ילדים הם בעיקר קורבנות נגיף הקורונה - סרוגים

ילדים הם בעיקר קורבנות נגיף הקורונה

הזעם על מתווה החזרה ללימודים בכיתות הנמוכות. בדיון בוועדת הקורונה על מתווה החזרה ללימודים הציגה פרופ' מהאוניברסיטה העברית כי "ילדים הם בעיקר קורבנות הנגיף, בעיקר מבחינה כלכלית וחינוכית"

author-image
ילדים הם בעיקר קורבנות נגיף הקורונה
  (צילום: נעם רבקין פאנטון/ פלאש 90)

פרופ' רונית קלדרון-מרגלית, מהאוניברסיטה העברית, טענה היום (שני) בדיון בוועדת הקורונה בכנסת שעסק בתחלואה במערכת החינוך ובמתווה החזרה ללימודים, כי ילדים הם בעיקר קורבנות הנגיף, בעיקר מבחינה כלכלית וחינוכית, אובדן של כחודשיים של שנת לימודים הוא אובדן בעתיד של כ-1% מהתל"ג של המדינה, וככל שהשבתת המערכת תימשך – הנזק הכלכלי יגדל.

עוד באותו נושא

הקבינט אישר: זה המתווה לחזרת כיתות א-ד ללימודים

לדבריה, רק כ5% ממקרי הפצת-העל של המגפה ייוחסו באופן ודאי לילדים עד גיל 17.עוד היא מוסיפה כי, ההתפרצות החלה כעשרה ימים לאחר פתיחת מערכת החינוך באופן מלא, אך אח"כ נרשמה דווקא ירידה – וזו ההוכחה שלאו דווקא מערכת החינוך היא המפיצה. ההפצה היא ע"י אנשי חינוך רבים ושונים לכיתה אחת, ולכן יש להקפיד על איש-חינוך אחד לכל כיתה.

אמש לאחר החלטת קבינט הקורונה,  הנהגת ההורים הארצית הגיבה להחלטת קבינט הקורונה לאפשר את חזרתם של תלמידי כיתות א'-ב' לחצי שבוע בלבד במתווה שיכלול שתי קבוצות לימוד. "ממשלת ישראל הפקירה את דור העתיד של המדינה", נמסר מההנהגה. "חצי שבוע הוא בדיחה עלובה. כיתות א'-ב' זו רק ההתחלה, היא לא מחזירה את המשק ומשחררת את ההורים".

"מה יקרה כשזה יגיע לחטיבות ולתיכונים? להתראות תשפ"א, סליחה ילדים אהובים שלנו", אמרו בהנהגת ההורים הארצית. גם יו"ר השלטון המקומי, ראש העיר מודיעין-מכבים-רעות חיים ביבס תקף את ההחלטה ומבקש להעביר את מתווה הלימודים לרשויות המקומיות, שלדבריו ידעו להתמודד עם החזרת התלמידים טוב יותר מהמתווה שהציג הקבינט אותו האשים בניתוק מהמציאות בשטח..

בשבוע שעבר, צוות המומחים של האוניברסיטה העברית ובית החולים הדסה פרסם מסמך תגובה, לנתונים שפרסם משרד הבריאות, בו הוא טוען כי שיחקו עם הנתונים והתעלמו משיקולים נוספים.

"במסמך חסרה ההכרה בתפקיד החיוני שבתי הספר ממלאים בהתפתחותם הגופנית, השכלית, הרגשית והחברתית של ילדים, בתזונתם ובצמצום פערים בחברה וכן בהשפעת סגירת מסגרות החינוך על מצבם הכלכלי של הורי הילדים והמדינה" כותבים צוות המומחים.

המסמך מתייחס לילדים כקבוצה אחידה ואינו מחלק בין שתי קבוצות הגיל הפנימיות 0-9 ו-10-17. עוד טוענים מומחי הדסה כי ממצאי הסקר הסרולוגי אינם תקפים בילדים ואינם יכולים לשמש בסיס לקבלת החלטות עקב ההטייה שבדגימה.

המומחים מצביעים על כשל עיקרי לפיו למרות שהנתונים שמוצגים בדו"ח מדגימים בבירור שילדים נדבקים פחות, ולרוב נדבקים ממבוגרים, והינם אחוז קטן (4.9%) ממפיצי העל באוכלוסייה, בדו"ח כתבי מסקנות הפוכות לפיהן הילדים הם גורם הדבקה עיקרי.

בנוסף, המסקנה לפיה מפתיחת הלימודים חלה עלייה דרמטית במספר הנדבקים, שגוי גם הוא, משום שהוא משקף אירועים שהתרחשו 12-14 יום לפני. גם סגירת בתי הספר אינה גורם מוביל בהורדת התחלואה משום שכל אוכלוסיית ישראל נכנסה לסגר יום לאחרי סגירת בתי הספר.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו