אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אפליה בכותל: לא רושמים בנות מצווה למתחמי תפילה

בעוד מתחמי תפילה ברחבת הכותל נשמרים בשביל נערי בר מצווה, השירות לא אפשרי בשביל נערות החוגגות בת מצווה. בקרן למורשת הכותל טוענים כי אין אפליה, וכי הם לא שומרים מתחמים עבור נערי בר מצווה

אפליה בכותל: לא רושמים בנות מצווה למתחמי תפילה
  Mendy Hechtman/Flash90

האם בחסות הקורונה קיימת אפליה בכותל המערבי? בעוד מתחמי תפילה ברחבת הכותל נשמרים בשביל נערי בר מצווה, השירות לא אפשרי בשביל נערות החוגגות בת מצווה.

אם שפנתה לפני כחודש  אל הקרן למורשת הכותל המערבי בבקשה לשמור לה מתחם לציון חגיגת בת המצווה של בתה, נתקלה בסירוב. לאחר שבדקה וראתה כי קיימת אפשרות לשמירת מתחמים עבור בני מצווה, פנתה במכתב אל מנכ"ל הקרן למורשת הכותל המערבי בו טענה לאפליית בנות מצווה.

בתגובה, ענתה המנכ"ל כי: "הקרן אינה מפלה כלל ואינה שומרת מתחמים – לא עבור משפחות החוגגות בר או בת מצוה ולא עבור כל קבוצה אחרת.  אלא פועלת בשיטת כל הקודם זוכה".

"צריך להירשם למתחמים דרך הקרן"

עם זאת, בשיחה עם סרוגים נציגת הקרן למורשת הכותל המערבי אישרה כי הקרן שומרת מתחמים עבור משפחות בר מצווה, אך לא מקיימת שירות דומה עבור בנות מצווה המעוניינות להתפלל בכותל המערבי עם משפחתן ביום כניסתן למצוות.

לדבריה של הנציגה: "אנחנו שומרים את המתחמים שליד המחיצה בין הגברים לנשים למשפחות בר מצווה בימי שני וחמישי. אין מתחם ספציפי שאפשר לבחור. המתחמים הם ליד המחיצה, שומרים מתחם אחד לנשים ואחת לגברים".

על הצורך להירשם דווקא דרך הקרן למורשת הכותל המערבי, אמרה: "תמיד צריך להירשם דרכנו כי אנחנו שומרים את המתחמים שליד המחיצה".

לגבי שמירת מתחם לבת מצווה, אמרה הנציגה: "אנחנו לא עושים את זה. אנחנו לא שומרים את המתחמים ליד המחיצה לבנות מצווה, אלא רק לקריאה בתורה של ילדי בר מצווה".

"הקרן למורשת הכותל המערבי: אין אפליה או שמירת מתחמים"

מהקרן למורשת הכותל המערבי נמסר בתגובה: "הקרן למורשת הכותל המערבי אינה מפלה כלל ואינה שומרת מתחמים- לא עבור משפחות החוגגות בר או בת מצווה ולא עבור כל קבוצה אחרת. אלא פועלת בשיטת כל הקודם זוכה".

"בימים שני וחמישי בשעות העומס בלבד, כשקיים, מטבע הדברים, ביקוש יתר לחגיגת ברי מצוות מבצעת הקרן לרווחת הציבור רישום מראש שנועד לסייע ולווסת את מיקום תפילת המשפחות למתחמים הפנויים, כאמור על בסיס כל הקודם זוכה כדי למנוע התקהלות ובכך לשמור על בריאות המשפחות".

עוד הוסיפו: "כמובן שבאם משפחת בת מצווה תבקש לבוא בשעות העומס, הקרן תסייע לבת מצווה כמו לבר מצווה גם כאן על בסיס כל הקודם זוכה".

"הכותל הוא נחלת הכלל, להפסיק את המדיניות המפלה"

מארגון קולך נמסר בתגובה: "שוב אפלייה גלויה וברורה של נשים בכותל – והפעם צעירות, ללא שום עילה הלכתית. במקום שנערות ישראליות יזכו לקבלת פנים מאירה בהכנסן לעול מצוות, ובמפגש הראשון של רבות מהן עם הכותל, הן נאלצות ללמוד שהן מופלות ושאין להן חלק במרחב היהודי ישראלי המשותף".

"הסירוב לאפשר למשפחות לקיים את חגיגת בת המצווה בהתאם לנהלי הקורונה, דווקא בכותל, יוצר חוויה שלילית ומרחיקה ומגלה חוסר הבנה משווע של החברה הישראלית, צרכיה והרוחות המנשבות בה. הכותל הוא נחלת הכלל. יש להפסיק את המדיניות המפלה והמנוכרת לאלתר".

מנשות הכותל מסרו: "מצער ומביך לראות כיצד הקרן למורשת הכותל ממשיכה לשקר לבאי הכותל – עם ישראל כולו, למעשה, במצח נחושה. במקום להפוך את הכותל לאתר לאומי מאחד ומאיר פנים לכל יהודי ויהודיה, הכותל המערבי הופך שוב, בחסות רב הכותל, למקום המסמל אפליה, ניתוק וניכור מכלל ישראל".

