אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

רשמית: הסכם השלום המלא בין ישראל ואיחוד האמירויות

על מדשאות הבית הלבן בוושינגטון, נחתם הלילה על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הסכם שלום היסטורי בין מדינת ישראל, איחוד האמירויות הערביות ובחריין. קראו את מסמך ההסכם המלא:

רשמית: הסכם השלום המלא בין ישראל ואיחוד האמירויות
  אבי אוחיון/לע"מ

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, חתם הערב (שלישי) על הסכם שלום היסטורי עם איחוד האמירויות הערביות ועם בחריין. ההסכם עם איחוד האמירויות מובא כאן במלואו.

עוד באותו נושא

שר החוץ האמירתי לנתניהו: "תודה שעצרת את הסיפוח"


4

"ממשלת איחוד האמירויות הערביות וממשלת מדינת ישראל השואפים לממש את חזון של מזרח תיכון יציב, שלו ומשגשג, לטובת כל המדינות והעמים באזור; מתוך רצון לכונן שלום, יחסים דיפלומטיים וידידותיים, שיתוף פעולה ונורמליזציה מלאה של הקשרים בינם לבין עמיהם, בהתאם לאמנה זו, ולתאר יחד דרך חדשה לפתיחת הפוטנציאל העצום של מדינותיהם ושל האזור.

אשרור ההכרזה על נרמול היחסים לפני כחודש

הדבר מהווה אישור מחדש של "ההצהרה המשותפת של ארצות הברית, מדינת ישראל ואיחוד האמירויות הערביות" ("הסכמי אברהם"), מיום 13 באוגוסט 2020; מתוך אמונה כי המשך פיתוח היחסים הידידותיים עונה על האינטרסים של שלום בר-קיימא במזרח התיכון, וכי ניתן לטפל ביעילות באתגרים רק על ידי שיתוף פעולה ולא על ידי סכסוך.

הצדדים נחושים להבטיח שלום ממושך, יציבות, ביטחון ושגשוג עבור שתי מדינותיהם ולפתח ולהעצים את כלכלותיהם הדינמיות והחדשניות. המסמך מהווה אישור מחדש על מחויבותם המשותפת לנורמליזציה של היחסים ולקידום יציבות אזורית באמצעות מעורבות דיפלומטית, שיתוף פעולה כלכלי מוגבר ותיאום הדוק אחר.

הצדדים מאשרים גם את אמונתם המשותפת כי ביסוס שלום ונורמליזציה מלאה ביניהם יכולים לסייע בשינוי המזרח התיכון על ידי דחיפה לצמיחה כלכלית, שיפור החדשנות הטכנולוגית ויצירת יחסי קרבה בין אנשים לאנשים.

עוד באותו נושא

מה לבשה שרה נתניהו לחתימה על הסכם השלום?


127

הסכמי השלום בעבר, ועסקת המאה

מתוך הכרה בכך שהעמים הערבים והיהודים הם צאצאיו של אב קדמון משותף, אברהם, והחליטו, ברוח זו, לטפח במזרח התיכון מציאות בה חיים מוסלמים, יהודים, נוצרים ועמים מכל הדתות, העדות, האמונות והלאומים.

בתוך המחוייבות לרוח של דו קיום, הבנה הדדית וכבוד הדדי; נזכיר את קבלת הפנים שהתקיימה ב-28 בינואר 2020, בה הציג הנשיא טראמפ את חזונו לשלום, והתחייב להמשיך במאמציהם להשיג פיתרון צודק, מקיף, מציאותי ומתמשך לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

נזכיר את אמנות השלום בין מדינת ישראל לרפובליקה הערבית של מצרים ובין מדינת ישראל לממלכה הירדנית ההאשמית, והתחייבות לעבוד יחד למימוש פיתרון משא ומתן לסכסוך הישראלי-פלסטיני העונה על הצרכים והשאיפות הלגיטימיות של שני העמים, ולקידום שלום כולל, יציבות ושגשוג במזרח התיכון: תודגש האמונה כי נורמליזציה של יחסי ישראל והאמירויות היא אינטרס של שני העמים ותורמת למען השלום במדינת ישראל.

