אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אליהו: "מתנצל בפני מי שנפגע; אבל זאת האמת"

מאמר שפרסם אודות נתוני החזרה בשאלה בציונות הדתית, עורר סערה וגרר תגובות רבות. כעת מבקש הרב שמואל אליהו להסביר את עמדתו ומתנצל בפני מי שנפגע מדבריו

הרב אליהו: "מתנצל בפני מי שנפגע; אבל זאת האמת"

הרב שמואל אליהו, רבה של העיר צפת ומהבולטים שברבני הציונות הדתית, מתייחס לראשונה לסערה שהתעוררה בעקבות המאמר שפרסם על נתוני החזרה בשאלה בציבור הסרוג, ומתנצל בפני מי שנפגע מהכינוי "ספרי תורה שנשרפו".

בסרטון המתפרסם לראשונה בסרוגים, אמר הרב אליהו: "שמעתי שכמה אנשים נפגעו מכך שקראתי לדתל"שים "ספרי תורה שנשרפו". הם צודקים שהם נפגעו, אבל צריך לדעת שהתחושה הזאת היא תחושת אמת. ככה אני מרגיש באמת".

הרב אליהו ציין: "האמת היא שאני הרגשתי מול התופעה לא ספר תורה שנשרף, אלא בית מקדש שנשרף. כשדיברתי עם ההורים של הילדים שיצאו בשאלה, הם מרגישים ככה. מרוב אהבה. מרוב אמון שיש להם בילדים שלהם. אז הם בחרו את הדימוי הכי מקודש שיש "ספר תורה".

לדברי הרב אליהו: "כואב להם שהילדים שלהם שוברים מסורת של אלפי שנים ומחללים שבת. כואב להם מאוד. הם רוצים שהילדים שלהם יבואו בשבת, ולא יסעו בשבת. זה כואב להם. וכן, כואב גם לי. אנחנו לא רוצים שתיפגעו, אנחנו מתנצלים. אל תיפגעו, בבקשה. אנחנו אוהבים אתכם. אתם רוצים לשמוע את האמת? כך אנחנו מרגישים".

עוד באותו נושא

הציבור הסרוג משמר את החילוניות בחברה הישראלית


84

"ויורשה לי לומר לכם עוד איזה משהו", הוסיף הרב אליהו: "פגשתי כמה אנשים שסיפרו לי שהם יצאו בשאלה כי הם נפגעו מאיזה רב, נפגעו מאבא, מאמא, נפגעו מאיזה מורה. אתם לא צריכים לסחוב את הכאב הזה כל החיים שלכם. יש בעולם תהליך של ריפוי. אפילו עצם שנשברת מתרפאת. אז גם אם יש שבר בלב, יש רופא לשבורי לב. אפשר להתרפא. לא חייבים לסחוב כאב כל החיים. כן, יש טעויות. מתקנים טעויות. מתקדמים".

בסוף דבריו אמר הרב אליהו: "אני ממש רוצה לאחל לכם בהרבה אהבה תיקון, התקדמות. שנזכה כולנו לראות אתכם בשיא הפריחה, בשיא ההצלחה. ספרי תורה יקרים".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
77 תגובות - 34 דיונים מיין לפי
1
כל האמת
mmmmm | 03-09-2020 16:47
הדלתשים אוהבים את הברנזה התלאביבית, ולהניח כיפה על הראש, אנו רואים מנחים בערוץ 20, שמהם והדת, מרחק עצום, לחזור בתשובה.
לצערי היום אני...
יוסי לבון | 03-09-2020 17:55
לצערי היום אני חילוני , אך שורשי הם בחסידות סאטמר . סביי היו חסידים חרדים ממש , אבי זל היה פעיל במפדל ואני כבר המשכתי להתרחק . הכיפה הסרוגה היא שער יציאה מהדת . מאוד מעציב אותי לראות היום את הדור הצעיר עם כיפה על הראש , בגודל כפתור . הרב אליהו צודק בהחלט .
2
חלק מהתיקון כשנפגעים מרב, אמא ואבא
הדסה כהן | 03-09-2020 16:48
וזה להגיד לעצמי, אוקי, נפגעתי וזה כואב והורס, אך אלוקים עדיין קיים, ומצוותיו אמת, ואין תועלת שאפגע בקשר שלי עם בורא עולם בגלל זה, אני מתעקש איתך בורא עולם למרות שנפגעתי לא אעזוב אותך.
3
תודה לכבוד הרב אליהו על הדברים החשובים
תגובה | 03-09-2020 16:50
צדיק בן צדיק. יישר כח. דברים שיוצאים מן הלב נכנסים אל הלב. תודה!
4
צודק הרב הגאון....
חננאל | 03-09-2020 17:01
צודק הרב הגאון. הסרוגים או שהם מופקרים או שהם מתפקרים. השרה שלהם אילת קונה בשבת בטיב טעם, המנהיג שלהם בנט פוגע בכבוד הרבנים ומתעלם מהנחיותיהם. אין פלא שבניהם ובנותיהם זונחים את דרך התורה ומתחתנים עם ערבים ורפורמים.
5
רב הכי רלוונטי!
