אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בג"ץ: האלוף שירה למוות במיידה אבנים לא יעמוד לדין

על פי החלטת בג"ץ, מפקד חטיבת הנח"ל, לא יעמוד לדין פלילי על הריגת המחבל הקטין מוחמד כוסבה, שיידה לעברו אבנים. אולם הנשיאה חיות תקפה את התנהלותו: "מהווה כשל מקצועי, מצופה כי מפקד בדרגתו יפעל אחרת"

בג"ץ: האלוף שירה למוות במיידה אבנים לא יעמוד לדין
  (צילום: דובר צה"ל)

אלוף משנה ישראל שומר, מפקד חטיבת הנח"ל, לא יעמוד לדין פלילי על הריגת המחבל הקטין מוחמד כוסבה, שיידה לעברו אבנים, כך החליט היום (חמישי) בג"ץ. השופט חנן מלצר טען כי "צריך להביא בחשבון את העובדה שאבנים יכולות להרוג" אולם נשיאת העליון אסתר חיות תקפה את התנהלותו של שומר: "מהווה כשל מקצועי, ניתן לצפות כי מפקד בדרגתו יפעל אחרת".

האירוע התרחש במרץ 2015, במהלכו שומר, שהיה באותה עת מח"ט חטיבת בנימין, ירה למוות בכוסבה, שניות מעטות לאחר שכוסבה הטיח מטווח קרוב, אבן גדולה בחזית הרכב בו נסע שומר עם חייליו, סמוך לכפר א-ראם. האבן ניפצה את השמשה הקדמית ובעקבותיה נפצעה קל החייל שנהג ברכב. כוסבה נמלט, אך במהלך המרדף אחריו הוא נורה כאמור על ידי שומר ומת מפצעיו.

נציין כי השגה שהוגשה ליועץ המשפטי לממשלה כנגד החלטת הפצ"ר לסגור את התיק – נדחתה, לאחר שהרמטכ"ל אישר, בעקבות פניית היועמ"ש לפצ"ר, שהצעדים הפיקודיים כנגד אל"מ שומר חודדו ומומשו. כנגד שתי ההחלטות הוגשה העתירה לבג"ץ על-ידי הוריו של כוסבה והאגודה לזכויות האזרח.

השופט מלצר: אבנים יכולות להרוג

בעוד המשנה לנשיאה, השופט חנן מלצר טען כי "אין מקום להתערב בהחלטותיהם של הפצ"ר ושל היועמ"ש, לפיהן, בנסיבות העניין יש להסתפק בצעדים הפיקודיים שננקטו כלפי אל"מ שומר בדבר עיכוב בקידומו, מבלי להעמידו לדין פלילי", עוד הוסיף והדגיש עוד כי במסגרת הנסיבות אותן יש לשקול בנושא, צריך להביא בחשבון גם את העובדה שאבנים יכולות להרוג. אולם נשיאת העליון אסתר חיות תקפה את התנהלותו של שומר: "מהווה כשל מקצועי, ניתן לצפות כי מפקד בדרגתו יפעל אחרת".

מלצר טען עוד כי "לנוכח גדרי ההתערבות השיפוטית הצרה בהחלטות של הרשויות המחליטות על העמדה לדין, הן לנוכח הנסיבות המבצעיות שהתקיימו באירוע זה, שבמסגרתן כוח צה"ל חש בסכנת חיים מוחשית, והן לנוכח הסנקציה הפיקודית שננקטה, העשויה להוות תמרור אזהרה לכל חייל ומפקד בדבר חשיבות ההקפדה על הוראות הפתיחה באש". השופטת יעל וילנר הצטרפה אל מלצר, והדגישה כי אף שאין להקל ראש בהתנהלותו של אל"מ שומר באירוע הנדון, הרי שבמקרים מעין אלה יש לתת את הדעת לנסיבות הייחודיות המאפיינות את הסיטואציה המלחמתית, ולהישמר מפני ביקורת המהווה משום חכמה שבדיעבד, אשר נעשית ב"תנאי מעבדה".

כאמור, התוצאות הקטלניות של האירוע נחקרו על-ידי המשטרה הצבאית החוקרת, וכי הפרקליט הצבאי הראשי, החליט לסגור את התיק בעקבות ממצאי החקירה ובשל הנסיבות המבצעיות בהן אירעה ההתרחשות, וכן לנוכח הצעדים הפיקודיים שננקטו על-ידי הרמטכ"ל נגד אל"מ שומר, במסגרתם עוכב קידומו – בהתחשב בכך שחרג מהוראות הפתיחה באש של צה"ל.

מלצר אף הפנה בהקשרים אלה למשפט משווה במדינות דמוקרטיות אחרות וכן עמד על השיקולים הייחודים בהפעלת ביקורת על המעשה הלוחמתי, המאופיין לא פעם בסיכון חיי אדם לכל המעורבים ובהכרעות המתקבלות בשבריר של רגע, אשר עלולות להיות הרות גורל.

הנשיאה חיות: כשל מקצועי, תוצאה קשה

הנשיאה, השופטת אסתר חיות, הסכימה עם המסקנה כי המקרה אינו מצדיק התערבות בהחלטת גורמי התביעה המוסמכים, אך הבהירה כי החריגה של אל"מ שומר מהוראות הפתיחה באש מהווה כשל מקצועי, אשר חומרתו נובעת לא רק מן התוצאה הקשה שנגרמה בעקבותיו, אלא גם משום שניתן לצפות כי מפקד בדרגתו יפעל אחרת.

עם זאת, הנשיאה מצאה כי בשים לב לצעדים הפיקודיים המשמעותיים שננקטו כלפי אל"מ שומר, אין להתערב במסקנותיהם של הפצ"ר והיועמ"ש לפיהן האינטרס הציבורי איננו מצדיק העמדה לדין פלילי של אל"מ שומר, שכן מסקנות עולות בקנה אחד עם ההלכה הפסוקה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
עוד החלטה הזויה...
אלחנן | 03-09-2020 18:23
עוד החלטה הזויה של בגצ. איך יכול להיות שהם מוציאים את היורה זכאי? צריך שופטים ציוניים לאומיים שיאפשרו בטחון לתושבים.
2
המקובלים: ישראל שומר שמר עלינו ה' ישמור עליו
האו !!! האו !!! חיות | 04-09-2020 11:52
ישראל שומר קיים מצוות מחיית עמלק. שכרו גדול מאד. הבורא שמו לא שלם וכסאו אינו שלם עד שימחה שמו של עמלק. תודה לך ישראל. והזקנה הנבזית חיות שתנבח כמו הכלבה של בלעם. האו !!! האו !!!! חיות
3
זמרת להקה צבאית?...
יהוד | 04-09-2020 16:36
זמרת להקה צבאית? תשירי. אל תלמדי לוחמים כשל בקרב מהו. יש גבול לשיפוטיות של מי שלא החזיק נשק