אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

השנה של נתניהו, גנץ ובנט | סיכום פוליטי תש"פ

איך הם התחילו? ואיך הם סיימו? זו הייתה השנה של בני גנץ, בנימין נתניהו ונפתלי בנט, הפוליטיקה המקומית לא ציפתה את הדרמה עם התפשטות נגיף הקורונה שתהפוך לשנה המאתגרת שלהם

השנה של נתניהו, גנץ ובנט | סיכום פוליטי תש"פ
  (צילום: עדינה ולמן/ דוברות הכנסת, חיים גולדברג)

כשקיבלתי בערב ראש השנה אשתקד סמס ברכה מאחד מחברי הכנסת היה רשום בו, כמיטב מסורת ראשי התיבות, תש"פ = תהא שנה פשוטה. כשנתקלנו אחד בשני במיסדרון הכנסת השבוע הוצאתי את הפלאפון, הראתי לו את ההודעה ושנינו גיחכנו, פשוטה השנה הזאת לא הייתה. מערכות הבחירות רדפו אחת אחרי השנייה, סערות ציבוריות פתחו מהדורות, משפט היסטורי של ראש ממשלה מכהן וממשלת האחדות המפורקת (ודי לחכימא באוקסימורון).

אבל אף אחד לא ציפה את הדרמה הגדולה, שתהפוך את מדינת ישראל והעולם כולו עם התפשטות נגיף הקורונה שעשה קאמבק אחרי 100 שנה לשנה ההזויה והמאתגרת ביותר. נדרשנו להיזכר שיש חיים בצד הפוליטיקה המקומית, וכי למעשה לא ברור מי תהיה לימים הערת השוליים ביחס לאחרת: הטפיל שמסרב להיעלם מחיינו ודורש מאיתנו לשנות את מנהגי העולם וסדרי חיינו או מועד כניסתו של גנץ לבלפור. מַחֵי וּמַסֵּי מֵמִית וּמֵחֵי, מַסִּיק מִן שְׁאוֹל לְחַיֵּי עַלְמָא, מכה ומרפא, ממית ומחיה. מעלה מהשאול לחיי עולם. כשסיכום פוליטי ובריאותי משמשים בערבוביה הרי זה לפניכם:

השנה של בנימין נתניהו

איך הוא התחיל? נתניהו פתח שנה מתחת ל-0, חלש, מי שהיה אמור לנאום כבכל שנה בפני כינוס האו"ם, וויתר על החגיגה ונשאר בארץ בעקבות תוצאות הבחירות המאכזבות. עד כדי שמי שמילא את מקומו היה שר החוץ דאז ישראל כץ. הוא התגלגל למערכת בחירות שלישית אחרי שנכשל בהרכבת ממשלה, נתקל בפריימריז מול גדעון סער וניצח אותו בתוצאה מוחצת.

(צילום: חיים גולדברג)

מאז המטוס החל להמריא, הוא הסתובב בארץ, קרע את השטח והביא לתוצאה אישית גבוהה כשהגדיל את הליכוד ב-300 אלף קולות ואת גוש הימין בעוד שני מנדטים, זה הגדיל את כוחו מול גנץ במשא ומתן הראשוני אבל גם הפעם לא הספיק לו להרכבת ממשלה. בגלל ממשלת האחדות הכל התבלגן ויצא מאחריות הבלעדית של הידיים שלו, כולם כבר קופצים לספטמבר 2021 תאריך מועד הפינוי של המעון הרשמי בבלפור, גם אם מדובר בהבטחה ריקה עצם ההודאה כתובה על הנייר.

איך הוא סיים? רגע רגע, הוא עוד לא סיים. אבל אם אחרי השנה הנוכחית נתניהו נשאר ראש הממשלה, כנראה ש-9 נשמות לא מספיקות. יש כאלו שרואים לו את הסוף, הוא רואה רק את ההתחלה. בתוך הממשלה ה-35 הוא קובע את הטון, מוביל לחיכוכים בכוונה, לא נח על השמרים ובעיקר מסובב סיבובים ומערבב ערבובים.

