אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לידיעת ש"ס: הפלת 'חוק הרב עמאר' היא נגד ההלכה

חברי הכנסת של ש"ס הפילו את הצעת החוק שתאריך את כהונתם של הרבנים הראשיים לקדנציה נוספת. מעיון קצר במקורות עולה כי הפלת החוק עומדת בניגוד להלכה. כל גדולי ישראל בכל הזמנים מסכימים ש"כשפוסקים גדולה לאדם פוסקים לו עד סוף כל הדורות ומעלין בקודש ולא מורידין".

לידיעת ש"ס: הפלת 'חוק הרב עמאר' היא נגד ההלכה
  מינוי לכל החיים. הרב עמאר (פלאש90)

אתמול, הפילו חברי הכנסת של ש"ס כנראה באופן סופי הצעת החוק המתירה לרבנים מכהנים להתמודד לקדנציה נוספת לתפקיד, במה שכונה בתקשורת 'חוק הרב עמאר'.

מול כל הדילים והספינים והסחר מכר הפוליטי בין המפלגות השונות מוזר מאוד שאף אחד לא הלך ובירר מה אומרת היהדות (ההלכה) בנושא זה. האם חוק כזה הוא נכון או לנכון. אז הנה עמדת היהדות לגבי הגבלת כהונתו של רב.

מעלין בקודש ואין מורידין

מאז ומעולם כל נושאי השררה בישראל היו מתמנים לכל ימי חייהם. וכבר הרמב"ם העיר על כך: "שכבר ידעת כי מיסודות תורתינו שכל מי שנתמנה לשררה תורנית אין מורידין אותו ממנה לעולם אלא בעבירה המחייבת הורדתו מעלין בקדש ולא מורידין".

אמנם היו קהילות שהיו ממנות על עצמן רב לזמן קצוב (לא יותר משש שנים) אולם זה נבע מתוך כבוד לרב, שלא יהיה גרוע מעבד עברי (הנמכר לשש שנים), וכבר פסק החת"ם סופר באחת מתשובותיו בנדון:

"אבל לא נשמע ולא נראה מעולם דאחרי ככלות זמן הנ"ל יורידוהו ח"ו מגדולתו והתמנותו. ולא נכתב הזמן אלא לאפקועי איסורא (להפקיע מהאיסור) הנ"ל, אבל להעיז בקודש חלילה וחלילה. וכשפוסקים גדולה לאדם פוסקים לו עד סוף כל הדורות ומעלין בקודש ולא מורידין".

ובעל "ערוך השולחן" אומר דברים חריפים יותר: "מי שהוחזק לרב בעיר… אע"פ שבא לשם אחר שגדול ממנו אין לשום גדול בעולם להשתרר עליו ולהורידו.. והיא הסגת גבול וגזל גמור… ואף שעושים עמו כתב על כך וכך שנים מ"מ אין מסלקין אותו לעולם…".

חז"ל משווים החלפת רב ברב אחר לא פחות ולא יותר מאשר "ואת אשת רעהו לא טמא" – שלא ירד לאומנות חברו",  והחזון אי"ש אף מרחיק לכת ופוסק: "אם פשעו במינוי… אין מינויו מינוי ואין דינו דין…".

ולא רק החזו"א אלא גם הראי"ה קוק אומר דברים מפורשים ונוקבים:… לולא דחזינא הדברים יוצאים מפורש מפי גברא רבא דכוותיה לא הייתי מאמין לשמועה, אשר לא נראה ולא נשמע דבר כזה וכיוצא בזה במחנה ישראל גם בנוגע לאיזה שררה קטנה שבציבור, וכ"ש בעטרת הרבנות בעדה קדושה וגדולה בישראל… ומה דמות נערך בשערוריה כזאת, לפחות בשררות רב גדול בישראל המורה ודאין ומובהק לרבים ומנהל עדת ה' ע"פ התורה והמצוה זה עשרות שנים, בעודו בחיים עמנו לאיו"ש (לאורך ימים ושנים) להודפו מכסא כבודו על ידי איזה לחץ… ופשיטא שכל הדברים.. אין בהם ממש וכלא חשיבי … ואפילו היה מקבל מהם איזה טובה או שכר בעד המחילה אינם כלום… ופשוט הוא שאין בזה שום אחיזה לומר שתהיה המחילה דבר שיש לתלות עליו שום צד להיתר הסגת גבול הרבנות…".

רב הוא המוכיח את הציבור

והשאלה העולה לא למה? למה זה "מיסודות התורה" שלא להדיח רבנים, ומה החשיבות של מנויים לכל ימי חייהם?

על כך עונה המהר"ל, שאם זה לא כך: "אוי לנו מיום הדין!… אם הרבנים… תלויים בראשים, שכל … שלש שנים… חוזרים להעמיד אותם על הרבנות שלהם ואיך לא יהיה יראים מפניהם אותם שהם נמסרים בידיהם, באולי לא יחזירו אותם לרבנותם?…".

מספיק לראות את מערכת הבחירות האחרונה לרבנות הראשית לישראל כדי להבין עד לאיפה הדרדר מצב הרבנות הראשית. כל צרוע וזב חוטם יכול להביע את דעתו על הרבנות והרבנים, כל פרשן מטעם יכול לחוות את דעתו המלומדת על כל נושא ואילו הרבנים – פיהם חסום, וידיהם כבולות משום שכל אמירה שלהם תיפגע בסכויים להבחר.

החוק להגבלת כהונתם של הרבנים הראשיים לישראל אותו חוקק המזרחי הוא חרפה, והחוק שמונע מרבנים מכהנים להבחר שנית הוא חרפה עוד יותר גדולה. ביטול החוק הזה, במה שכונה 'חוק הרב עמאר' היה צריך להתחיל את הבראת הרבנות הראשית.

הפלת החוק בידי גורמים האמונים כביכול על שמירת התורה, מסיבות קטנוניות ונמוכות של דילים פנימיים מראה ביתר שאת עד כמה נחוץ החזרת העצמאות לרבנים וניתוק תלותם בפוליטיקאים כאלה ואחרים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
21 תגובות - 21 דיונים מיין לפי
1
ולכן צריך חוק להארכת כהונת 2 הרבנים: הרב מצגר והרב עמאר
הלכה והיגיון | 13-06-2013 12:04
2
ברוך ה'. דווקא החוק המוצע הוא היה נגד ההלכה!
יצחק | 13-06-2013 12:05
המהר"ל כותב מפורשות שהבעיה היא להעמדו שנית לבחירה, שאז הוא ירא מהציבור: "אם הרבנים… תלויים בראשים, שכל … שלש שנים… חוזרים להעמיד אותם על הרבנות שלהם ואיך לא יהיה יראים מפניהם אותם שהם נמסרים בידיהם, באולי לא יחזירו אותם לרבנותם?…". ולכן דווקא מניעת הבחירה המחודשת היא נותנת עצמאות הלכתית מחשבתית לרבנים, ודווקא היא קיום רצון התורה. אולי היה ניתן לטעון שצריך מינוי לכל החיים, כמו שהיה לרב קוק, לרב הרצוג, לרב מאיר ולרב עוזיאל, אולם לא על זה היה הדיון מאוד חבל שמבלבלים את המקורות השונים. עניין אחד הוא מינוי לכל החיים (זה לא נידון וגם לא היה עובר בכל מקרה כיום), שבעקבותיו טען הרב עובדיה שליט"א שהוא עדיין הראשון לציון, ועניין שני הוא שלילת הבחירה המחודשת שזה לפי ההלכה.
3
כך החליט מרן, מי אתה לעזזאזל?!
יוני | 13-06-2013 12:06
מרן החליט אם הרב סתיו בדיל, עדיף לא לקדם את החוק הזה ושהרב עמאר יכהן שוב, ומרן החליט והוא למד תורה ולומד קצת יותר ממך שאני לא יודע מי אתה בכלל וטוב שכך
4
אתה באמת חושב שאתה יודע הלכה יותר מהרב עובדיה
y | 13-06-2013 12:12
אפשר להתנגד לו מכל מיני סיבות. אבל ברור שמבחינת ידע הלכתי הוא ענק שבענקים, אין הרבה שישתוו לו
5
הרב עובדיה היה הראשון להתמודד מול רב מכהן- הרב ניסים
| 13-06-2013 12:56
וחוץ מזה, אתם רוצים שגם הרב מצגר ימשיך?
6
איזו מן טענה היא: "מה הרב עובדיה לא יודע הלכה"?
שיודע לשאול | 13-06-2013 13:08
לא שמענו בכל תקופת רבותינו הראשונים מה רבינו ... לא יודע הלכה"? לא שמענו בין הגאונים: מה רב ... גאון לא יודע הלכה? לא שמענו בתלמוד אף פעם טענה כזו! מה אביי/רבא/רבינא/רב אשי לא יודע הלכה? לא שמענו במשנה: "מה ר' מאיר/יהודה/שמעון לא יודע הלכה?" ממתי דבר הלכה של פוסק כל שהוא איננו עומד למבחן הביקורת במו"מ של תורה?
7
מפלגת ש"ס סיפור עצוב ומעצבן שיבקשו סליחה מהרב שלמה עמר
אריק | 13-06-2013 13:16
אנשים שומעים את המילים אריה דרעי ובורחים . כל כך הרבה שונאים בהתנהגותו גרם דרעי . הקנאה התאוה והכבוד מוציאין את האדם מן העולם!
8
מה זה קשור לסתיו
| 13-06-2013 13:37
אולי בגלל הדיל זה שונה
9
גם שהמועמד הנוסף מאיים להחריב הרבנות?
ציוני דתי | 13-06-2013 14:30
עת לעשות לה' הפרו תורתך. רק לא סתיו
10
רציונאליות והלכה דבר האחרון שיש ליחס לשס עתירת המורשעים
עמוס | 13-06-2013 14:35
11
4 כשמדובר באנטרסים של שס הרב מניח להלכה ועובר לרגש בקסח
חיים | 13-06-2013 14:37
12
צביעות טיפוסית של הסרוגים
שי | 13-06-2013 16:22
כמה מצחיק לשמוע שיעור בהלכה מהכיפות הסרוגות. הייתי רוצה שכותב המאמר ימצא סימוכין בהלכה ללבוש הסרוגות. לעירוב שיש בבני עקיבא. לברית שכרת בנט עם מחללי שבת ואוכלי נבלות וטריפות.
13
ל-6 אמורא לא יחלוק לעולם על תנא, בשביל לחלוק צריך להיות
| 13-06-2013 19:47
בדרגות קרובות לפחות
14
ממתי שס מקפידים על ההלכה?????
בהשגחת הבד"ץ | 13-06-2013 20:51
15
Sharrei Halacha Uminhag from Lubavitcher Rebbe zt"l
Mendy | 13-06-2013 22:01
החלפת הרב הראשי מנוגדת להלכה ערב חג המצות, ה׳תשכ״א בנידון דידן אין בזה שאלה פרטית כלל וכלל, כי אם ענין עקרוני, ומפני זה נוגע לא רק לכללות אחינו בני ישראל אשר באה״ק ת״ו אלא לכל בני ישראל בכל מקומות מושבותיהם, ונוגע בכבוד הרבנות שכמובן קשור בכבוד התורה. והשאלה היא: המותר על פי תורתנו תורת חיים לדתות רב ממשרתו בקדש, ובפרט על ידי ועידה שחלק חשוב שלה הם אנשים תילוניים בהתלט. וכיון שעמדת השלחן ערוך בזה היא פשוטה וברורה — בשלילת ענין שבוה לגמרי, הנה בדרך ממילא נפתרת גם השאלה בנוגע לבתירת רב פלוני, או פלוני בתור ממלא מקום. לשאלתם שבאם אין מקום לדתית רב ממשרתו על ידי הועידה הנ״ל אם כן מהו התוכן דהגבלת שירות הרב לתקופה מסויימת ואתרי כן בחירות על ידי ועידה כהנ״ל, הנה קושיא אינה מבטלת ח״ו דין, ובפרט דין הנוגע בכבוד התורה, ועשית דבר שהוא נגד השו״ע בעבר והודעה שיעשו כן גם בעתיד אינה מהפכת עבירה למצוה.
16
אם מחר גדול הדור יהיה תימני האם כולנו נהפוך לתימנים?!!
דוד אזנקוט | 14-06-2013 10:55
הרב עובדיה=התורה=מושלמות= לכן בחיים לא יכול לטעות. טעות! לכל ההולכים בעיניים עצומות אחרי רב ואינם אפילו יכולים לשמוע משהו אחר לא מבינים שאין זו דרכה של תורה, ויש לי שאלה: אם מחר גדול הדור יהיה תימני האם כולנו נהפוך לתימנים?!! קצת שכל.
17
ל-3 יראת השמיים שלך קפצה לך מעל הפופיק.
דוד | 14-06-2013 10:57
18
17 ו 3 לצערי רוב החרדים ורבותהם השמים יראים מהם זה הדור
ששון | 14-06-2013 11:55
19
אני מניח שאם עושים תנאי הגיוני מראש אין בעיה
יהודי | 14-06-2013 14:20
20
צבועים, מה שנוח לכם אתם לוקחים מההלכה
משה | 15-06-2013 22:48
צבועים, לבחור רבאי רפןרמי נהור - זה כן ההלכה. לפגוע בכול עולם התורה - זה כן הלכה. ללכת בלי כיסוי ראש וחתונות מעורבות ומה לא - זה כן ההלכה. צבועים נמאסתם.
21
ל-3אני מוחה בך
ל-3 אני מוחה בך | 11-08-2013 15:19