בכור | 03-09-2020 17:09
יישר כוח
6
"הִתְקוֹשְׁשׁוּ וָקוֹשּׁוּ"
דני8אל | 03-09-2020 17:57
הרי בגלל רבנים כמוך יש נטישה המונית. והרי הרב קוק, כבר נבא שהחילונים יובילו את הנבואה הגבוהה ביותר בעם ישראל. כל נוטשי הציונות הדתית, כבר הבינו זאת.
יש לך מקור לדברי הראי"ה שהבאת?
לא חשוב בכלל | 05-09-2020 21:09
אשמח לקרוא - תודה. משום מה נראה לי שעיוותת את דבריו.
עתידים להיות. לאחר...
רחל | 04-09-2020 11:39
עתידים להיות. לאחר שיחזרו בתשובה. זהו השלב הבא. הרב קוק דיבר הרבה על תשובה. דיבר עליי. אני חוצפנית שחזרה בתשובה. חד משמעית אי אפשר ליהודי בלי יהדות. מכל שכן בארץ ישראל. אין תכלית וקיום למדינת ישראל ללא ערכים יהודיים והלוואי והחילונים של היום היו לומדים תורה כמו המפאניקים של פעם (שמייסדיהם גדלו אגב בבתים דתיים על ערכי היהדות). לכן הקימו מדינה בישראל ולא באוגנדה. אני לא שייכת לאף זרם אגב.
אין חילונים...
עציון | 04-09-2020 5:19
אין חילונים ודתיים. יש רק שני סוגים - ישרים ושאינם ישרים. אדם שמבחוץ איננו נראה דתי ופנימו יושרה בכל מחיר, עדיף על דתי שנראה כזה, ופנימיותו שקר, כחש שנאה, פחד ועבודת אלילים. לך תחקור ותבדוק באוכלוסיה החרדית כמה מהם יודעים באמת שיש אלוהים. הרוב, לצערינו. כאשר מורידים בכוח מעיל כבד של כל מיני מנהגים על ראש ילדים, הבחירה החופשית נמחקת, ואין ערך לכל דבר שבא בכפייה. לכן *חילוני* ישר מקדש שם שמים וראוי לנבואה. וכך יהיה
אוילים משרישים
דני8אל | 03-09-2020 22:08
שי והדתי הלאומי, הבעיה אתכם ועם הציבור שלכם זה לא שאתם דתיים, אלא שאתם עצלנים ממש בדתיות שלכם. לכן הרב קוק קבע, בני החצפנים פורצי הדרכים והגדרים, עתידים להיות נביאים מהמדרגה היותר עליונה, ממדרגתו של משה רבינו ומזיהרא עילאה דאדם הראשון. עץ החיים כולו בכל עומק טובו יתגלה בהם ועל ידם, (שמונה קבצים / קובץ ב / לה). מעכשיו כשתראו חילונים תזכרו בכאב את נבואתו שנכדיכם כבר ילמדו להתקרב ממש לאלוקות, מידי חילונים.
חחחח החילונים...
שי | 03-09-2020 19:49
חחחח החילונים בישראל זו החברה הכי סמרטוטית וזנותית בעולם
על מנת...
דתי לאומי | 03-09-2020 19:13
על מנת להיות נביא צריך להיות צדיק גמור. אתה מדבר שטויות.
@דני8 מה זה...
שאלה | 03-09-2020 18:39
@דני8 מה זה חילונים יובילו את הנבואה ??מה חילונים יהיו נביאים??
7
אם לצערך את...
א. בן יהודה | 03-09-2020 18:27
אם לצערך את חילוני, מה מונע ממך לחזור לשורשים?
8
רב גדול ...
נכון | 03-09-2020 18:38
רב גדול
אכן רב...
בתחן | 04-09-2020 0:11
אכן רב אם כולם
חכם מופלא ורק רבנן
דני8אל | 03-09-2020 22:41
חברי היקרים, אינכם יכולים אפילו לדמיין כבר מהו רב גדול. בספר הזוהר, ברעיא מהימנא, מכונה המלומד התלמודי חמור דמתניתין, ומוסיף שחמור הוא ראשי תיבות של חכם מופלא ורק רבנן. (זוהר ג, רעה עב). לצערי, הימרתם על הזרם הלא נכון.
9
לדתי המקצועי - רוצה לדעת איך אנחנו מרגישים?
המורה להיסטוריה | 03-09-2020 19:25
אנחנו, החילונים שהקימו את המדינה, מרגישים נבגדים. אנחנו, החילונים שהמיסים שלנו מאפשרים לדתיים מקצועיים לקבל משכורת מהמדינה , מרגישים כועסים. אנחנו, החילונים שיצילו את המדינה מהקיצוניות המשיחית שהשתלטה עליה, יודעים את האמת. כשתרצה גם אתה לדעת את האמת, אתה מוזמן לדבר אתנו. אנחנו האנשים והנשים שמחזיקים את המדינה הזו - רופאים , מהנדסות, ארכיטקטים, בנאים, פועלי ייצור, מדעניות, יזמי הייטק, עצמאיות ועוד - אנחנו לא מתפרנסים מהמדינה. אנחנו מאפשרים לדתיים מקצועיים להתפרנס מהמדינה. כמה זמן זה עוד יכול להימשך?
שקר-כל הכסף שלך ממשלם מס אמריקאי וגרמני!
