אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"זלזול" • השר שמולי הבריז: יו"ר הועדה נעל את הדיון

הוועדה לזכויות הילד הייתה אמורה להתחיל היום את הדיון בתקנות הנדרשות ליישום חוק הפיקוח על מעונות יום לפעוטות אבל השר שמולי לא הביא את הנוסח הסופי, ולכן הדיון ננעל. ח"כ ג'בארין: "זהו ביזוי החוק וזלזול במאות אלפי הורים וילדים"

"זלזול" • השר שמולי הבריז: יו"ר הועדה נעל את הדיון
  (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

הוועדה לזכויות הילד, בראשות ח"כ יוסף ג'בארין, הייתה אמורה להתחיל היום (ד') את שלב הדיון הציבורי בתקנות הנדרשות כדי ליישם את חוק הפיקוח על מעונות יום לפעוטות. זאת, לאחר שבדיון הוועדה שלשום, התחייב שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, ח"כ איציק שמולי, כי הן יונחו היום בדיון חגיגי על שולחן הוועדה.

שמולי שלח את הפקיד שיגמגם בשמו

יו"ר הוועדה, ח"כ ג'בארין, פתח את הדיון: "לפני כשנתיים אושרו שני חוקים מרכזיים שהוועדה עסקה בהם תקופה רבה, בצורה רצינית ומרשימה. חקיקה שתעניק הגנה לילדים של כולנו במסגרות בכל הארץ. האירועים הקשים של השבועות האחרונים, בגן ברמלה ובגנים נוספים, חיזקו את הצורך ליישם את שני החוקים האלה – חוק הפיקוח על מעונות יום לפעוטות וחוק התקנת המצלמות לשם הגנה על הפעוטות".

עוד באותו נושא

כתב אישום מזעזע נגד הסייעות בפעוטון ברמלה

"בחוקים כתוב באופן ברור שמטרתם היא להגן על שלומם וזכויותיהם של ילידנו במסגרות והמצב אינו סובל שום דיחוי נוסף. אני שומע את ראש הממשלה ושרי הממשלה שמדברים על כך ששני החוקים הללו נכנסים לתוקף בעוד כמה ימים, אבל בלי תקנות שהוועדה הזו מאשרת, ובלי התקנת מצלמות מוסדרת לפי החוק, אין כאן יישום. ללא התקנות האלה, שהיו אמורות, על פי חוק, להיות מוגשות לאישור הוועדה לפני כמעט שנה, כל העבודה הקשה שהייתה בוועדה הזו, במשך שנים, שהסתיימה בחקיקה שהובילו חברותה כנסת שאשא ביטון ואלהרר, נשארת ללא התוצאה הכה חשובה ורצויה לכולנו".

"אני מבקש להבין כבר בפתח הדיון האם הבטחת השר משלשום קוימה ויש לנו נוסח של התקנות להתחיל את הדיון הציבורי בהן. זו הציפייה שלנו ככנסת, וזו הציפייה של המפעילים של המסגרות ושל כל ההורים שצופים בנו בתקווה".

אמיר מדינה, מנהל אגף מעונות יום ומשפחתונים במשרד העבודה והרווחה, השיב: "לצערי לא. לבקשת השותפים שלנו, משרד רה"מ ומשרד האוצר, ניקח לעצמנו עוד מספר ימים, ללבן את הדברים ולהגיע להסכמות. כולי תקווה שנוכל להגיע להסכמות ולהביא את הדברים לוועדה בהקדם".

השר מפקיר את הילדים

ח"כ קארין אלהרר: ישב כאן השר לפני יומיים ואמר בקולו –  לא במכתב בדואר, לא באמצעות פקידים שנשלחו לכאן כבשר תותחים – בנאום מלא פאתוס, שהילדים בראש מעייניו והתקנות יבואו. יידעו כל אמא וכל אבא שהשר וממשלת ישראל מפקירים את הילדים האלה. כמה עוד אפשר לחכות?! יבוא המקרה הבא וכולם יצקצקו ויזילו דמעות, ומה עד אז?! למה?! במה הם עסוקים ומה יותר חשוב?! למה ממשיכים לזלזל בכנסת? הכנסת חוקקה חוק, עם הוראות ברורות. כבר אין את התירוץ של הבחירות. העובדה שהוא שלח את הפקידים מעידה על פחדנות. אין לך תקנות, תבוא לכאן ותתמודד עם ההורים".

