הרבנית אסתי רוזנברג לסרוגים: "לא נעים לראות בית מדרש סגור"

הרבנית אסתי רוזנברג לסרוגים: "לא נעים לראות בית מדרש סגור"

בראיון לסרוגים, אומרת הרבנית אסתי רוזנברג ראש מדרשת מגדל עז: "לא נחזור עד שלא נקבל אור ירוק", מבקרת את המגזר החרדי: "חילול השם הגדול", וקוראת: "צריך לדחוף אבל לא ללחוץ"

author-image
הרבנית רוזנברג לסרוגים: "לא נעים לראות בימ"ד סגור"
  (צילום ועריכה: ניסים פרץ)

ראש מדרשת מגדל עז, הרבנית אסתי רוזנברג כיבתה את האור בבית המדרש בערב ראש השנה, אז נשלחו עשרות התלמידות אל בתיהן. בראיון לסרוגים מהסוכה בביתה היא מבהירה: "לא נחזור עד שלא נקבל אור ירוק", מבקרת את המגזר החרדי: "חילול השם גדול", וקוראת: "צריך לדחוף לחזרה אבל לא ללחוץ".

הימים האלו, בתקופה אחרת המדרשה הייתה מלאה ותוססת.

"יום כיפור היה יותר מאתגר, סגרנו בערב, ערב ראש השנה, אבל ביום כיפור סליחות אצלנו זה התרחשות מאד משמעותיות, מאות נשים כל ערב. יום כיפור היה גם מאתגרף גם עצוב וגם נכון, מדוייק- הרגשנו שאנחנו פועלים נכון".

"יש אצלנו 30 בנות מחו"ל שעברו שבועיים בידוד ולא יצאו ממגדל עז יום אחד, למעט טיול באוויר הפתוח עם מסיכות בעין גדי, אבל חוץ מזה הן סוגרות שם חודשיים רצוף. הזדמנות לחזק את כל בני ובנות חו"ל שבאו ללמוד בארץ ולא יוצאים.

"הרגשות הם אמביוולנטיים, מצד אחד שמתרחש משהו בעולם שהקב"ה מדבר איתנו בקריאה מאד חזקה, סוג של מלכות שמים לא מובנת לנו כל כך והיענות ל'נשמרתם מאד לנפשותיכם', לפיקוח נפש".

המסר לבנות שיוצאות הביתה ולא יודעות מתי הן יחזרו?

"שילוב של ניסיון להתאמץ מאד מאד על מה שאנחנו עושים, גם לבגרות בסרטונים ששלחנו. יש הרבה מאד שיעורים שמתקיימים לאורך כל הזמן בזום וביוטיוב. וגם בודאי מסר של חוקי המדינה – אנחנו מקבלים הוראות ממשרד הבריאות והמל"ל ואנחנו מקיימים אותם ומאד מאד נזהרים. גם לאורך כל הדרך שהיינו במודל הקפסולות, הייתה הקפדה מאד משמעותית על הוראות והחוקים, על משמעת עצמית לצד הרבה מאד דיבור בשאלות רוחניות, שותפות עם כלל ישראל, מה הקב"ה מבקש, איך אני פועלת, איך אני יוזמת. וגם צער, זה לא נעים לראות בית מדרש סגור בליל יום כיפור".

לא יכול להיות שהעורף יחגוג בזמן שהחזית נלחמת

חובת עטיית המסיכות: "אומרים בפסח, על בן הרשע שהוא את עצמו מן הכלל כפא בעיקר, זו ערבות הדתית הכי בסיסית, הרב קוק מסביר שהוא כפר בעיקר בעצם זה שהוא הוציא את עצמו מן הכלל", זו ערבות הדדית הכי בסיסית. הבנות אמנם צעירות, אבל גם צעירות חולות וגם הן נדבקות ולכולן יש סבא וסבתא והורים בקבוצות סיכון – זו משימה לאומית, דתית וחברתית של לא תעמוד על דם רעך".

"המצב במדינת ישראל לא משהו, אנחנו רוצים לתקן אותו לשפר אותו ומוכנים לשלם על זה מחיר. המצב הזה שבו כל אחד אומר 'לי זה לא נוח אבל אני צריכה ללמוד תורה, אני צריכה להפגין' אבל אנחנו במלחמה, יש את הרופאים והחולים והנפטרים, והמשפחות שלהם והעצב הגדול והרצון להשתתף, ויש את העורף כמו בכל מלחמה – לא יכול להיות שהעורף יחגוג בזמן שהחזית נלחמת".

מתי את רואה בעצם את החזרה של עולם התורה והמדרשה?

"וואוו, לא יודעת. מישהי שלחה לי הודעה 'אתה יכולה להגיד לי מתי חוזרים? אני רוצה לארגן את השנה שלי' – אז לא, אני לא יכולה להגיד מתי חוזרים. תראי, עבדנו קשה, יש לנו מלא קפסולות ובית מדרש מחולק אנחנו מוכנות להסתגר משם, אבל לא נחזור עד שלא נקבל אור ירוק ממשרד הבריאות והמל"ל. כרגע צריך לדחוף אבל לא ללחוץ. להיות שותפים במאבק, אם אני מצפה שכולם יהיו שותפים, קבוצות הסיכון והרופאים והחולים אז כנראה שגם עולם התורה צריך. אני אומרת את זה ואני הכי הכי רוצה לחזור בעולם, לא יודעת אם אני אצליח לעמוד בזה עד הסוף".