מורן | 10-09-2020 18:11
כל הכסף שהמדינה הוקמה בו בא מפיצויים מגרמניה וממסים של אזרח אמריקאי!כולו מדינת סעד של אמריקה,רפובליקת בננות-חיים על חשבון המוות של יהודים שנספו בשואה!חוצפה ישראלית
דיי חלאס...
יהודי בנשמה | 04-09-2020 15:34
דיי חלאס להיום עם אף בעננים אנחנו אלו שמחזיקים את המדינה- תהיה מודע קצת למה שקורה בבית חולים שחצי מהצוות דתי... אחי אתה מיושן מזמן כבר אתם לא מפרנסים אותו רוב גדול אם לא כולו משלם מיסים וכך גם אצל החרדים אז תפסיקו את השנאה והדעות המיושנות האלו!!
דתיים לא הקימו את המדינה. זה ידוע.
לבני | 04-09-2020 12:01
חלק מהחרדים בכלל התנגד להקמת המדינה. הרצל לא היה דתי, ובחזונו המדינה לא דתית כלל. וכך גם יהיה כאשר העם היושב בישראל יתעשת ויבין את המשמעויות של חוסר הפרדת דת ממדינה. אין לבלבל יישוב יהודי קטן שהיה פה, עם חלוצים שעזבו משפחות וחיי נוחות, ובאו לעבוד בביצות בשדות ובבניין ערים. רוב מוחלט שלהם היה חילוני. ולענייננו - מה זה דתי מקצועי? דתי מקצועי הוא אדם דתי שדתיותו מקצועו, שעובד במשרה שהמדינה שומרת רק עבור אנשים דתיים. משגיח כשרות למשל, דיין, בלן, רב שכונה, רב מתנס, רב בית ספר, רב עיר, מלמדים בישיבות ובתלמודי תורה, ועו ועוד. הערכות שמרניות מדברות על למעלה מחצי מיליון משרות שסגורות בפני אנשים לא דתיים, ורובן סגורות גם בפני נשים, גם אם הן דתיות. וכמובן - גולת הכותרת - בחורי ישיבות שכבר עשרות שנים יושבים להם בישיבה, לא תורמים דבר למדינה, ומקבלים משכורת ותנאי מחיה - אוכל, מגורים לעיתים, ועוד - על חשבון המיסים שאותם משלמים דתיים שאינם דתיים מקצועיים, וחילונים. פעם, בגולה, כמעט ולא היו דתיים מקצועיים. הדת ליוותה את החיים, וזה היה מוצלח ברוב המקרים. אדם עבד לפרנסתו, בבנק, בחנות, בסדנה שלו או בכל מקום אחר - ובמקביל התפלל וקיים מצוות. רק במדינת ישראל הפכה הדת למקור פרנסה לחלק הולך וגדל של הציבור הדתי. ומצב כזה פשוט לא יכול להימשך כי הוא מביא את המדינה לקריסה כלכלית.
תפסיק עם השקר לא תאם הקמתם את המדינה
בני | 03-09-2020 22:15
תל אביב פתח תקווה כפר יונה רחובות חדרה זכרון יעקב טבריה צפת ירושלים חברון, ראשון לציון ועוד ועוד עשרות ישובים הוקמו על ידי אנשים דתיים וחרדים. תלמד היסטוריה ! אפילו משה יואל סלומון וחברו שטמפפר - שניהם חרדים גמורים - תחפש תמונות שלהם בגוגל.
אנא הסבר מה זה ימשו בתגובתך.
ליהודה - עיקר שכחתי | 03-09-2020 20:09
האם זה מה שאני חושב שזה? תגיד - איפה היית היום אלמלא אנשי ההגנה, הפלמח, מפאי ומפם? אפילו בצפת מספרים הדתיים שהנס היה שהפלמח הגיע, יודע את זה? קצת כבוד למקימי המדינה, ששילמו בדמם. ודרך אגב - היה גדוד דתי בארגון ההגנה.
שקורא לאנשים כמוני אסון
ליהודה היקר | 03-09-2020 20:05
זה בסדר. אנחנו לא מתרגשים. אנחנו רגילים לגישה הזו. תבין יהודה יקר - כשיש חינוך נפרד כמו שיש לדתיים, צריך ליצור גאוות יחידה. אנחנו מבינים את הצורך להרגיש יותר טוב מהאחרים - מלא יהודים, מלא דתיים, מרפורמים, מדתיים מזרם שונה ממך - הכל טוב. יש אנשים שפשוט מוצאים ערך בתרומה לחברה, בקידמה, בשוויון בין המינים ובין בני אדם. אין לנו צורך להיות או להרגיש יותר טובים מאחרים. יום אחד אולי תבין ואולי לא. ודרך אגב - ההיסטוריה מלמדת שמקימי המדינה הם אלו שעזבו את הדת. הם אלו שהוריהם ישבו עליהם שבעה כשעלו לבנות את המדינה, ואחר כך נהנו מהמקלט שהמדינה נתנה להם בזכות אותם בנים ובנות חילוניים, משכילים, חלוציים שבנו את המדינה במו ידיהם ובדמם.
אתם האסון...