"אנו קוראות למקבלי ההחלטות ולכל מי שהכותל המערבי יקר לליבו, להידרש באופן מיידי לעניין ולא לאפשר למשבר הקורונה להחריף ולהעצים את האפליה הקיימת ממילא במקום. הכותל המערבי שייך לכלל עם ישראל ויש למסד במקום יחס שוויוני ומכבד לכל יהודי ויהודיה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
19 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
אתם בסרוגים השתגעתם לגמרי כשאתם
מינה | 18-08-2020 19:39
מפרסמים ידיעה כזו שכולה שרות לנשות הכתל. מה יש לשמור לבת מצוה הרי היא לא עולה לתורה אלא אם אתם עושים יד אחת עם הרפורמים. תבדקו את עצמכם.
2
שומרים לבר מצווה כדי שגם הנשים ישמעו את ק"ת
פייק נויז | 18-08-2020 19:49
זה כל הסיפור , למה לחרחר ולסכסך במקום המקודש ביותר
3
מישהו מופתע שבאורתודוכסייה מפלים נשים לרעה?
המורה להיסטוריה | 18-08-2020 20:26
תגידו - מה החדשות בזה? זה לא המצב הרגיל שאצלכם נשים נחותות, טמאות, פסולות לעדות, שייכות לאב ואחכ לבעל ? מה בדיוק פה ההפתעה? מישהו מצפה מהגברים ששולטים לוותר על העמדה העדיפה שלהם ולהנהיג שוויון?
נכון מאוד...
אתי | 23-08-2020 0:49
נכון מאוד מה שכתבת פה
לייייק ...
כל הכבוד שהדבר נכון | 19-08-2020 2:48
לייייק
חור בהשכלה...
מורה שיודעת | 19-08-2020 2:48
חור בהשכלה
מורן - בואי תלמדי היסטוריה של ארה"ב
המורה להיסטוריה | 18-08-2020 22:13
ותגלי שהיו לא מעט עבדים שהיו בטוחים שהם נולדו להיות עבדים, ושזה עושה אותם מאושרים להיות עבדים. ועדיין, היום, איש לא יבחר להיות עבד או שפחה. נכון? מחקרים שמצדיקים אפלייה יש בכל חברה. רק שאלו לא באמת מחקרים מדעיים. אמונה אי אפשר להוכיח מדעית. הנקודה החשובה היא שהיהדות הרבנית מפלה נשים לרעה. איך שלא תסובבי את זה, את שווה פחות בדת היהודית הרבנית. את נחשבת טמאה. ידעת שגם היהודים כולם נחשבו פעם טמאים? תקראי קצת היסטוריה ואז נדבר.
אפשר להתווכח על זה
מורן | 18-08-2020 21:47
אם תתחיל לחפש מחקרים לבד ולא רק להישאר עם מה שלמדו אותך תגלה עולם מלא ומבוסס אף יותר ובניגוד להשקפתך, (ואגב כשאשה ששומרת לא מצליחה לדמיין את החיים שלי בלי זה ולא מפסיקה להודות לאלוקים על המתנה הזו)
למורן - שוויון זכויות לא דורש זהות בתכונות
המורה להיסטוריה | 18-08-2020 21:23
מורן - התורה נכתבה עי הרבה אנשים - המחקר ההיסטורי והפילולוגי והבלשני מראה זאת. אפשר להאמין אחרת, אבל לבסס על זה טיעונים היסטוריים זה בעייתי. אפשר גם להאמין שהעולם נברא ב 7 ימים, רק שזה לא ממש מסתדר עם המציאות. אפשר לבנות תילי תילים של טיעונים כדי להצדיק את האפלייה האינהרנטית כנגד נשים בדת הרבנית שנכתבה ונקבעה עי גברים. נשים, שחורים, מזרחיים, וכל קבוצה אנושית שאי פעם הופלתה לרעה, גם יהודים, זכאים לאותן הזכויות כמו המעמד השליט. ללבנים באפריקה ובארהב היו המון הסברים טובים על הייעוד השונה של אנשים בצבע שונה. לשמחתנו הרעיון האווילי הזה עבר מהעולם. גם הרעיון האווילי לפיו נשים טמאות כי הן מדממות פעם בחודש יעבור מן העולם.
המורה להסטוריה תלמד היסטוריה ואחר כך תגיב
מורן | 18-08-2020 21:10
