אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אי אפשר לשאוף להיות אור לגויים ולסגור ספריה לאומית

דיון בוועדת החינוך של הכנסת – עתיד הספריה הלאומית. חברי הכנסת: נציע תיקון לחוק הספריה הלאומית; נוסיף סעיף תקציב לחוק הספריה הלאומית שיבטיח את תקצובה ע"י המדינה

אי אפשר לשאוף להיות אור לגויים ולסגור ספריה לאומית
  הספרייה הלאומית אילוסטרציה (צילום: יעקב נחומי/ פלאש 90)

בדיון שהתקיים הבוקר (שלישי) בוועדת החינוך, התרבות והספורט בעניין מצבה של הספריה הלאומית, הודיעו חברי הכנסת צבי האוזר, עופר כסיף, תהלה פרידמן ואורלי פרומן כי יגישו תיקון לחוק הספריה הלאומית שיוסיף סעיף תקציב לחוק הספריה הלאומית, אשר יבטיח את תקצובה על ידי המדינה.

בדיון עלה שהספרייה אינה גוף מתוקצב ואינה גוף נתמך וההתייחסות אליה היא כאל תאגיד סטטוטורי שאינו מתוקצב. הסיכומים התקציביים קבעו את החלוקה התקציבית בין המדינה (50%) האוניברסיטה העברית (25%) והספרייה עצמה שנדרשה לגייס תרומות והכנסות עצמיות.

אורלי ליימן עיני ממשרד האוצר הסבירה בדיון כי יש חוק ספריה לאומית, אך התקציב לא מעוגן שם, כלומר, הוא לא מכוח חוק, אלא תקנה בתקציב של משרד החינוך. "אני מבינה את המשמעות הקשה על הספריה, אבל אין לנו אפשרות לעשות דברים בניגוד לחוק"

עוד באותו נושא

האם יוסף טרומפלדור גדל במשפחה דתית או חילונית?


11

לדברי ח"כ עופר כסיף, יוזם הדיון ומ"מ מקום יו"ר הוועדה בדיון: "למצב בו ספרייה לאומית, כמוסד בבעלות המדינה, אינה מתוקצבת במלואה על ידי המדינה, אין אח ורע בעולם. ברוב מדינות העולם בהן מתקיימת ספרייה לאומית, תקציב הספרייה מכוסה במלואו או ברובו הגדול מתקציב המדינה".

לומדים בספריה הלאומית (צילום: הדס פורוש/ פלאש 90)

ח"כ כסיף הסביר כי המצב שנוצר שתקציב הספריה קוצץ ב-8.5 מליון ₪ באופן חד צדדי על ידי המדינה הוא הרה אסון מבחינה כלכלית. מדובר ביותר מ15% קיצוץ במהלך שנת תקציב, ובנוסף, בשל משבר הקורונה פחתו גם ההכנסות שלה וכן צומצמו התרומות לספריה. "הערך המרכזי לדידי בספריות ובספרים הוא ערך אוניברסלי לכן הדגש על חינוך, השכלה, ידע, ביקורתיות ודמוקרטיה. כל ספריה הערך היסודי שלה הוא קודם כל אוניברסלי ואנושי", אמר ח"כ כסיף.

ח"כ צבי האוזר: "אנחנו יושבים בירושלים על ציביליזציה שנבנתה על הספר ותרומתה לעולם היתה ברעיון הספר. בימים כתיקונם היו אומרים על סגירת שערי הספרייה הלאומית 'נפל דבר בישראל'. למיטב הבנתי, הספריה הלאומית שקמה ב-1892 ומאז היא לא נסגרה עד ימים אלה, וזה פשוט בלתי נתפס".

עוד הוסיף ש "היום במחי יד סוגרים שעריה של ספריה ובתפיסתי האישית, התרבותית והלאומית הדבר הזה פוגע במח העצמות של האתוס ש

צבי האוזר (צילום: עדינה ולמן/דוברות הכנסת)

ל העם הזה. במקום שבו נשמרים ואמורים להיות נגישים כל אותם נכסי תרבות בשפה העברית והערבית חובה עלינו לפתוח את השערים ולהבטיח את הנגישות המלאה לספריה. אולי המשבר הזמני הזה יהיה לטובה. כי האירוע הבלתי נתפס הזה צריך לשים על סדר היום – לא עוד ספריה לאומית נתמכת במסגרות הקיימות. הגיעה העת שהבית הזה יעשה את הדבר הברור מאליו – לוודא שתקציבה של הספרייה הלאומית יהיה בבסיס התקציב. מדברים על עלויות זניחות אל מול החובה ההיסטורית שלנו לילדנו ולנכדנו. אי אפשר לשאוף להיות אור לגויים ולסגור ספריה לאומית".

בסיכום הדיון ולאחר ששמעו את מנכ"ל הספריה הלאומית אורן וינברג שתיאר את פעולות המו"מ לקביעת המסגרת התקציבית שהספריה נאלצת לקיים מדי שנה, הודיעו חברי הכנסת כי יגבשו תיקון לחוק הספריה הלאומית. ח"כ צביקה האוזר התייחס גם למציאת פתרון מיידי לבעיה ואמר: "ראש אגף תקציבים מבין שהנושא הזה, הגם שמדובר בסכום קטן, חשיבותו גדולה. בכוונתי להילחם שהנושא הזה יכנס לאותם 11 מיליארד ₪ שעברו אתמול במליאה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
אם השמאל היה נלחם לטובת המדינה היהודית לא היי
אם השמאל היה נלחם לט | 26-08-2020 15:54
אם השמאל היה נלחם לטובת המדינה היהודית לא היינו רואים את מפלגת יזבק ושות' חוברים אליו במאבק להפלת נתניהו. ככה פשוט.
השמאל מפגין יותר...
שלומית | 01-09-2020 5:50
השמאל מפגין יותר פטריוטיות מנתניהו
2
הרבי
נועם | 24-09-2021 15:49
הרבי מלובביץ' ישו מוחמד הנביא מואפק טריף