אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סמוטריץ' בלם הצעת חוק ממשלתית בגלל חילול שבת

הצעת חוק אפרורית בעניין סמכויות בקרי הגבול הועברה להכרעת ועדת הכנסת בטענת "נושא חדש" לאחר שח"כ סמוטריץ' דרש להוסיף שלא ניתן יהיה להכריח בקר לעבוד בשבת

סמוטריץ' בלם הצעת חוק ממשלתית בגלל חילול שבת
  צילום: ערוץ כנסת

אופוזיציה לוחמת. הצעת חוק אפרורית למדי, העוסקת בהסדרת סמכויות בקרי הגבול כלפי העוברים במעברי הגבול, סמכויות שבפועל היו להם עד כה במסגרת צו של שר הפנים, הועברה להכרעת ועדת הכנסת, בטענת נושא חדש.

עוד באותו נושא

'נדבקת לכסא' | צפו: עימות חריג בין סמוטריץ' לליצמן


19

המשמעות היא דחייה ועיכוב של הדיון ואישור הצעת החוק, עד לדיון בועדת הכנסת, שתחליט האם מדובר בהצעת חוק חדשה המצריכה דיון נוסף או שאפשר להחזיר את הצעת החוק לועדה המקורית – ועדת הפנים. בכל מקרה, הצעת החוק הממשלתית כרגע מעוכבת.

הדיון בוועדת הפנים בראשות ח"כ מיקי חיימוביץ' החל על מי מנוחות, ונראה היה שהצעת החוק, שאינה משנה את הסמכויות של בקרי הגבול, אלא רק באה להסדיר זאת בחקיקה ראשית במקום בצו שר הפנים תעבור ללא התנגדות.

דרעי לסמוטריץ" בשדולה למען השבת: חזור הביתה

בדיון אף התגלתה תמימות דעים בין ח"כ בצלאל סמוטריץ' ליו"ר מיקי חיימוביץ' בשאלת הכשרתם ומיונם של בקרי הגבול: ח"כ בצלאל סמוטריץ': "נכון שלא משנים סמכויות, אבל במצב הקיים, מי נותן הסמכה לבקרים? האם המשטרה בודקת שהם אינם בעלי עבר פלילי? האם הם מקבלים הכשרות על זכויות המעוכב? אני כאזרח מפחד כשנותנים לעוד פונקציות סמכות על אזרחים. בואו נראה שהמצב הקיים טוב".

עו"ד עירית ויסבלום , רשות האוכלוסין: "זה כבר נעשה היום. התכנים בהכשרה נקבעו בשיתוף עם המשטרה. בקרי הגבול מתמנים לאחר הכשרה והמשטרה מבצעת בדיקות". יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי חיימוביץ': "ומהו הליך ההכשרה והמיון?" ערן זהבי, רשות האוכלוסין: "בקר גבולות זה מקצוע היום. הם עוברים קורס רציני בשיתוף המשטרה. שוטרים מבית הספר לשוטרים מעבירים להם סיליבוס של סמכויות עיכוב ומעצר, ולפני שהם נקלטים המשטרה בודקת".

היו"ר חיימוביץ': "מה הקריטריונים? מה ימנע מאדם להיות כשיר לבקר?" ח"כ סמוטריץ': "ולאן מתלוננים? האם חלים עליו כללי משמעת של שוטר?" זהבי: "הם כפופים לנציבות שירות המדינה". היו"ר חיימוביץ': "ומה יקרה אם יש בעיה? זה איש שמפעיל אכיפה". ח"כ משה ארבל: "מעולם לא נרשמה תמימות דעים כזו בינך לח"כ סמוטריץ'". זהבי: "היו בעבר תלויות והמשטרה טיפלה".

סמוטריץ': מה עם חילולי השבת?

ואז העלה ח"כ בצלאל סמוטריץ' הסתייגות נוספת, אליה הצטרף ח"כ שלמה קרעי : "כשהייתי שר התחבורה קיבלתי פניות מבקרי גבול שנדרשו לעבוד בשבת. זה עיסוק בטחוני, ובצדק יש להם היתר לעבוד בשבת. השאלה אם אפשר להכריח אותם. מכיוון שטיפלתי אישית בתלונות אני יודע שזה לא נדרש, כי לא חסרים בקרים שמוכנים לעבוד בשבת. אני מבקש להוסיף לנוסח 'רשאי קצין ביקורת הגבולות או ממונה, שלא לעבוד בשבת".

ח"כ סונדוס סאלח: "זה נושא חדש". ח"כ סמוטריץ': "נושא חדש זה פוליטי, כשרוצים לתקוע". עו"ד גבי פיסמן, משרד המשפטים: "קיבלנו את ההסתיגות רבע שעה לפני תחילת דיון. זה מחייב בדיקה". עו"ד גלעד קרן, יועמ"ש הוועדה: "נושא חדש צריך להעביר להכרעת ועדת הכנסת. זה נושא חדש שלא קשור להצעת החוק שעברה בקריאה ראשונה". ח"כ בצלאל סמוטריץ' ביקש: "אני מבקש התיעצות סיעתית כדי לשכנע את חברתי ח"כ סאלח".

ח"כ שלמה קרעי הוסיף הסתייגות נוספת: "שסעיף 6 לחוק הדרכונים יבוטל". כשהוא מדבר על החוק שמאפשר לעולים חדשים לקבל דרכון במהירות, ואז לעזוב את הארץ, כפי שנחשף בסדרת כתבות ועלה לכותרות שוב לאחרונה. היו"ר חיימוביץ': "זה לא נושא חדש, זה חוק חדש". ח"כ קרעי: "אין שום בעיה לתקן חוקים שקשורים לנושא. יש קומבינות: נותנים לאנשים דרכון, הם נשארים בארץ המוצא שלהם, בכלל לא עולים לארץ, אבל מקבלים סל קליטה. צריך להיות קשובים למה שקורה, לא לחכות לכנסת הבאה". היועמ"ש גלעד קרן: "חוק הדרכונים עוסק בנושא אחר לגמרי".

שאלת הנושא החדש הועברה כאמור להכרעת ועדת הכנסת, והצעת החוק הממשלתית נתקעה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
השבת לא צריכה עזרה ממי שרימה את הצבא
פוסק בכיר | 27-10-2020 12:28
תרגיע.
אוי נוווו
hhdsw | 27-10-2020 13:12
מתי תגמרו עם הקנאה הזאת החכ הכי טוב אשריך בצלאל
2
זבל אנושי אדם...
יודע דבר | 27-10-2020 14:47
זבל אנושי אדם שחצן שעף על עצמו עם אף בעננים רחמנות אדירה על משפחתו הקרובה שנאלצת לחיות עם כזה גוש גאווה יהירות ושחצנות ממש מסכנים
כדאי שתשמור על...
אבי | 27-10-2020 17:32
כדאי שתשמור על לשון נקיה
3
סמוטי היה מלך...
סמוטי צבוע | 02-11-2020 20:05
סמוטי היה מלך החילולי שבת בשבתו כשר התחבורה