אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הגיע זמן חוק "הפלישה להאג"

לו תאמץ מדינת ישראל חוק שכזה, הוא לא יוותר אך במסגרת הדין הישראלי, כי אם יהלום את דיני המלחמה כפי שהם באים לידי ביטוי בפרשת השבוע

הגיע זמן חוק "הפלישה להאג"
  (צילום: שורת הדין)

בתקופה הקרובה עלול בית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג, להחליט על פתיחה בחקירה כנגד מדינת ישראל בגין פשעי מלחמה. החלטה שכזו עשויה להביא מכה קשה למדינת ישראל.

חיילי צה"ל ואנשי ציבור ישראלים, עלולים לעמוד תחת חקירה פלילית בינלאומית שתובל על ידי בית הדין. הם עלולים להיעצר בשל כך בנמלי תעופה ברחבי אירופה, אוסטרליה ואפריקה במדינות החברות בבית הדין, ויהיו תחת איום תמידי של צו מעצר בינלאומי גם במדינות שאינן חברות בו.

מדינת ישראל, אשר לא תסגיר את חייליה ואנשיה לבית הדין בהאג, עשויה לעמוד בפני סנקציות כלכליות אשר יכפו עליה 128 המדינות החברות בבית הדין, כדי למלא אחר צויו. למדינת ישראל אין מנוס איפוא כי אם להגן על עצמה. מאחר והמדינה לא אישררה את אמנת רומא היא איננה חברה בבית הדין ומשכך גם לא תשתתף בהליכים המשפטיים, ובוודאי לא תפקיר את דינה בבית דין מוטה ומובל פוליטית.

אבל על מדינת ישראל לעשות כל שביכולתה להגן על עצמה, כדי שאם חלילה תתקבל החלטה לפתיחה בחקירה נגדה, יהיו בידיה הכלים לנסות ולסכל אותה. זאת, באמצעות חקיקה לא שגרתית, האוסרת על כל גורם במדינת ישראל, ציבורי ופרטי כאחד, לשתף פעולה עם בית הדין ולמסור לו מידע.

חוק מקביל לכך קיים בארה"ב, ושמו "החוק להגנה על אנשי השירות האמריקאי" (The American Service-Members' Protection Act). הוא אוסר על כל רשות בארה"ב לסייע, במישרין או בעקיפין, לבית הדין בהאג לאסוף ראיות כנגד חיילי צבא ארה"ב. הוא אוסר על שיתוף פעולה עם בית הדין, על מתן סיוע כלכלי לבית הדין, על העברת מידע סודי לבית הדין, ועוד סעיפים נוקשים אחרים. הוראותיו כל כך דרקוניות, עד כי הוא אפילו מעניק סמכות יוצאת דופן לנשיא ארה"ב להורות לכוחות המזויינים במדינתו, לפלוש להאג ולהפעיל כל כוח הכרחי על מנת לשחרר חיילים אמריקאיים במידה וייעצרו על ידי בית הדין. בגין כך הוא ידוע גם בכינויו "חוק הפלישה להאג".

לו תאמץ מדינת ישראל חוק שכזה, הוא לא יוותר אך במסגרת הדין הישראלי, כי אם יהלום את דיני המלחמה כפי שהם באים לידי ביטוי בפרשת השבוע.

בפרשת כי תצא נאמר: "כי תצא מחנה על אויביך ונשמרת מכל דבר רע". מהו דבר רע? מסביר הספרי: "דיבור רע". דהיינו לשון הרע ורכילות. נשאלת השאלה, הרי בפרשת קדושים נצטוו כבר בני ישראל "לא תלך רכיל בעמיך", איסור גורף האוסר לשון הרע על כולם. מדוע איפוא ישנה הוראה מיוחדת בשעת מלחמה?

ועונה הוא, אזהרה זו אמנם נכונה לכל אדם ובכל זמן, אבל היא נאמרה במיוחד לתקופת מלחמה, ובמיוחד ליוצאים למחנה. שבשעת מלחמה, אל לו לצבא להיות עסוק ברכילות ובלשון הרע, אחרת יזרע פירוד בתוכו, וייכשל במשימתו.

