אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב שלמה אבינר: האם להתפלל על הנשיא טראמפ?

הרב שלמה אבינר נשאל האם יש להתפלל לרפואתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שנדבק בקורונה. בנוסף הוא אמר כי "החולה מספר 1" הוא לא טראמפ אלא הרב קנייבסקי

הרב שלמה אבינר: האם להתפלל על הנשיא טראמפ?
  (צילום: שאטרסטוק; תמונה קטנה: יוסי זמיר/ פלאש90)

האם להתפלל על רפואת נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שנדבק בקורונה?

התשובה מתחלקת לשלושה חלקים.

א', קודם כל, יש לענות על השאלה, האם מתפללים לרפואת גוי. בשו"ת יחוה דעת (ו, ס), נשאל הגר"ע יוסף: האם מותר לגר צדק להתפלל על אביו הנכרי שוכב על ערש דווי? והשיב שכן, ומביא הרבה מקורות כולל: כתוב ב'ספר חסידים'(בראש ס' תשצ), שנכרי שעשה טובות לישראל יכולים לבקש מהקדוש ברוך הוא ולהתפלל עבורו שיקל בדינו. וכן אמרו בירושלמי (מגילה ג ז): אמר רבי יוחנן, צריך לומר [בפורים] וגם חרבונא זכור לטוב, לפי שדיבר על המן. ועיין עוד בשו"ת 'יביע אומר', יו"ד נה', שהתיר לומר השכבה בבית הכנסת על חייל דרוזי שמת במלחמה.

וגם נשאל הגר"ח קנייבסקי שליט"א: תלמיד אחד מלונדון יש לו שכן גוי, וחיים ביחסי שכנות טובה, וכעת נחלה הגוי, האם שייך להתפלל עליו, שהרי מצינו באברהם שהתפלל אף על סדום? והשיב: יכול להתפלל [על גוי שיבריא] (דרך שיחה ח"א עמ' תקמד).

אגב, גם הגר"ח קנייבסקי שליט"א נחלה בקורונה, וודאי שצריך להתפלל עליו: שמריהו יוסף חיים בן פעשא מרים (בלי תואר כי אין גבהות לפני המקום. ספר חסידים סי' תת. ברכי יוסף  יו"ד רמ סק"ד. ופעם קיבלתי תשובה מהגרא"ד אוירבך, אב"ד דטבריה, וכתוב בה: "נא לבקש רחמים עבור שלמה זלמן בן צביה לרפו"ש", בלי תואר 'הרב'. ( מובא בשו"ת הגראד"א עמ' 64).

וגם נשאלתי האמנם הנשיא טראמפ הוא חולה הקורונה מס' 1? והשבתי: אפשר גם לומר שזה הגר"ח קנייבסקי. זה מגדולי הפוליטיקה וזה מגדולי הרוח. ומה קובע את ההיסטוריה? הפוליטיקה או הרוח?  הרוח.

עוד באותו נושא

מי מחליף? זה מה שיקרה אם טראמפ לא יוכל לכהן


4

ב. כבר נשאל הג"ר יצחק זילברשטיין, רבה של רמת אלחנן בבני ברק: האם העם היהודי צריך להתפלל לרפואתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ? והשיב בתחילה כי אין הוא ראוי לצאת בקריאה שכזו – אלא רק באישור ובהוראת גדולי ישראל, שכן כשמדובר באדם הכי גדול באומות העולם, ראוי שאדם גדול באומה היהודית יקרא להתפלל עליו.

אך הוסיף וציין כי לדעתו "לא 'צריך' – אלא חייבים להתפלל, זו חובה גדולה, להתפלל לרפואתו של טראמפ וזאת מדין הכרת הטוב, וכך פסק מרן הגרי"ש אלישיב".

ג. ואיך מתפללים עליו. האם מותר לכלול גוי חולה במי שבירך לחולים, הרי כתוב "עם כל ישראל אחיו"?  אם לא, איפה אפשר להתפלל עליו?

כשמושלת מדינת קונטיקט באמריקה, אלה גרסו, הייתה חולה בסרטן, ועד הרבנים של המדינה שאל את הגרי"ד סולוביצ'יק: האם אפשר לברך מי שברך בעבורה? השיב: כן, ונתן להם נוסח תפילה ואמר שיש להשתמש בשם הפרטי ושם המשפחה בלי בן או בת. והנה הנוסח [בלשון זכר]:

מי שברך כל בני אדם שנאמר: "ויתפלל אברהם אל האלהים וירפא אלהים את אבימלך ואת אשתו ואמהותיו וילדיו", הוא יברך וירפא את החולה [שם פרטי ושם משפחה] בעבור שאנחנו מתפללים בעבורו, הקדוש ברוך הוא ימלא רחמים עליו להחלימו ולרפאותו ולהחזיקו ולהחיותו וישלח לו מהרה רפואה שלמה רפואת הנפש ורפואת הגוף ונאמר אמן".

עוד באותו נושא

טראמפ אושפז בביה"ח, דיווחים סותרים על מצבו


4

אמנם הגר"א נבנצל כתב לנו: "יזכיר אותו אחרי כל ישראל אחיו". אבל הג"ר שמואל אליעזר שטרן, מראשי בית ההוראה של הגר"ש הלוי וואזנער ומח"ס שו"ת 'שביבי אש', כתב לנו: "לא לכלול אותו יחד".  והגר"י זילברשטיין אמר, כי בעת שמתפללים לרפואתו של נשיא ארה"ב צריך להזכיר את שמו של הנשיא ואת שם אביו – דונלד ג'ון בן פרד טראמפ, וציין כי כך כותב המהרש"ל.

וכל אחד יעשה כהוראת רבו וכמנהג קהילתו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
אפשר להתפלל על אבא של יעל איוונקה מארי טרמפ
JESSE | 04-10-2020 18:59
יהודיה כשרה
2
יישר כוח נתניהו...
אלי | 05-10-2020 0:11
יישר כוח נתניהו
3
מה עם חרקים...
יפה | 05-10-2020 20:49
מה עם חרקים בחסה?