עוד באותו נושא

הסכמי השלום נחתמו: "נשנה את פני ההיסטוריה"


8

עקרונות ההסכם:

המזרח התיכון והעולם; ישנה הבעת הערכה עמוקה לארצות הברית על תרומתה העמוקה להישג היסטורי זה. הצדדים הסכימו כדלקמן:

1. כינון שלום, יחסים דיפלומטיים ונורמליזציה: שלום, יחסים דיפלומטיים ונורמליזציה מלאה של קשרים דו-צדדיים נוצרים בזאת בין איחוד האמירויות הערביות לבין מדינת ישראל.

2. עקרונות כלליים: הצדדים יונחו ביחסיהם על פי הוראות אמנת האומות המאוחדות ועקרונות החוק הבינלאומי המסדירים את היחסים בין המדינות.

בפרט, הם יכירו ויכבדו אחד את ריבונותו וזכותם לחיות בשלום ובביטחון, יפתחו יחסי ידידות של שיתוף פעולה בינם לבין עמיהם, ויסדרו את כל המחלוקות ביניהם באמצעים שלווים.

3. הקמת שגרירויות: הצדדים יחליפו שגרירים בהקדם האפשרי לאחר חתימת חוזה זה, ויקיימו יחסים דיפלומטיים וקונסולריים בהתאם לכללים החוקיים הבינלאומיים.

4. שלום ויציבות: הצדדים ייחסו חשיבות עמוקה להבנה הדדית, לשיתוף פעולה ולתיאום ביניהם בתחומי השלום והיציבות, כעמוד יסוד ביחסיהם וכאמצעי להעצמת אותם תחומים במזרח התיכון בכללותו.

הצדדים מתחייבים לנקוט בצעדים הנדרשים למניעת פעילויות טרור או פעולות עוינות נגד הצד השני בשטחיהם או מהם, וכן לשלול כל תמיכה בפעילות כזו בחו"ל או לאפשר תמיכה כזו בשטחים שלהם.

מתוך הכרה בעידן החדש של שלום ויחסי ידידות ביניהם, כמו גם מרכזיות היציבות לרווחתם של עמיהם האזוריים והאזור, מתחייבים הצדדים לשקול ולדון בעניינים אלה באופן קבוע. ולסכם הסכמים מפורטים והסדרים על תיאום ושיתוף פעולה.

עוד באותו נושא

צפו: בכיר ממשל האמירויות בברכת שנה טובה לישראל

5. שיתוף פעולה והסכמים בתחומים אחרים: כחלק בלתי נפרד ממחויבותם לשלום, שגשוג, יחסים דיפלומטיים וידידותיים, שיתוף פעולה ונורמליזציה מלאה, הצדדים יפעלו לקידום מטרת שלום, יציבות ושגשוג בכל רחבי המזרח התיכון, ולנצל את הפוטנציאל הגדול של ארצותיהם ושל האזור.

למטרות כאלה הצדדים יסכמו הסכמים דו-צדדיים בתחומים הבאים במועד המוקדם ביותר האפשרי, וכן בתחומים אחרים בעלי אינטרס הדדי כפי שיוסכם:

 • כספים והשקעות
 • תעופה אזרחית
 • ויזות ושירותים קונסולריים
 • חדשנות, סחר וכלכלה
 • בריאות
 • מדע, טכנולוגיה ושימושים שלווים בחלל החיצון
 • תיירות, תרבות וספורט
 • אנרגיה
 • סביבה
 • חינוך
 • הסדרים ימיים
 • טלקומוניקציה ודואר
 • חקלאות וביטחון תזונתי
 • מים
 • שיתוף פעולה משפטי

כל הסכם כזה שיושג לפני כניסתה לתוקף של אמנה זו, ייכנס לתוקף עם כניסתה לתוקף של אמנה זו אלא אם כן נקבע אחרת. עקרונות מוסכמים לשיתוף פעולה בתחומים ספציפיים מצורפים לאמנה זו ומהווים חלק בלתי נפרד ממנה.

6. הבנה הדדית וקיום משותף: הצדדים מתחייבים לטפח הבנה הדדית, כבוד, קיום משותף ותרבות של שלום בין האוכלוסייה שלהם ברוח האב הקדמון המשותף, אברהם, ולהתחיל עידן חדש של שלום ויחסי ידידות.