חילול השם גדול בעולם החרדי

בשלב הזה, רוזנברג מתבטאת בחריפות נגד התנהלות המגזר החרדי: "מה שקורה היום בעולם החרדי זה חילול השם הגדול. חברה כתבה לי 'פתאום חשבתי איך תלמידי בי עקיבא מתו במגיפה? כנראה הייתה מגיפה והם עדיין המשיכו ללמוד תורה כאילו אין', אז מצד אחד אני אומרת חילול השם, חילול השם. זה באמת חילול השם. התנהלות של חלקים העולם החרדי היום שלא נשמעים להוראות זה החילול השם, מצד שני אני מקווה לעמוד בניסיון לא להחזיר אותם מוקדם יותר ושתימצא הדרך שנוכל להמשיך בחיים יחסית נורמליים".

מה יקרה אחרי הסוכות? מתארת לעצמי שלא נחזור בשבוע-שבועיים הראשונים, אבל אני מאד מתפללת שאחר כך הבנות יהיו מוכנות ואני יודעת שהבנות מוכנות להתאמץ על זה, לשלם על זה מחיר, ונצליח להחזיק מתווה שיהיה לו מצד אחד פיקוח נפש ומצד שני יהיה פתוח ולא חסר אחריות".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
חילול ה' הוא לא מטבע
הלל | 06-10-2020 18:39
עובר לסוחר ולא כל אחד ראוי להאשים בו מישהו אחר ובודאי לא את גדולי ישראל ובודאי לא עי ראשת מדרשה כלשהי. זאת עזות מצח .
2
חילול השם
אורי | 06-10-2020 18:46
כל מי שמדבר על חילול השם אצל חרדים בעצם זה שמעלה את הנושא גורם ליותר חילול השם! כל פרסום על הפרות הנחיות אצל שומרי תורה גורם לחילול השם שאינו נמחל אפילו ביום כיפור. כדי לחשוב על זה לפני שמפרסמים או מדברים.
3
חחח ממה תלמידי רבי עקיבא? כופרת ומסלפת דברי ח
נתי | 06-10-2020 19:47
הם מתו שלא נהגו כבוד זה בזה ממש כמוך שמזלזלת בחרדים. חילול ה' אלעק את קובעת מי מחלל את שם ה' ומי צדיק נשגב
4
רוזנברג, זה לא...
אסתי המכוערת | 06-10-2020 20:11
רוזנברג, זה לא בית מדרש אלא בית שימוש.
תתבייש. איש...
שירה | 07-10-2020 2:46
תתבייש. איש חסר דרך ארץ. אתה צריך לעשות חשבון נפש מה גורם לך לדבר כל כך מגעיל
5
זה חילול ה'...
יודי מארץ ישראל. | 06-10-2020 22:47
זה חילול ה' מאין כמותו העובדה שהליטאים אוכפים את ההנחיות ומקפידים וכן חלק מהחסידיות נוגים כשורה אנו מדברים לאלה שנכנעו והרימו ידיים הקרב העקוב מדם תרתי משמע. כשיש פיקוח נפש לא שואלים שום רב.
6
עוד מישהו/י שמצטרף להכפשת חרדים
יהודי חרדי | 07-10-2020 8:52
די לנו בשמאלנים מוסלמים או מי שמאמינים בהתלבשות אין סוף בגוף גשמי, איננו צריכים את הסרוגים
7
עוד יותר קשה...
יותר קשה לראות ארונות קבורה במשאיות ... | 08-10-2020 7:19
עוד יותר קשה לראות בית קברות פתוח ...
8
הרבנית תסתכלי מה קורה בבית הכנסת מול ביתך
מרא דאתרא | 08-10-2020 16:13
התפילה ברחבה מול ביתך וברחוב שממש ליד דלתך וברחובות הסמוכים ובגינות שלידך. תעברי שם ותבקשי מכל מי שתמצאי מתפלל ללא מסכה שעטויה כהלכה (יש עם מסכה על הצוואר או אף בחוץ) או עושה הושענות בצפיפות - זה קצת יותר יעיל מלחלק ציונים על חילול ה' .
9
אולי את צודקת...
אורנה | 11-10-2020 10:09
אולי את צודקת וכל הכבוד על האחריות, אבל המחיר מבחינת המדרשה צריך להיות שמחזירים את הכסף להורים על הזמן האבוד. אף אחת לא נרשמה למדרשה על מנת לקבל שיעורי יוטיוב וזום - זה יש בשפע באינטרנט . המחיר האמיתי הוא להחזיר את הכסף , כי כל עוד זה לא נעשה , זה לא באמת להסכים לשלם את המחיר
10
דברים חשובים וישרים. יישר כוחך!
יוני | 13-10-2020 17:05
הנה סוף סוף קולות של כנות ושל ענווה. תודה על זה.