יהודה | 03-09-2020 19:48
אתם האסון של המדינה. אין לכם מטרה בחיים. מהנדסים, רופאים, בנאים וכו' יש בכל העולם. מה מטרתכם? סידור עבודה לאנשים? אין לכם שום אידיאל לאומי היום. כבר הקמנו מדינה (גם בזכות דתיים רבים שלא נזכרים בספרי ההיסטוריה), וכעת נגמרו לכם האידיאלים הלאומיים שלנו כי התנתקתם מן התורה!! כל צאצאי מנחם בגין זל בחול וחלקם שונאי ישראל. על אחת כמה וכמה צאצאי המפאיניקים ימשו.
10
שירות העם
אוהב ישראל | 03-09-2020 21:19
נקודה שאף אחד לא מעלה. ואני מעיר אותה בכבוד רב לכל המשתתפים. הננו בה במדינת ישראל על מנת להמשיך את המצב הקיים עלינו לשמר 2 דברים חשובים 1. מדינה = צריך שמירה פיזית צבא וכדו' 2. ישראל = זהו תפקידם של שומרי המסורת. המציאות הוכיחה שככל שהאדם יותר חרדי הסיכוי שבניו ימשיכו דרכו רב בניגוד לזרמים דתים למינהם, מסורתיים, וחילונים. שכבר היום אצל חלקם הגדול לא נעים לדבר נגד נישואי תערובת ולא נגד סטיות הגויים. המסורת הישראלית הוכיחה את עצמה יותר מכל אומה אחרת כעמידה ואיתנה בכל המשברים במשך אלפי שנים. מנגד המדינה כשלעצמה כגוף בלי רוח הוא דבר בר חלוף כמו שקרה לאואמות גדולות וחזקות מאיתנו ששלטו בתבל בכל ההיסטוריה. היכולת היחידה לשמר את המדינה היא עי שימור הרוח וזאת רק עי מחויבות טוטאלית למסורת דבר שהוכח לחלוטין. בתקווה שתקראו פעמיים לפני שתגיבו
אתה מסיט ומראה...
עודד | 04-09-2020 11:40
אתה מסיט ומראה את הפרצוף המכוער של חלק מאזרחי ישראל. וחבל שכך . אולי יום אחד תצא מריגשי הנחיתות שלך ותוכל לצמוח למקומות טובים יותר. כרגע אתה נמצא בתחתית של התחתית.
אין לך...
נאור | 04-09-2020 0:13
אין לך אמונה בה' ? הם עובדים את השם נאמנה אתה חושב שה'לא ידאג לנו ולהם עוד 10 או עשרים שנה וכולי? תאמינו בה' ותבטחו בו שאם נעשה רצונו לא נצטרך מתנות אלא הכל יבוא ממנו עד עולם.
תגובה
אוהב ישראל | 03-09-2020 22:30
לא יודע מנים המספרים. וזה לא הנושא רק תאמר לי מי אחראי שבדורות הבאים יהיה עם ישראל ישראל כך שיהיה על מי לשמור וכו' בגלובליזיה המתקדמת והתרבות המערבית מרחיקה אותנו מהיעד הזה.מנגד שמירת התורה וההבטחה האלוקית של כי לא תמוש הוכיחה את עצמה כמשמרת הנצחיות של עם ישראל. מי ימלא את תפקיד שומר התורה החילונים שבתהליכי איבוד זהות מתקדמים? הדתל שנמצאים באחוזי נשירה מטורפים והמציאות הוכיחה שהגשר לחילוניות הוא חד סיטרי והם החילוניות של הדור הבא? צריך גם לחשוב על שאלות מהותיות. ועוד לא נכנסתי בכלל לקטע אמוני של כח התורה זה לא הכיוון שלי כעת.
אחי מכרו לך...
משה כהן | 03-09-2020 22:13
אחי מכרו לך לוקשים איזה 12 % וכו התקציב הולך לשחיטויות רד מהחרדים בזכותם יש יהדות בלי זה לא שווה כלום סודנים, ומה לא רק לא יהודים יהיו פה או יהודים ששכחו את זהותם
מאוהב ישראל אחר
לאוהב ישראל | 03-09-2020 21:56
התופעה המוזרה בישראל של חרדים שלא עובדים למחייתם - אין לה אח ורע בשום מקום בעולם, והיא גם לא תוכל להתקיים לאורך זמן. כמובן שאלו לא כל החרדים. כבר כיום, 12% מהאוכלוסייה צורך קרוב ל20% מתקציב המדינה, לפי הערכות שונות. בעוד כ 20 שנה, יהוו החרדים 25% מאוכלוסיית המדינה, ומי יממן זאת? אם ימשיכו במגמה של מיעוט עבודה והסתמכות על תקציבי מדינה, מאיפה יבוא הכסף? זה בסדר להאמין שיבוא משיח ויסדר הכל, רק שצריך להתכונן גם לאפשרות שהוא לא יבוא. זה בסדר להאמין שאלוהים ישלח מהשמים מן וידאג למאמיניו במאה ה 21, אבל כדאי גם לוודא שיש לאנשים מה לאכול, למקרה שאלוהים לא ישלח מן. אוהבי ישראל צריכים להבין ששמירה על ישראל פירושה לימוד מתמטיקה, אנגלית ומדעים שיבטיחו יכולת פרנסה עצמאית, וקידום של חופש החלטה שלא תלוי בציות לרבנים שמה לעשות, לא תמיד ולא בהכרח פועלים לטובת המאמינים שלהם.
11
דתלש מבין את...
