן יודעות לנווט ממרחקים עצומים ולהגיע בדיוק למקום שהן צריכות להגיע. כך הוא גם בעם ישראל בדורות האחרונים

"נדידת העופות" של עם ישראל / הרב שמואל אליהו
  (צילום: תומר ניוברג\ פלאש90)

חצי מיליארד עופות נודדים כעת דרך ארץ ישראל מאירופה ואסיה לאפריקה החמה לתקופת החורף. כדאי להתבונן קצת על התופעה המדהימה הזאת גם כי היא פלא מדהים, וגם בגלל שהנביא ממשיל את החזרה של יהודים לארץ ישראל לנדידת העופות: "מִי אֵלֶּה כָּעָב תְּעוּפֶינָה וְכַיּוֹנִים אֶל אֲרֻבֹּתֵיהֶם" (ישעיה ס ח).

אחד הדברים הפלאיים הוא לראות שלא רק ציפורים נודדות. גם דגים נודדים במסלול קבוע למקומות שעתיד להיות שם אוכל, או למקומות שעתידים להיקבץ שם מאות אלפים או מיליונים מהם בשביל להתרבות.

פינגווינים יוצאים מהים ממקומות שונים ומתקבצים בעשרות אלפיהם במקום מסויים בשביל להתרבות. כך מתקבצים עשרות אלפי פלמינגו להתרבות באזור בריכות מלח להגן על צאצאיהם.

אצל היונים ינדוד הזכר מאות קילומטרים בשביל לחזור לבת זוגו. בעלי חיים יוצאים מהקן שלהם, נודדים עשרות קילומטרים כדי למצוא מזון וינווטו חזרה במדויק לקן ולגוזלים שלהם שמחכים להם לאוכל, למרות שחלק גדול מהנדידה היה בים הפתוח שאין בו נקודות ציון.

עוד באותו נושא

הרב אליהו לדליה רבין: איפה הרב שנתן הכשר להרוג?


222

כל הניווט הזה הוא לא נרכש ולא נלמד אלא מולד. הוא טבוע בתת מודע של העופות שאין להם לא מפות ולא מצפנים. והן יודעות לנווט ממרחקים עצומים ולהגיע בדיוק למקום שהן צריכות להגיע.

כך הוא גם בעם ישראל בדורות האחרונים, תשוקה פנימית בלתי מוסברת בהגיון חיצוני מושכת אותם לארץ ישראל. למקום בו הם נוצרו, למקום שבו תלוי המשך החיים של העם שלהם. חוזרים לביתם ולארצם.

יש משהו בנדידת כל העופות והדגים ובמיוחד בפרפרים שחייהם קצרים מאוד. כשמתרחשת נדידת פרפרים, היא נדידה רב דורית. הפרפר שיוצא מדרום אפריקה בדרכו לסקנדיביה הוא לא הפרפר שמגיע.

עוד באותו נושא

הסתיו בעיצומו: נדידת עגורים מעל ההרודיון • צפו:

הדור הראשון מעופף חלק מהדרך, מטיל ביצים בסוף הקטע שלו על הצמחים שמתאימים לזחלים שלו ומסיים את חלקו. מהביצים יוצאים זחלים ומהם מתגלמים ויוצאים פרפרים שממשיכים עוד שלב במסלול. כל פרט תורם את חלקו לטובת הכלל ולקיום המסע שמאפשר את קיום המין של הפרפרים. "המימוש העצמי" שלהם הוא בשילוב עם הכלל.

כך זה גם עם בני אדם, מי שיבקש מימוש עצמי מנותק, מי שלא רוצה להקים משפחה וללדת ילדים. מי שלא רוצה לעלות לארץ ישראל – מימש משהו קטן והפסיד את הדבר האמיתי, השליחות של העם לקידום העולם "לך לך מארצך.. ואעשך לגוי גדול.. ונברכו בך כל משפחות האדמה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
יפה מאד.. ...
גיל | 08-11-2020 20:46
יפה מאד..
2
האדם מישראל אינו בבחינת "בלק בן ציפור"
משה אהרון | 09-11-2020 16:28
בסד.האדם מישראל מצופה ממנו לנהוג בהפוך לציפור. שאומנם כבר אמר משורר תהילים שכשם שהציפור מצאה בית, ודרור קן לה אשר שתה אפרוחיה כך הוא מבקש להגיע למחוז כיסופיו למזבחות ה' לארץ ישראל מקום שם מלכות ה' ואלוהותו מוחשית ביותר - שעיני ה' בה כל השנה  וההשגחה בה רצופה ומירבית . והנה אכן הציפורים נודדים  בעולם תדירומצפון לדרום. משל מצפים הם [צפון] למצוא את המדור האופטימלי בעבורם [דרום].והנה אנו כבר הקבה מצא בעבורנו את המדור האופטימלי. ואין אנו נזקקים חלילה לנדוד כלל . ואכן בפרק יא בתהילים ממשיל דוד את הרשעים כציפור [הרכם ציפור - הרי אתם כציפור וההר - הפיסגה מבחינתם של הרשעים :ציפור נודדת]. והנה במזמור זה מתרעם דוד שהרשעים שדימה אותם כציפור, מדרבנים אותו לנדוד כמוהם לנטוש את ארץ גידולו וארץ מכורתו. והוא משיבם שהוא מבכר אך לחסות בה' בהיכל קודשו. שבעבורו ארצות ניכר הם מלכודות ומוקשים, ששם הרשעים דורכים קשתם .לירות במו אופל - בישרי לב. והיה אם יש קורא לדברים והיה בהם שביב קורת רוח ו/או יישוב הדעת , אנא אחיי בבקשה חמישה לצדקה כי ממנה תוצאות חיים של גאולה. והאומר דבר בשם אומרו מביא גאולה לעולם
3
מקסיםםם. הרמוניה יפיפיה...
חיפאי | 09-11-2020 21:50
מקסיםםם. הרמוניה יפיפיה של הבריאה
4
על כנפי נשרים רק לארץ ישראל
משה אהרון | 10-11-2020 10:09
משה אהרון <[email protected]‏> אַתֶּם רְאִיתֶם אֲשֶׁר עָשִׂיתִי לְמִצְרָיִם וָאֶשָּׂא אֶתְכֶם עַל כַּנְפֵי נְשָׁרִים וָאָבִא אֶתְכֶם אֵלָי. ===================================================== הנה כי כן, אם כנפיים כי אז אך לשאתנו אליו אל הקבה. ולא יותר כנפיים [נשר]. וודאי לא לנדוד מכאן מארץ ישראל . ומה נפלא מכך, שמפי הגבורה שמענו : ואשא אתכם אלי על כנפי נשרים. שאנו כבני מלכים נישאנו על ידי מלך העופות . ואנחנו כבר אצלו אצל הקבה.בנווהו - בארץ ישראל ואיננו יותר נזקקים לכל עוף שהוא כדי לנדוד ולמה קרוי הוא נשר : שכשהוא מגיענו לארץ ישראל הוא נושר ומשיר אותנו מעל כנפיו . לאמור אין יותר מקום אליו צריך עוד לעופף והנותן.... והאומר... משה אהרון
5
המשל והנמשל
גלגל | 10-11-2020 16:18
עם ישראל יותר דומה לפרפר מאשר לעוף. כמה דורות נעלמו בדרך?!