אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הבית היהודי: "שכר הלימוד בישיבות ובאולפנות יירד באלפי שקלים"

בתום ישיבת סיעה של הבית היהודי הודיע על הורדה של אלפי שקלים בשכר הלימוד כשהשתתפות ההורים תופחת בשיעור של 40%. בנט: "הבטחנו וקיימנו". סגן שר החינוך אבי וורצמן: "זוהי הזדמנות עבורנו לתקן את האפליה שנוצרה בתשלומי ההורים בעיקר בחינוך הממלכתי דתי".

הבית היהודי: "שכר הלימוד בישיבות ובאולפנות יירד באלפי שקלים"
  שכר הלימוד יירד. בנט (פלאש90)

בבית היהודי מודיעים על הפחתת שכר הלימוד בישיבות ובאולפנות.

אחת הסוגיות הרגישות ביותר בציבור הדתי לאומי הוא עלויות החינוך האסטרונומיות אליהן הגיעו מוסדות החינוך הממלכתי-דתי, חטיבות הביניים והחטיבה העליונה.

לפני מעל עשר שנים, היה מקובל שמוסדות החינוך יקבלו תמיכה ממשרד הדתות ומשרד החינוך שהגיעה ל-270 מיליון שח בשנה. התמיכה הזאת הופסקה בשנת 2003 בבת אחת, ומאז האמירו הסכומים שמשלמים ההורים במוסדות הדתיים והאמירו לעלויות בלתי נסבלות.

בבחירות האחרונות הבטיח יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, כי סוגיית עלויות מחירי החינוך תהיה אחת המשימות החשובות של הבית היהודי. כעת, כשהבית היהודי הגיע לכוח משמעותי בכנסת ההבטחה מתממשת בהורדה דרסטית של התשלום במוסדות החינוך הדתיים.

מצטרפים לדף הפייסבוק של סרוגים ונשארים מעודכנים כל הזמן

בישיבת סיעה מיוחדת של הבית היהודי נמסר כי על פי הרפורמה החדשה, סך עלות השתתפות ההורים עבור הפעילות התורנית הנוספת, הלימודית והחברתית תוזל בכעד- 40%.  סכום ההנחה יעמוד על  סדר גודל של אלפי שקלים לשנה.

כך למשל אם היה נהוג לגבות מחיר גג של 12,000 ש"ח לחטיבת הביניים או לחטיבה העליונה, מהיום יגבה באלפי שקלים פחות.  יתרה מכך, סכום זה ייגבה רק במקרה של קיומה של התכנית התורנית והחברתית במלואה, וקיום של התכניות באופן חלקי יקטין את תשלום ההורים באופן יחסי.

גם לתלמידים הלומדים במוסד חינוך המפעיל פנימייה תינתן הנחה של כעד -25% שתתבטא באלפי שקלים בחישוב הכולל. אם למשל הסכום המרבי אותו ניתן היה לגבות בפנימייה היה עד כה הינה כ-20,000 ש"ח  לשנה. סכום שכלל רכיב אחזקת תלמיד ורכיב התכנית התורנית הנוספת, מעכשיו יוכלו הפנימיות לגבות סכום גג הנמוך גם הוא באלפי שקלים. הסכומים המדויקים יושלמו בימים הקרובים ואזי יתפרסמו בחוזר מנכ"ל רשמי מטעם משרד החינוך למנהלי המוסדות.

בנוסף לכך, במוסד בו מתקיימת פנימייה חלקית, ניתן יהיה לגבות את הסכומים ביחס להוצאה בפועל בלבד, דהיינו הגבייה המקסימלית תהיה באופן יחסי לאחוז הימים בהם מתקיימת הפנימייה.

על מנת למנוע טעויות בגביה ולאכוף את סכומי הגביה, יחויב כל מוסד לפרסם להורי התלמידים הלומדים, באמצעות מכתב לביתם, וכן באמצעות אתר האינטרנט של משרד החינוך את הפרוט המלא של את היקף השעות הנוספות. הפירוט יכלול את תכנית הלימודים התורנית הנוספת,  ואת היקף הפעילות החברתית התורנית הנוספת, כגון שבתות עיון, סמינריונים, הרצאות תורניות ועוד.  כמו כן יעביר כל מוסד פנימיתיים את התשלום הנדרש במוסד זה עבור אחזקת תלמיד בפנימייה.

יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט: "אני מודה לשר החינוך הרב שי פירון על הסיוע הרב והמחויבות להוזלת שכר הלימוד, בעבודה משותפת הבאנו תוצאות חשובות לעתיד ילדינו. הבטחנו שמשהו חדש יתחיל, וקיימנו. בפעם הראשונה הבית היהודי היא מפלגה גדולה, עם כוח לשנות דברים, וכך הבאנו לביטול האפליה שפגעה באופן חמור במשפחות הציבור הדתי.

ברור לכולם שבמיוחד בציבור הדתי, בו מספר הילדים יותר גדול פעמים רבות, הרפורמה בתשלומי החינוך חשובה שבעתיים. השינוי ההיסטורי החשוב ביותר הוא עצם ההכרה של מדינת ישראל בחשיבותו הערכית של החינוך התורני שבאה לידי ביטוי ברפורמה הזאת. אני מודה לסגן שר החינוך, אבי וורצמן, שהביא את הניסיון החברתי שלו לרווחת כל הציבור הדתי לאומי, ועמל ללא לאות על הרפורמה החשובה".

סגן שר החינוך אבי וורצמן: ״כמי שעמד בראש הועדה לבחינת תשלומי ההורים בחינוך הממלכתי הדתי במשרד החינוך, אני רואה במהלך זה בשורה גדולה להורים. זהו תחילתו של מהלך גדול שיביא הקלה משמעותית להורים רבים שנענקים תחת נטל התשלומים לבתי הספר. זוהי הזדמנות עבורנו לתקן את האפליה שנוצרה בתשלומי ההורים בעיקר בחינוך הממלכתי דתי".

מי שלא אהבו את המהלך הם ראשי רשתות החינוך הציוניות דתיות שבמכתב לשרים בנט ופירון הם כותבים "אין שום אפשרות לקיים את החינוך הדתי הציוני במשאבים הקיימים, ללא יצירת מקורות תקציביים חדשים". ההורים לעומת זאת מברכים: "כעת עוד ילדים יוכלו לבא בשעריו של החינוך הממלכתי-דתי"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
ןמי יכסה את ה-40%???? אין אפילו רמז בהודעה
| 26-06-2013 18:01
2
בדיבורים הוא חזק בא נראה שאכן כך יהיה
מאוכזבי בנט בלה בלה | 26-06-2013 18:34
3
מה סכום מקסימום שמותר לגבות בלי קשקושים אם שלמנו 6500 ש
האם גם כאן יופחת ב40 | 26-06-2013 21:34
4
לבדוק בחקירת משטרה לאן נעלם הכסף כל השנים...
חיים הולנדר | 26-06-2013 23:02
רק בצורה כזאת נוכל לדעת לאן נעלמו מליונים במשך השנים.... כנראה שאפשר להסתפק ב-50% מהסכום עבור כל תלמיד ועדיין לממן את השעות הנוספות, טיולים וארוחות צהריים בעלות מינימלית. כל הכבוד בנט - מה שעשית בנמלים (ראו מקרה אלון חסן) צריך לעשות גם בישיבות ולעלות לסדר היום לאן נעלמו מליונים... ואם זה לא ילך אז הדבר נמצא בידיי ההורים - מי שלא יקבל פרוט סביר יכול להגביל את הוראת הקבע לסכומים המותרים בחוק - אל תתנו שיגנבו ממכם כסף!
5
120 יום לבחירות לעיריות, יופי של תעמולה
יהודה כהן | 26-06-2013 23:44
6
מה חדש? עד היום היה מותר להם לגבות 6300 לשנה.
אבא | 27-06-2013 8:16
והם עשו מה שהם רוצים. אז עכשיו תגדירו סכום אחר והם ימשיכו לעשות מה שבא להם. אם לא תקבעו בחוק שמנהל שיגבה יותר מהמותר לפוטר - זה לא יפסק.
7
אז מאיפה ישלמו את משכורות העתק למנהלים?
הורה | 27-06-2013 8:43
ראש אולפנה די קטנה כמו אולפנת רעיה בבית אל מרויח 28 אלף ש"ח בחודש זה הגיוני??? כמה שעות הוא עובד ביום חוץ מכל החופשות של מוסדות החינוך
8
מהו הסכום המותר לגביה
| 30-09-2013 17:04
מהו הסכום המותר לגביה בישיבה תיכונית אשר אינה אם תנאי פנימיה ומהו כולל? האם כולל ארוחת צהריים , הסעות? ומה הסכום ללא הסעות וארוחת צהריים