דתלש חבת דתלש חבת... | 03-09-2020 21:52
דתלש מבין את האמת שיחשוב עם איזה אשה הוא רוצה לחנך את הילדים שלו
12
כהרגלו זורק חיצים...
טל | 03-09-2020 21:55
כהרגלו זורק חיצים בלי לבדוק ובלי לחשוב על ההשלכות .. כשיהיו רבנים שהם אנשי אמת אז יהיה למה להישאר דתיים. ויבינו שהיהדות היא אמת וטוב
אתהלא דתי בשביל הרב או ההורים אתה דתי בשביל
ציון | 03-09-2020 22:17
עצמך ואם אתה לא מבים במה זה תורם לך וכיצד זה הופך את חייך לאיכותיים יותר - אז עדיף להיות דתלש בכל מקרה לא עדיך להיות חילוני - החיים שלהם עלובים וריקים מתוכן. ממש כך עד כמה שעצוב לומר את זה. וזה מהיכרות אישית.
13
נתחיל בזה. שהשקר...
אברהם מלול | 03-09-2020 23:26
נתחיל בזה. שהשקר הישן והעייף של החילוניים/קיבוצניקים שהם הקימו את המדינה חייב להימחק. המדינה הנפלאה שלנו הייתה קיימת כל הזמן. עוד לפני הכרזת העצמאות חיו בארץ ישראל עשרות אלפי יהודים בכל מיני ערים במדינה. אמנם לא היינו ממוסדים כמדינה באום. אבל הייתה פה מדינה יהודית בצפת גרו במשך אלפי שנים יהודים. בטבריה היה ישוב יהודי רצוף וממושך עכו. ירושלים. והגליל. חיו בארץ יהודים מאז חורבן בית המקדש השני. וכאשר הגיע הזמן לגאולה הארץ נפתחה בפני כל היהודים שחזרו מהגלות. ואת המדינה הנפלאה שלנו בנו ההורים שלנו שהגיעו בשנות החמישים והשישים. עד אז לא הייתה התפתחות במדינה. ואני כבן להורים שעלו לארץ ממרוקו מרגיש שייכות למדינה לא מתוך פטרונות ובעלות. אלא כבעל זכות המוקנית לנו על ידי התורה הקדושה ולא על ידי קיבוצניקים כאלה או אנשי תנועת העבודה כמו שאתם מתעקשים לשכנע אותנו. אז תפסיקו להפיץ שקרים. ארץ ישראל שייכת לעם ישראל כולו. והיא שלנו מכח היותנו יהודים. לילה טוב.
אויי כמה...
יואל | 04-09-2020 13:09
אויי כמה אתה לוקה בחוסר ידע. לא הולך לפרט פה אבל אפנה אותך לשתי נקודות זמן קטנות שאם תירצה תרחיב בהם ואולי תשכיל. א. קניית טבריה עי דונה גראציה ודון יוסף נשיא וכיננונה של אוטונומיה סמי ריבונית. ב. תקופת הישוב הישן- חדש בצמוד למלחמת העולם הראשונה- אנשי הישוב הישן (בעיקר ספרדים, כן ספרדים אברהם בילבול@) היו כה משמעותיים עד שאפילו העותמנים הגלו אותם במחמת העולם הראשונה מחשש שיקימו מדינה מחתרתית. להרחבה ספרו של דזינגוף, ספרו של יוסף אליהו שלוש ועוד מסמכי וספרי התקופה השוכנים בטח במרתפי הארכיונים (הארכיון הציוני לדוג'). נ.ב. חדשות בשבילך: החילונים והקיבוצים לא גרמו להקמת המדינה אלא התרחשות השואה. בלעדיה המעצמות לא היו נותנות אישור לריבונות יהודית (בייחוד ללא ריבונות ערבית שניתנה עוד במכתבי מק-מהון) רוצה הוכחה תשאל את הרצל שנחל בכך כישלון לאורך כל חייו .
אין כמו...
אברם בילבול | 04-09-2020 11:40
אין כמו שכתוב ההיסטוריה.... גם הפולנים עסוקים בהכחשה שתמכו בנאצים , זה לא משנה את העובדות. קשה ליוצאי המגרב להשלים עם זה שיש אוכלוסיות שבנו ויש כאלו שבכו...ועדיין אכלו לי שתו לי...
אתה כנראה לא...
תנסה לפחות לעמוד על משמעות של מושגים כמו למשל 'מדינה' | 04-09-2020 7:42
אתה כנראה לא מבין את ההבדל בין מיעוט (יחסית להיום) היהודים שחיו כאן *בלי ריבונות עצמית* לפני קום המדינה לבין הקמת מדינה ריבונית ובזה, מה לעשות, לחילונים ולקיבוצניקים יש חלק גדול (וודאי שלא בלעדי). אתה יכול לא לאהוב את זה ולשכתב לעצמך היסטוריה אחרת. בדגש על לעצמך.
14
הרב קוק התכוון...
נועה | 04-09-2020 0:47
הרב קוק התכוון לחוזרים בתשובה. וכך אמר גם הבעל שם טוב. ברור שהדרגה שלהם גבוהה יותר.
15
אם היה מסתכל...
טול קורה מבין עינייך , מר אליהו | 04-09-2020 5:51
אם היה מסתכל על עצמו בראי , הערות גזעניות , המלצות מרושעות , בקורת מתחסדת .... היה מבין למה יש כל כך הרבה דתלשים ... שפשוט נמאס להם מרבנים כמהו ושכמותו ... ואמרו חזל עשה לך רב וקנה לך חבר ... אז רבים לא רוצים לעשות אותו ושכמותו לרב , ובודאי שלא יקנו אותו כחבר ...
ביזוי האחר...
שלמה | 06-09-2020 9:04
ביזוי האחר לא מעלה אותך אלא מנמיך. גזענות היא יסוד האמונה היהודית. במקום לשפוך רפש כדי לך לנסות לקרוא באמת את הדברים. הניתוק שלך מהמציאות של הציבור הזה ככ גדול שאין לך מושג בכלל על מה מדובר.
16
אתה ועוד הרבה...
פחות חשוב | 04-09-2020 7:14
אתה ועוד הרבה רבנים כמוך שכחתם מזה להיות יהודי אתם אמנם מחופשים ליהודים מרוב שהתחפושת שלכם טובה אתם כבר מאמינים לה יותם מאשר לפנימיות שלכם עלכם בדיוק נאמר גרדם כדי לחצוב בה הפכתם את היהדות לדת ולא לאמונה פשוט עבודת אלילים מודרנית .
כן, מאות....
מתנחל | 07-09-2020 19:49
כן, מאות. חפש בגוגל חוויה חוץ גופית
תוכיח שהחושים...
לא מבין את כל הדבילים האתאיסטים שחושבים שהמדע אמת ודברו אמת | 07-09-2020 9:12
תוכיח שהחושים שלך נכונים ואז נדבר ואז נדבר על העולם הבא
כי זה...
שחר | 05-09-2020 11:13
כי זה דימוי שגורם להורים שלו להתייחס אליו בצורה נוראית, וכשזה בא מפה של רב ברור שאין פה כוונה חמודה
הכי מצחיק,...
מחוברת | 04-09-2020 16:00
הכי מצחיק, שאת מאמינה בכל לבך בשטויות שאת כותבת.,.
עולם הבא?...
אריה | 04-09-2020 11:29
עולם הבא? מי חזר משם? מישהו דיבר עם אלה שחיים בעולם הבא?
סליחה, לא מבינה. נראה שהייתם...
דבי | 04-09-2020 9:14
סליחה, לא מבינה. נראה שהייתם מבינים טוב יותר אמא שהבן שלה חזר בתשובה, שמבחינתה הוא מת, מאשר אמא שבנה חזר בשאלה, שמבחינתה הוא הרס לעצמו את החיים. זה עניין של אמונה, יהודי (ולא רק בלאום) מאמין שדרך התורה והמצוות היא הדרך הראויה, אחרת אין עולם הבא, וזו השאיפה של כל יהודי (לא רק בלאום). לכן לא מבינה למה אתם מזדעזעים כל כך, מי שחזר בשאלה, מה לו ולספר תורה?? למה הוא צריך להזדעזע מאמירה כזו, אם הוא גם כך לא מאמין בספר התורה?? הרב דיבר על הרגשה של יהודי שומר תורה ומצוות לגבי יהודי שיצא בשאלה, וזו ההרגשה שלט. מתי שרוצים יש דמוקרטיה ומתי שלא אז משמיצים, תתעשתו!!!!
17
צדיק שאומר תאמת...
ספיר מתיתיו | 04-09-2020 12:31
צדיק שאומר תאמת אשרייך הרב כמו שצריך לא דיבר בגנות אלה מכאב של אמת ודאגה
18
מצויין. . ...
מאמא מיה | 04-09-2020 13:02
מצויין. . שכל הדתיים יחזרו בשאלה. . חיקוי עלוב של שומרי התורה זה הדתיים. . או תהיו חרדים או חילונים, אין מיזוג בשום צורה
19
בזמן שהרב אוהב...
יהודי מאמין | 04-09-2020 15:28
בזמן שהרב אוהב כל יהודי ומכבד אותו ויוצר אחדות בעם ישראל אתם רק עסוקים בשנאה כלפיו וכלפי כל יהודי שגאה באמונתו ומפלגיים את העם למה אי אפשר לכבד את הדעות של השני אז מה אם אתם למה מסכים עם הדעה הזאת...!
איפה ההכפשה??! הוא לא...
א | 08-09-2020 13:41
איפה ההכפשה??! הוא לא טען לריקנות, הוא קורא להם ספרי תורה וטוען שצעד פריקת העול הוא כמו שריפה. אין כאן שום זלזול
אף אחד...
מאמין | 07-09-2020 9:09
אף אחד לא אמר שצריך לכבד רק יהודים יש הלכות רבות שעוסקות ''בדרכי שלום'' בין יהודים לגויים ואף אחד לא אמר שהמצב של עמ''י בגלות/ביציאת מצריים/כל תקופה אחרת בהסטוריה הוא המצב האידיאלי (למרות שבמתן תורה היתה אחדות 'כאיש אחד בלב אחד' ואם אתה מפקפק במדרש הזה/ במתן תורה אתה צריך לפקפק בהנחה שלך שאיך שאתה מדבר זה איך שכולם מדברים אולי ההורים שלך עבדו עליך?
