אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נתניהו מבקש לדחות את פינוי חאן אל אחמר

במסגרת עתירה שישית של תנועת רגבים בעניין חאן אל אחמר, המדינה מבקשת לדחות בחצי שנה את תגובתה לבג"ץ מדוע היא אינה אוכפת את החוק ומורה לפנות את היישוב הבלתי חוקי

נתניהו מבקש לדחות את פינוי חאן אל אחמר
  תנועת רגבים

המדינה מבקשת היום (שני) מבג"ץ דחיה נוספת לנמק מדוע היא נמנעת מפינוי חאן אל אחמר, מאחז הדגל הבלתי חוקי של הרשות הפלסטינית. בחודש ספטמבר 2018 הוציא בג"ץ פסק דין שנתן למדינה 'אור ירוק' לפינוי המבנים הבלתי חוקיים בחאן אל אחמר הבנוי על גבי אדמות מדינה, בתוך תחום הקו הכחול של הישוב כפר אדומים.

פסק הדין הוצא בעקבות העתירה החמישית שהגישה תנועת רגבים, המנהלת מאז 2009 מאבק משפטי בעניין. בג"ץ דחה אז את עתירת רגבים על בסיס התחייבות המדינה לפנות את המאחז "בתקופה הקרובה".

עוד באותו נושא

ליברמן: "אין שום סיכוי שנתניהו יחיל ריבונות"


4

באוקטובר 2018, זמן קצר לאחר פסק הדין, הצהיר ראש הממשלה נתניהו בפתח ישיבת הממשלה, כי "חאן אל אחמר יפונה, עם או בלי הסכמה. זה לא ייקח הרבה שבועות, זה יהיה הרבה יותר קצר".

עתירה שישית נגד חאן אל אחמר

לאחר שעברו חודשים רבים בהם לא פונה המתחם, שבה תנועת רגבים ועתרה בפעם השישית לבג"ץ, בבקשת צו על תנאי כנגד המדינה, שתנמק מדוע איננה אוכפת את החוק ואת יישום פסק הדין בתוך פרק זמן קצוב.

המדינה הייתה אמורה להגיב לעתירה ערב מועד הבחירות השניות לכנסת בשנת 2019 וטענה, כי הממשלה דאז הייתה ממשלת מעבר, ולפיכך ביקשה לדחות את מועד התשובה עד לאחר הקמת ממשלה. המשבר הפוליטי המתמשך אישר בג"ץ לדחייה נוספת.

בשבוע שעבר, ביקשה המדינה שוב ארכה קצרה להגשת תגובתה עד לעת זו, אולם היום שוב מבקשת המדינה לדחות את הדיון ואת תגובתה לעתירה בשישה חודשים נוספים, בנימוק כי הממשלה החדשה הושבעה לפני ארבעה חודשים בלבד.

הנימוק לבקשת הדחייה: נגיף קורונה

בתצהיר התשובה, עליו חתום מאיר בן שבת, ראש המל"ל נכתב, כי הממשלה החדשה הושבעה ב"תקופה מורכבת ורגישה שאין לה אח ורע בהיסטוריה השלטונית שלנו".

"הממשלה החדשה החלה כהונתה על רקע התמודדות המדינה עם התפשטות נגיף הקורונה, על כל ההשלכות הנגזרות מכך על פעילותה ועל התשומות השונות המופנות כולן לטובת מטרה לאומית חשובה זו".

בן שבת הוסיף: "בשים לב לעיתוי הביטחוני-מדיני הנוכחי, דרוש למשיבים פרק זמן נוסף על מנת לאפשר לדרג המדיני הנבחר להידרש לסוגיה מושא העתירה באופן ממצה".

רגבים: המדינה הפרה את התחייבותה המפורשת

בתנועת רגבים מתנגדים בחריפות לדחיית הדיון. "העתירה שבכותרת הוגשה לפני כשנה וחצי, ומאז בירורה לא התקדם ולו במעט", אומרים עורכי הדין אבי סגל ויעל סינמון.

"זה כבר הפך לנוהג – בכל פעם בו מגיע המועד להגשת תגובתה לעתירה, מגישה המדינה בקשות ארכה בטענות שונות ומשונות בדבר ממשלות ביניים שלא מוסמכות להידרש לעתירה, עיכוב של דיוני הדרג המדיני בעניין בשל מגפת קורונה, וכעת נטען כי הממשלה החדשה, המתפקדת מעל ארבעה חודשים, טרם נדרשה לסוגיה".

"סיפור חאן אל אחמר כבר מזמן לא עומד בפני עצמו, והפך הפך מזמן לדוגמה מובהקת לאופן בו המדינה מתנהלת – או ליתר דיוק, לא מתנהלת – מול השתלטות הרשות הפלסטינית על שטחי C", מוספים ברגבים.

"המדינה הפרה את התחייבותה המפורשת כפי שבאה לידי ביטוי בפסק דינו של בג"ץ. הגיעה העת לשים קץ להתנהלות קלוקלת זו, ולהוציא צו מוחלט שיורה על הריסת המתחם לאלתר, ולחייב את המדינה בהוצאות".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
יש משהו שהוא...
דחיינות כרונית | 07-09-2020 23:39
יש משהו שהוא לא מבקש לדחות?