אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תושבת מזרח ירושלים נתפסה כמרגלת איראנית

שב"כ חשף גיוס של תושבת מזרח ירושלים על-ידי כוח קודס האיראני וארגון חיזבאללה בלבנון. הגיוס התרחש דרך עמוד אינסטגרם. כתב אישום יוגש לבית המשפט בימים הקרובים

תושבת מזרח ירושלים נתפסה כמרגלת איראנית
  יאסמין ג׳אבר מצולמת יחד עם עטיא אבו סמהדנא ומחמד מוסא, פעילי יחידת הפיגועים המשותפת של חיזבאללה וכוח קודס (תקשורת שב"כ)

הותר לפרסום: בפעילות של שירות הביטחון הכללי, משטרת ישראל/יאחב״ל להב 433 וגורמי ביטחון נוספים, נחשפה לאחרונה, לאחר מעקב מודיעיני ממושך, פעילות של כוח קודס האיראני וארגון חיזבאללה שמטרתה גיוס אזרחים ותושבים ישראלים ופלסטינים, לביצוע פעילות טרור בישראל.

במהלך חודש אוגוסט 20' נעצרה לחקירה יאסמין ג'אבר, תושבת העיר העתיקה בירושלים, עובדת בספריה הלאומית באוניברסיטה העברית, לאחר שעלה החשד כי גויסה ע"י ארגון חיזבאללה בלבנון.

עוד באותו נושא

תיעוד: רגעי המעצר של פעיל חמאס הישראלי

יחד עימה נעצרו לחקירה חשודים נוספים מקרב מכריה ממזרח י-ם ורמאללה, אשר נחשדו כמעורבים בפעילות במסגרת חוליה, בראשותה של ג'אבר, ביניהם גם תסנים אלקאדי, תושבת רמאללה שהתגוררה בשנים האחרונות בתורכיה.

תהליך הגיוס לחיזבאללה

במסגרת החקירה עלה כי אירגון הטרור חיזבאללה מארגן כנסי צעירים פלסטינים בלבנון לשם איתור מגויסים פוטנציאלים מישראל ואיו"ש, לקידום פעילות טרור בישראל.

במהלך החקירה עלה כי ג'אבר זוהתה וסומנה על ידי אנשי חיזבאללה במסגרת השתתפותה בכנס אליו יצאה בלבנון בשנת 2015. כמו כן, עלה כי לשם שמירה על חשאיות זהותה, קיבלה כינוי מבצעי על ידי היחידה – "רחיל".

בביקור נוסף של ג'אבר בלבנון בשנת 2016, עטאיא אבו סמהדנא ומחמד אלחאג' מוסא, המוכרים כפעילים ביחידת הפיגועים המשותפת של כוח קודס וחיזבאללה, קישרו בינה לבין פעיל טרור בכיר ביחידה זו המכונה "פארס עוודה".

"פארס עוודה" הינו כינויו בארגון חזבאללה של ג'עפר קביסי, המוכר כמעורב בניסיונות נוספים לגייס גורמים בישראל ובאיו"ש לפעילות טרור.

אופן הפעלת ג'אבר על ידי חיזבאללה

מאז גיוסה על ידי חיזבאללה, עמדה ג'אבר בקשר חשאי עם מפעילה, באמצעות העברת מסרים חשאיים מוסכמים ברשתות החברתיות (דוגמת פייסבוק ואינסטגרם), וזאת בהתאם לתדרוך ביטחוני והנחיות שקיבלה מארגון חזבאללה.

במסגרת הפעלתה של ג'אבר על-ידי החיזבאללה, בוצעו עימה פגישות בתורכיה, במסגרתן הועברו לה הנחיות לפעילות ע"י רנד והבה, פעילת חזבאללה ביחידת הפיגועים המשותפת, שפעלה מולה אף היא בכינוי מבצעי מטעם היחידה בשם "וופאא".

בפגישות אלה הובהר לג'אבר כי תפקידה הינו גיוס פעילים נוספים בישראל, שישמשו כחולייה בהנחייתה, זאת תוך הדגשת חשיבות גיוס גורמים מקרב ערביי ישראל, בדגש על נשים, אשר יתרונן ביכולתן לנוע בחופשיות בארץ ולפעול במסגרת חוליות מקומיות לאיסוף מידע אשר ישמש לקידום פעילות טרור עתידית.

