אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"חיכינו שנים לרגע הזה": הסוכה הראשונה שלי|סיכום

בעקבות הקורונה והסגר - זוגות, משפחות ורווקים מכל המגזרים נאלצו השנה לחגוג סוכות במתכונת אחרת ומצומצמת. מערכת סרוגים קפצה לקבל הצצה מיוחדת מ'הסוכה הראשונה' שלהם | סיכום

"חיכינו שנים לרגע הזה": הסוכה הראשונה שלי|סיכום

חג הסוכות בצל הקורונה והסגר, אילץ את כולנו השנה לחגוג במתכונת אחרת ומצומצמת, אך גם זיכה רבים לבנות סוכה בפעם הראשונה.

מערכת סרוגים יצאה לקבל הצצה מיוחדת מהסוכה הראשונה של זוגות ומשפחות מכל המגזרים ולשמוע על החוויה המרגשת והאתגרים. אז מה היה החלק המסובך בבנייה? מי העדיף קישוטים home made? ואת מי הם היו רוצים לארח (אם רק היה אפשר)? | סיכום מיוחד עם כל משתתפי הפרויקט

הסוכה הראשונה של: משפחת עמרם 

שירה (25) ותמיר (26), נשואים שלוש שנים וגרים בקיבוץ חפץ חיים. שירה בלוגרית באינסטגרם וסטודנטית לפסיכודרמה ותמיר מנהל את העסק המשותף שלהם, ״תחייכי את זה״. עד היום עשו סוכה אצל ההורים או בטיולים.

איך היתה החוויה לבנות סוכה בפעם הראשונה? "ממש התרגשתי! אני ממש אוהבת את חג סוכות ולשבת בסוכה מיד עושה טוב בלב. לתמיר לקח קצת זמן, אבל אחרי שהוא נכנס לעניינים והתחיל לבנות את הסוכה הוא לגמרי מבסוט. קיבלנו את הסוכה מחברים טובים והשכן הצמוד ותמיר בנו אותה ביחד".

"לקחנו את הפסוק ״ושמחתי בחגך״ ועשינו לו שינוי קטן, ״וחייכת בחגך״. זה המוטו שלנו לתקופה הזו"

למה החלטתם לבנות השנה? "בשנתיים הקודמות בחול המועד לא יצא לנו כמעט להיות בבית בגלל שהיינו בטיולים עם המשפחות שלנו. בחגים עצמם נסענו להורים (או הלכנו במקרה של ההורים שלי) אז לא היינו צריכים סוכה. עכשיו בגלל הקורונה, נשארים בבית! וזו הזדמנות מצוינת לבנות סוכה משלנו".

קישוטים: home made או קנויים? "רק home made!, לקחנו את הפסוק ״ושמחתי בחגך״ ועשינו לו שינוי קטן, ״וחייכת בחגך״. זה מתאים למסר ששירה מעבירה לעוקבות שלה באינסטגרם ובפייסבוק וגם זה המוטו שלנו בשנה האחרונה. לחייך. במיוחד בתקופה הזאת שדברים לא הולכים כמו שתכננו, כמעט ולא רואים את המשפחה, אין טיולים, מפגשים חברתיים בוטלו, אין שגרה, צריך להזכיר לעצמנו *לבחור* לחייך".

קישוטים home made

מנהג מיוחד בסוכה שלכם: "ארוחות בוקר משותפות בסוכה. פתאום משקיעים ולא סתם אוכלים קרונפלקס עם חלב"

האושפיזין החלומי (אם רק היה אפשר לארח): "נלך על הכי פשוט, ההורים והאחים של תמיר, שנמצאים כל אחד במקום אחר בארץ ובגלל הסגר הם לא יכולים להגיע. מתגעגעים מאוד ואוהבים ים!".


הסוכה הראשונה של: משפחת שלומוביץ'

אושרת (47) ויאיר שלומוביץ', נשואים וגרים בירושלים. אושרת עובדת כתסריטאית. עד היום היו רגילים להתארח בסוכה של חברים.

