אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תופעה: חרדים משתלטים על מעונות 'אמונה'

הורים צעירים מהציונות הדתית המבקשים לרשום את ילדיהם למעונות 'אמונה' נדחים בשל קריטריון המעדיף משפחות חרדיות. בהנהלת 'אמונה' מכירים את התופעה ומפנים את האצבע למשרד הכלכלה שמצדו מסרב לשנות את התקנון. "אנחנו מודרים מגני הילדים שלנו" אומרים הורים ל'סרוגים'

תופעה: חרדים משתלטים על מעונות 'אמונה'
  אילוסטרציה למצולמים אין קשר לכתבה (פלאש90)

זו כבר הופכת להיות תופעה. הורים רבים המשתייכים למגזר הדתי-לאומי המבקשים לרשום את ילדם למעונות היום של תנועת 'אמונה' נדחים מלהתקבל בגלל העדפה של ילדים חרדים.

הסיבה לדחייה היא שימוש יבש בתקנון הקבלה למעונות לפיהם יש להעדיף מה שמכונה 'משפחות רווחה' על פני משפחות הנמצאות במצב סוציו-אקונומי גבוה יותר. על פי התקנון משפחה מרובת ילדים בעלת הכנסה נמוכה תקבל עדיפות ברישום על פני משפחה צעירה בעלת הכנסה בינונית או גבוהה.

שלומי ומיכל תושבי חיפה, הורים לילדים בני ארבע ושנתיים, סיפרו ל'סרוגים' כיצד קיבלו תשובה שלילית כשבאו לרשום את בנם למעון 'אמונה'.

"גם אני וגם אשתי עובדים. יש לנו שני ילדים ורצינו לרשום את הילד שלנו לגן 'אמונה'", הוא מספר, "רצינו גן שיתן ערכים שאנחנו מאמינים בהם של ציונות דתית. נרשמנו בזמן, אבל אז התברר לנו שלא נוכל להתקבל כי יש קריטריון שמפלה לטובה משפחות אחרות".

"ביררנו עם חברים שלנו שגם הם דתיים לאומיים וגם הם לא התקבלו, חוץ משתי משפחות. הגן הולך להיות מורכב מילדים של משפחות חב"דניקיות וש"סניקות במקום שמיועד לאשה הדתית לאומית העובדת. אנחנו מודרים מגני הילדים שלנו".

שלומי ומיכל גרים בשכונה מעורבת של דתיים וחרדים, וכעת הם ייאלצו לרשום את ילדיהם לגן פרטי. "עכשיו או שההורים יצטרכו לנדוד יותר רחוק למציאת פתרון עבור ילדם או שירשמו אותו לגן פרטי שאין בו סבסוד ועולה הרבה יותר".

● מצטרפים לדף הפייסבוק של סרוגים ונשארים מעודכנים כל הזמן

"ניסינו לערב את כל מי שאפשר. את הגננת את העירייה פנינו ל'אמונה' כולם אומרים שאין מה לעשות וזה התקנון של משרד הכלכלה. תחשוב על הגננות, הם דתיות לאומיות והגן שלהם מלא בילדים חרדים כל הצביון של הגן מתערער בגלל אוכלוסיה שזרה לרוח התנועה" אומר שלומי.

בנוסף קיים החשש לפיו יהיו משפחות שיירשמו לגן חילוני של ויצ"ו או נעמ"ת. "אני יודע שדבר כזה קורה בפועל ובינינו אנחנו יודעים שאצל משפחות שהן פחות דתיות הם יכולים להשאיר את הילד במסגרות החילוניות האלו גם אח"כ".

אנו לא קובעים קריטריונים

כמו מיכל ושלומי יש הורים רבים בשכונות מעורבות שנתקלים בתופעה, בחיפה, בעכו, בפתח תקווה, בירושלים ובערים נוספות בהם השכונה מעורבת. במקומות מסוימים, כדוגמת ירושלים, ישנה בעיה דומה של העדפת משפחות חילוניות חד הוריות אם כי במימדים נמוכים יותר.

בתנועת אמונה, מכירים את הסיפור ואומרים כי הוא לא חדש. "זה סיפור שנמשך כמה שנים, אלא שבכל שנה מתחלפים ההורים הנפגעים מהמצב, ועם כל הניסיונות והמאמצים – והיו רבים כאלה –  לא הצלחנו עד היום לתקן את המעוות ולדלג מעל מכשולי הקריטריונים, שמציב בפנינו המשרד הממונה על המעונות." אומר יצחק רט, דובר תנועת 'אמונה'.

"הסיפור, באופן עקרוני, נכון, כואב, מקומם ומציק. לא רק להורים, אלא גם – ואולי לפני כולם – את 'אמונה'. 'אמונה' כתנועה המייצגת את הנשים הדתיות-לאומיות הייתה רוצה להעניק יתרון או עדיפות למשפחות מ"המגזר", ואולם, כאמור, כל הקריטריונים לקבלת ילדים נקבעים על-ידי המדינה, באמצעות אגף המעונות בתמ"ת, וכך גם עומדים נציגי האגף בראש כל וועדות הקבלה."

