אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

האם אסור לנבחרי ציבור להילחם בשחיתות משפטית?

מכתב הפרקליטות לבכירים בעיריית ראש העין בתגובה לדרישה להעמיד את ליאת בן ארי לדין, עלול להוות לחץ שלא לעשות זאת • מהמכתב עולה ניחוח של איום כלפי נבחרי ציבור העוסקים בעניין • יש להילחם בכל שחיתות, גם בשחיתות משפטית

האם אסור לנבחרי ציבור להילחם בשחיתות משפטית?
  מארק ישראל שלם/פול

הפרקליטות פנתה אתמול (חמישי) לבכירים בעיריית ראש העין, ושיגרה איום נסתר בנוגע להתערבות נבחרי הציבור בהליך הפלילי נגד התובעת במשפט נתניהו, ליאת בן ארי, אשר ביצעה, לכאורה, עבירות בנייה יחד עם בעלה בנכס בעיר – וקבעה כי אסור להם להתערב בהליך.

הפנייה נעשתה בעקבות מכתב של חבר מועצת העיר ש'העיז' לדרוש תשובות מהדרג הפקידותי, בהם היועצת המשפטית של הוועדה לתכנון ובנייה של ראש העין ושל העירייה, מדוע לא הוגש כתב אישום בגין אותן עבירות בנייה שנעשו לכאורה.

עוד באותו נושא

הפרקליטות: אסור להתערב בעניין ליאת בן ארי


27

א. לחץ לא ראוי ממשרד המשפטים

המכתב המדובר שוגר על ידי בת-אור כהנוביץ', מי שאחראית להציב בפני התובעים ברשויות המקומיות, בין היתר, את הנחיותיו של היועץ המשפטי לממשלה.

כהנוביץ נזעקה לשגר מכתב אל נבחרי ציבור שרלוונטיים לעניין הגשת כתב אישום נגד ליאת בן ארי, והבהירה כי ניסיונות התערבות של נבחרי ציבור בעניין אינן ראויות.

יתכן ואכן הדבר לא ראוי, אבל האם ראוי שהפרקליטות תתערב ותשגר מכתב תגובה לדרישה להעמדה לדין של בכירה מהפרקליטות אשר משמשת כמשנה לפרקליט המדינה, ומנהלת בימים אלה את המשפט נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו?

האם המכתב הזה, שלמרות שלפרוטוקול אכן כתוב בו כי "בנסיבות הנוכחיות איננו עוסקים בנושא הפרטני" של בן ארי, הוא נועד לשמש כתגובת נגד לדרישת העמדתה לדין, איננו משמש כלחץ סמוי הפוך – שלא להעמיד את בן ארי לדין?

האם אין במכתב מסר דק לתביעה בראש העין ש'זה בסדר אם תמשכו את העניין ככל שתרצו ולא תספקו הסברים לנבחרי הציבור למה לא מוגש כתב אישום בעניין'?

כשמדובר בהגשת כתב אישום נגד אדם בכיר כל כך במשרד המשפטים כמו המשנה לפרקליט המדינה, הייתי מצפה מהפרקליטות – ואצטט ממכתבה של כהנוביץ', "אם במהות ואם במראית עין" – לשבת בצד.

משרד המשפטים (צילום: Miriam Alster/Flash90)

ב. רמז של איום כלפי נבחרי הציבור

המכתב לא הופנה אל היועמ"שיות הכפופות להנחיות כהנוביץ', אלא אל נבחרי הציבור בעירייה – בהם חבר המועצה שדרש להעמיד לדין את בן ארי. היועמ"שיות קיבלו את המכתב כהעתק, אותו קיבלו גם היועמ"ש עצמו והמשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים – ולא לשווא.

תסלחו לי על כך שאני לא קונה את שש המילים שאמורות לנקות את המכתב מעיסוק בעניינה של בן ארי באופן ספציפי. במכתב של הפרקליטות יש איום מרומז ומרתיע, לפיו נבחר ציבור שיגע בעניין בן ארי עלול להיפגע.

לא לשווא כהנוביץ', שאחראית בכלל על התובעים ברשויות המקומיות, שולחת במכתב שמוען בעיקרו לנבחרי הציבור הרלוונטים לעניין הגשת כתב אישום נגד בן ארי, את הציטוט הבא מהנחיית היועץ המשפטי לממשלה: "מעשים אלה פוגעים בעצמאות התביעה הפלילית, שבמערכת הישראלית היא יסוד מוסד, ועלולים לפגוע בעקרון השוויון של ההליך הפלילי ולצבעו בצבעים פוליטיים – אם במהות ואם במראית עין – ובמקרים מסוימים, עלולים לעלות אף כדי עבירה".

השורות האלה ידליקו שורה של נורות אזהרה מהבהבות לפני כל נבחר ציבור שיחשוב על לדרוש לקיים הליך פלילי נגד פרקליט בכיר שביצע אי אלו עבירות וההליך בעניינו 'נמרח'.