מצעד האיוולת היהודי
דני8אל | 04-09-2020 16:54
מציע לך לקרוא את הספר המצוין, מצעד האיוולת היהודי. מאז תחילת עם ישראל לא הייתה שום אחדות. מי שמכבד רק יהודים, איננו אדם מאמין ואוהב את השם באמת. הרי כל אדם נברא בצלם. מקווה שאתה מצליח לבלוע את המלה החשובה הזו.
20
באהבתו נותן גיבוי...
דיקלה | 04-09-2020 17:15
באהבתו נותן גיבוי למורים ורבנים פוגעניים שבסופו של דבר פותחים את השער לדתלשיות. אי אפשר להחזיק את היבל בשתי הקצוות גם לא באמצעות אהבה.
21
הבל הבלים רעות...
מיקי | 05-09-2020 11:51
הבל הבלים רעות רוח בריחה ממציאות
22
כמה חוסר אמונה בדרככם אתם מראים
בן אדם | 05-09-2020 14:32
מי שזקוק להכפשת האחר כדי להצדיק את דרכו - בבעייה חמורה. מי שלא מצליח לחנך את ילדיו לערכים שחשובים לו מבלי להפריד אותם מהאחרים - בבעייה חמורה ביותר. מי שדרכו מחייבת בידול, התנשאות וקריאה לאחרים ריקים או אפילו בכינויי גנאי - סופו שילדיו ינטשון בצדק את דרכיו. כמה אתם מתאמצים לבדל את ילדיכם, כמה אתם מספרים להם שהם יותר טובים מאחרים, שלהיות דתי זה יותר טוב מלהיות כל דבר אחר - ובכל זאת זה לא עובד לכם. העולם מלא בערכים ובכל טוב - מדע, קידמה, שוויון, חופש מחשבה, כבוד לאדם באשר הוא אדם, בלי שייכות מגדרית דתית או עדתית, חופש יצירה, ועוד - ונפש האדם זקוקה לכל אלה. היא לא זקוקה להכוונה מידי אנשים שטוענים שהם מדברים בשם אלוהים. שימצא כל אדם את אלוהיו בלבו - בלי שמישהו יגיד לו מי האלוהים הזה, ולמה האלוהים שלו יותר גדול או יותר חזק מהאלוהים של האחר.
23
בתור אבא לבן ובת שהתחלנו אני מחזק את ידי הרב
לא חשוב בכלל | 05-09-2020 21:00
ילדיי אהוביי שתמיד היו ותמיד יהיו אהובים ורצויים פרשו מן הדרך והכאב נורא - פשוט נורא. לילות של מחשבות ללא שינה עוברים עלינו. הבנו שהרב התכוון להעניק דימוי חיובי וחבל שמבינים זאת אחרת. זה כמובן לא מוריד מהשמחה המשפחתית והחום המשפחתי שלנו אבל שילדים זרקו מעליהם מסורת בת אלפי שנים ואי אפשר לדעת מה יהיה הלאה מדאיגה אותנו. האם נכדינו והנינים שלנו יהיו כולם יהודים? איפה טעינו? מה עשינו לא נכון? איך נמנע מאחיהם להגיע לאותו מצב? מה אנחנו צריכים לשנות? אהבה זה תמיד היה כבוד תמיד היה. הכאב קשה.
24
בנחת
משה | 05-09-2020 21:27
הרב קוק והרציה ,לא השתמשו כלפי כלל ישראל המילים אלו ,סיפרי תורה שנש רפו ,במחיל זה לשון של נטורי קרתא
25
ביקש סליחה מה...
חוטצגיף | 05-09-2020 23:32
ביקש סליחה מה עוד צריך לומר.
לך תפתח...
יניר מ | 09-09-2020 16:10
לך תפתח ספר ותלמד תורה
התנצלות עם...
מתנחל | 07-09-2020 19:48
התנצלות עם אבל איננה סליחה
26
א"א ללכת אחורה ולהיות חרדי פרימיטיבי
שמואל | 06-09-2020 13:20
מי שכבר חרדי זה בסדר לו .אבל מי שלא יכול להיות חרדי או חרדלי יכול להיות לכל היותר מה שנקרא תורני. לכן דבריו של הרב אליהו לא רלוונטיים . חרדים וחרדלים הם כמו ילדים. וליברלים הם כמו נערים אולי רבים עם אבא אבל יותר מפותחים מילדים .שעושים כל מה שאבא אורמ מתוך נאיביות ילדותית ( זה גם טוב למי שילד). וזה רע אם יחזרו אחורה להיות ילדים. תארו לכם שהיה לכם ילד. האם הייתם מעדיפים שלא יתבגר לעולם ויהיה לנצח ילד בגלל הסיכוי למרד ברגע שיתפתח לגיל הנעורים ? הפתרון הוא להתרקדם קדימה לבגרות. אבל לחרדים וחרדלים אין מה לומר בעניין זה.
27
אין לרב אליהו...