היהדות רואה בגבר ובאישה שתי בריות מושלמות, כאשר הגבר נברא מושלם כגבר והאישה נבראה מושלמת כאישה, ואף אחד מהם אינו פגום או נחות מהאחר. אדם מאמין יודע, כי התורה לא נכתבה חלילה על ידי גבר או אישה, אלא על ידי הבורא שיצר גם את הגבר וגם את האישה ואינו מעדיף את זה על פני זו. עם זאת, היהדות מאמינה כי לגבר ולאישה ניתנו תפקידים שונים ויעוד שונה בעולם ובהתאם לזה, קיבל כל אחד מהם כלים וכישורים שונים לפי הצורך למילוי תפקידו. ועל כן, האופי, הכישרונות והיכולות של הגבר והאישה שונים. שוני זה לא מעיד על פחיתות של אחד מהם, אלא על שונות שקיימת ביניהם לצורך מילוי תפקיד שונה. כפי שלחיל האוויר ולחיל הרגלי ניתן ציוד שונה. לא כי אחד מהם נכבד וחשוב יותר מהאחר, אלא כי כל אחד מהם זקוק לכלים שונים בכדי למלא את משימתו בצורה הטובה ביותר. הגבר קיבל את תפקיד שר החוץ של התא הביתי. עליו לדאוג לפרנסה, לצאת למלחמת קיום ולהגן על הבית. לצורך מילוי תפקיד זה, קיבל הגבר כלים מתאימים, אומץ, חוסן גופני ותעוזה. האישה קיבלה את תפקיד שר הפנים של התא הביתי. היא אחראית על לידת הילדים, דור ההמשך (התפקיד היחיד שעדיין לא הצליחו בשם השוויון לקחת ממנה...), גידולם, פיתוחם וחינוכם. לצורך מילוי התפקיד, קיבלה האישה כלים מתאימים, שפה מפותחת, הבנה בנפש האדם ועדינות. תפקידם של שני השרים חשוב לאין ערוך ואין תפקיד אחד נחות או עליון מחברו. תפקידיהם משלימים זה את זה ויחד הם חותרים למטרה אחת משותפת, שמירת ופיתוח התא המשפחתי שנבנה. איזה עיוות גדול הוא לחשוב כי תפקידה של האישה נחות ומראה על פחיתות חכמה או כבוד! האם פיתוח קריירה הוא דבר חשוב ונכבד יותר מגידול ילדים?! הרי הבית הוא מוקד הכח של החברה כולה, שם מתחנך ומתעצב הדור הבא! לגדל את דור העתיד ולדאוג לחינוך ולצביון שלו, זהו תפקיד כל כך חשוב ומשפיע, הרבה יותר מכל תפקיד אחר. כמה כואב על אותם ילדים שהאם רואה בחינוכם תפקיד מבייש ונחות, ובטיפול בהם – עלבון. שאינה מבינה כי הגבר לעולם לא יגיע לכישוריה וליכולותיה בתחום הזה. ביהדות, אישה אינה מתיימרת להיות גבר כדי להיות שווה וראויה. ביהדות האישה חשובה ומכובדת כאישה. אינה זהה, אך שווה. לחלוטין. לסיכום, הגבר והאישה על פי היהדות, שווים – אך לא זהים.
4
תעלינה להר הבית!...
יעלה | 18-08-2020 21:29
תעלינה להר הבית!
5
מה תקעתם את נשות הכותל פתאום?
מה הקטע? | 18-08-2020 23:07
אגף הביקורת הן יהיו? קבוצה שעושה טקסי קללות בכותל בניגוד להלכה ובניגוד לחוק ופוגעת בנשים המתפללות - מה מצאתם לצטט אותן? אולי תבקשו גם את תגובת אבו מאזן או את תגובת האפיפיור? מה רלבנטי תגובה של גורמים שנלחמים נגד היהדות?
6
בנות עולות לתורה...
טובה | 18-08-2020 23:34
בנות עולות לתורה אצל הרפורמים וקונסרבטיבים שהם רוב היהדות בכל העולם. .תתקדמו עם הזמן
הן גם מחללות שבת וגם מתחתנות עם גויים
תגובה | 20-08-2020 3:42
וגם חוגגות את חג המולד וגם אומרות ברכות לבטלה שמביאות קללות על העולם. ובדרך כלל הנכדים שלהן כבר גויים. ככה זה כשממציאים דת אחרת.
מסכנה ...
טובי | 19-08-2020 2:47
מסכנה
7
מה נשמע ...
שרה ברנדסדורפער | 19-08-2020 5:07
מה נשמע
נשים מטמאות את...
אלחנן | 19-08-2020 8:30
נשים מטמאות את הקדושה. חלקן מגיעות לכותל בנידתן. כתנאי לכניסתן צריך לשים רב בודק שיאשר כי הן לא טמאות.
8
הנשים מגיעות לכותל...
שרה חיה | 19-08-2020 8:32
הנשים מגיעות לכותל מדברות ושרות בקול. חלקן בימי נידתן. למה צריך את הגועל הזה?
לשרה - חינכו אותך להאמין שאת טמאה. זה עצוב לי
אחת שלא גודלה כטמאה | 19-08-2020 8:54
רעיון הטומאה של נשים בשל מחזור חודשי הוא המצאה גאונית של גברים, בשל חוסר יידע מדעי ורפואי, ובשל העובדה שהחברה היתה פטריארכאלית בימי קדם. עצוב מאד שהיהדות הרבנית מצליחה כבר אלפי שנים לגרום לנשים ולגברים לחשוב שדימום ממקום מסויים בגוף מטמא, בעוד שכל דימום אחר כמובן איננו מטמא. עצוב עוד יותר לראות שנשים מוכנות לקנות את ההסברים המפותלים שמנציחים את היותן נחותות. ורק נזכיר - היו תקופות אפלות שבהן כל היהודים נחשבו טמאים.