רט מוסיף כי "התופעה חוזרת על עצמה מדי שנה, כאשר אנו נאלצים להשיב ריקם פניהם של מאות, ואולי אפילו אלפי הורים, וידנו קצרה מלסייע. זה גם בגלל הקריטריונים, וגם בגלל העובדה שלא נבנים מספיק מעונות ול'אמונה' לא ניתנים די הרשאות וזכויות להפעיל מעונות, בעיקר בערים בהם יש אוכלוסייה גדולה, צעירה, דתית ומרובת ילדים. מובן שיש גם יישובים שבהם אין "רשימות המתנה" וכל אחד יכול להתקבל, אבל זה לא קורה בפתח-תקווה, ולא בירושלים, ולא בנתניה ולא בעוד ערים רבות."

הפתרון במשרד הכלכלה

ב'אמונה' אומרים כי הכתובת המוסמכת, האחת והיחידה: היא משרד התמ"ת שבינתיים החליף את שמו למשרד הכלכלה.

"חשוב להכיר ולהבין את המציאות: 'אמונה' מפעילה את המעונות. את כל השאר קובעת המדינה: את הקריטריונים לקבלת ילדים, את תעריפי התשלום, את דרגות הסבסוד, את הדרישות הבטיחותיות והביטחוניות וכוליה".

פנינו לדוברת משרד הכלכלה וזו אמרה לנו כי "משרד הכלכלה מודע לעודף הביקוש על ההיצע במספר אזורים בארץ ופועל בשני מישורים לטיפול בנושא. האחד, הקצאת 1.2 מיליארד שקלים לבינוי מעונות יום חדשים בהתאם לביקושים של הרשויות המקומיות והעמותות בהן: נעמ"ת, ויצ"ו ואמונה.

ובנוסף, מקדם המשרד תיקון לחוק מעונות היום כך שכל מעונות היום והמשפחתונים לגילאי 0-3 יהיו תחת המערכת המפוקחות ובכך יגדל היצע המעונות באופן משמעותי", מה שיעביר את ההחלטה בקבלה למעונות לידי הרשת והגן המקומי ובכך יפתור את הבעיה.

הפתרון המוצעים יקחו זמן, אבל ההורים דורשים פתרון מיידי. "דיברנו עם העוזרים של בנט, והם אמרו שהשנה כבר לא ניתן לשנות את הקריטריון" אומר לנו שלומי, "תמוה כי שר שנבחר על טיקט של שינוי מצבו הבעייתי של הציבור הדתי במערכות החינוך (תשלומים גבוהים בישיבות תיכוניות וכו') ודחיקתו של ציבור זה פעם אחר פעם ע"י הציבור החרדי, מגלה שאננות לעניין."

"זה ששר התמ"ת הינו יו"ר הציונות הדתית בפועל צריך לגרום לא רק לקבל את דברינו בהבנה אלא לפעול במיידי לשינוי המצב הקיים ולא להותיר אותנו נבוכים ודחויים. אין לנו בעיה עם הורים חילונים או חרדים, אבל אנחנו לא רוצים שהם יבואו על חשבוננו."

הקריטריונים הקיימים כיום לעדיפות במעונות לפי משרד הכלכלה

1.      ילדים ממשיכים.

2.      ילדים בסיכון המופנים ע"י המחלקות לשירותים חברתיים.

3.      ילדים להורה יחיד, כהגדרתו בחוק משפחות חד הוריות, ובלבד כי ההורה. משתייך לאוכלוסיית היעד בהתאם למבחני התמיכה וההכנסה לנפש במשפחה אינה עולה על 5,000 ₪  .

4.      אחים לילדים ממשיכים במעון, ובלבד שהוריהם ממשיכים להשתייך לאוכלוסיית היעד בהתאם למבחני התמיכה.

5.      הארגון רשאי לקבוע עד 10% מהתפוסה המאושרת בכל מעון, שלגביו קיימת ועדת קבלה.

6.      ילדי אימהות העובדות בהיקף שלא פוחת מ-36 ש"ש.