פרופיל אינסטגרם דרכו התקיים הקשר החשאי. בפוסט המצורף מצוטט שיר אשר בתוכו מוזכרים שמותיהן של יאסמין ותסנים (בערבית-תסמינא ויאסמינא), כחלק מהעברת המסרים מפעיל החיזבאללה (תקשורת שב"כ)

החקירה של אלקאדי

במסגרת חקירתה של תסנים אלקאדי, חברתה של ג'אבר שנחקרה אף היא כאמור במסגרת הפרשיה, עלה כי גם היא השתתפה בכנס בלבנון בשנת 2015, שם הכירה את פעילי היחידה ולאחריו המשיכה לעמוד עימם בקשר.

ממצאי חקירתה של אלקאדי העלו, כי שימשה כאשת קשר של היחידה מול ג'אבר, כחלק מדרכי התקשורת החשאיות הננקטות ע"י יחידת הפיגועים לשם מניעת חשיפת פעילותה מול גורמים בישראל, ואף קיבלה מהם כספים.

בנוסף עלה, כי אלקאדי קיימה ב-2018 פגישה עם אותה פעילת חיזבאללה רנד והבה, אשר הציעה לה להיפגש עם פעילי חזבאללה עימם עובדת בלבנון וזו הסכימה להצעה.

כתבי אישום המייחסים לשתיים עבירות ביטחוניות יוגשו לבית המשפט בימים הקרובים.

חשיפת שיטות הפעולה של חיזבאללה וכוח קודס האיראני

בשב"כ מדגישים: חקירות אלו הביאו לחשיפת שיטות פעולה של ארגון חיזבאללה ובהן: שימוש בדרכי תקשורת חשאית, כולל באמצעות העברת מסרים מקודדים ברשתות חברתיות, קיומן של פגישות הפעלה במדינות שונות בעולם, בדגש על תורכיה ושימוש בכינויים פיקטיביים על ידי הפעילים בפעילותם המבצעית על מנת להסתיר את שיוכם לארגון חיזבאללה בתהליך הגיוס מול גורמים אזרחיים.

גורם בכיר בשב"כ מסר: "חקירה זו של שב"כ בשיתוף גורמי הביטחון הינה תוצר של פעילות מודיעינית ממושכת לאיתור חשודים כמגוייסי חיזבאללה, ומהווה נדבך נוסף במהלכי הסיכול שבוצעו בשנה האחרונה מול ניסיונות כוח קודס וארגון חיזבאללה לגייס גורמים מקרב ערביי ישראל, הרשות הפלסטינית ואף זרים, במטרה לממש פעולות טרור בישראל".

"שב"כ יחד עם שותפיו במערכת הביטחון ימשיך לפעול בנחישות לסיכול כל פעילות טרור וריגול של איראן וחיזבאללה, לרבות כאלה שמקורן בזירה התורכית, ולחשיפתם של כלל הגורמים בישראל ובאיו"ש המסייעים לכך".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
עוד מחייכת המחבלת...
קובי | 17-09-2020 15:09
עוד מחייכת המחבלת ימח שמה, כל הכבוד לחברים בשירות ישר כוחכם על העבודה,
2
עונש מוות
המו"ל | 17-09-2020 15:59
אין פתרון אחר.
3
תפירת תיקים. אין...
תפירת תיקים | 17-09-2020 17:04
תפירת תיקים. אין כלום ולא היה כלום. סתם תופרים תיקים לאנשים תמימי דרך וישרים.
תנסה גם...
רוי | 19-09-2020 12:41
תנסה גם ותראה מה יקרה לך.
4
עוד מעט יגישו...
אזרח | 18-09-2020 14:33
עוד מעט יגישו בקשה לבגץ לשחרר אותה .
5
דומה לבת תערובת יווניה טורקית, אלה הילידים?
ממש שבטים פולשים | 24-09-2020 8:02
מלאים בשקר היסטורי
6
לא יכול להיות....... לגרש...
יגור | 24-09-2020 20:40
לא יכול להיות....... לגרש אותה ללוב