אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הסכמי השלום נחתמו: "נשנה את פני ההיסטוריה"

26 שנה לאחר ההסכם עם ירדן, ישראל חתמה על הסכמים עם בחריין ואיחוד האמירויות בבית הלבן. נתניהו: "אחרי שהקורונה תיעלם, השלום יישאר". טראמפ התייחב: "יהיו עוד מדינות"

הסכמי השלום נחתמו: "נשנה את פני ההיסטוריה"
  (צילום: אבי אוחיון\לע"מ)

צעד ענק לשלום: 26 שנה אחרי הפעם האחרונה שבה נחתם הסכם שלום בין ישראל למדינה ערבית, בבית הלבן בוושינגטון עורכים כעת (שלישי) את טקס החתימה על הסכם השלום ההיסטורי בין ישראל לבחריין ואיחוד האמירויות.

האירוע החגיגי נערך על מדשאות הבית הלבן במעמד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויועצו ג'ארד קושנר, שגיבש את ההסכם ונפגש עם מנהיגי המדינות כחלק מפעילותו. עוד ישתתפו מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו, סגן הנשיא מייק פנס ושליח ארה"ב לשעבר למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלאט. מדינות המפרץ הפרסי מיוצגות על ידי שרי החוץ שלהם: עבדאללה בן זייד מאיחוד האמירויות, ועבד אלטיף אלזיאני מבחריין.

זמן קצר לפני הטקס, נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר כי "אנחנו עדים לאירוע היסטורי. ביחד, אנו יכולים להוביל את המזרח התיכון לדרך חדשה של תקווה, שלום, סובלנות ושיתוף פעולה. אני מקווה שעוד מדינות ערביות ומוסלמיות ילכו בעקבות בחריין ואיחוד האמירויות ונראה תקופה חדשה של שלום בין עמים, בין אנשים. אני מקווה גם שהרוח הזו של שיתוף הפעולה תעזור לנו לבנות עתיד של אמון עם שכנינו הפלסטינים".

טראמפ: "יהיו הסכמים עם עוד 5 מדינות"

את המשלחת הישראלית מוביל ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנפגש לפני הטקס עם הנשיא טראמפ וקיבל מפתח לבית הלבן כמתנה מנשיא ארה"ב. נתניהו אמר בתגובה לטראמפ כי "לך יש את המפתח לליבם של אזרחי ישראל". כשנשאל על ידי התקשורת הישראלית על ההתחייבויות של ישראל, טראמפ אמר כי "ישראל תקבל שלום, זה הדבר החשוב מכל. גם עם בחריין וגם עם האמירויות, ואני יודע שיהיו עוד מדינות בקרוב".

עוד באותו נושא

גנץ: "זהו יום חג; להביא את הפיוס גם בינינו"

לדבריו, "אנחנו במגעים מתקדמים עם לפחות 5 או 6 מדינות נוספות בשלב הזה, וגם הם ירצו לראות שלום. אתם תראו הרבה פעילות בזמן הקרוב, כולם רוצים להגיע לשלום. אני מאמין שבסופו של דבר אפילו איראן תרצה להגיע להסכם שלום עם ישראל". ככל הנראה, שניים מהמדינות הללו יהיו עומאן וסודאן, ששגריריהם הגיע גם כן לאירוע.

בהמשך טראמפ נשאל על ההבטחה של הסכם להקפיא את תכנית הריבונות – ואמר בתגובה כי "אנחנו לא רוצים לדבר על זה כרגע. אבל ישראל רוצה שלום וכרגע זה מסתדר לה. ישראל יכולה להילחם אם היא צריכה – יש לה את הצבא המתקדם במזרח התיכון, אבל אפילו לביבי נמאס להילחם בסופו של דבר, כולם בישראל רק רוצים להתקדם עם החיים שלהם". כשנשאל על מטוסי ה-F35, טראמפ אמר כי "נברר את זה, לא יהיה בעיה לסגור את העניין ונפתור את זה בקלות".

טראמפ: "נשנה את פני ההיסטוריה"

למרות ההתחייבות האמריקנית שהטקס יערך בהתאם למגבלות הקורונה, הקהל במקום לא הקפיד על ריחוק חברתי ורק נציגי המשלחת הישראלית ישבו בקפסולה מרוחקת ועטו מסיכות. הטקס ההיסטורי נפתח עם כניסתם של נציגי המדינות, שהתיישבו בשולחן כשמאחוריהם דגלי ארה"ב, ישראל, בחריין והאמירויות. מלניה טראמפ ושרה נתניהו נכנסו יחד לטקס ללא מסיכות, וכן גם טראמפ, נתניהו ושאר המנהיגים.

