אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מחטף: מערך הכשרות לא יהיה בסמכות שר הדתות

היום תובא לאישור הכנסת החלטת הממשלה להעביר את מערכך הכשרות במדינה ממשרד הדתות למשרד הפנים, זאת בשל חוות דעת של המשנה ליועמ"ש. סמוטריץ': "משפטנים שלא מבינים כלום"

מחטף: מערך הכשרות לא יהיה בסמכות שר הדתות
  סרוגים

אמש אישרו השרים להעביר את מערך הכשרות בישראל אל סמכותו של שר הפנים, ולבטל את אחריותו של שר הדתות על המערך, כפי שהיה עד כה. בממשלה הצביעו בעד העברת המערך, זאת לאחר ששרי הפנים והדתות, דרעי ואביטן, שניהם ממפלגת ש"ס, הסכימו להעברת הסמכויות בין המשרדים.

על פי גורמים בממשלה, ההחלטה נובעת בשל עמדה של המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, אשר קבעה כי שר הדתות, יעקב אביטן, נמצא בניגוד עניינים מכיוון שהוא שימש בעבר כרב עיר ועסק בענייני כשרות. הגורמים התרעמו על חוות הדעת, ומסרו כי מדובר במצב הזוי, כלשונם, וכי במידה ואכן מדובר בניגוד עניינים – כל אדם שמבין בתחום מסויים לא יכול לכהן בתפקיד הקשור לכך, כגון אדם העוסק ברווחה שלא יוכל להתמנות לשר הרווחה".

עוד באותו נושא

שר הדתות: הציונות הדתית תמצא את הבית שלה בש"ס


9

היום, לקראת העלאת ההצבעה במליאת הכנסת לאישור החלטת הממשלה, חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' שיגר מכתב בהול ליו"ר הכנסת, בו דרש כי חברי הכנסת יקבלו את חוות הדעת המשפטית המדוברת בנושא ניגוד העניינים של השר אביטן, וכי הכנסת לא תהיה חותמת גומי של הממשלה.

"הוצאת נושא הכשרות מידיו של השר לשירותי דת אינו עניין של מה בכך. הכשרות היא אחד העיסוקים המרכזיים של המשרד והעומד בראשו", כתב סמוטריץ'. "הדבר שקול להוצאת העיסוק בצה"ל מידיו של שר הביטחון. הדברים מחדדים שבעתיים על רקע העיתוי הקריטי של הדיונים על עיצוב הסדר כשרות חדש בצל איומי בג"ץ והיועמ"ש לבטל את מונופול הכשרות של הרבנות הראשית אם לא יחוקק הסדר להפרדת יחסי משגיח-מושגח".

סמוטריץ' כתב כי מבירור שערך, "טענת ניגודי העניינים נשענת אך ורק על היותו של הרב אביטן רב מועצה בחל"ת המתעד לשוב לתפקידו לאחר סיום תפקידו כשר. חלק מתפקידיו כרב מועצה הוא הסדרת נושא הכשרות במועצה שבאחריותו ומשום כך נטען כי הוא בניגוד עניינים בנושא".

עוד באותו נושא

סמוטריץ': תמר זנדברג היא אחד מסימני הגאולה


48

"אם זו הטענה הרי שמדובר בטענה מופרכת ובשערורייה שאין לקבל. עוד שלב בהשתלטות המשפטנים על קבלת ההחלטות במדינת ישראל ודחיקת רגליהם של נבחרי הציבור הממונים ואחראים על פי החוק. עובדת היותו של הרב אביטן רב העוסק בכשרות היא בדיוק מה שהופך אותו למבין בתחום וממילא למי שדווקא צריך לעסוק בעניין, שהוא בתחום מומחיותו, ולקדם אותו".

