אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

צה"ל הקפיא צו גיוס לבחורה דתייה רק לאחר פנייה לבג"ץ

בחורה דתייה שהגישה בקשה למתן פטור משירות צבאי קיבלה אותו רק לאחר שהוגשה עתירה לבג"ץ, אשר מנעה את גיוסה ברגע האחרון. עו"ד שמואל הורביץ: "צה"ל החל לפעול ב'שיטת מצליח'"

צה"ל הקפיא צו גיוס לבחורה דתייה רק לאחר פנייה לבג"ץ
  אילוסטרציה (שאטרסטוק)

ר', בחורה דתייה מקריית גת, קיבלה מיחידת מיטב פטור מגיוס לצבא רק לאחר שעתרה לבג"ץ. עורך דינה, שמואל הורביץ, טוען מניסיונו כי הצבא מתנהל בשיטת 'מצליח', בה מסרבים לבקשות ורק אם נערכת פנייה על ידי עו"ד המתמחה בתחום או שמוגשת עתירה, המבקש מקבל את שרצה.

לפני כשנתיים, ר' הצהירה שמבחינה דתית היא מנועה מלשרת בצבא, אך מכיוון שלמדה בתיכון מעורב, לדברי עורך דינה בשל הרמה המקצועית, הוחלט לזמן אותה לבחינת אימות ההצהרה שלה.

עוד באותו נושא

מתן כהנא: לא נכון לשלב נשים ביחידות שדה מבצעיות


11

הצבא גורס, בניגוד לעמדת ר', כי שלח לה צווי התייצבות לצורך ראיונות, אך מכיוון שלא התייצבה, חודשו הליכי הגיוס לקראת גיוסה לצבא, ואף הונפק לה צו גיוס. בעתירה נטען כי הצו אינו חוקי מכיוון שאין סמכות לנהל הליכי גיוס עד למתן החלטה בנוגע לתצהיר של ר' והחלטה לגבי מתן הפטור שלה.

עו"ד הורביץ טוען כי הצבא מתנהל בצורה זו מול בנות רבות, ופניות רבות מגיעות אליו בנושא. לדבריו, הצבא מחדש הליכי גיוס, ומושך את ההחלטה בעניין תצהירי הדת עד לסמוך למועד הגיוס עצמו, לאחר שהבחורה המבקשת נאלצת לעבור צו ראשון והליכי גיוס שאסור להעביר אותה.

בהמשך, הוריה של ר' פנו לצבא בעצמם בבקשה לתת לבתם פטור כיוון שגיוסה יפגע באמונתם וברגשותיהם כמשפחה דתית, וכי ר' המתכוונת לעשות שירות לאומי עשויה להיתקל בקשיים במציאת מקום התנדבות בשל עיכוב מתן הפטור. למכתב צורף מכתב המלצה מהרב הראשי של קריית גת, מרב קהילתי וטוען רבני המכיר את אורח חייה וכן תצהירה של ר'.

בתחילת חודש יולי האחרון נכנסה ר' לאזור האישי שלה באתר מיטב וגילתה כי היא צריכה להתגייס לצבא לקראת סוף החודש. כאשר התקשרה למיטב, הובהר לה כי אם היא לא תתייצב, היא תוכרז כמשתמטת ותיכנס לכלא. עו"ד הורביץ פנה בשמה של ר' לצבא בדרישה לקבל את כל המסמכים הקשורים לר' בכדי להגיש ערעור בו ידרוש כי ינתן לה פטור, והתלונן כי לא היה בסמכות הצבא לפתוח בהליכי גיוס לפני ששלל את תצהירה כי היא דתיה.

עו"ד שמואל הורביץ (צילום: טליה אלק)

לאחר שהצבא לא ענה לעו"ד הורביץ, ומכיוון שמועד גיוסה היה קרוב, הוגשה עתירה לבג"ץ, במסגרתה הצבא החליט להעביר את בקשתה של ר' לוועדת פטור, ובהמשך אף נתן לה פטור משירות צבאי על רקע דתי כפי שהתבקש במשך שנתיים. בשל החלטת הצבא, ר' משכה את העתירה ובג"ץ פסק לטובתה הוצאות על סך 2,500 ש"ח כפי שדרש עורך דינה.

עו"ד שמואל הורביץ שייצג את ר' בעתירה מסר לסרוגים: "צר לנו שצבא ההגנה לישראל החל לפעול בשיטה מסחרית נלוזה הידועה בתור "שיטת מצליח" ומנצלת את העובדה שלרוב הצעירים אין גישה או ידע לעורכי דין שבקיאים בתחום זכויות האזרח מול צה"ל".

"מעבר לכך שהסירוב הראשוני ב"שיטת מצליח" היא פוגענית כלפי האזרחים, הרי שהיא גורמת לבזבוז משאבים הן של הצעירים (בעלויות שכר טרחה) והן של המדינה (טיפול צה"ל בפניות מורכבות של עורכי דין לעומת פניות פשוטות של אזרחים), בייחוד בתקופת משבר כלכלי".

צה"ל: "לטענות שהועלו אין שחר"

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מגמת הגידול בהיקף הבנות הדתיות המשרתות בצה"ל נמשכת ואנו מברכים על כך מאוד. לגופו של ענין, צה״ל פועל לאכוף את חובת השירות הצבאי באופן שוויוני ובהתאם להוראות החוק".

"בקשות פטור מטעמי הכרה דתית העומדות בתנאי החוק מאושרות על ידי רשויות הגיוס. כאשר מתעורר חשד ביחס למהימנות בקשת הפטור עורכות רשויות הגיוס בדיקה בעניין ומחליטות האם לאשר את הבקשה על פי ממצאיה, ולאחר שמיעת המיועדת לשירות בעניין. דרך פעולה זו אושרה על-ידי בית המשפט העליון במסגרת מספר עתירות בנושא".

"לטענות שהועלו אין שחר. לא הוגשו מאות עתירות בעניין ובוודאי שלא ניתנו מאות פטורים בעקבות דיונים בבג״ץ. במקרה הפרטני שהוזכר הופנה עניינה של המיועדת לשירות לוועדת הווי משפחתי דתי, אשר החליטה על מתן פטור על רקע נסיבותיה האישיות, שלא נוכל לפרט מטעמי צנעת הפרט".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
נשים דתיות לא...
אלחנן | 23-09-2020 22:47
נשים דתיות לא צריכות לשרת בצבא, הן צריכות לשרת את בעליהן. כשממלאים לנשים את הראש בשטויות הן מפסיקות להיות חמות.
2
למה להתחכם? מקבלים...
יוני | 23-09-2020 23:34
למה להתחכם? מקבלים צו ולא מגיעים. ברור שהצבא ינקוט בהליכים.
3
האם צהל הנחשב...
גבי | 24-09-2020 6:45
האם צהל הנחשב לפרה קדושה נהפך לפרה טריפה ?
4
צבא דמיקולו המזבז...
יוחנן המטביל | 25-09-2020 21:15
צבא דמיקולו המזבז משאבים רבים על יחסי ציבור.