אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בזבוז של מיליארד שקל: גדר ההפרדה המיותרת בגוש עציון

משרד הבטחון לא מוכן לוותר על שקל בתקציב, אבל בקרוב מתכננים במשרד לבנות גדר באורך 45 קילומטר באזור גוש עציון בעלות של למעלה ממיליארד ש"ח. הנה הכסף

בזבוז של מיליארד שקל: גדר ההפרדה המיותרת בגוש עציון
  מתאים למלחמה הקודמת. גדר ההפרדה באזור ירושלים (פלאש90)

בימים של קיצוץ מאסיבי בתקציב המדינה, יש רק משרד אחד שלא מוכן לוותר על שקל. משרד הבטחון.

לפי ההערכות תקציבו של המשרד ינוע בסכומים מטורפים של 50-60 מיליארד שקלים לשנה אחת, כשבמול דרישות האוצר לקצץ בתקציב, מעדיפים במשרד הבטחון לבטל אימונים של מילואימניקים קרביים.

אז הנה לפחות פרויקט אחד שבו אפשר לחסוך למעלה ממיליארד שקל, אם רק יעשו במשרד הבטחון חושבים מחדש.

ל'סרוגים' נודע כי בקרוב מתכוננים במערכת הביטחון להמשיך את פרויקט גדר ההפרדה בגוש עציון ולבנות שתי גדרות באורך כולל של 45 קילומטרים. התוואי של שתי הגדרות יעבור מאזור ירושלים בכיוון דרום ובכיוון מערב עד לאזור הקרב של שיירת הל"ה. חלק מהגדר ייבנה במרחק של 100-200 מטרים מבתי הישוב אפרת.

גדר ההפרדה הוא פרויקט שהחל בזמן האינתיפאדה השנייה, בימי ממשלת ברק. מאז לא ברור כמה דיונים נעשו במערכת הבטחון לגבי נחיצותו, ובעיקר המשך בנייתו באזורים שקטים, בעיקר מאז מבצע 'חומת מגן' שהביא לירידה דרסטית במספר הפיגועים ביהודה ושומרון.

העלות הממוצעת של קילומטר בגדר ההפרדה עומד על 15 מיליון ש"ח, אלא שבאזור גוש עציון, תידרש המדינה להפקיע קרקעות מערבים לצורך בניית הגדר, בנוסף לתוואי השטח ההררי, העלות עשויה לטפס ולהגיע לסביבות ה-25 מיליון ש"ח לקילומטר גדר.  עכשיו תכפילו את זה ב-45 קילומטר גדר האמורה להבנות בשטח ותגיעו לסכום של מיליארד ומאתיים מליון ש"ח (1,200,000,000 ש"ח).

למה להדליק את השטח?

מעבר לפיצוים שתדרש המדינה לשלם לאותם בעלי קרקעות, בניית הגדר תגרום לניתוק בין החקלאים הערבים לבין שדותיהם בצד השני של הגדר. אזור גוש עציון נחשב לאחד השקטים ביהודה ושומרון, אך לא מן הנמנע כי הגדר תעורר מהומות נוסח בילעין ונעלין, והאזור השקט יהפוך למקום של מהומות והתפרעויות על בסיס יומי.

ואם זה לא מספיק, אז מה עם הנזק הסביבתי? גדר הפרדה מבטון עם שבילי חיץ, תיצור פס מכוער לאורך הנופים היפים והטבעיים של הרי גוש עציון. מאות טרסות עתיקות, עשרות מעיינות, עצי זית ועצי חורש, אתרים ארכיאולוגים עתיקים ופינות נוף מוכרות ועלומות עלולים לההרס מסיבה שעדיין לא ברורה נחיצותה הבטחונית.

צה"ל כידוע, אוהב להלחם את המלחמה הקודמת. המציאות הבטחונית כלל לא מחייבת את גדר ההפרדה וגורמים במשרד הבטחון אומרים כי הצבא עסוק יותר בהגנה על הגדר מגנבי ברזל מאשר בשמירה מפני מחבלים, שכבר לא יוצאים לפיגועים.

אז הנה עוד מקום בו משרד הבטחון יכול לחסוך לעצמו ולמדינה מיליארד שקל, אם רק יעשה מחדש חושבים על פרויקטים מלפני עשר שנים.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
חשוב מאוד!
| 13-06-2013 8:56