איך היתה החוויה לבנות סוכה בפעם הראשונה? "בערב יום כיפור אצנו רצנו לקנות סוכה לפני הסגר הגדול וסכך גזמנו מדקל גדול שצומח בחצר.

היה ממש מרגש לבנות את הסוכה. בירכנו על בניית סוכה ושהחיינו (הלכנו לפי פסיקת התלמוד הירושלמי). האמת, קצת הסתבכנו עם הבנייה, במיוחד בגלל שיצאנו לבנות במוצאי יום כיפור והכל חשוך, אבל בסוף הבנו את העניין ואפילו עזרנו לשכנים להקים".

"בירכנו על בניית סוכה ושהחיינו"

למה החלטתם לבנות השנה? "זו השנה הראשונה שאנו גרים בדירה משלנו ולא בשכירות. התלבטנו אם לבנות בגלל הקורונה, כי ממילא לא נוכל לארח, אבל החלטנו שכן".

קישוטים home made או קנויים? "ברור שhome made. רציתי לקנות נייר קרפ, אבל הכל סגור. אז יצרתי שרשרות ממגזין כלות ששכב אצלי בבית (יש הרבה דפים עם פרחים וצבעים בוהקים). יש לנו אושפיזות בסוכה, כי למה מזמינים רק גברים?"

מנהג שיהיה חסר לנו: "מאז ימי בבני עקיבא, חול המועד מוקדש לטיולים והשנה זה לא יקרה וזה באמת מאוד יחסר".

האושפיזין החלומי (אם רק היה אפשר לארח): "היינו שמחים לארח את ההורים שלנו שלא באים, בגלל הסגר והחשש להדבק".


הסוכה הראשונה של: משפחת לחיאני

יוסי ומור לחיאני מאשקלון, נשואים כ-6 שנים והורים לאדיר (4.5) וטוהר (2). בעלי משרד הפרסום lachyani's. היו רגילים לחגוג סוכות בין המשפחות במגדל העמק, אשדוד ובני ברק.

איך היתה החוויה לבנות סוכה בפעם הראשונה? "החלק הקשה היה להבין שצריך לשנות את ההרגלים מהנסיעה למשפחה במהלך החג ולהישאר בבית, שוב, אחרי פסח וראש השנה.

קנינו 'סוכה טלסקופית', בעיקר בגלל האחסון הנוח שלה (משתמש שבוע, מאחסן שנה) ויוסי ואדיר בנו אותה במוצאי כיפור תוך שעה, השכנים היו מאוד אדיבים לגבי החניות והעזרה בהקמה".

"משני הצדדים המשפחות התגלו כמאומתים לקורונה, כך שאין אפילו כיון חשיבה להתפלח מהמחסומים"

למה החלטתם לבנות השנה? "בעיקר בגלל הקורונה. משני הצדדים המשפחות התגלו כמאומתים לקורונה, כך שאין אפילו כיון חשיבה להתפלח מהמחסומים".

מאכל מיוחד לסוכות:  "אנחנו כל השנה מכינים מאכלים מיוחדים, יוסי אוהב לשתף את התהליך בטיקטוק לצורך הנאה, זה צובר עשרות אלפי צפיות ותגובות, כך שתכל'ס האוכל של יוסי עולה על המקור (סליחה אמא ואבא משני הצדדים)".

קישוטים home made או קנויים? "הקישוטים קנויים, אבל לא רצינו בלאגן ומלא קישוטים שאין בניהם קשר, אז בחרנו את השילוב של ירוק – לבן – זהב וכך קישטנו את הסוכה, בעיקר בחלק העליון שלה ולא על הבד, יותר בטוח מידיי הילדים".

האושפיזין החלומי (אם רק היה אפשר לארח): "היינו שמחים לעשות סוכה ענקית ולארח את כל האומנים, הזמרים ושאר האנשים שמקבלים שירות במשרד שלנו. הסולגן שלנו הוא 'משפחה של תוצאות' הכי כיף סוכות עם המשפחה הגדולה שלנו".


