אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב שרלו: למה הישיבה שלי ממשיכה לפעול כרגיל

הרב יובל שרלו מסביר מדוע גם בימים אלה, בהם נגיף הקורונה מתפשט ביתר שאת במדינת ישראל, הישיבה שלו ממשיכה לפעול: "שליחת הבחורים הביתה עלולה להיות גרועה יותר מבחינות רפואיות"

הרב שרלו: למה הישיבה שלי ממשיכה לפעול כרגיל
  הרב יובל שרלו (צילום: צהר)

הרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר 'אורות שאול' בתל אביב, מסביר מדוע גם בימים אלה, בהם נגיף הקורונה מתפשט ביתר שאת במדינת ישראל, הישיבה שלו ממשיכה לפעול.

בעמוד הפייסבוק של הישיבה נכתב הין היתר כי "על אף המודעות לכך שחלק מההכרעות נעשות משיקולים פוליטיים, אנחנו מקיימים שיגרת לימוד בישיבה, עם הקפדה יתרה על הכללים כולם".

הפוסט המלא של הרב שרלו

מפני מה אנחנו ממשיכים לעת עתה ללמוד בישיבה ?

אין צורך להצדיק את השאלה. לעולם קודם מבחינה הלכתית ומוסרית סיכון הנפשות והמחיר העלול להיגרם מכך להשארת הישיבה על כנה, שהלוא תלמוד תורה יכול להתרחש גם בבית. לא זו בלבד, אלא שיש לכך גם משמעות ציבורית – שהלוא חייבים לתמוך בכל דרך בשמירת ההוראות היסודיות ולמנוע התרחבות ההדבקה ההדדית. על כן, השאלה צריכה להישאל.

קודם תשובה, אני מבקש לקיים בעצמי "קשוט עצמך". על אף שב"ה איני בקבוצת סיכון רשמית – אני מציית (כמעט) לכל ההוראות, ואף מחמיר בהן.

לראשונה מזה שלושים וחמש שנים לא הייתי בראש השנה בישיבה; לא זו בלבד, לא שהמניין הקטנטן בו התפללתי התקיים בתוך מבנה ממוזג, ואילו אני ישבתי בחוץ לאורך התפילה הארוכה כולה; איני צועד צעד אחד בישיבה מחוץ ל"לימודית" הממוגנת בלי מסכה, וכל שיחה מתקיימת במרחק, בחציצה ובמסכה.

עוד באותו נושא

הרב שרלו: למה לא הפגנתי נגד 'היהודים באים'


96

הקטנתי את שעות השהות שלי בישיבה למינימום, בשל העובדה שאני נמנע ככל יכולתי מלהיות בבניין סגור, ובוודאי שבהתכנסות של רבים, ועוד ועוד. אני מאמין כי רק מתוך התנהגות זו ניתן לדון בשאלה באמת, ולא לחפש היתרים מפוקפקים.

ואחרי הצדקת השאלה – חובה להצדיק את התשובה.

הסיבה העיקרית להמשך הלימוד בישיבה היא שאכן הישיבה חשובה מאוד מאוד. השליחות הרוחנית של חלק מהישיבות שמקיימות לימוד מסודר היא בעלת משמעות רחוקת טווח. על כן, כל עוד הדבר מותר מבחינת ההוראות, ועל אף המודעות לכך שחלק מההכרעות נעשות משיקולים פוליטיים, אנחנו מקיימים שיגרת לימוד בישיבה, עם הקפדה יתרה על הכללים כולם.

למעשה, תמיד צריך למתוח את הקו במקום מסויים. באין ספור תשובות הלכתיות בעבר עסקתי בשאלת ההיתר להסתכן מעט תמורת קיום החיים הממשיים. אמנם, בקורונה אין מדובר בהסתכנות בלבד, אלא בסיכון אחרים, ודברי בעלי התוספות "יותר ראוי לאדם להישמר שלא יזיק אחרים משלא יוזק בעצמו" הם נר לרגלינו, ועל כן צריך להחמיר הרבה יותר.

עוד באותו נושא

גמזו חושף: 6,700 חולים אובחנו ביממה האחרונה


5

גם המצב הרפואי מרוכך הרבה יותר. חלק מהצוות היה חולה כבר, והוא מוגן יותר; הבחורים צעירים; אנחנו מקפידים מאוד על קפסולות, לאורך כל סדר היום; כל חשד תסמיני מדווח מיד ואנו מגיבים לכך מיד; המערכת מנוהלת מאוד.

לא זו בלבד, אלא ששליחת הבחורים הביתה עלולה להיות גרועה יותר מבחינות רפואיות. על כן, כל מה שניתן לעשות כדי להתמודד רפואית עם הקורונה נעשה.

האם בסופו של דבר אנו עושים את הדבר הנכון? אני מקווה, מתפלל ומכוון לכך שהתשובה היא נכונה. אין ספור פעמים עסקנו בישיבה ב"הכרעות במצבי ספק", וההכרעה שלנו לעת עתה לנהוג בדרך המכוונת הזו, שהיא כמובן מתואמת לחלוטין עם מערכת הבריאות, על כל סעיפיה ופרטיה.

יהי רצון שאנו עושים את הדבר הנכון, ושיהיה נועם ה' עלינו.

עוד באותו נושא

כשהפחד הגדול של כל הורה מתגשם

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
תורה מגנא ומצלי...
חמי | 23-09-2020 11:41
תורה מגנא ומצלי לא קיים אצל שרלו?
ר' שרלו: עיתונאי? רופא? רב? עסקנון? אה?
איש האשכולות חחחחח | 30-09-2020 7:31
כל היודע שיתקשר לוועדת השמות הארצית.
לא קיים...
להפך | 23-09-2020 12:00
לא קיים בכלל. אגדה אורבנית שהרבנים מפמפמים על מנת לשמור על הגמוניותם. לא במקרה שיעור המתים בקרב שומרי המיצוות גבוה בהרבה מאשר מבקרב החילונים. מי שחושב שהתורה תגן עליו במקום להגן על עצמו נמצא בסיכון.
2
הישיבה הראשונה שהתגלה...
ירושלמית כואבת | 23-09-2020 12:28
הישיבה הראשונה שהתגלה נגיף הקורונה זה היה בישיבה של הרב שרלו!!
וזאת אחלה...
בטוח שהרב צדק בהכרעתו | 23-09-2020 13:28
וזאת אחלה סיבה להמשיך שם את הלימודים. היתה שם כזו התפרצות שחלק נכבד כבר חסין לנגיף! ובטח בטח שלמד על בשרו כיצד ראוי להיזהר
3
חלק גדול מהמשפחה...
מיכל | 23-09-2020 13:28
חלק גדול מהמשפחה שלי חלה כתוצאה מחשיפה לבחור שנדבק בישיבה שלו כולל אשפוזים ועד עכשיו יש השפעה למחלה. חבל שהוא לא מודע לנזק שהישיבה שלו גרמה. זה שהבחורים צעירים לא אומר שלא ידביקו ויסכנו חיים של אחרים לע .
4
לתשומת ליבכם חליתי בגל...
ירושלמית כואבת | 23-09-2020 14:21
לתשומת ליבכם חליתי בגל הראשון וסובלת. עד עכשו הייתי במלונית סך שבועות . היו שם בחורי ישיבות שחלו השתחררו וחזרו לקח להם זמן לצאת מהקורונה ידוע לי מאנשים שחלו והיו איתי במלונית חזר להם בפעם השניה תוך ארבעה חודשים ועכשו קשה להם יותר מדובר על בני 28 ו30.
5
ר' שרלו את מי אתה מעניין
אור | 23-09-2020 15:21
תפסיק לעוף על עצמך
6
התורה מגנה ומצלא וזה...
מאי | 23-09-2020 15:46
התורה מגנה ומצלא וזה נכון להולכים בתורת ה ובתורה כתוב נישמרתם לנפשותייכם וחזל אמרו בגמרא בזמן מגפה כנוס עצמך ואל תצא מהבית כשהמשחית נימצא לסיכום התורה מגנה ומצלא להולכים לפיה
7
הכל נגד הדת...
יהודה | 23-09-2020 18:23
הכל נגד הדת המדינה רוצה להיות כמו כל עמים הם רוצים למחוק את הדת היהודית
8
בתור אחד שגר...
איתן | 23-09-2020 19:27
בתור אחד שגר קרוב לישיבה ואוהב אותה מאוד, לצערי הישיבה לא מקפידה עד הסוף על הקפסולות, ואנשים נכנסים ותלמידים יוצאים כאילו כלום...
9
איך אתם נותנים...
עבודי | 23-09-2020 19:36
איך אתם נותנים במה לרפורמי שלא בוחל בשום אמצעי להצליף ברבנות הראשית,דעותיו של שרלוק שישארו אצלו בשבילי ובישביל מאות אלפי יהודים הוא לא מייצג את האורטודקסים,אז תרדו ממנו שרלו לא ראוי
זה חרדי אמיתי...
שי | 29-09-2020 7:53
זה חרדי אמיתי שחרד לידבר ה ולא כמו סוחרי הדת ליצמן מגן הפדופילים את דרעי הגנב וגפני השודד מוועדת כספים ושות
10
זה נכון שהתורה...
אני | 23-09-2020 19:54
זה נכון שהתורה מגנה אין ספק אבל שיש מגפה כולם צריכים להיות קשובים ולא להתחכם
11
יובל שרלו רפורמי...
ל | 24-09-2020 1:15
יובל שרלו רפורמי
12
נשמע שכבוד הרב...
ככה לא מונעים מגיפה | 30-09-2020 6:21
נשמע שכבוד הרב דואג רק לבריאותו ופחות לאחרים.