ד,לאומי ציוני מפד"ל | 08-09-2020 10:59
אין לרב אליהו על מה להצתה דבריו נכונים ויותר מכך כתושב אחד השכונות הגדולות בארץ של דתיים לאומים כמו שהם קורים לעצמם הדור השני יותר גרועים מחילונים מוצהרים ואני כבר לא מדבר על צניעות הנשים שזה ממש בושה וחרפה בלי טיפת בושה שאפי החילוניות שגרות לידם צוחקות עליהם וכל דתי לאומי מהמפדל של פעם עוזב את השכונה לעיר אחרת כדי לחנך את ילדיו ואת משפחתוו לפי רוח הדתע לאומי של פעם לפי התורה מהר סיני ולא פי התורה החדשה שלהם של סתיו וחבריו שהם המשך לשבתאי צבי לדורותיו והסיטוריה של עם ישראל האסונות הכי גדולים שבאו על היהודים באו מיהודים כאלה שמרשים לעצמם לבוא לביהכנ בשבת ולקשור אותם לשער ביהכנ,וכמו לעיל ששמותיהם באות עם צניעות בוקס בשרבולים וכל הזה פתוח ולא פלא כמה אנשים ידועים לא ידועים שקראו להם רב יושבים בבית הסוהר כמו שטיינברג ,אלון,וכו,ויש עוד שהשתיקה יפה לה ,ואותו דבר בצהל שלא רוצים לבוא להשלים מנין שאומרים לך בפרצוף שהם כבר לא דתיים, כמו כן הלהיטים שבהם הרימו ראש בריש גלי בלי טיפה בושה ושעוברים על איסור התורה מסיני ,והפשע הכי גדול זה השירות לאומי הזולות שלהם בדירות השכורות ובמיוחד לבנות שעובדות בבתיח שיוצאות שמסתובבות עם אחים ורופאים ערבים ואף מתחתנים איתם ואם רוצים יותר פרטים תשאלו גפשטיין מאירגון להרבה הוא יספר לכם כמה זה נפוץ ובנות מבתים טובים שבמקום להביא לעולם עוד אברהם הם יעדיפו להביא מוחמד לעולם,יש עוד הרבה מה לכתוב בקיצור הרב אליהו צדק ב 1000000% אין על מה להצטער אלא להוסיף על דבריו ולומר שזה צא 50% זה 60-70%
28
מישהו הוליך את...
לא חשוב | 08-09-2020 21:09
מישהו הוליך את הרב שולל. הוא לא דיבר כך מעולם. נפל למלכודת של אנשים שכל הזמן מפיצים את הרע בעולם במקום להרבות אור. רחוקים תק על תק פרסה מהרב קוק ומהרב צבי יהודה זכרונם לברכה.
הכי כיף...
רעות | 09-09-2020 10:20
הכי כיף לשמוע את אלה שיודעים מה הרב × זצל היה אומר.. אם תשאל את תלמידי הרב צבי יהודה (הרב דרוקמן, הרב זלמן מלמד, וכ'ו) אני חושבת שתקבל תשובה קצת שונה... הרב קוק עצמו נלחם בזמנו במחללי השבת, כתב נגד אליעזר בן יהודה וכ'ד בצורה לא פחות חריפה. אין מה לעשות, לפעמים צריך להגיד אמת בלי להתייפייף
29
מרדכי ...
מרדכי | 08-09-2020 21:10
מרדכי
30
זה לא רב...
צוצלי | 09-09-2020 4:47
זה לא רב זה, זה חמור. מי אתה בכלל שתיתן ציונים לבני אדם ותקבע מי טוב יותר או נחשב יותר בעיני הקבה. אתה בעיקר לא מכבד את חופש הבחירה שכוחו רב בהרבה מקידוש הדימוי ספר תורה. חוסר הבנה בסיסי במהות האדם מטעם רב שיודע הכל.
אתם כולכם...
סופי פור | 10-09-2020 16:15
אתם כולכם חומרים מסורת ש לך אלפישנה לא תכף כבר ליפני 300שנה לא הרגשתם????!
תתבייש ...
אמיר | 10-09-2020 12:42
תתבייש
האינך חושב...
לירון | 10-09-2020 10:15
האינך חושב שהגזמת כשקראת לרב חמור? לא מצאת במילון מילים חכמות יותר? שפת רחוב
עפר לפיך...
יניר מ | 09-09-2020 16:06
עפר לפיך חצוף ניכר שהינך עם הארץ אין לך כבוד לחכמים ולא לעצמך השם יתן בליבך להבין חומרת מעשיך כתיבה וחתימה טובה
31
הרב היה צריך...
שרון | 09-09-2020 10:02
הרב היה צריך לומר אולי שניכוו לא נשרפו
32
תתעוררו!!!!! ...
סופי פור | 10-09-2020 16:16
תתעוררו!!!!!
33
תודה הרב לימדת אותי...
חנה שנהב | 25-09-2020 1:04
תודה הרב לימדת אותי מהי אהבת ישראל שאינה כרוכה במשוא פנים אלא בהארת פנים ובאמצע והשלום אהבו תודה
34
הרב אליהו שלום...
אסף יוסף כהן | 09-12-2020 19:26
הרב אליהו שלום לך .הרבה ילדים ונערים נפגעו מהרבה רבנים פדופילים,שבשם שם אף רב לא הודה כדין התוודות על פגיעה בהם.זאת דת וגם אני בטוח שגם אתה חטאת.כי אין צדיק שלא חטא .והשאלה אם הודית והצטערת. והם צמים ביום כיפור והשאלה למי הם נותנים את הדין. וכל אלה שחזרו בשאלה האמונה איתם באש ובמים.והם יותר דתיים מהרבה דתיים וחרדים.אז תן כבוד לעם ותשלוט בפיך.כי הוא מלא בלשון הרע.ותבדוק את הרבנים