בעוד הדרמה הגדולה הייתה אמורה להיות תחילת משפטו של מי שנאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים, את האירוע האמיתי נתניהו לא הצליח לחזות עם התפרצות נגיף הקורונה שאחרי 13 שנות כהונה יצרה נגדו גל זעם שמערער את יציבות שלטונו. על דבר אחד מצטערים בבלפור, לרפא את כאב הראש שעושים להם ימינה שלא הוכנסה לממשלה, זה מוביל להסתבכות מדינית וקרע מול אנשי יו"ש והציונות הדתית כולל הבטחה שנמחקה "ביום ראשון נחיל ריבונות על כל יהודה שומרון" וממשיך להסתבכות פנימית – מספרי החולים עולים, וכחולה שליטה האחריות הבלעדית על כתפיו שלו. הוא שם את זה בצד, מתייצב כמו מלך על בימת הבית הלבן ומסיים את השנה כמדינאי דגול – חותם על הסכמי שלום עם המנהיג הגדול בעולם ומועמד לפרס נובל.

השנה של בנימין גנץ

איך הוא התחיל? גנץ עמד בראש המפלגה המאוחדת כיריבו הראשי של נתניהו, קיבל פעמיים המלצה מהנשיא לאחר שכחול לבן טרפה את כל הקלפים, ניצל את התרסקות 'העבודה' ובזמן קצר של עבודת שטח מעמיקה הצליח לייצר אלטרנטיבה שלטונית ראוייה. לא התלהם, שמר על הפוזה הממלכתית על אף שחלק מחבריו בקוקפיט ירדו לרזולוציות נמוכות ותחת אש כבדה מצד מתחריו. אבל העם אהב את זה ושילם לו במנדטים, כך גם לאחר הפיצול הצליח להביא 5:1 ח"כים לטובתו מיש עתיד-תל"ם.

(עדינה ולמן/ דוברות הכנסת)

איך הוא סיים? הבוחרים ציפו למפלגה מובילה איתה יוכלו להמריא ולנסוק עד לראשות הממשלה, אבל במקום להוביל כחול לבן כמובלת, מגיבה ומשיבה ולא יוזמת בעוד הליכוד מתנה את הקו. גנץ נכשל בהרכבת ממשלה, לא הצליח להתגבר על לחצי הימין מבפנים ששללו הרכבת ממשלה בתמיכת הערבים והוביל לפירוק האימפריה שבנה. לבסוף חתם שר הביטחון על הסכם עודפים מול נתניהו שלא נותן לו דקה של שקט ומוביל אותו פעם אחר פעם לעימות בכיכר העיר.

כלפי חוץ, הוא הרוויח מספר יפה של תפקידים בהסכם הקואליציוני, אבל כלפי פנים, אנשי ההשפעה היחידים בממשלה שהוא חבר בה הם סוג של מתחרים שלו – אשכנזי וניסנקורן ולא הוא בעצמו. גנץ מסיים עם מפלגה מפורקת, עם תואר ראש הממשלה חלופי שטוב לערך בוויקיפדיה, חלום באספמיה להגיע לבלפור וציטוט אחד יותר מדי "לא רוצה ללכת לבית ספר". ואין סיומת גדולה מהשבוע האחרון, שהמחישה אולי יותר מכל: גנץ חורך את האולפנים,

השנה של נפתלי בנט

איך הוא התחיל? ממספר אחד, הבכיר ברשימה צלל נפתלי בנט, אז אזרח פשוט – לא שר ולא חבר כנסת למספר ארבע והלא המכובד במקרה שלו ברשימת ימינה המאוחדת. לבנט לא הייתה ברירה, הוא רצה לשחות חזרה לחוף הבטוח של המים הפוליטיים ולהתחיל מההתחלה. בבחירות השלישיות הוא כבר נעמד חזרה ומאז ועד היום עומד בראשות ימינה. שנה קשה עברה על מי שמצא עצמו מחוץ לזירה הפוליטית, חזר בנסיקה לקומה ה-14 במשרד הביטחון ו-6 חודשים אחר כך מצא את עצמו בספסלי האופוזיציה לצד טיבי, עודה, לפיד וליברמן.

