אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עימות בין מתן כהנא ליאיר גולן על השתלטות פלסטינים על שטחי c

בהיעדר אכיפה נגד בנייה פלסטינית ביהודה ושמרון, התקיים דיון בוועדת חוץ וביטחון. ח"כ כהנא: "הקצין הבכיר מודה שהוא לא עומד במשימה שהוטלה עליו להגן בגזרתו", ח"כ יאיר גולן: "להגן בגזרתו זה לא להרוס בתים"

עימות בין מתן כהנא ליאיר גולן על השתלטות פלסטינים על שטחי c
  (צילום: עדינה ולמן/ דוברות הכנסת)

בדיון בוועדת חוץ ביטחון בנושא שטחי C, התפתח ויכוח בין ח"כ יאיר גולן לח"כ מתן כהנא על רקע סוגיית הריסת בתים לערבים מול יהודים.

ח"כ משה ארבל עצר את ראש המנהל האזרחי, תא"ל רסאן עליאן: "סלח לי, דיוני כוח האדם חוזרים פעם אחר פעם כל פעם בהפנייה אליכם. יש לכם כמויות של כוח אדם שמבצעות בשטח את פעולות האיכפה. אתם מחזיקים בכוח אדם הרבה יותר מרשות מקרקעי ישראל. הביצוע בופעל נעשה על ידי לוחמי צה"ל, הטיעונים האלו של תקנים לא מחזיקים מים.

כהנא הוסיף ותקף את עליאן: "סוף סוף הקצין הבכיר מודה בפה מלא שהוא לא עומד במשימה שהוטלה עליו להגן בגזרתו. צוות קו כחול זה שישה פקחים במקום שיחפשו כל הזמן התיישבות יהודית שיעזרו לו בפיקוח על בנייה בלתי חוקית".

גולן העיר כי מצידו "להגן בגזרתו זה לא להרוס בתים, נהפוכו", כהנא השיב: "תלוי של מי", ברקע פינוי והריסת בתים של יישובים יהודים בשנים האחרונות. לדבריו, אין אכיפה על על הבנייה הערבית.

גולן החזיר: "לפגוע בביטחון, זה להרוס יותר בתים". האוזר הפציר בסופו של דבר בשניים "להרגיע את הרוחות".

חבר הכנסת לשעבר מוטי יוגב הפציע גם הוא בדיון: "הגעתי היום לכנסת ישראל לועדת החוץ והביטחון שדנה היום בנושא אסטרטגי לאומי, בעל חשיבות מדרגה ראשונה, של ההשתלטות הפלשתינית על שטחי C. מזה קרוב לשני עשורים, הרשות הפלשתינית עובדת לפי תכנית סדורה ומתוקצבת על ידי גורמים זרים, של השתלטות באמצעות בניה בלתי חוקית של עשרות אלפי מבנים, עבודות הנדסיות של הכשרת דרכים ושטחי עיבוד חקלאיים של מאות אלפי דונמים", הוא הסביר.

"מול אסטרטגיית השתלטות זו, לא התקיימה כל מערכה של ממשלת ישראל ומערכת הביטחון, בכדי להגן ולשמור על קרקעות המדינה, כפי שסוכם בהסכמי אוסלו, לפיהן שטחי C, ישארו בשליטת מדינת ישראל. למדינת ישראל באמצעות המינהל האזרחי שהופקד על השטח, לא הייתה ועדיין אין, תמונת מצב מדוייקת של המציאות בשטחי יהודה ושומרון.

"יש להגדיר שוב בממשלה בראשות ראש הממשלה ובסיוע המטה לביטחון לאומי, את הדרקטיבה המדינית של שימור שטחי C בשליטת מדינת ישראל, בטרם השתלטות פלשתינית זו תיצור עובדות שיקשה עלינו להתמודד איתם. על כל משרדי ממשלת ישראל ומערכת הביטחון, להתמודד עם השתלטות זו כאל טרור. להביא מודיעין מדוייק לתמונת המצב ולמצוא את כל הכלים המבצעיים, בשילוב כלים משפטיים, חקיקתיים, בשילוב עבודת משרד החוץ לאכיפת סיוע האיחוד האירופאי וגורמים זרים נוספים, הפועלים בניגוד לחוק ולהסכמים בינלאומיים".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
רגע, אז גולן...
איתן זה אני | 13-08-2020 14:31
רגע, אז גולן חושב שהם גם לא אמורים להרוס בתי יהודים או שזה חד צדדי? בכל מקרה, למה להרגיע את הרוחות? זה דיון חשוב
2
גולן אתה אסון,...
תברואן | 13-08-2020 14:35
גולן אתה אסון, יש מקורות יודעי דבר שאומרים בוודאות שאימא שלך ערביה ,יכול להיות כי לפי המקור הוא מכיר אותה ויש לו סימוכין לכך, אים כן זה חמור א. אתה צריך לעבור למטונפת במקום חנין שם רשעים ירקב,או צ'רלי ביטון,שאימותהם בוודאות ערביות,,בפעם הבאה לא להסתיר את זהותך,זבל
3
ברוך שעשה לנו נס
מוטי | 13-08-2020 14:55
כל פעם שאני שומע את דיעותיו של יאיר גולן אני מברך על הנס שהקבה עשה לעם ישראל בכך שמנע מהאיש הזה לעמוד בראש צהל.
4
למתן אין לך...
אליריס | 13-08-2020 16:26
למתן אין לך להתוכח עם מי שאומר על חיילים מילים שקשה לי לחזור עליהם כבן לניצולי שואה שיסביר לי למה הוא לא מגנה את השליטה של הבדואים בנגב על השטחים ועל הפריצות למחנה הצבא בזמנו והוא לא עשה כלום בה,,שלא נבחר למשרה הרמה