"הוא אינו מתפרנס מכך באופן אישי ולאופיו של מערך הכשרות החדש שיבנה אין ולא תהיה שום השפעה אישית עליו. יועמ"ש יכול לעמוד בראש וועדת שתמנה פרקליט מדינה ושר שהוא גם רב לא יכול לעסוק בגיבוש מערך הכשרות?! זאת ועוד, אם זה הטיעון, אזי מדוע השר דרעי, שאחיו מכהן כרב העיר באר שבע, אינו מצוי בניגוד עניינים המונע ממנו לעסוק בתחום?!".

בצלאל סמוטריץ': לא חכמה לצעוק ולהיות חותמת גומי של המשפטנים (צילום: Oren Ben Hakoon/POOL)

סמוטריץ' הוסיף וכתב לחברי הממשלה: "אני קורא לכם להגיש ערר על ההחלטה, לדרוש לקבל את חוות הדעת המשפטית שביסוד טענת ניגודי העניינים של השר אביטן, וככל שיתברר שהיא אכן מופרכת כפי שאני מעריך לסרב לאשר את ההעברה. אינכם יכולים להיות אדישים להתנהלות זו".

"מחר תהיו אתם מי שכנגדם תטען טענת ניגודי עניינים כדי להרחיקכם ולמנוע מכם לקדם מדיניות שאנשי משרד המשפטים לא אוהבים. זו אינה חכמה לצעוק כנגד השתלטות המשפטנים על הממשלה ואז להיות חותמת גומי שלהם ולשתף איתם פעולה בהשתלטות הזו".

ח"כ סמוטריץ' מסר: "קשה לברוח מהתחושה שמאן דהוא במשרד המשפטים מבקש לעשות כרצונו במערך הכשרות, ובכלל זה להביא לסגירתו בידי בג"ץ, ולשם כך מבקש להדיר את השר אביטן מעיסוק בתחום, דווקא בשל העובדה שהוא מבין בו ולא יאפשר למשפטנים לעשות ככל העולה על רוחם. מי אמור לעצב את הסדרי מערך הכשרות אם לא הרבנים שעוסקים בתחום, מכירים אותו מקרוב ויודעים לעצב הסדר טוב? משפטנים שלא מבינים כלום באיך המערך הזה עובד בפועל?!"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
דרעי יעביר את...
משגיח | 26-10-2020 12:57
דרעי יעביר את כל הכשרויות לבית יוסף וישאיר את כל המשגיחים של הרבנות בלי יעבודה.
2
מי עומד בראש משרד הביטחון?
ישר | 26-10-2020 13:02
אולי הוא היה פעם רמטכל???
3
לפי זילבר- רמטכ"ל לשעבר לא יהיה שר בטחון!הזוי
אדיר בזק | 26-10-2020 13:02
החלטה הזויה, טפשית ונובעת מרשעות גמורה. קבלן בניין לא יהיה שר הבינוי, שוטר לא יהיה שר לבטחון פנים, ונהג לא יהיה שר התחבורה. טמטום מושלם! מה עובר על הפרקליטים האלה? למה שומעים לדינה זילבר?
4
חרדי אמיתי שכואב לו
מאיר | 26-10-2020 14:01
ולמה דרעי לא זועק את מה שסמוטריץ' זועק נכונה? כי הפרקליטות לופטת אותו בגרונו , והוא כל הזמן מאויים שמא יוגש כתב אישום כנגדו, לכן עד היום אחרי חמש או שש שנים הם אינם מפרסמים את ההחלטה בעניינו, ולכן חושבני שלדרעי יש רק שתי אפשרויות, או להתנגד כפי שסמוטריץ' צועק וצודק, או להתפטר מהממשלה ולתת לאחרים שאינם מאויימים עי הפרקליטות לנהל את שס.
5
לפי זה רמטכל...
אחד שאכפת לו | 26-10-2020 14:15
לפי זה רמטכל לא יכול להיות שר הביטחון
6
צריך גם לכחת...
אזרח | 27-10-2020 2:51
צריך גם לכחת את שר ביטחון כי אסור לא להמליץ על רכשית ציוד לצהל זה ניגוד עניינים כי הוא היה רמטכל