"הגענו לכאן כדי לשנות את פני ההיסטוריה. אחרי עשורים של מלחמה ודם, אנחנו מציינים את תחילתו של מזרח תיכון חדש" אמר טראמפ בדבריו. "בזכות המנהיגים האמיצים הללו אנחנו לוקחים היום צעד חשוב לעבר עתיד שבו בני כל הדתות והאמונות יחיו בשלום ושגשוג. בכל היסטוריית מדינת ישראל היו רק 2 הסכמי שלום קודמים, כעת אנחנו חותמים יחד על 2 הסכמי שלום – ויהיו עוד הרבה בעתיד".

נתניהו וטראמפ לפני הטקס (צילום: אבי אוחיון\לע"מ)

"ההסכם הנוכחי הוא דבר שאף אחד בעולם לא חשב שיקרה בהיסטוריה – או לפחות לא עכשיו בתקופה זו, אלא רק בעוד עשרות שנים. אבל אנחנו הוכחנו שאפשר לעשות הכל יחד. ישראל, בחריין ואיחוד האמירויות יפעלו יחד בשלל תחומים, ויפעלו כחברים" הוסיף. "ההסכם גם פותח את הדלת למוסלמים בכל העולם לבקר באתריהם הקדושים בישראל. יחד ההסכמים הללו ישמשו כבסיס להסכם שלום כולל ברחבי המזרח התיכון, שיתבסס על כבוד ומחוייבות הדדית".

במשך שנים רבות אזרחי המזרח התיכון הוחזקו כשבויים לשקרים על כך שיהודים ומוסלמים הם אויבים הנתונים תחת מתקפה. השקרים הללו הועברו מדור לדור והעלו אלפי מתקפות טרור ושנאה. ההסכמים הנוכחיים עוצרים את שקרי העבר ופותחים עידן חדש למזרח התיכון של שלום. מדינות ערב כבר לא ישתמשו בשנאה לישראל כתירוץ לעליית הקיצוניות, ויוכלו לממש את הפוטנציאל שלהם – וזה דבר חשוב ביותר".

נתניהו: "אחרי שהקורונה תיעלם, השלום יישאר"

ראש הממשלה נתניהו אמר בדבריו כי "היום הזה הוא ציר חדש בהיסטוריה, שפותח עידן חדש של שלום. במשך אלפי שנים היהודים התפללו לשלום, ומסיבה הזו היום אנחנו מלאים בהכרת תודה. אני מודה לך הנשיא טראמפ על כך שעמדת לצידנו לכל הזמן הזה, נלחמת ברשעים בטהרן, גיבשת תכנית ריאליסטית לשלום וקידמת אותה בכל הכח. אני גאה לקרוא לבחריין ואיחוד האמירויות ידידים חדשים של ישראל, ואני מודה לראשיהם על כך שבחרתם לקדם את השלום".

"לכל חברינו במזרח התיכון, אלו שאיתנו כיום ואלו שיגיעו בעתיד – אני אומר להם: סלאם עליכום, שלום עלי אדמות" הוסיף נתניהו באנגלית, ערבית ועברית. "כבר שמעתם שטראמפ פועל לצרף מדינות נוספות להסכם – זה דבר שהיה בלתי ייאמן בעבר, אבל כיום זה קורה".

(צילום: אבי אוחיון\לע"מ)

"מדינת ישראל יודעת היטב את מחירה של המלחמה – גם אני נפצעתי במלחמה, ואחי יוני איבד את חייו כשהוביל את חייליו באנטבה" סיפר. "האובדן הקשה שחווינו הוא גם הסיבה שאני כל כך נרגש להיות כאן – אלו שחוו את כאב המלחמה יעריכו בצורה הטובה יותר את הישגי השלום. הצעדים שננקטים היום הם עצומים – הם יכולים לסיים אחת ולתמיד את הסכסוך הישראלי-פלסטיני, ובמקביל לקדם את הכלכלה של כל המדינות".

"זהו לא רק שלום של מנהיגים, אלא שלום של עמים. ישראל, בחריין ואיחוד האמירויות כבר פועלים יחד נגד הקורונה, ואני בטוח שאנחנו יכולים לקדם גם נושאים אחרים" סיכם. "עלינו לעצור לרגע ולהעריך את חשיבות היום הזה, לשים בצד את הפערים הפוליטיים והציניות, ולהרגיש את שמחת ההיסטוריה. הרבה אחרי שמגפת הקורונה תיעלם, השלום שאנחנו חותמים היום יישאר".

את דבריו סיכם בציטוט מתהילים: "ה' עוז לעמו ייתן, ה' יברך את עמו בשלום". "השבוע אנחנו מציינים את ראש השנה, ואיזה מתנה אנחנו מביאים לישראל לחג: ברכת שלום, ברכת תקווה, ברכה של ידידות" אמר לטראמפ. "תודה רבה לך על כך".

"תודה שבחרת בשלום ולא בסיפוח"

שר החוץ של איחוד האמירויות אמר בדבריו כי "ההסכם הנוכחי לא היה אפשרי בלי עזרתו של הנשיא טראמפ ונציגי הממשל שלו, שפעלו יחד לקדם את השלום". עוד פנה לראש הממשלה נתניהו: "תודה רבה לך על כך שבחרת בשלום ועל עצירת הסיפוח של אדמות פלסטיניות. אלו צעדים שמקדמים יחד את חזוננו לעתיד טוב יותר יחד".