כוחו של צבא ישראל באחדותו. עמלק, המופיע בסוף הפרשה, הצליח לזנב בנחשלים שבעם, אלה שפיגרו אחרי כולם, מאחר ולא היו חלק מהמחנה. לו היו חלק בלתי נפרד מהעם, לא היה מצליח להם עמלק. ואכן, הנצחון על עמלק הגיע רק כשידיו של משה הורמו מעלה. רק כשהעם כולו התאחד בתפילה לקב"ה להצילם.

'האור שמח' נותן לביטוי "דיבור רע" פירוש נוסף ומכוון לרכילות לאומית. אל לו למי מהעם ללכת אל הגויים ולרכל על עם ישראל, להוציא דיבתם, למסור להם מידע אודות ישראל. אל לו לבן ישראל לשתף פעולה עם הגויים כנגד ישראל. את המלחמות בין ישראל לעמים ניתן לנצח רק כשהעם מלוכד, ואין יוצא ממנו לשון הרע לגויים, ואין שיתוף פעולה בינו לבין המבקשים להכחידו.

מטרתו של בית הדין הבינלאומי בהאג לפגוע פגיעה אנושה במדינת ישראל. חקיקה מעין זו, "ונשמרת מכל דיבור רע", היא הכלי אשר חובה לאמץ במלחמה נגדו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
כוסות רוח למת...
כוסות רוח למת .... | 28-08-2020 12:03
כוסות רוח למת , יעזרו יותר ...
2
את גם יכולה...
רעיון דבילי ... | 28-08-2020 12:59
את גם יכולה להעביר חוק שבית הדין בהאג חייב מיתה .... או שמחר נספח את אמסטרדם ... זה לא יעזור לא לישראל ולא למי שיעצר בחול ...
3
למיטב הבנתי American...
בארה"ב יש גם הפרדת דת ממדינה | 28-08-2020 13:38
למיטב הבנתי American Service-Members' Protection Act לא רלוונטי לגופים פרטיים אמריקאים אלא לממשל הפדרלי, לממשל ברמת המדינות, לבתי המשפט ולצבא. חוץ מזה אם כבר לוקחים דוגמא מארהב אולי כדאי לאמץ קודם הפרדת דת ממדינה כמו שלהם.
4
אז מה לדעתך...
מי נתן לה תואר עו"ד ? | 28-08-2020 15:38
אז מה לדעתך , כדי שנפלוש להאג ?
5
ניצן תותחית. צריך...
נפתלי | 28-08-2020 16:39
ניצן תותחית. צריך כמוה בכנסת
6
אלופה. אל תתרגשי...
חיפאי | 28-08-2020 16:53
אלופה. אל תתרגשי מהתגובות פה חלק מהבלפורים המשועממים גולשים באתר הזה ומגיבים פה כדי לשכנע את הציבור האלמוני. רק שכנעו כמה היוזמה שלך נחוצה
יקר ,...
סתם מבלבלת במוח , רוצה קצת כותרות , אולי מתכוננת לפרימריז איפה שהוא ... כי מי זאת בכלל ? | 28-08-2020 17:50
יקר , איך בדיוק ההצעה שלה תעזור לנו ? נפלוש להאג ? נטיל סנקציות כלכליות על 127 מדינות ? נכריז גזר דין מוות על השופטים שם ? נכבוש את הולנד ? אנחנו לא מעצמת על , ובינינו גם ארהב לא תעיז לשלוח חייל אחד להאג , לארהב יש אמצעי לחץ כלכלי וגם הוא לא ממש מפחיד את בית הדין הבינלאומי , לישראל אין כלום ... חוץ מהבגץ ... וגם ביבי יודע את זה ...
7
לא
ברור | 29-08-2020 21:29
למה ? בכתבה המלומדת , העוד לא מזכירה חצי מילה על שלוחתו / סניפו של בית דין בהעג - חרבצ
. אידיוט...
בשתי מילים ... | 29-08-2020 21:56
. אידיוט עילג