הסוכה הראשונה של: משפחת יאיר 

נועם והילה יאיר (34), נשואים כבר 7 שנים וגרים באופקים. הורים ל-4 ילדים, הילה מעצבת אופנה על קו הודו-ישראל. עד עכשיו חגגו סוכות בחו"ל

איך היתה החוויה לבנות סוכה בפעם הראשונה? "הילדים היו באורות, שבוע שלם של הכנות!! האמת שזאת הייתה אחלה תעסוקה לילדים בתקופה שכזאת. נועם בעלי אלוף האלתורים והבניות, לילדים זאת הייתה אטרקציה נפלאה לראות את זה קורה בלייב"

"היינו שמחים לארח בסוכה את הרב קוק זצ"ל"

למה החלטתם לבנות השנה? "השנה בעקבות הקורונה נשארנו בארץ, כמעט 10 שנים שאנחנו לא נמצאים בארץ בתקופה הזאת של השנה וכשאנחנו כן בארץ אז בד"כ מתארחים".

קישוטים: home made או קנויים? "הכול home made! הכנו קישוטים עם הילדים משאריות בדים, ייבשנו מלא סוגי עלים שהספקנו לאסוף לפני הסגר, אני תפרתי בדים מגניבים ותלינו הכול, הייתה חגיגה גדולה".

כשכל הקישוטים home made!

מאכל מיוחד לחג: "בהודו אסור לאכול בשר, לכן גם בבית חב"ד בו התארחנו בסוכות אין בשר – השנה התפנקנו מכל טוב. אם כבר לבשל ואם כבר בארץ! ובבית, הלכנו על הכי אותנטי והכנו תפריט מפנק מהמסורת התימנית, שגורם לנו להתגעגע לסבתא וסבא".

האושפיזין החלומי (אם רק היה אפשר לארח): "היינו שמחים לארח את הרב קוק זצ"ל"


הסוכה הראשונה של: משפחת חייט

מיקי חייט (31) מרחובות, נשוי ואבא לשלושה. מאמן קפוארה ומנכ"ל עמותה לנוער בסיכון. מתארח בכל סוכות אצל ההורים של אשתו.

איך היתה החוויה לבנות סוכה בפעם הראשונה? "חייב להודות שהתרגשתי מאד. החוויה היתה מיוחדת ואין לתאר, מה שזה עשה לילדים.

בבניין שלנו יש דפנות לסוכה ששכן השאיר כשעבר מכאן, קנינו סכך חדש ובד ויחד בנינו את הסוכה שלנו. הדבר היחיד המסובך היה למצוא מקום להעמיד את הסוכה, כי מסתבר שלכל דייר יש מקום שמור לסוכה משנים עברו ואנחנו חדשים בתחום, אבל מי שמשתדל במצוות רואה סייעתא דשמיא והכל יצא מושלם".

"זה החג היחיד בשנה שאנחנו מתארחים אצל ההורים של אשתי, וזה משהו שיחסר לכולנו"

למה החלטתם לבנות השנה? "האמת שבהתחלה לא רציתי, אני עסוק ועובד והייתי בטוח שאצליח איכשהו להגיע להורים שגרים ממש לידי, אבל הילדים ממש רצו אז נכנעתי".

קישוטים: home made או קנויים? "אנחנו חדשים בתחום הסוכות, אז קנינו מה שאפשר והילדים הביאו איתם מבית הספר בזמן הקצר שהיה עוד קישוט או שניים".

מנהג שיחסר לנו: "זה החג היחיד בשנה שאנחנו מתארחים אצל ההורים של אשתי, וזה משהו שיחסר לכולנו".

האושפיזין החלומי (אם רק היה אפשר לארח): "הייתי שמח לארח בסוכה את המשפחה ואת התלמידים שלי, הם כמו משפחה גדולה עבורי ובעיקר בגלל הסגר לא ראיתי אותם הרבה זמן".


הסוכה הראשונה של: משפחת בן עזרא

מיטל ואוריה בן עזרא, בני 32 מקרית אתא. נשואים 7 שנים והורים ל-4 ילדים. אוריה, עובד מד"א בבנק הדם ומיטל, מזכירה בחברת מחשבים. התארחו עד היום בסוכה של המשפחות

איך היתה החוויה לבנות סוכה בפעם הראשונה? "בניית הסוכה הייתה חוויה. זו שנה ראשונה שאנו בונים בבית, קנינו את הסוכה לפני כמעט חודש מבן דוד של אוריה, הילדים התרגשו מאוד וכמובן שגם אנחנו. בעלי, אוריה בנה יחד עם אח שלו והילדים הסתכלו בהתלהבות עד שהסוכה הייתה מוכנה".

"חיכינו לבנות סוכה משלנו כבר 7 שנים!"

למה החלטתם לבנות השנה? "חיכינו לרגע הזה 7 שנים! עד השנה הזו, היינו עושים חצי חג בצד שלו וחצי חג בצד שלי. ממש לפני חודש עברנו דירה בה סוף סוף אפשרי לבנות סוכה ולקיים את המצווה".

קישוטים: home made או קנויים? "במהלך השנים שמרנו על כל היצירות שהבנות הכינו בגנים לקישוט הסוכה, ככה שיש לנו השנה קישוטים מהן ובנוסף גם כמה קישוטים שקנינו".

האושפיזין החלומי (אם רק היה אפשר לארח): "היינו שמחים לארח את המשפחות שלנו, להחזיר להם טובה על כל השנים שאירחו אותנו".


הסוכה הראשונה של: משפחת טויטו

ולה ויוסף טויטו (46) נשואים ומתגוררים בירושלים. יוסף עלה לישראל לפני כ-3 שנים מצרפת וחזר בתשובה, כשנה לפני כן.

"במשך שנים רבות לא ידעתי כלום על היהדות. רק לאחר שגדלתי החלטתי לחזור בתשובה ובשנת 2017 עליתי לארץ, כי הבנתי שיש מדינה יהודית ובה מקומי".

יוסף עובד כיום כמעצב פנים ושיפוצניק ואשתו ולה עובדת במעבדת מחקר בשערי צדק.

"עד לפני שנתיים, לא ידעתי מה זה סוכה"

איך היתה החוויה לבנות סוכה בפעם הראשונה?

"מאד נהניתי לבנות את הסוכה הראשונה בחיי! הרגשתי חוויה מיוחדת, לעסוק במצווה שחדשה לי לגמרי.

היה לי חשוב שהסוכה הראשונה שלי תהיה עשויה מחומרים טבעיים בלבד, אז השתמשתי בקרשי עץ וקנה סוף שהבאתי מהשדה. לא היה לי בכלל מסובך לבנות את הסוכה, בניתי בכיף ובשמחה במסגרת המרחב הקטן שיש ברשותי (56X120 ס"מ) ועל פי דרישות ההלכה.

היה לי חשוב למרות הגודל המוגבל, להיות יצירתי ולארגן את המרחב כדי שנוכל לשבת אני ואשתי בצורה מכובדת לכל הארוחות".

למה החלטתם לבנות השנה?

"בניית הסוכה לא קשורה לקורונה בכלל. עד 2018 לא בניתי כי לא ידעתי מה זה סוכה בכלל ובשנה שעברה לא התאפשר לי לבנות סוכה ונדדנו בסוכות של חברים שונים והבטחתי לעצמי שבעז"ה סוכות 2020, אעשה את הכול כדי שתהיה לנו סוכה קטנה!".


קישוטים: home made או קנויים?

"תלינו נרות ותאורה בתוך בקבוקים צבעוניים. אשתי לא אוהבת קישוטים שמזכירים דברים שמקשטים איתם את עצי האשוח בחג המולד, אז היינו יצירתיים".

מנהג שיחסר לכם השנה: "לאשתי חג הסוכות, מאד מתקשר להכנסת אורחים, אז מאד חסר לה לארח ולהתארח".

