אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

השינוי של 'בני דוד' שהתחיל בטרמפ

תכנית הלימודים 'עוז וענווה' מבית 'בני דוד' החלה כתכנית לגברים בלבד. סטודנטית אחת שתפסה טרמפ עם בוגר תכנית דומה, הביאה ללחץ של מספר בנות ולפתיחתה של קבוצת נשים

השינוי של 'בני דוד' שהתחיל בטרמפ

סטודנטים בלימודי משפטים ופכ"מ (פילוסופיה, כלכלה ומדעי המדינה) נתקלים לא פעם בהתנגשויות בין חומר הלימודים, המרצים והאווירה הכללית באקדמיה לבין ההלכה והיהדות. יש כאלו שידעו להתמודד ולתת מענה לשאלות, אחרים ישיבו תשובות לא קוהרנטיות ו"אקדמאיות", ויש את אלו שיתחמקו כדי לא להתמודד עם השאלות הקשות.

בכדי לחזק את הסטודנטים, העתידים להשתלב בעשייה הציבורית בתפקידים שונים, נפתחה במוסדות 'בני דוד' תכנית ייעודית לסטודנטים מתחומים אלו שמטרתה היא לתת להם את הכלים להתמודדות עם סוגיות מורכבות והתנגשויות בין העולם היהודי השמרני לבין העולם הפוסט מודרני – הפרוגרסיבי.

איילה גורליק, העובדת באגף תקציבים של משרד הבריאות, בוגרת מחזור א' של תכנית 'עוז וענווה' הגיעה לתכנית כמעט במקרה.בשיחה שהתפתחה בטרמפ שתפסה היא שמעה על התכנית החדשה שנפתחה, אך התאכזבה לשמוע שאין קבוצה לנשים. איילה שיתפה את חברותיה למחלקה ואלו פנו ל'בני דוד' שנענו לבקשתן ופתחו קבוצה נוספת, של נשים, הלומדות לצד הגברים.

מה משך אותך בתכנית?

פכ"מ זה תואר שהוא מאוד טעון, נוגע בהרבה נושאים טעונים – קפיטליזם, סוציאליזם, אתיקה, מדינה, שמאל-ימין, מגדר ,ליברליזם ועוד. זה תואר לחבר'ה שיודעים מה הם רוצים מהחיים, יש להם דעות.

רשימת המרצים מגוונת ומעניינת ומורכבת מאנשים מאוד דעתניים, אנשים עם דעות מוצקות.

בחיי היום-יום, אם זה באוניברסיטה ואם זה בעבודה, קורה שנתקלים בשאלות שלא תמיד יש לך תשובות עליהן או שאתה יודע אבל לא מבין למה.

הרגשתי שחסר לי ידע ב"צד היהודי" כדי לספק תשובה קוהרנטית, והתוכנית הזו הייתה בול מה שחיפשתי. התכנית עוסקת בנושאים בוערים ומעניינים, תוך נגיעה בהם בצורה עמוקה ורצינית משני הצדדים של הסוגיה: מהפן הכללי – מה ההתנגשות בין הדעות? ומהפן היהודי – מה היהדות אומרת על הסוגיות האלה? איך מבררים ? ומה התשובה?

לא תמיד מקבלים תשובות על הכל אבל זה בהחלט נותן מענה על הרבה דברים ונותן חומר למחשבה ובסיס טוב להמשך העשייה.

מתעניינים? כנסו התרשמו ותרשמו

מה המטרה של התכנית?

בעייני הציבור שלנו מתחלק לשניים – אלה שבטוחים שאין לנו תשובות ועומדים נבוכים מול סוגיות שעולות מהצד השני ומנסים להיראות מודרניים כדי להצדיק את עצמם.

והצד השני של הציבור שבטוח שאצלו כל האמת והוא יודע להסביר הכל, ואז שהוא נתקל בסוגיות כאלה הוא לא יודע להסביר את עצמו בצורה אקדמית, ואז קורה שמתחמקים מהשאלה ולא מתמודדים בצורה רצינית.

אנחנו לא יודעים להסביר את עצמנו בצורה שהצד השני יחשוב שיש כאן עולם מחשבה רב שנים שנשען על המסורת ושואב את התשובות מהעומק, מהשורשים. יש היגיון ומחשבה שאפשר להסביר אותה, והמטרה  היא לחדד את הסוגיות הכי מרכזיות ולחדד את ההיגיון וההבנה.

לוקחים למשל שוויון מול חירות, מבררים איפה הקושי, ואז בוחנים מה היהדות חושבת על הדברים.

הרבה מהתכנים יכולים לעבור גם באוניברסיטה העברית כעניין כללי לחלוטין.

איך זה להתמודד עם מרצים שחושבים הפוך ממך?

באוניברסיטה זה עניין שבשגרה כשגם שאר הסטודנטים וגם המרצים לא חושבים כמוך ואתה זה שחושב אחרת. כאן המצב הוא קצת שונה כאשר המרצה מרגיש שהוא בדעת מיעוט, אבל בכל מקרה כיף לשמוע מרצים שחושבים אחרת כי זה יותר מעניין ובטח יותר מאתגר.

אחד המרצים שהכי השאיר עליי רושם הוא הרב מיכאל אברהם, שהביא דעה שהיא לא המיין סטרים של הדתיים. הרב אברהם הציג דעה ששואבת ממקורות יהודיים אבל מוצגת בצורה מאוד פילוסופית-לוגית-רציונלית. הרב אברהם דיבר על ההגות הפוסט מודרניסטית, הראה איפה הטעות שלה, והראה מה נכון מהצד היהודי בצורה מאוד לוגית. לא כל הרבנים יסכימו עם זה.

מתעניינים? כנסו התרשמו ותרשמו

איך לומדים גברים ונשים יחד?

לא בדיוק לומדים יחד. התכנית נפרדת וזה אמנם הרגיש שמצד 'בני דוד' זה צעד יוצא דופן אבל עדיין יושבים זה לצד זה, הכיבוד בנפרד, מפגשי העיבוד של הקבוצות בנפרד.

אני אמנם לא באה מהעולם הנפרד, אבל זה היה לי נוח ולא פגע בעניין של התכנית ובדיונים, אלא להיפך,

הצליחו להתפתח דיונים מעניינים בין הנשים לגברים, אבל בגדול התוכנית שומרת על השיתוף כשאפשר ועל ההפרדה.

למי התכנית מתאימה?

חשוב שמי שבא יהיו אנשים שזה בוער בהם – המקום שבין קודש לחול. שמאמינים שיש יסודות מחשבה, עמוקים רציונליים שאפשר להכיר ולהסביר. כן חשובה מחוייבות הלכתית כלשהי, כי זה בסיס לדיון, והבנה שיש בצד השני הרבה אמת. אי אפשר לבוא במחשבה שבצד השני רק 'מחרטטים' אותך. המטרה היא ללמוד, מה האמת בצד השני, ולבוא בענווה.

יש אמת גדולה בצד היהודי, אבל צריך הבנה שיש אמת גדולה בצד השני, ולהתחדד מתוך זה.

למתעניינים היכנסו והירשמו …

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו