אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

התפטרות ליצמן – צעד הנוגד את תורת ישראל

הרב אמנון בזק, על התפטרות ליצמן: "ייתכן מאוד שלא כל ההחלטות שהתקבלו בעניין הקורונה היו מוצדקות, ייתכן גם שהאכיפה אינה מתבצעת בצורה הגיונית, אך אין לכך כל קשר לחובת הזהירות העומדת לפני כל מי שתורת ישראל מדריכה אותו"

התפטרות ליצמן - צעד הנוגד את תורת ישראל
  (צילום: אוליביה פיטוסי/ פלאש90)

הרב אמנון בזק, מרבני הר עציון, מתייחס להתפטרותו של השר יעקב ליצמן מתפקידו בעקבות הסגר הצפוי בחגי תשרי, ואומר כי לא מובר רק במהלך פוליטי מחאתי, אלא בצעד שמנוגד לתורה.

הפוסט המלא של הרב אמנון בזק

התפטרותו של השר ליצמן מהממשלה במחאה על הטלת הסגר שכדבריו "ימנע ממאות אלפי יהודים, מכל האוכלוסיות והמגזרים, להתפלל בבתי הכנסת", היא צעד הנוגד את תורת ישראל ואת חובת האחריות של מנהיגי ציבור בשעות קשות.

צילום: באדיבות "בחדרי חרדים"

לא הסגר הוא שימנע את התקבצותם של רבים בבתי הכנסת בימים הנוראים, אלא ההלכה היא זו שתמנע זאת. מגפת הקורונה משתוללת בישראל באופן מיוחד, ואין מנוס מצעדים שהפוסקים בכל הדורות נקטו בהם.

כך, למשל, במגפת הכולירה בדיוק לפני 189 שנים, הורה רבי עקיבא איגר זצ"ל לקראת הימים הנוראים לצמצם את המניינים ל-15 איש בלבד: "בעניין תפלה בבית הכנסת, לדעתי זה אמת שהקיבוץ במקום צר אינו נכון, אבל אפשר להתפלל כתות כתות ובכל פעם במתי מעט, ערך ט"ו אנשים". בתורת ישראל חמירא סכנתא מאיסורא, והזהירות בחיי אדם היא ערך יסודי העומד מעל חשיבות התפילה בבית כנסת.

עוד באותו נושא

במחאה על הסגר: ליצמן התפטר מהממשלה, יישאר ח"כ


19

ייתכן מאוד שלא כל ההחלטות שהתקבלו בעניין הקורונה היו מוצדקות, ייתכן גם שהאכיפה אינה מתבצעת בצורה הגיונית, אך אין לכך כל קשר לחובת הזהירות העומדת לפני כל מי שתורת ישראל מדריכה אותו.

מנהיגי הציבור צריכים להיות הראשונים המשמשים דוגמה להקפדה על שמירת הנפש, ולא להתייחס אליה באופן העלול לגרום לזלזול. ב"ה איננו מתבקשים לעבור על איסורים כדי לשמור על הנפש, אך לו חלילה היו נקלעים למצב כזה, הרי כבר קבע הרמב"ם: "כשעושים דברים האלו אין עושין אותן לא ע"י גוים ולא ע"י קטנים… אלא על ידי גדולי ישראל וחכמיהם".

עוד באותו נושא

הרב אמנון בזק: להפסיק את התופעה הזאת אחת ולתמיד


20

בעת הזאת נדרש מאיתנו ללכת בדרך התורה, לשמור על נפשותינו ועל נפשות אחרים, לשמש דוגמה לאחרים, ובע"ה נזכה לשוב לבתי הכנסת בתפילות הרבים במהרה בימינו אמן.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
שילך הביתה
רמבו | 13-09-2020 17:15
ברוך השם שילך מי צריך את המנופח הזה
שונאי ישראל תתבישו יעני דתיים עלק
דוד | 14-09-2020 9:45
שונאי ישראל תתבישו יעני דתיים עלק
2
חזק וברוך ...
רון | 13-09-2020 17:20
חזק וברוך
3
אם רק היינו...
מוטי | 13-09-2020 18:25
אם רק היינו יודעים. היינו גורמים לסגר כבר לפני שנים, רק תצא מחיינו איש מגעיל ומיותר שכמוך!!!
4
צעד מבורך לפחות...
תהלה | 13-09-2020 19:51
צעד מבורך לפחות מישהו נאמן לעקרונות ומתי רבנים יפסיקו להתערב בפוליטיקה
5
הרב ליצמן הלך על האמת
מנחם | 13-09-2020 22:44
לממשלה החילונית אין כל קשר ליהדות המדע הוא נגד אמונה בבורא עולם לנו מאמינים בני מאמינים יודעים מה זה פיקוח נפש ומה זה ונישמרתם מאוד וחי בהם לא רבניהמזרחי ולא פוליטיקים קובעים מה זה מסוכן לציבור ומה זה גזרה שאין הציבור יכול לעמוד בה מי שיכול לעמוד בה היהדות היא אצלו איזה מסורת ולא בגדר וחי בהם זה לא חיו אלא איזה הליכון להשאיר את יהדותו במצות נשים מלומדה
6
אדם חכם לא...
אני | 14-09-2020 3:32
אדם חכם לא ילך להפגנות ולא להתקהלויות בבתי כנסת כדי לשמור על עצמו ואולי התפטרת כדי לברוח מוועדת חקירה במידה ויהיה כשלון בכל נושא הקורונה.
7
הוא התפטר לא בגלל הסגר
הסבר | 14-09-2020 5:47
אלא בגלל שהסגר לא נעשה לפני חודש
8
ליצמן חבר בכת...
בדיחה | 14-09-2020 7:40
ליצמן חבר בכת גור. כל החלטה נועדה לשרת את הגורו. אין לטובת ישראל שום קשר.
9
הרב תמים וטועה
הסגר תוכנן מראש לחגי | 14-09-2020 9:17
התכנון מראש - מסביר איזו חברה אנחנו מעדיפים משק עם כלכלה פורחת מאשר בתי תפילה פורחים יש פה דילמה לא פשוטה - מה שברור שזה היה מתוכנן, בלי כל קשר לרמות התחלואה. וההוכחה: התחלואה בירידה כרגע - והסגר לא יבוטל
10
רק בתי כנסת סוגרים? בואו לת"א! ממלכתים ארורים
דוד | 14-09-2020 9:45
רק בתי כנסת סוגרים? בואו לתא! ממלכתים ארורים