(צילום: אבי אוחיון\לע"מ)

"אנחנו עדים היום לטרנד חדש שיקדם עתיד טוב יותר למזרח התיכון. ההסכם הזה הוא צעד היסטורי לארה"ב, לישראל ולאמירויות, ואנחנו מאמינים שכל אפשרות אחרת הייתה מסמנת הרס, סבל וקריסה כלכלית. ההסכם היום לא משמש לקידום עצמי פוליטי, אלא מגיע מרצון לקדם עתיד טוב יותר".

"בזמן הקשה הזה, שבו כל העולם מתמודד עם מגפת הקורונה, באיחוד האמירויות אנחנו נותרנו מחוייבים לעקרונות השייח זאיד, שלימד אותנו ששיתוף פעולה עם אחרים ותמיכה הדדית היא עקרון חשוב ביותר לעולם" הוסיף. "דווקא עכשיו הצלחנו לקדם את התקווה שכולנו יכולים להתקדם, אם רק נעבוד יחד בכל תחום אפשרי. הגענו לכאן לומר לכולם: שלום הוא העיקרון שאנחנו רוצים לקדם".

בחריין: "הסכסוך פגע בנו יותר מדי זמן"

בניגוד למקבילו האמירתי שדיבר בערבית, שר החוץ של בחריין נאם באנגלית ללא תרגום. "מדובר ביום היסטורי גדול – רגע של תקווה והישג לכל המזרח התיכון, בפרט למיליוני הצעירים בעולם" אמר. "הצהרת השלום בין בחריין וישראל היא היסטורית בכל קנה מידה, בדרך לשלום ארוך ומתמשך בכל המזרח התיכון לכל התושבים, ללא הבדל דת או גזע. כבר יותר מדי זמן שהסכסוכים והיעדר האמון פגעו בנו והובילו להרס של עתידנו. עכשיו אני בטוח שיש לנו הזדמנות לשנות את כל זה".

(צילום: אבי אוחיון\לע"מ)

"ההצהרה הזו לא הייתה אפשרית מבלי האומץ של המלך חמד בן עיסא, שנתמך על ידי העם הבחרייני והצליח להגן ולשמר את השאיפה העתיקה של בחריין לערבות הדדית" הוסיף. "הוכחנו ששיתוף פעולה היא הדרך הטובה ביותר לקדם ולשמור על זכויות אדם".

עוד פנה לנתניהו: "אנחנו מברכים על הצעדים שנקטת, שהוכיחו ששלום מתמשך אפשרי רק באמצעות שמירה על זכויותיהם של הציבור. אני גם מעריך את הנשיא דונלד טראמפ ופעילי הממשל שלו – בזכותכם הגענו היום לכך ששלום היא אפשרות אמיתית ולא רק חלום. מה שהיה נראה בלתי אפשרי לפני כמה שנים הוא עכשיו אפשרי, ואנחנו רואים חזון עצום. אסור לנו לבזבז עוד זמן, עלינו להמשיך לפעול לקדם את החזון הזה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
מה שרה תעשה...
מוישיק | 15-09-2020 19:09
מה שרה תעשה עם המפתח. איזה מתנה זו?
2
מתי הסיפוח? ...
כבש מהפריפריה | 15-09-2020 20:32
מתי הסיפוח?
3
עכשיו אין סיפוח...
שלח | 15-09-2020 20:41
עכשיו אין סיפוח אין בניה ביוש
4
תיק מספר 7000...
מאנדהוא | 15-09-2020 20:44
תיק מספר 7000
5
הסכמים שלא הובאו...
ברוכים הבאים לשלטון יחיד | 15-09-2020 21:35
הסכמים שלא הובאו לשרי הממשלה ולא הובאו לכנסת.
6
איזה שלום?
מאיר -עברי אנכי | 15-09-2020 21:50
מדובר על חלוקת הארץ אבל... טראמפ לא הצליח ולא יצליח לבצע את תוכנית המאה, לכן בא 'מסביב', לעשות, כביכול, שלום בין ישראל ואיחוד האמירויות. ארהב בתקופה של בחירות וטראמפ עושה הכל כדי לעלות. אם הכוונות של טראמפ טובות, הקדוש-ברוך-הוא יעזור לו ויצליח, אם לא - יחליף אותו. הסכם איתכם, לא ברית ולא כלום.
7
את העולם -מסי מעניין יותר מהסכם הזה
שירן | 15-09-2020 22:20
ואותנו מעניין שראש השנה יום הדין בפתח ! את מי מעניין ההסכם הזה ????!!!!!!!!!!!!!!!
8
דיווח: המנעול הוחלף בבית הלבן כעת.
ח | 16-09-2020 0:57
דיווח: המנעול הוחלף בבית הלבן כעת.