ח"כ יפעת שאשא ביטון: "מצטרפת לכל מילה, וככל שעובר הזמן שה עוד יותר בלתי נתפס שלא הובא תקנות. במקרה מדובר בשר שגם בכנסת העשרים זעק את זעקת הילדים, אמר כמה חשוב שיהיו במערכת החינוך וכמה חשובות המצלמות. שלחתי מכתב בפנייה רשמית לשר, שהנה יש לו את האפשרות והזכות להעביר את מעונות היום לחינוך כפי שהוא מאמין בזה, ולצערי אפילו עוד לא קיבלתי תשובה, שלא לדבר על שינוי בשטח. אני יודעת שעשיתם את זה ויש לכם את נוסח כתוב של התקנות. תבואו עם זה לכאן, לוועדה, כל המשרדים, ותנהלו את הוויכוח פה יחד איתנו, ונעזור לכם להגיע להחלטות, ונוציא את זה לפועל. חובת הרישוי היא בתוקף כבר שנה, אבל ההכשרות של העובדים והתקינה הדרושה, שהם המעטפת לביטחון ילידנו, זה הכל בתקנות שאנו מחכים להן".

"כמו כן, חוק המצלמות נכנס לתוקף מלא ב-1 בספטמבר, עוד רגע, לא כי השרים החליטו שזה ייושם אלא כי החוק קבע, ואני שמחה שהם פשוט החליטו לא להפריע לזה להתרחש, אבל גם נושא הסיוע בסבסוד לא הובא לוועדה.  מגיעות אלי וכל אחד פה מאות פניות של בעלי מסגרות, שרוצים להבין איך אמורים לעשות את זה בפועל בצוקה מסודרת, וחייבים לתווך את זה להם, וגם להורים, שחייבים להיות השותפים שלנו פה והגורם שמדווח לנו מהשטח על היישום. בואו נשים את כל המשאבים והכח שיש לנו, כדי לראות איך אנו מתחילים להסדיר את המערכת הזו".

ח"כ אוריאל בוסו: שוחחתי בסוף השבוע שעבר עם ערן, אבא של תאומים מהגן בחולון. אדם רציני, איש הייטק, שהספיק משהו בחייו, ואז אתה מדבר איתו והוא מתרסק לך תוך שתי דקות. הוא שולח לי סרטונים ואני אפילו לא יכול להסתכל בהם. הוא אומר לי 'הילדים היו 300 מטר אווירי מהעבודה שלי, ובזמן הזה הם קיבלו מכות והתעללו בהם' – וזה קרה במקומות שיש בהם מצלמות. הייתי חבר המועצה לגיל הרך עד שנכנסתי לכנסת ואני חושב שצריך לקרוא לשר החינוך ולכל הגורמים, להביא את החבילה המלא השל חקיקה לכל הגיל הרך – המצלמות, ההכשרות והתקינה".

יו"ר הוועדה, ח"כ ג'בארין, סיכם: "הוועדה רואה בחומרה את הסחבת באישור התקנות של חוק הפיקוח. אני שומע, בכאב, פטפטת של שרי הממשלה –  ראש הממשלה, שרי המשפטים, האוצר והעבודה והרווחה על הנושאים הללו בעקבות המקרים האחרונים אבל בפועל החקיקה לא מתקדמת. זה ביזוי של החוק שקבע מפורשות שאת התקנות צריך היה לאשר כבר לפני שנה, אבל יותר חמור מכך זה זלזול במאות אלפי ילדים והורים – שבוע לפתיחת שנת הלימודים. בצער רב וכאב, אני נועל את ישיבת הוועדה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
יש גברים שמבשלים,אבל...
נעמה | 26-08-2020 13:17
יש גברים שמבשלים,אבל רק את הארוחות המיוחדות,החגיגות,לאורחים,למראית עין.את הארוחות היומיומיות הם משאירים לבת זוגם.
2
לא יודעת מאיפה...
לימור | 26-08-2020 13:41
לא יודעת מאיפה הפליצו את הדבר הזה פשוט צריך להעיף את הלא מועיל הזה חבל על הכסף של המדינה בשביל דבר כזה לא שווה 10 אגורות מושחת ושקרן
3
שמוליק אתה ומירב...
ניר | 26-08-2020 14:10
שמוליק אתה ומירב כהן פקה פקה
מירב עושה...
רן | 26-08-2020 16:46
מירב עושה את עבודתה
4
שמולי איכזבתה ...
רן | 26-08-2020 16:51
שמולי איכזבתה