אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יועז הנדל באולפן: "לא אשתף פעולה עם הכהניסטים או המשותפת"

השר יועז הנדל מטרפד לגנץ לאפשרות של ממשלה ללא פיזור הכנסת ומודיע שוב: "לא אשתף פעולה עם הכהניסטים או המשותפת", על חבירה לימינה: "רואה עין בעין עם נפתלי הרבה דברים"

הנדל: "או תקציב או בחירות, לא ממשלה עם המשותפת"
  מתוך אולפן סרוגים

לאחר שמפלגתו עמדה במרכז הפשרה שמנעה את פיזור הכנסת באוגוסט, שר התקשורת יועז הנדל התייחס היום (רביעי) בראיון לאולפן סרוגים למשבר התקציבי המתמשך בין הליכוד וכחול לבן. בדבריו תקף את התנהלות ראש הממשלה והבהיר כי במידה ויש בחירות – תהיה חלופה לראשות הממשלה.

הנדל גם התייחס למתווה הסיבים שנתקע בוועדת השרים לחקיקה: "אם כץ ואמסלם רוצים לדפוק את הפריפריה, זכותם, גם אם אני לא מבין למה"

(צילום ועריכה: זאב רוזנברג)

"הפשרה נועדה כדי להעביר תקציב, אבל נתניהו בחר שלא להעביר תקציב ולכן הוא לא עבר" טען. "לכן יש עכשיו 2 אפשרויות: או שהולכים לבחירות – ותהיה חלופה לנתניהו, אני אומר את זה בצורה מוחלטת – או שמעבירים תקציב ומייצבים ממשלה ממלכתית ורצינית, שתפקידה להתמודד עם הקורונה והכלכלה, ולטפל את הפצעים בחברה הישראלית. אני לא מזלזל בקבינט הפיוס, בעיניי פיוס זה משימה לאומית. אלה 2 האפשרויות, אין שום דבר אחר".

עוד באותו נושא

שי ניצן: חשוב שהציונות הדתית תבין שמדובר בשקר


170

מה לגבי האפשרות השלישית שגנץ מדבר עליה: תחלופה בתוך הכנסת בראשות כל אחד אחר? 

"אנחנו די יציבים לגבי מה שאמרנו, ואני חושב שעמדנו בכל המבחנים. לא נעשה ממשלה עם המשותפת. יש המצאה של 'הצבעה אחת עם המשותפת' – בפועל יש מלא הצבעות עם המשותפת בכנסת, אבל השאלה כאן היא על שותפות פוליטית. אני לא אעשה שותפות פוליטית עם הכהניסטים ולא עם המשותפת, נקודה".

גם לא מבחוץ?

"אין דבר כזה 'מבחוץ' – קואליציה של 44 ח"כים חייבת לעשות שותפות עם המשותפת. בפנים או בחוץ – זו המצאה, ויש בזה המון צביעות של השמאל הישראלי. הם צועקים עלינו שהם לא לגיטימיים, ואז אומר 'אבל רק להצבעה אחת' כאילו הם מצורעים. יש או שותפות או לא שותפות, ואני לא מוכן לשותפות עם המשותפת. את זה הסרתי כבר מזמן".

כשנשאל על האפשרות שהליכוד יעביר תקציב ללא אישור כחול לבן, הנדל אמר כי הוא "לא מכיר אפשרות להעביר תקציב בלי האצבעות של הח"כים ושהליכוד לבד. אני גם לא מבין מה זה התקציב הזה –  אם רוצים תקציב לשנה או תקציב דו שנתי, אז כולנו שם. אם הם רוצים תקציב ל-8 ימים אני לא רואה איך זה בכנסת. אין כזה דבר, זה הצעה של כץ ואמסלם וביבי, שנועד לתת לנתניהו אקזיט. אני מתעסק במדינת ישראל, באיך מתמודדים עם הקורונה, הכלכלה והחברה הישראלית ולא באיך מתמודדים עם העיסוק הפנימי של העסקנים".

"רואה עין בעין עם בנט בהרבה דברים"

בהמשך התייחס לאיום הבחירות והתרחיש שבו מפלגת דרך ארץ לא עוברת את אחוז החסימה, כפי שמוערך כעת בסקרים. "אנחנו נעבור בסופו של דבר – אני מאמין בקול של הימין הממלכתי הליברלי, יש לו מקום בחברה הישראלית ובכנסת. אנחנו משפיעים מאד עכשיו, ונמשיך להשפיע גם בכנסת הבאה".

יכול להיות שנראה אותך רץ עם בנט? אתם מדברים? 

"יכול להיות הרבה דברים. קודם כל צריך לזכור שבנט נמצא עכשיו בבית חולים, ואני מאחל לו רפואה שלמה. כרגע אנחנו רק במגעים על מי סחב יותר בצבא וכמה זה פגע בגב שלנו. אבל אני רואה עין בעין עם נפתלי בהרבה דברים. זה לא קשור לעובדה שלדרך ארץ יש תפיסה מסויימת של ימין ליברלי ממלכתי. יכולים להיות לנו שותפים, אני לא מבטל את זה – אבל נכון לעכשיו אנחנו מתעסקים באתגרים של עכשיו, לא באתגרים של בחירות".

אתה רואה את עצמך רץ ברשימה אחת עם סמוטריץ?

"אני עדיין לא בבחירות, וחושב שיש סיכוי טוב שנתניהו יגיע למסקנה שעדיף לו ממשלה יציבה ולרדת מבמת ההיסטוריה אחרי שהקים ממשלה שהגיעה להישגים גדולים, ולא ממשלה שהתפרקה על עסקנות פוליטית. אם הוא הולך לבחירות תהיה לו חלופה כנראה מהמרכז ימין ולא משמאל. עדיף לו להיות ראש ממשלה בהווה ולא ראש ממשלה לשעבר".

"נתניהו הבטיח אינטרנט מהיר לפני עשור ולא עשה כלום"

הפגיעה העיקרית ממשבר התקציב במשרד התקשורת היא במתווה הסיבים, שתקוע בממשלה בגלל ההתנגדות בליכוד. "מדינת ישראל כבר תקועה עשור בלי אינטרנט מהיר" טען הנדל. "נתניהו הבטיח לפני 10 שנים בקריית שמונה שיפרוס אינטרנט מהיר לכולם תוך שנתיים, מאז שום דבר לא קרה. כשהגעתי למשרד התקשורת גיליתי שהיה תהליך אבל בלי החלטות. למה? לא יודע. כנראה התעסקו יותר מדי בטפל ולא בעיקר".

"כיום אנחנו פורסים סיבי אינטרנט מהיר גם בצפון, וזו עשייה ציונית אמיתית בשטח" סיפר. "זה קורה עכשיו, ולא מעניין אותי כץ או נתניהו או אמסלם. אבל כדי שזה יושלם צריך להעביר חקיקה בכנסת בעניין להקמת קרן ממשלתית שעושה מכרזים למקומות קטנים. אני לא רוצה שהמקומות הקטנים האלה ייפגעו, ובוועדת שרים מטילים וטו על החקיקה. אם כץ ואמסלם רוצים לדפוק את הפריפריה, זכותם, גם אם אני לא מבין למה. אבל אני לא עומד להתחשב בדעתם ולהעביר הצעת חוק פרטית".

"אתמול חתמו 177 ראשי רשויות בישראל על הבקשה לכץ ונתניהו להעביר את מתווה הסיבים. אלה ראשי רשויות שהם ברובם ליכודניקים, והם מבינים שזה חשוב" סיפר. "זה לא לקדם עסק של אמא שלי, היא לא צריכה סיבים במהירות של 1000 מגה – אלא איך אתה מעבר הייטקיסטים לבקעה ולערבה, שלא לדבר על לימודי הזום. כולם מבינים את זה, ונראה לי הזוי שהשליחים של נתניהו תוקעים את זה. נתניהו, שהכריז על זה לפני עשור ולא מימש בעצמו, מונע ממני לממש את זה עד הסוף – אז אני לא אתחשב בזה ונעביר את זה".