"בפוליטיקה הכול אפשרי", בימינה ביקשו השבוע שלא אמהר לסכם את התקופה הקצרה והמשמעותית שלהם באופוזיציה, כמעט והתרגלו. הם רצו לנופף בהישגים, שיצליחו לקדם את החלת הריבונות, להטיל ווטו על מינויי שופטים בבית המשפט העליון, אבל חוץ מכמה צעקות וסערות במליאה עוד לא הצליחו להעביר אף הצעה, למרות הכותרות מהיציע זה קשה יותר.

(צילום: עדינה ולמן/ דוברות הכנסת)

איך הוא סיים? כאלטרנטיבה שלטונית לנתניהו מימין, נפתלי בנט "מנצל" את המשבר הגדול להיראות מנהיג שמציג אסטרטגיה ניהולית ואחראית. את העלייה בסקרים מבקשים בלשכתו לזכוף לזכותו ולא להצלחת ימינה. שר הביטחון לשעבר חיפש את התוכנית שתשיב את המפלגה למרכז הבמה ובאמונה באדו-שם, לא נעים להגיד, סידרו לו מגיפה.

בנט מונה לפרויקטור הקורונה על ידי הציבור, הוא הביא את רעיון המלוניות, דחף להגדלת מספר הבדיקות, הפיק את קמפיין ההגנה על סבא וסבתא והצליח לכבוש את האזרחים. האיש שזינק מהאופוזיציה בזכות התכנית, האיתגור והדאגה למאבק בקורונה ונושף בעורפו של נתניהו יודע שהסקרים בשבילו שבריריים. ברקע המפלות הקודמות, ביום רביעי הבטיחה לי בראיון איילת שקד כי "הפעם זה יהיה אחרת".

על הדרך הוא יצטרך ליישב את המחלוקת הסיעתית שפרצה: "אני לא רואה את ימינה כמפלגה מגזרית, בתוך ימינה יש כאלו שיתמקדו במגזר, אבל אנחנו ניפתח יותר ויותר", אמר בהרמת כוסית בזום כשהוא נוסע ברכבו כחלק ממסע הפרנסה. ואילו סמוטריץ' אמר: "נמשיך להיות מפלגה דתית לאומית מובהקת, נמשיך להוביל את הציונות הדתית כמגזר" – השותפות הטובה והחזקה הזאת היום, יכולה ערב בחירות לעמוד למבחן מול לחצים לא פשוטים להיפרדות.

היחס של בנט מהפיצול ועד היום כלפי הציונות הדתית הוא להיות חלק מהכלל, ולכן ההבהרה של סמוטריץ' חשובה – לא חלק, אלא בשותפות. בנט ייאלץ לשמור על כוחו ומעמדו ובתקווה בעזרת השם שהמגיפה תיגמר בקרוב, בהיעדר בחירות המומנטום שלו ייאבד והוא יצטרך לחשב מסלול מחדש.

הטור התפרסם לראשונה בעיתון 'יום ליום'

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
כל המפלגות כולל...
ירון שאול | 18-09-2020 11:58
כל המפלגות כולל ביבי והליכוד הם ימין מזויף שמשרת את האינטרסים של השמאל ויש כבר עשרות הוכחות מוצקות לכך שאין אפשרות לערער עליהן או להתווכח איתם.אם ביבי והליכוד הם מפלגת ימין אז אני סופרמן,באטמן, ספיידרמן, והענק הירוק ביחד.