7.      ילדים אימהות העובדות בהיקף שלא יפחת מ-30 ש"ש.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 16 דיונים מיין לפי
1
ה' ירחם !!!!!!מעון מלא בחרדים רחמנא ליצלן....
| 23-06-2013 20:42
כותרת מתאימה לYNET . די כבר , די לשנאה ולמחלוקת די!!!!!
2
הכשר בד"ץ
| 23-06-2013 21:07
מנהלת אמונה מבקשת הכשר בד"ץ על הכיבוד בימי הולדת
3
הפתרון - אוכל כשר בהכשר הרבנות - לא חלק. רצוי להוסיף גם
רז | 23-06-2013 21:21
קצת חלב עכו"מ מדי ארוחה, ובעיקר ממתקים בימי הולדת.
4
חרדי במעון אמונה
רובי | 23-06-2013 21:55
בני התקבל לאמונה מוסטווי בפ"ת לפני כ-16 שנה , ילד חרדי מתוק ומדהים , השינאה שנדפה שם מצד הורים -כלפינו היתה מזעזעת , ילדים שרצו להגיע אל בני הביתה נתקלו בסירוב מוחלט מצד ההורים לאפשר זאת , כמובן אין מה לדבר על ביקור שלו בביתם - הס מלהזכיר - רחמנא ליצלן! היתה משפחה אחת שכן הסכימה לשלוח אלינו את הילד , אבל כאשר הילד רצה להגיע אליהם הוא סולק משם בבושת פנים , כן --- משפחה נהדרת - חובשי כיפה סרוגה - נאורים ומשכילים . ועוד כהנה וכהנה דוגמאות אה למה לא הוצאתי את הילד משם ? פשוט מאד , באותה תקופה העיר לא הייתה משופעת במעונות יום , ואני שעבדתי עד 16:00 הייתי חייבת פתרון ליום לימוד ארוך שלא היה בנמצא בחינוך החרדי. אכן תקופה זכורה לשימצה
5
מה שאני מתקשה להבין
שי | 23-06-2013 21:58
איך הורה חב"דניק או ש"סניק יכניס את הילד שלו למעון שלא תואם את ההשקפה שלו?
6
אין מה לעשות תמיד החרדים יוציאו אותנו לוזרים
רואה הנולד | 23-06-2013 22:03
אין הם קומבינטורים על אין סיכוי לפגוע בהם כל דבר שתעשו תמיד הם יוציאו לך איזה חוק או משהו כזה אין סיכוי נגדם
7
עצוב כמה שזה נכון!!!!
שלומית | 23-06-2013 22:33
לנו קרה/קורה בדיוק אותו דבר!!! זה פשוט הזוי. אנשים מזייפים תלושי משכורת, עקרות בית מנפיקות תלושי משכורת פיקטיביים והם מתקבלים!
8
חה חה
אריק | 23-06-2013 23:07
כל הכבוד להם חה חה חה חה חה
9
בוז לשנאה
שירה | 23-06-2013 23:59
למה התגובות מלאות שנאה? למה בכותרת נעשה שימוש במינוח "השתלטות"? 6- לידעתך אני חרדית ולא התקבלתי למעון אמונה בשל אותם קריטריונים, למה אתה מכפיש ציבור שלם וטוען כי הם קומבינטורים?
10
סליחה . "חרדים משתלטים" מהר החוצה להעיף אום לעזאזל..
רותי גאוני צדק | 24-06-2013 5:34
חצופים ופרזיטים ... לכל הרוחות משתלטים על חלקה טובה - ה" ירחם להיכן המגזר החרדי מדרדר את החברה ואת הציבור במדינה להעיף אותם לכל הרוחות . שיילכו לעבוד מהר במקום למצוץ את דמנו !
11
מחיר תאונת העבודה הקרויה חרדלים מתחרדים הורסים מבפנים
עקיבא | 24-06-2013 10:46
12
מעונות אמונה זה לא מה שהיה פעם! יש יותר קרבה לדת!
נלי | 24-06-2013 16:31
מקפידים יותר על כשרות וכו' צריך להתקדם בחיים אי אפשר להשאר תמיד באותה מדרגה! ולומר את האמת אני מאד נהנית מהילדים החרדים הם מאד איכותיים!
13
לא לחינם הלך הזרזיר בנט אצל העורב לפיד
yoni | 25-06-2013 13:42
כי זה מה שאנחנו נהינו מזרוחניקים ששונאים את החרדים יותר מכל מגזר אתם פשוט רפורמים משודרגים
14
ל-13 אהבתי. כנראה שבכל זאת יש כמה צדיקים בסדום...
מיכל | 25-06-2013 13:54
15
זה בסה"כ מעון יש שם מטפלות שלא יודעות עברית
מרים | 02-08-2013 12:55
על מה אתה מדבר?: "תחשוב על הגננות, הם דתיות לאומיות והגן שלהם מלא בילדים חרדים כל הצביון של הגן מתערער בגלל אוכלוסיה שזרה לרוח התנועה" איזה צביון? בתור אחת שעבדה באמונה: אמונה זה כמו רשת חילונית כמעט לכל דבר ועניין וחוץ מזה שמעון פרטי זה הרבה יותר שווה מאמונה שיגיד תודה שהילדים שלו יהיו עם מטפלות שמקבלות יחס של בנ"א כהמטפלת מקבלת יחס ושכר הולם גם הילדים מקבלים יחס הולם
16
ביזיון בושה וחרפה...
גוני | 05-07-2021 15:05
ביזיון בושה וחרפה הם כל הזמן נדחפים לדתי לאומי בין הרגליים ותמיד עוקבים אחריהם.אפילו יש להם המצאה חדשה חרדלניק חחחח חרדי דתי לאומי על מי אתם עובדים רק אלה שאין להם עמוד שדרה ודרך מתנהגים כך