האושפיזין החלומי (אם רק היה אפשר לארח): "אם היה אפשר, הייתי חולם לארח את אבא שלי ואחי שגרים בחו"ל ואת ישי ריבו! שאנחנו מאוד אוהבים לשמוע אותו".


הסוכה הראשונה של: משפחת חזוט

ענת ומקס חזוט מאשדוד, הורים לחמישה ילדים. ענת ספרית במקצועה והחליטו לבנות לראשונה סוכה בזכות בנם שהתחזק לדת

איך היתה החוויה לבנות סוכה בפעם הראשונה?

"בנינו סוכה על הגג של הבית, זאת הייתה חוויה מדהימה עם בעלי והילדים. גם ממש לא היה קשה לבנות, היום כבר קונים הכל מוכן ומרכיבים".

"הבן שלי החליט להתחזק, אז כולנו נרתמנו למשימה ובנינו סוכה"

למה החלטתם לבנות השנה?

"הבן שלי החליט להתחזק והיה לו מאוד חשוב לבנות השנה סוכה, אז כולנו נרתמנו למשימה והיה כיף גדול".

קישוטים: home made או קנויים?

"חלק קנינו וחלק תוצרת בית, מה שחשוב שהסוכה מקושטת יפה ונותנת הרגשה טובה".

מאכל מיוחד לחג: "השנה החג נפל בשבת, אז הכנו חמין מיוחד לקראת החורף המתקרב".

האושפיזין החלומי (אם רק היה אפשר לארח):

"כמובן את המשפחה, האירוח של הילדים והנכדים מאוד חסר לנו".


הסוכה הראשונה של: משפחת שרעבי

שושנה (67) ויוסי שרעבי מגבעת שמואל, בונים פעם ראשונה סוכה עם ילדיהם. היו רגילים להתארח עד עכשיו בחג הראשון אצל המשפחה ובחול המועד היו אוכלים בסוכה של השכנים.

איך היתה החוויה לבנות סוכה בפעם הראשונה?

"זה היה ממש מרגש כל כך. הבת שלנו רצתה מאוד שנבנה והצלחנו לעמוד בזה.

הלכנו וקנינו סוכה חדשה, הבנייה לא הייתה מסובכת, הכול הלך בכיף ובהתלהבות עם כל המשפחה. אנחנו מאוד שמחים שבנינו וכולנו נהנים מהסוכה כל השבוע, יצא לטובה עם הקורונה".

"חולמת לארח בסוכה שלנו את הבן שלנו עופר ז"ל, ששירת בגולני ונרצח לפני 17 בחדירת מחבלים לבסיס"

למה החלטתם לבנות השנה?

"היינו רגילים מידי שנה לחגוג את החג הראשון של סוכות אצל המשפחה ובשאר ימי החג הילדים היו יורדים לאכול בסוכה של השכנים.השנה בגלל הקורונה הבנו שלא יצא לנו לחגוג בסוכה, אבל הבת שלנו דירבנה אותנו וסוף וסוף בינינו סוכה משלנו".

מנהג מיוחד שאתם עושים בחג:

"לאמא שלי ז"ל היתה מסורת בכל יום להדליק נר לאושפזין ולתלות אותו בסוכה. אני אומנם מפחדת להדליק בסוכה, אבל אני ממשיכה את המסורת מהבית ובכל שבעת ימי החג אני מדליקה את הנר המיוחד לכבוד כל האושפזין".

קישוטים home made או קנויים?

"home made. חלק הנכדים הכינו וקיבלנו עוד שני ציורים מחברה קרובה".

האושפיזין החלומי (אם רק היה אפשר לארח):

"נורא קשה לבחור. הייתי חולמת לארח את הבן שלנו עופר ז"ל,שנולד בכ' בתשרי בהושענה רבא ונהרג לפני 17 שנה, בח' ניסן בעת חדירת מחבלים לבסיס גולני. הלוואי שהוא יכל להתארח אצלנו בסוכה, זו היתה השמחה הכי גדולה שלי".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו