אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

דני דנון באולפן סרוגים: "מבין את האכזבה מדחיית הריבונות"

שגריר ישראל באו"ם הגיב להסכם עם איחוד האמירויות והתייחס לביקורת מימין: "ההחלטה על הריבונות צריכה להיות ישראלית ולא אמריקנית. צריך להתייחס לביקורת ולא לזלזל בה"

דני דנון לסרוגים: "מבין את האכזבה מדחיית הריבונות"
  (צילום מסך)

רגע אחרי שחזר לארץ עם סיום כהונתו, שגריר ישראל באו"ם לשעבר דני דנון התייחס היום (שלישי) באולפן סרוגים לפסילת אמברגו הנשק על איראן, וכן להסכם השלום עם איחוד האמירויות. בדבריו אמר כי הוא "מבין את האכזבה מדחיית הריבונות", וגם הביע את עמדתו על ההפגנות נגד ראש הממשלה.

(עריכה: יוחנן בלייך)

לדבריו, ביטול אמברגו הנשק יערער את הביטחון במזרח התיכון. "המהלך בא מבקשה של ארה"ב למועצת הביטחון להאריך את אמברגו הנשק על איראן, לאסור עליה לייבא או לייצא נשק. לצערנו הרב, מועצת הביטחון בחרה לסרב לבקשה האמריקנית, וזה אומר שהאיראנים יוכלו לעשות בצורה גלויה את מה שעשו עד היום בחדרי חדרים" אמר. "זה ישפיע עלינו ועל מדינות מתונות נוספות באזור, כי זה יקל על האיראנים לייצא את המהפכה הקיצונית שלהם, ואין הגבלות על מה הם יוכלו לעשות עם זה".

"ההחלטה מאד מצערת אותנו. אנחנו יודעים שסין ורוסיה שמרו מאד על הנושא, אבל מאד מצער לראות גם את ההתנהגות של האירופאים – שבחרו הפעם לא ללכת עם הצדק והאמת ונתנו גיבוי למהלך הזה". הוסיף. כשנשאל האם האירופאים באמת ימכרו נשק לאיראן, דנון אמר כי "חוקית הם יכולים לעשות את זה, וברגע שאין מגבלה חברה פרטית תוכל לבוא ולמכור להם ציוד ומטוסים – וממשלה אירופאית לא תוכל לעצור את זה. בגלל שהסחר יהיה בחברות פרטיות, אני חושב שנראה עוד חברות שלאט לאט יתחילו לעסוק בסחר ונשק עם איראן".

מה ארה"ב וישראל יכולים לעשות נגד זה?

"עסקתי בכך באו"ם יחד עם הצוות האמריקני, ונערכנו לכך. לא האמנו שנוכל להאריך את הסנקציות – ניסינו, אבל ידענו שיהיה קשה מאד, כי מספיק שהיה וטו ממדינה או רוסיה או סין כדי להפיל הכל. היום בארה"ב עובדים על חבילה נוספת של סנקציות נגד איראן, שתקשה עוד יותר על הפעילות שלהם".

"מבין את האכזבה מדחיית הריבונות"

בהמשך דנון התייחס להסכם הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות, שזכה לשבחים רבים אך גם עורר ביקורת בימין בעקבות ההסכמה לדחות את הריבונות. "כמובן שצריך לברך על המהלך, יש לזה משמעות חשובה מאד – אך באותה נשימה כמובן שיש אכזבה מנושא הריבונות" אמר. "קביעת הגבול המזרחי של ישראל בבקעת הירדן זה דבר אסטרטגי שקשור לביטחוננו, ולא היה נכון לקשור בין הדברים האלו. אני עדיין מאמין שנוכל להביא את הריבונות – נמשיך להיאבק על כך, ובסופו של יום זה הדבר הנכון למדינת ישראל".

באיחוד האמירויות הדגישו את עצירת הריבונות, וגם בארה"ב אומרים שלא יסכימו לריבונות בזמן הקרוב. יש עוד סיכוי שזה יקרה כשכולם אומרים אחרת?

"אני רוצה להזכיר לכולם – מי שקובע בנושאים הללו זה ממשלת ישראל, ולא שום ממשלה אחרת או בן אדם אחר" הבהיר דנון. "לנו יש את הסמכות ואת הזכות להחליט בדברים הללו, כמו שבגין החליט ב-1981 להחיל ריבונות ברמת הגולן למרות שארה"ב הייתה נגד המהלך הזה. בראיה היסטורית זה היה המהלך הנכון, וכיום גם ארה"ב מכירה בזכותנו לגולן".

עוד באותו נושא

קושנר: "לא נסכים לריבונות בקרוב, המצב לא ישתנה"


14

"בסופו של יום, גם הפעם זו החלטה מנהיגותית של ישראל, נקודה" הדגיש. "אפשר לעשות את זה עם תמיכה אמריקנית, וזה רצוי ומצויין – אבל אפשר לעשות גם בלי. קודם אנחנו צריכים להחליט מה אנחנו רוצים לעשות, ואז לגבש תמיכה בעולם".

הביקורת בימין מוצדקת?

"אני בהחלט מצליח להבין את האכזבה. במערכת הבחירות היו הבטחות לבוחרים מצד הליכוד, התחייבנו לנושא הזה, ולכן צריך להתייחס לביקורת הזה ולא לזלזל בה. צריך להקשיב ולראות איך מקדמים את המהלך הזה, ולא מורידים אותו מסדר היום".

"קורא למנוע מהלך של בחירות כרגע"

בהמשך דנון התייחס למצב הפוליטי המתוח בישראל, ואמר כי הוא מעוניין לחזור להנהגת הליכוד. "גם בזמן שכיהנתי כשגריר ישראל באו"ם נשארתי כחבר ליכוד, זה הבית הפוליטי שלי ואני מתכוון לפעול בו" אמר. "אני לא חושש לומר את עמדותיי בצורה ברורה ולקדם את מה שאני מאמין בו".

כשנשאל אם יתמודד בפריימריז לליכוד, דנון אמר כי "אני מקווה שזה לא יהיה בקרוב – אנחנו צריכים לתת לממשלה למשול, ולא הגיוני שאחרי מספר חודשים נלך לעוד מערכת בחירות. אני קורא לחבריי לליכוד לפעול בצורה ברורה ולמנוע מהלך של בחירות כרגע. זה לא טוב לכלכלה, צריך להשקיע את המאמצים בחינוך, בבריאות, ובכלכלה – ולא בתעמולת בחירות. אבל כאשר יהיו מערכות בחירות אני כמובן רואה את עצמי חוזר למגרש וחוזר למגרש הציבורי".

מה אתה חושב על ההפגנות נגד ראש הממשלה?

"קודם כל אני חושב שצריך לאפשר הפגנות, זה חלק מהותי בדמוקרטיה הישראלית" ציין דנון. "גם אם אני לא מסכים עם כל מה שנאמר ונכתב שם, על הזכות להפגין צריך להיאבק. כשהייתי צעיר יותר, בימי השלטון של אהוד ברק, אני הייתי בין המפגינים מול בית ראש הממשלה בבלפור. זה חלק מהדמוקרטיה, צריך לשמור ולשמר את זה".

עם זאת, השגריר לשעבר הדגיש כי הוא "לא מסכים עם כל הדברים שאנחנו רואים בהפגנות הללו. חלק מהמפגינים באמת באים ממקום של מצוקה כלכלית, וצריך לשמוע את זעקתם. אבל חלק באים ממקום של אג'נדה פוליטית – הם מאוכזבים שהצביעו לבני גנץ והתאכזבו שחבר לממשלה בראשות נתניהו – ויש קבוצה של אנרכיסטים שלא אכפת להם משום דבר".

ההפגנות בבלפור (צילום: אוליבר פיטוסי\פלאש 90)

"אנחנו צריכים לשים לב שזה לא דבר הומוגני של קבוצה אחת, יש פה כמה זרמים" הסביר. "חופש ההפגנה שלהם הוא משמעותי, אבל כל המפגינים צריכים לזכור: אם אתם רוצים להחליף שלטון, עושים את זה בקלפיות ולא בכיכרות".

"מתפלל שחיסון הקורונה יבוא מישראל"

החודשים האחרונים בכהונתו של דנון באו"ם עמדו בצל המאבק העולמי במגפת הקורונה – שהתמקדה בניו יורק, משכנו של מועצת האו"ם, שם נרשמה התחלואה הנרחבת ביותר בארה"ב. "טוב לחזור לארץ, למרות שהמספרים בישראל במצב לא טוב, ואפילו גרועים יותר מניו יורק באופן יחסי. עדיין האווירה בישראל טובה יותר ונחמד יותר להיות בו" אמר. "צריך לזכור שלהסתובב בניו יורק היום זה לא כל כך נעים כמו שזה היה בעבר, וזה משפיע מאד. אני מקווה שנוכל לראות את ניו יורק חוזרת לגדולתה בקרוב".

איך הרגשת לייצג את ישראל בזמן משבר קשה כזה? 

"זה כמובן מאתגר, אבל נערכנו לעבודה מרחוק. עשינו הרבה מאד דברים בצורה וירטואלית, אבל זה דיפלומטיה אחרת. המהות של הדיפלומטיה זה הקשר האישי, ולעשות הכל דרך מחשב וטלפון זה לא אידיאלי. אנחנו צריכים להיערך למציאות חדשה כיום".

במענה לשאלה על ניהול המשבר בישראל, דנון הודה כי "בסך הכל עשו פה עבודה טובה. נעשתה טעות בפתיחה המהירה מדי של הדברים אחרי הגל הראשון, צריך ללמוד את הלקחים. וכמובן כולם מחכים לחיסון – אני מתפלל כל יום שהחיסון באמת יבוא מישראל, כי אז יהיה מעניין לראות מה יעשו כל אלה שמחרימים את ישראל. אם החיסון יבוא מארץ הקודש – פעמיים כי טוב".

עוד באותו נושא

חיסון נגד קורונה | "ישראל תהיה השנייה שתקבל אותו"