מתווה הסיבים יהיה גם כן ביהודה ושומרון? 

"אם תושבי יצהר יתאגדו ויגידו שהם רוצים סיבים אופטיים ומהירות אינטרנט גבוהה, אפשר לערוך מכרזים כדי לפרוס את הסיבים. זה גם לא תלוי בהגדרת היישוב, אלא בכדאיות הכלכלית.

"השבוע הייתה בשורה גדולה – פעם ראשונה, אחרי 36 שנה ועשור של 'ממשלות ימין', לבזק יש רשיון ביו"ש. זה אומר שתושב יהודה ושומרון מקבל את אותו שירות שמקבל תושב במטולה, בחיפה או בתל אביב. אנחנו נכניס חברות נוספות לאזור, אבל יש עדיין בעיה. פתרנו גם עוד עניין לתושבים, עם חברות קטנות שמקבלות רשיון לפריסה בישובים קטנים" הוסיף. "זה נותן פתרון גם למגזר הערבי – גם אם אני לא מוכן לשיתוף פעולה עם המשותפת, אני עדיין שר התקשורת של כולם".

"לא מוכן יותר לתת יד לתקלות הקבינט"

עוד התייחס לחוקי הלהט"ב שהועלו היום להצבעה בכנסת והבהיר כי הוא "באופן כללי בעד זכויות פרט מלאות לכולם – ללא הבדלי דת, גזע מין או נטייה מינית. כל דבר שאני יכול לקדם אני אעזור. אני לא יודע מה כחול לבן אמרו – אני היום מקוזז, ויכול להגיד שאני תמיד בעד זכויות מלאות וליברל בתפיסותיי. ככל שהמדינה תתערב פחות בנושאי דת, כך ייטב".

תקיעות הממשלה התבטאה גם בהתנהלות קבינט הקורונה סביב היציאה מהסגר. הנדל, שלא חבר בקבינט הקורונה, אמר כי "זה חלק מחוסר האמון. ברגע שחרב הבחירות מעל ראשך כל הזמן, אז רוח המפקד שורה על כולם. כשמדברים בחירות יש בחירות בכל מקום, כולל קבינט הקורונה. יש דיונים רציניים שמתבצעים שמה, חלקם סביב עניינים פוליטיים – אבל בסוף ברור לכולנו שיש איזונים ובלמים בין הבריאותי לכלכלי".

"אני מאלה שחושבים שצריך לצאת מהסגר במתינות. באזורים אדומים צריך להקפיד ולא לפחד לאכוף את החוק. להטיל קנסות כבדים, לא לוותר לאף אחד שנמצא באזור אדום" הוסיף וציין. כשנשאל לגבי הלחצים הפוליטיים של החרדים, הנדל אמר כי "האכיפה שמה הייתה גרועה. ההידרדרות התחילה מהשחרור המהיר מהסגר הראשון, המשיך בכך שלא היה אכיפה מספקת בפני מי שהפר את החוק, ואז לא הטילו סגר על ערים אדומות. כל הדברים האלה הם תקלות, שאני לא מוכן לתת להם יד יותר".

"צריך לקדם תהליכים ולא רק לייצר כותרות"

בסיכום התייחס להקלטות של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שתקף בחריפות את פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן. "כולם צריכים לדעת שגם שופטים ופרקליטים הם בני אדם. גם עליהם יש אחריות, גם אותם מותר לבקר, וגם הם עושים טעויות" אמר. "אני תמיד בעד ביקורת, ויש לי הרבה טענות וביקורת על המערכת השיפוטימת. אבל אני לא אוהב את עידן הפוסט-ממלכתיות, שבה קוראים לשרוף את כל המועדון – במיוחד כשזה קשור לעניינים של נתניהו".

גם לפני תיקי נתניהו היה ביקורת בימין על ההתנהלות במערכת המשפט.

"אני מאלה שעדיין חושב שצריך להפריד בין ענייני היועץ המשפטי לתפקיד התובע הראשי, אדם אחד לא יכול למלא את כל זה. אני גם מתנגד לאקטיביזציה השיפוטית. אבל כדי באמת לממש תהליכים צריך לעשות אותם באמת, ולא רק לייצר כותרות לעיתונים. שמעתי המון הצהרות על מה הימין יעשה לגבי המערכת השיפוטית, אבל הם לא עוזרים לשינוי המערכת ולביקורת על המערכת שצריכה להיות. אני חושב שזה אפשרי ורצוי, גם בלי קשר לנתניהו".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
רק שבנט לא ייקח את השמאלני הזה
רק שבנט לא ייקח אותו | 28-10-2020 14:49
רק שבנט לא ייקח את השמאלני הזה
. שמאלני?...
שפוי | 29-10-2020 10:23
. שמאלני? ביבי כבר מעל 10 בשלטון ולא עשה שרותי תקשורת ליוש כמו שהנדל עשה בכמה חודשים. על מה אתה מדבר?
2
בלי נושא
צביקה | 28-10-2020 15:36
נהדר , מה שאומר שאתה והשותף שלך צביקה מסיימים עם הפוליטיקה וטוב שכך
3
הנדל לא בדק את הסכנות בקרינה הדור החמישי
אזרחית | 28-10-2020 15:41
אולי יש לו כוונות טובות אבל הוא עושה מעשים חמורים, בכל תחום שהוא מעורב בו.
4
הנדל אתה גם...
קובי | 28-10-2020 15:43
הנדל אתה גם כך לא תעבור בבחירות את אחוז אחסימה מה אתה מאיים .
5
הנדל והאוזר רכש...
פיני והב | 28-10-2020 23:28
הנדל והאוזר רכש רציני עבור בנט.סמוטריץ אבן המגף של.בנט הדרך להיות אלטרנטיבה שלטונית
6
גנב מנדטים מתיפייף...
דברי אמת | 29-10-2020 0:08
גנב מנדטים מתיפייף שסתם מקשקש בזנב , בקרוב יעלם מהחיים הפוליטיים ויפה שעה אחת קודם
7
טרמפיסט. אחרי שגנב...
יום הבוחר | 29-10-2020 6:20
טרמפיסט. אחרי שגנב קולות וחדר לממשלה על חשבון מי שנתן לו קולות. עכשיו שוב מחפש מישהו להדבק אליו. בניגוד לקולות שבחרו אותו ערק מייד לתמוך בביבי. עכשיו גם הוא בכנסת על זמן שאול. הנדל משמיד המנדטים מחשב קיצו לאחור.
8
עוד פח אשפה...
גטו | 29-10-2020 6:43
עוד פח אשפה
9
הוא גדול...
רותי ש | 29-10-2020 8:17
הוא גדול ואמין ודובר אמת. ברור שביבי לא יתן למישהו שיצא נגדו להצליח בתפקיד, גם אם זה על חשבון האזרחים והמדינה. כמה עצוב.
10
מלך! מדבר לעניין...
ב | 29-10-2020 10:21
מלך! מדבר לעניין וגם עושה. איך מדינת הסטראטפ בלי אינטרנט מהיר? איך?
11
ה-נדל וגרטל ירוצו...
הע | 29-10-2020 14:57
ה-נדל וגרטל ירוצו לבנט שירוץ לביבי
12
חתיכת טיפש...
חרא עליך טיפש. | 29-10-2020 15:16
חתיכת טיפש המשתופת ביבי הבוגד עשה איתם מיליון אצבעות אז מה הבעיה ההפך אם זה היה ביבי הוא לא היה מחשבן לכן מה הבעיה הנדל? למה אתה עקשן וטיפש?!?!?!
13
האמת למרות שהכהניסטים...
משה | 29-10-2020 18:43
האמת למרות שהכהניסטים יהודים הם רעים אלימים עם דעות מ3000 שנה ולכן יש ביניהם יותר גרועים מהמשותפת.עצוב.זו האמת