במסגרת אמנה זו, לרבות טיפוח תוכניות בין-אישית, שיח בין-דתי והחלפות תרבותיות, אקדמיות, נוער, מדעיות ואחרות בין עמיהם: הצדדים יסכמו ויישמו את ההסכמים וההסדרים הדרושים לוויזה ושירותים קונסולריים בכדי להקל על נסיעה יעילה ובטוחה עבור אזרחי שתי המדינות לנסיעה משטח מדינה אחת לאחרת.

הצדדים יפעלו יחד בכדי להילחם בקיצוניות, המקדמת שנאה ופילוג, וטרור והצדקותיו, כולל על ידי מניעת רדיקליזציה, ועל ידי מאבק בהסתה ואפליה. הם יפעלו להקמת פורום משותף לשלום וקיום משותף, המוקדש לקידום יעדים אלה.

7. סדר יום אסטרטגי למזרח התיכון: בהמשך להסכמי אברהם, הצדדים מוכנים להצטרף עם ארצות הברית לפיתוח ולהשקת "סדר יום אסטרטגי למזרח התיכון" במטרה להרחיב דיפלומטיות אזורית, סחר, יציבות ועוד.

שיתוף פעולה. הצדדים מחויבים לעבוד יחד, ועם ארצות הברית ואחרים, לפי הצורך, במטרה לקדם את מטרת השלום, היציבות והשגשוג ביחסים בינם ועם המזרח התיכון בכללותו, כולל על ידי חתירה לקידום אזורי של ביטחון ויציבות; הזדמנויות כלכליות אזוריות; תרבות של שלום ברחבי האזור; שקילת תוכניות סיוע ופיתוח משותפות.

8. זכויות וחובות אחרים: אמנה זו אינה משפיעה ולא תתפרש כמשפיעה, בשום צורה שהיא, על זכויותיהם וחובותיהם של הצדדים במסגרת אמנת האומות המאוחדות.

הצדדים ינקטו בכל האמצעים הדרושים ליישום היחסים הדו-צדדיים שלהם על הוראות האמנות הרב-צדדיות ששניהם צדדים בהן, לרבות הגשת הודעה מתאימה לאחראיים על אמנות כאלה.

עוד באותו נושא

"הסכם השלום – תחילת הסוף לסכסוך הפלסטיני"

9. כיבוד התחייבויות: הצדדים מתחייבים למלא בתום לב את התחייבויותיהם על פי אמנה זו, ללא התחשבות בפעולה או במעשה של כל צד אחר ובלי קשר לשום מסמך אחר שאינו עולה בקנה אחד עם אמנה זו.

לעניין פסקה זו כל מדינה מצהירה בפני האחרת כי לדעתה ובפרשנותה אין שום עקביות בין חובות האמנה הקיימות שלהן לבין אמנה זו. הצדדים מתחייבים לא להיכנס לכל התחייבות העומדת בסתירה לאמנה זו.

בכפוף לסעיף 103 לאמנת האומות המאוחדות, במקרה של סתירה בין התחייבויות הצדדים על פי אמנה זו לבין כל התחייבויות אחרות שלהן, החובות על פי אמנה זו יהיו מחייבים ומיושמים.

הצדדים מתחייבים לאמץ כל חקיקה או הליך משפטי פנימי אחר הדרוש ליישום אמנה זו, ולבטל כל חקיקה לאומית או פרסומים רשמיים שאינם עולים בקנה אחד עם אמנה זו.

10. אישור וכניסה לתוקף: חוזה זה יאושרר על ידי שני הצדדים בהקדם האפשרי בהתאם לנהלים הלאומיים שלהם, וייכנס לתוקף לאחר החלפת מסמכי האשרור.

11. יישוב סכסוכים: סכסוכים הנובעים מיישום או פרשנות של אמנה זו ייפתרו במשא ומתן. כל סכסוך כזה שלא ניתן ליישב במשא ומתן יכול להיות מופנה לפשרה או לבוררות בכפוף להסכמת הצדדים.

12. רישום: חוזה זה יועבר למזכ"ל האו"ם לרישום בהתאם להוראות סעיף 102 לאמנת האומות המאוחדות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
רק אלוהים הוא מלך העולם טארמפ
מיכאל הכהן | 16-09-2020 6:50
י