6

בסיכום פנה למי שיחליף אותו בתפקיד באו"ם, גלעד ארדן, ואיחל לו "הצלחה רבה". "ישבתי איתו והעברתי לו את הדברים, אמרתי לו שהצלחתי להוביל שינויים גדולים באו"ם, והוא צריך להמשיך את הקו הזה" אמר. "כדי להצליח הוא חייב להיות מאד תקיף, לא לוותר בשום דבר ולעמוד על שלנו – כי בוחנים אותו. ברגע שידעו שאני לא מוותר על דבר, כולם חשבו פעמיים לפני כל התבטאות וכל מכתב. אני בטוח שהוא ימשיך בקו הזה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
דני׳לה אתה באמת...
אנחנו לא סתומים ... לא דחיה .... ביטול ... הבנת ? ביטול .... והפרחים לבלפור .... | 18-08-2020 13:19
דני׳לה אתה באמת חושב שזו דחיית הריבונות ? או שכבר קבלת את דף המסרים מבלפור וזה מה שכתוב בו .... אנחנו לא סתומים , לא דחייה ולא נעליים .... ביטול , הבנת ? ביטול .... הפריץ אמר , קושנר הסביר וביבי הנוכל העלוב ענה אמן .....
2
וְהוּא מְהַשְׁנֵא עִדָּנַיָּא, וְזִמְנַיָּא,
מאיר -עברי אנכי | 18-08-2020 13:21
כל אחד שיעלה או יקבל תוכנית שלום שתרמז אפילו חלוקה לארץ הקודש, שישראל תמסור אפילו גרגר אדמתה לשלום , תסבול את זעמו ושיפוטו של אלוקים. וְהוּא מְהַשְׁנֵא עִדָּנַיָּא, וְזִמְנַיָּא, מְהַעְדֵּה מַלְכִין, וּמְהָקֵים מַלְכִין. דניאל 2:21
3
תגיד לביבי למכור...
מאוכזב | 18-08-2020 13:27
תגיד לביבי למכור להם נשק יש לו חברה למכירת נשק כמו למשל הצוללות
4
שקרן. אי אפשר...
שקר שקר גס | 18-08-2020 13:35
שקרן. אי אפשר להחיל ריבונות כי זה חלק מהסכם השלום. כלומר, אפשר להחיל אבל אז ההסכם יבוטל וביבי כבר בחר איזה אפשרות הוא מעדיף. כל השאר, יחסי ציבור ואחיזת עיניים
5
ביבי השקרן הוליך...
נעמה | 18-08-2020 14:02
ביבי השקרן הוליך אותנו שולל והוא בה ישלם על כך בבחירות הקרבות ובאות.
6
דנידין דנון - עפיפון
עידו | 18-08-2020 14:23
לא למדת כלום מהעבר ? כמו ילד ניסית להילחם בנתניהו והוא עשה ממך זב חוטם. אל תעשה שטויות כדי שלא תמצא את עצמך עף שוב והפעם כבלון דנון.
7
דני דנון לא...
ירון שאול | 18-08-2020 14:50
דני דנון לא יכול להבין את האכזבה מפני שלא הוא ולא ביבי ולא הליכוד הם מפלגת ימין. הליכוד וביבי הם מפלגת ימין מזויף שמשרת את האינטרסים של השמאל ויש כבר עשרות הוכחות מוצקות לכך שאין אפשרות לערער עליהן או להתווכח איתם.אם ביבי והליכוד הם מפלגת ימין אז אני סופרמן, באטמן, ספיידרמן, והענק הירוק ביחד.עד מתי רשעים יעלוזו עד מתי.
8
שאלה לאחיי הדתים
אביב | 18-08-2020 15:10
חברים יש לי שאלה, האם מישהו יודע להגיד מתי התחלנו באמירת אם אשכחך ירושלים, תשכח ימני...... במעמד החופה? כלומר מתי צצו עדויות, או הלכות ראשונות בנושא? תודה מראש.
9
דברי דני דנון
ולדמיר אילי | 18-08-2020 20:07
אני כאזרח שמח על המשפט:בישראל היה צריך לקבל החלטה ולא בוושינגטון.מר דיין המשמעות של הכניעה המבישה של אדוניך השקרן מבלפור חזרה מיידית לקווי 47.שעה שאדוניך ויתר על גבולות הגנה של המדינה הציונית , הוא הסכים למנוע כל קיוםיישובי של יהודים בשומרון ,חיסול היישות הציונית בהדרגה לחלילו של היהודון קושנר ולא לקול אדוניו. וואו ,זה נפלא מצידו של אדוניו.אנחנו נקבל מעמד של אהל א-ד'ימה ואילו אדוניו ושולחיהם יקבלו מעמד של VIP בארצות הברית !!! די נמאסתם .גם אתה והסיםור המיתממם על הסכם הנורמליזציה שהיה קיים מלפני לפחות 7 שנים וללא כל רעש וצילצולים כנל היחסים עם סודאן ואתה וחבריך מציגים זאת כשלום.איזה שלום עליכם ועל השטן הגדול ?שלום לא מותנה באי התנגדות לנשק חדיש ומשוכלל שיפגע במאזן הכח באיזור ! ואתם ... ? כנאה לא שמעתם על כך .רציתם לתת בידי השטן הגדול הגדול , את הכח להשמיד את המדינה הציונית ואתמול בהכמה של ההנהגה הכושלת והשקרית של המדינה!!!