אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פרופ' גרוטו באולפן סרוגים: מתכוונים להגדיל את מספר המתפללים

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, באולפן סרוגים על היערכות תקופת החגים: הרשויות יפתחו למתפללים בתי כנסת מאולתרים, על פתיחת שנת הלימודים: "יהיה מורכב" ושולל את הביקורת של בנט

פרופ' גרוטו: מתכוונים להגדיל את כמות המתפללים
  (צילום ועריכה: יוחנן בלייך)

פרופסור איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות הערב (שלישי) באולפן סרוגים. על פתיחת שנת הלימודים: "זה יהיה מורכב", החזרה של עולם הישיבות: "מתווה הקפסולות עובד בצורה טובה", נערך לחגים: "רוצים להגדיל את מספר המתפללים", ושולל את המתקפות של ח"כ נפתלי בנט: "אפשר תמיד לבקר".

(צילום ועריכה: יוחנן בלייך)

פתיחת שנת הלימודים כבר בפתח, וגרוטו מציין את הקושי: "האתגרים הגדולים לראות איך שומרים על המרחק והמסיכות, זה חשוב ביותר אנחנו עובדים במתווה של קפסולות, חלוקה בקבוצות של עד 18 – זה יהיה מורכב ואחד האתגרים, נוכל להתמודד אם יקפידו על הכללים גם אצל המורים וגם אצל התלמידים ולא נראה תחלואה גבוהה".

לקראת החזרה לישיבות בחודש אלול, אומר המשנה: "אנחנו בשיח קבוע, יש לנו שולחן עגול ואנשים שעומדים מול הישיבות ההסדר והגבוהות, יש עבודה משותפת במטרה למנוע תחלואה, ראינו שמתווה הקפסולות בהחלט יכול להועיל ועבד בצורה טובה".

"זה יהיה בקבוצות קטנות אבל יוכלו להתפלל", גרוטו באולפן

בוועדת הקורונה ציין אתמול גרוטו כי מספר הנדבקים באירועים הוא 453 ואילו בבתי כנסת 1845. "אנחנו יודעים שהיו הדבקות בבתי כנסת ובאירועים, במתווה נכון אפשר למנוע את זה. כרגע זה עומד על 20 בפנים ו-30 בחוץ, הכיוונים שלנו זה להרחיב יותר ולעשות בחוץ, במיוחד בתקופת הסליחות וגם לקראת חגי תשרי נראה מה אנחנו יכולים לעשות כדי להגדיל את המספר".

"יחד עם זה, הרשויות המקומיות יפתחו יותר בתי כנסת מאולתרים. אנחנו באמצעות סיוע לערים נקצה להם תקציבים והכשרות לטובת הקמת בתי כנסת ארעיים, הרבה מהציבור הולך ביום כיפור לבתי כנסת גם הוא לא שומר תרי"ג מצוות במשך כל שנה, אמנם זה יהיה בקבוצות קטנות אבל יוכלו להתפלל".

מניח שנוכל להתמודד עם החגים בלי סגר

מה עם סגר בחגים?

"מדובר על זה בקרב מקבלי ההחלטות, דנים על זה עם מומחים רבים וזה נמצא בדיון, יש בזה יתרונות וחסרונות. אנחנו רואים איום בתקופת החגים להפצת המחלה, ראינו את זה בעבר בפורים, פסח וחג הקורבן. החגים מהווים מפגשים של משפחתיים מאד גדולים ושם הקושי. אם לא עושים סגר לפחות המלצה לקיים את חגי תשרי בקרבה ראשונה ולתת פיתרון לבתי התפילה – אם ניתן פיתרון לשני אלו אני מניח שנוכל להתמודד עם החגים בלי סגר".

גרוטו שולל את הביקורת של יו"ר ימינה, נפתלי בנט, שתוקף את מדיניות משרד הבריאות והממשלה: "אני מעדיף לא להתעסק בענייני ביקורת, אני עושה את העבודה שלי ומקווה שמצליח. בתחומים שאני עוסק בהם באופרציה ובמדיניות אני ראיתי הרבה מאד הישגים. ברור שאפשר תמיד לבקר".

גרוטו מציין את החשש הגדול מהחורף: "השילוב של השפעת והקורונה, יהיה חשוב לחסן את האוכלוסייה ולשמור על הריחוק החברתי והמסכות". ובהקשר לחגים: "האיום המרכזי זה ההתקהלויות המשפחתיות בכל המגזרים, אנחנו צריכים לראות איך באמצעות הסברה נכונה מצמצמים את ההתקהלויות האלו, לא יודע אם נצטרך לשבת לבד בבית כמו בליל הסדר אבל לפחות להיות רק המשפחה הגרעינית ולא לעשות אירועים המוניים".

נסיעה לאומן: סיכון בריאותי והבאת המחלה לישראל

על הסערה סביב הנסיעה לאומן: "אנחנו צריכים ליצור מתווה שיהיה שם משהו סימלי, ממש סימלי ולא  נסיעה של אלפים ועשרות אלפים למקום – זה יהיה משהו שאפשר לעמוד בו. מעבר לכך אני רואה בהחלט סיכון בריאותי של הבאת המחלה לישראל ותגבור של גל נוסף של חולים שיכול להגיע ולעלות את התחלואה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו