אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המצגת שהוצגה לשרים: אנחנו בדרך להידרדרות

שרי קבינט הקורונה קיבלו מצגת של צוות חוקרי האוניברסיטה העברית בירושלים בה מודגמת העלייה המובהקת בחולים החדשים במצב בינוני וקשה ובכמות הנדבקים, אלה מצביעים על יציאה מיציבות ודורשים פעולה נמרצת

המצגת שהוצגה לשרים: אנחנו בדרך להידרדרות
  הגל הנוכחי קטלני יותר (מתוך המצגת)

דו"ח חדש שפרסמו שישה חוקרים מהאוניברסיטה העברית והדסה קובע כי מקדם ההדבקה עלה חזרה מעל ל-1, וכי בשבועיים הקרובים יש לצפות לכ-600 חולים במצב קשה מהנגיף. החשש שלהם הוא מפני אי ספיקה בבתי החולים. נתוני הדו"ח מוצגים כעת בישיבת קבינט הקורונה.

עוד באותו נושא

צעד אחרון לפני סגר כללי: אלו ההמלצות לקבינט הקורונה

מתוך המצגת

חוקרי האוניברסיטה העברית בירושלים והדסה, המנטרים באופן יומי את מצב התחלואה בישראל, פרסמו היום (חמישי) דו"ח חדש, שמראה כי ישראל לא הצליחה להמשיך את הבלימה של הגל השני שהתרחשה בסוף יולי, ולהפוך אותה לירידה ממשית ומתמשכת בהדבקה ובתחלואה בבתי החולים. נתוני הדו"ח מוצגים בישיבת קבינט הקורונה שמתכנסת בשעה זו.

עוד באותו נושא

מאז פרוץ הקורונה בישראל: שיא במספר הנדבקים ביממה


3

על המסמך חתומים פרופ' ינון אשכנזי, פרופ' דורון גזית, ד"ר מיכאל אסף ופרופ' נדב כץ ממכון רקח לפיזיקה יחד עם פרופ' רונית קלדרון-מרגלית ופרופ' רן נירפז מבית הספר לבריאות הציבור ורפואה קהילתית באוניברסיטה העברית בירושלים ומבית חולים הדסה.

יתר על כן, החוקרים מצביעים על כך שכרגע לא נראית התמתנות, אלא להיפך. מתחילת חודש יוני לא נרשמה אף לא פעם אחת של ירידה או התמתנות משמעותית בכמות החולים החדשים המתווספים מדי יום, שנמצאים במצבים בינוני וקשה. עקומת הנפטרים חדה יותר וכמותית גבוהה משמעותית מהגל הראשון.

עוד באותו נושא

שכונות אדומות בירושלים • יוכרז סגר על הכותל?


4

במסמך המצורף, מבהירים החוקרים כי הגל הנוכחי עשוי להפוך ללא יציב. "מספר החולים החדשים במצבים בינוני וקשה עולה באופן מובהק. עלייה זו יחד עם העלייה בנדבקים מצביעה על יציאה מיציבות – צפי לעלייה מהירה בתקופה הקרובה בחולים במצב קשה בבתי החולים. היציבות בשבועות האחרונים במספר החולים במצב קשה המאושפזים נבעה מאיזון שברירי בין מספר החולים במצב קשה החדשים ומספר המתים והמבריאים. כעת, קצב התמותה וההבראה לא צפוי להדביק את קצב התחלואה", הם מציינים. "בתרחיש נומינלי יהיו 600 חולים במצב קשה בעוד שבועיים. התחזית קדימה – סיכון משמעותי להתדרדרות מהירה".

האם מחלקות קורונה יהיו מסוגלות לעמוד בעומס החולים? מקדם ההכפלה האפקטיבי נמצא כיום על פי החוקרים מעל ל-1, ומצוי במגמת עלייה. רק לפני כחודש פרסם הצוות תחזית אופטימית יחסית לפיה מקדם ההכפלה ירד מתחת ל-1, כנראה בגלל הצעדים שננקטו בזמנו לבלימת המגפה ובראשם איסור ההתקהלויות. אלא שכעת מקדם ההכפלה החדש מעלה את החשש מפני הגעה למצב של אי ספיקה בבתי החולים: "בתרחיש המחמיר, לא ניתן יהיה למנוע פריצה של סף הספיקה שהוגדר בעבר. יש להיערך להתממשות מהירה של התרחיש המחמיר. הסיכון הנוכחי מחייב פעולה נמרצת".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
צריך להעיר ש40% מהחולים הקשים מתים
אריק | 03-09-2020 14:31
אז שמישהו יתעורר
2
ביבי עסוק בהתחמקות...
סכנה | 03-09-2020 15:35
ביבי עסוק בהתחמקות ממשפט. מצידו שהקורונה תשתולל, זה פועל לטובתו. אם תהייה פה קטסטרופה, יכריזו על מצב חירום והמשפט יתבטל. בינתיים כולנו בני ערובה של הנוכל המקריח מבלפור.