אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אנשי ימין לנשיאת העליון: מפלים אותנו לרעה בבג"ץ

במכתב חריף לנשיאת בית המשפט העליון, אנשי ימין, בהם משפטנים, טוענים כי התגלתה אפליה לרעה נגד מפגיני ימין בבג"ץ: "פוגעת קשות באמון הציבור בבית המשפט העליון"

אנשי ימין לנשיאת העליון: מפלים אותנו לרעה בבג"ץ
  יונתן זינדל/פלאש 90

אנשי ימין, בהם משפטנים, פנו היום (ראשון) לנשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, בטענה כי התגלתה אפליה לרעה נגד מפגיני ימין, כאשר השופט אלכס שטיין הורה למדינה להגיב עד אמצע החג לעתירה שהגיש עו"ד אביעד ויסולי ועניינה קיום הפגנות ימין במשך החג כולו בהר הבית, מה שבפועל מייתר את העתירה ו'דוחה' את רובה דה פקטו.

בפנייה נכתב: "אנו החתומים מביעים זעזוע, מחאה חריפה ואכזבה עמוקה מתופעות של אפליה לרעה בבג"ץ כנגד מפגיני ימין, שהתגלתה לאחרונה באופן הטיפול בעתירה שהוגשה לבג"ץ על ידי שתי עמותות ימין".

עוד באותו נושא

מקומם | המשטרה: הפגנה בעד זכויות דת – מפוברקת

"העתירה ביקשה לאשר שמונה הפגנות בשמונת ימי חג הסוכות בהר הבית, במחאה על אפליה גזענית נגד יהודים הננקטת שם על ידי ממשלת ומשטרת ישראל. העתירה הוגשה לבג"ץ בערב יום כיפור, לאחר שמפקד מחוז ירושלים הורה למנוע לחלוטין את כל ההפגנות ללא כל הנמקה".

"חריגה מסמכות חוקית"

בפנייה פורט כי: "ביום הגשת העתירה הורה השופט התורן אלכס שטיין למדינה להגיש את תגובתה תוך עשרה (10!) ימים לאחר מכן, באמצע חג הסוכות, ביום שלישי 6.10.10. משמע, השופט שטיין דחה בהחלטה פרוצדורלית את העתירה ביחס לארבע מתוך שמונה הפגנות מבוקשות ללא כל נימוק ואף בחריגה מסמכות חוקית, מאחר ושופט יחיד אינו מוסמך לדחות עתירות לבג"ץ".

"השופט שטיין גם סירב לקבוע דיון, על אף קוצר הזמנים. כאשר הוגשה בקשה להקדמת המועד להגשת תגובת המשטרה וקיום דיון דחוף מאחר והמועד שנקבע לתגובת המשטרה מסכל את העתירה, דחה אותה השופט שטיין בנימוק "האילוצים השונים אשר נכפו על המערכת על ידי מגיפת הקורונה; הצורך ליתן למדינה זמן סביר, בתקופת החגים והבידוד, להגשת תגובתה לטענות העותרים; וכן העובדה שהעותרים מבקשים להפגין בתקופת חג הסוכות, אשר מסתיימת ביום 10.10.2020."

לדוגמה: שורת עתירות שטופלו במהירות בזמן הקורונה

בפנייה הובאו שורת עתירות שהוגשו בזמן הקורונה, בהן הורו שופטי בג"ץ למדינה להגיב תוך זמן קצר ביותר: כשבתנועה לאיכות השלטון דרשו לפטר את אדלשטיין, בג"ץ הורה למדינה להגיב תוך יום עבודה אחד בשעה 10:00 וקבע דיון לאותו יום בשעה 16:00. כשעתרו כדי למנוע מבנימין נתניהו להרכיב ממשלה, הורה בג"ץ למדינה להגיב בתוך יומיים.

כאשר בתנועת 'קריים מיניסטר' עתרו נגד הפעלת מכת"זיות בהפגנות בבלפור, הורה בג"ץ למדינה להגיב בתוך יומיים. כאשר התנועה לזכויות האזרח וארגון עדאלה עתרו לבג"ץ כנגד איכוני השב"כ לקורונה, בג"ץ קבע דיון ליום המחרת.

בנוסף נטען כי כאשר חוסין מוחמד אבו קויק עתר בסוף ספטמבר, העתירה נקבעה לדיון בתוך שבוע ותגובת המדינה תוגש 48 שעות לפני מועד דיון. כאשר עדי שאדי עתר נגד משטרת ישראל מחוז ירושלים, הורה השופט שטיין למדינה להגיב בתוך יום אחד ולקיים דיון בעתירה למחרת.

"בג"ץ נוקט "איפה ואיפה" כנגד עותרי הימין"

עוד נכתב כי "ניתן להביא עוד עשרות דוגמאות דומות. המסקנה החמורה מהן היא שבג"ץ נוקט "איפה ואיפה" כנגד עותרי הימין, ולא רק מונע מפעילי ימין להפגין, אלא גם חוסם את דרכם לבית המשפט כשהם עותרים נגד מניעת הפגנותיהם, ואף בחריגה מסמכות חוקית".

"לא ניתן למצוא החלטה אחת בכל העתירות דלעיל שניתנו השנה, שבה בג"ץ סיכל את המבוקש בעתירה עקב "האילוצים השונים אשר נכפו על המערכת על ידי מגיפת הקורונה". ההיפך הוא הנכון – בג"ץ הורה למדינה להגיב בממוצע בתוך יומיים ולקיים דיון מיידית כדי לסייע לעותרים לקבל את המבוקש בעתירה".

לדברי החתומים על המכתב: "אנחנו מוחים נמרצות על האפליה הבוטה כנגד מפגיני ימין בסדרי הדין בבג"ץ, כאשר החלטות פרוצדורליות מסכלות את זכויות מפגיני הימין ואת הגישה לבית המשפט במתכוון. אנו מזועזעים ומאוכזבים עמוקות כאשר בג"ץ מתייחס למפגיני ימין כאל אזרחים נחותים, אשר אינם זכאים אפילו להישמע בעתירה לזכויות אדם כזכות ההפגנה, בעוד שעותרים מתנועות שמאל זוכות ליחס מועדף מהותית בטיפול בעתירותיהם".

"שעותרי ימין אינם מקבלים את יומם בבית המשפט"

עוד נכתב: "כללי האתיקה לשופטים קובעים כי " שופט ינהג בבעלי הדין בשוויון, לא יישא פני דל ולא יהדר פני גדול, לא יסביר פניו לאחד וירע פניו לאחר, ישפוט בדעה נקיה ולא יגלה דעה קדומה או משוא פנים." כמוכח לעיל, כלל זה אינו תקף בבג"ץ ביחס לעותרי ימין".

"פעמים רבות נטען בזכות מתן סמכויות לבג"ץ, מאחר והוא "שומר על זכויות האדם של הפונים אליו". מתברר כי "השמירה על זכויות האדם" מתייחסת לעותרים מהצד השמאלי של הספקטרום הפוליטי, בעוד שעותרי ימין אינם מקבלים אפילו את יומם בבית המשפט".

המכתב הסתיים במילים: "האפליה לרעה של עותרי ימין וחסימת גישתם לבג"ץ, לא רק סותרת את כללי האתיקה וההגינות השלטונית הבסיסית ביותר, אלא גם את עיקרון השוויון בפני החוק. אפליה כזו פוגעת קשות באמון הציבור בבית המשפט העליון".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
20 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
אסתר חיות קיבלה את המכתב - וצחקה. צחקה וצחקה
ולדמן | 04-10-2020 14:41
עד הרגע הזה. למה מי מהם אנשי הימין הללו? מה הם שווים בעיני השופטים 'העליונים'? צדק מחפשים אנשי הימין. לא בבית המשפט העליון ולא בפרקליטות! את הצדק תחפשו במקום אחר. במקום שיש אנשים.
2
הליכוד הפכה למפלגה אנטי דמוקרטית
אמיר | 04-10-2020 14:56
הלכתי והצבעתי לעשרייה ומי קבלתי? את זוהר ואמסלם במקום דיכטר ברקת וסער?! עלק מפלגה דמוקריטית. הליכוד מתה עם ביבי, לא פלא שבאו רק 50 עקומים לתמוך בו בהפגנת תמיכה שארגנה הליכוד- השאר עבריינים או מתפדחים
סער..??? לא...
איתי | 04-10-2020 20:37
סער..??? לא חסר לביבי כאבי ראש..??
3
נו, מה נשתנה?... השנה...
רכ | 04-10-2020 18:41
נו, מה נשתנה?... השנה אני שואל גם בסוכות
4
לצערי, שופטי בית...
צ | 04-10-2020 20:22
לצערי, שופטי בית משפט העליון מקיימים את החוק רק במיכרים שהדברים נוגעים לצד השמאלי של המפה הפוליטית, במעשייהם, שופטיי העליון קורתים את הענף שצריך לתת צדק לכול.
5
הם שונאים אותנו ולא מתאמצים להסתיר את זה.
D9 | 04-10-2020 20:49
יום יבוא ונסדר את העניינים
אמן ואמן!!...
הגיע הזמן באמת!!! | 05-10-2020 14:42
אמן ואמן!!
6
כאילו יש חדש...
יואל ישראלי | 04-10-2020 22:12
כאילו יש חדש תחת השמש. הרי זה זמן רב שהבגץ הפך את הציווי צדק צדק תרדוף ל תרדוף את הצדק. החתולה ששומרת על הכלל הזה מתפקעת מצחוק לנוכח המכתב החריף שנשלח אליה.
7
בהצלחה בעתירהובתקוה לראות...
צודקת | 04-10-2020 22:43
בהצלחה בעתירהובתקוה לראות את חיות מתחילה בשנה של צדק ושוויון לכל אדם דת ומיגזר
8
אכלו לי שתו...
עמיר מ. | 04-10-2020 22:51
אכלו לי שתו לי....אתם דפוקים עם קבלות....
ואתה גנב...
דלי | 06-10-2020 9:44
ואתה גנב טיפש ושפל אוהב ערבושים עם קבלות.
9
זה לא חדש....
ימין | 04-10-2020 23:03
זה לא חדש. גם כאשר תושביי יוש כשהיו מפגינים היו נוהגים איתם ביותר אלימות משטרתית והתקשורת הייתה עושה מהם מטעמים להכפשות. בושה של מדינה
10
יום יבוא ונראה...
רוני | 04-10-2020 23:10
יום יבוא ונראה כמה כסף השמאל הזרים לבגץ
הם כולם...
אאא | 05-10-2020 14:41
הם כולם ממומנים זה ידוע, זה למה הם מתנהגים ככה!!! מה יש לצפות בכלל??? בעל המאה הוא בעל הדעה!!!
11
מנדלבליט הכל... ...
רובי | 04-10-2020 23:19
מנדלבליט הכל...
12
בבגץ ,עכשיו, הם...
מאוכזב כרגיל | 05-10-2020 0:02
בבגץ ,עכשיו, הם משפשפים ידיים בהנאה ונותנים צ'פחות על גבו של השופט(?) הגבוה שטיין על היצירתיות...
13
לפני או אחרי...
רן | 05-10-2020 1:45
לפני או אחרי שמעיפים את מנדלבליט צריך להרוס עד היסוד את הבניין של הזבלגץ ... ממש מעניין את החיות צדק.. פחחח.. רשעים כל מי שעובד שם.. כולם..
14
אולי כדאי להזכיר...
לוי | 05-10-2020 6:15
אולי כדאי להזכיר שהשופט שטיין זה המינוי של שקד. עד היום איני מבין מה היא עשתה כשרת משפטים.
לא משנה מינוי...
דלי | 06-10-2020 9:43
לא משנה מינוי של מי, יונה התגלה כשועל בוגד שצריך לתלות אותו עם הלשון והידיים
15
צריך להקים טריבונל...
צריך להתנתק מבית המשפט הזה יש להקים בית משפט יהודי לא של מומרים | 05-10-2020 8:42
צריך להקים טריבונל מקביל לבגץ ולא לפנות אליו בגץ לא רלוונטי צריך להקים מערכת משפט מקבילה ולהתנתק מבית השופטים הזה