אולי הנורות האלה יגרמו לאותם נבחרי ציבור לעזוב את נושא אכיפת החוק גם נגד בכירים בעולם המשפט. הרי למה להם להסתבך?

צריך להילחם בכל שחיתות, גם משפטית (אילוסטרציה, שאטרסטוק)

ג. נבחרי הציבור לא יכולים להילחם בשחיתות משפטית?

מהמכתב של כהנוביץ עולה תמונה מטרידה, לפיה נבחרי הציבור לכאורה לא יכולים להילחם בשחיתות במקרה בו נטען לשחיתות משפטית שגוררת רגליים במקרים מסויימים, בעוד במקרים דומים אחרים כבר הייתה יוצאת החלטה.

מבלי לקבוע אם אכן במקרה הזה קיימת שחיתות משפטית או לא, נראה שכהנוביץ' מבהירה כי במקרה בו נבחר ציבור יעיז להילחם בשחיתות משפטית המגולמת בצורה של 'גרירת רגליים' בהגשת כתב אישום, הוא עלול למצוא את עצמו מועמד לדין כיוון שהדבר מהווה עבירה.

אנחנו בוחרים את הפוליטיקאים שמייצגים אותנו ברשויות המקומיות ובכנסת על מנת שיהפכו את המועצה, העיר והמדינה שבה אנחנו חיים למקום טוב יותר, ונקי משחיתות. כשנבחר ציבור ראוי נחשף לשחיתות מצד פקידי השלטון, אנחנו מצפים ממנו להילחם בה.

שחיתות אינה רק מצד נבחרי הציבור. שחיתות מסוכנת הרבה יותר ממנה מתבטאת ברשויות אכיפת החוק, ובפרט בתחום המשפט שנכנס לכל היבט בחיי היום יום של האזרח. חוסר האונים של האזרח מול פקידות השלטון בשל אכיפה בררנית, הילוך אימים ועיוות דין, הוא דבר נורא ואיום.

כשנבחרי הציבור מושחתים, והציבור מאמין בכך, ניתן להיפטר בהם בקלפי. לא כך כאשר מתבצעת שחיתות מצד פקידי השלטון, בשביל להילחם בשחיתות כזאת חייבים נבחרי ציבור שילחמו בה.

אני יכול רק לדמיין את חוסר האונים שחש נבחר ציבור, אשר מבחינתו נלחם בשחיתות, כאשר הוא מקבל מהפרקליטות רמז שהוא עלול לעמוד לדין על מעשיו. כפי שכתבתי, חוסר האונים מול פקידות השלטון הוא דבר נורא ואיום.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
23 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
עם החונטה קשה להתמודד. רק לקלל אותם =ימח שמם
כולם בהמות | 07-08-2020 11:19
מערכת המשפט משתלטת על הכל. עוד שנתיים או פחות לא נצטרך במדינה ממשלה. הבג''ץ ימח שמו וזכרו יכוון הכל [=חס ושלום]. הציבור בארץ ראשו מונח במסעדות ובמטוסים. ואז החונטה ימח שמה, ביצעה ''הפרד ומשלום''. רבותי לכו לאכול קש
מיי יודע על מה יקבל שכר.על הסגנון או על התוכן
עידו 2 | 09-08-2020 14:54
וכידוע, ירא שמים יוצא ידי שתיהן. ואינשאללה שהקללה תרבוץ עליהם, ואז שערי ירושלים יפתחו למשיח
ניסוח קצת בוטה אבל תוכן נכון לגמרי!
ע | 07-08-2020 17:49
!
2
מועצת העיריה היא...
אסור לפוליטיקאי להתערב בהליך משפטי או להשפיע עליו | 07-08-2020 11:24
מועצת העיריה היא המעסיקה של יועמש העיריה שאמור להגיש כתב אישום נגד מפירי חוק. כאשר חבר מועצה פונה במכתב כזה אל היועמש הדבר מהווה התערבות פוליטית בהליך משפטי וזיהומו של הליך זה. הדבר דומה לשר משפטים שיבקש הסבר מפרקליט המדינה מדוע לא מוגש כתב אישום בעניינו של יריב פוליטי. לדרג הפוליטי אסור להתערב בהחלטות הדרג המשפטי המקצועי. אם התיק ייסגר - פתוחה הדרך לפנות לבגצ בעתירה נגד סגירתו.
3
הפושעים
אדם | 07-08-2020 11:32
האלה השתלטו על המדינה עושים מה שהם רוצים יודעים שאף אחד לי יגע בהם יש להם חסינות הגיע הזמן לשנות את המצב הזה
4
הכל מתחיל ונגמר...
חנדל | 07-08-2020 11:40
הכל מתחיל ונגמר בבנימין נתניהו ומלחמתו לביטול משפטו בכל מחיר, תוך השחרת מערכת המשפט. לכן אין לו ולסביבתו לגיטימציה מוסרית לעסוק בכך
איזה מצחיקים...
חלי | 07-08-2020 11:55
איזה מצחיקים אתם. מפגינים נגד שחיתות של מישהו אחד ומצדיקים שחיתות של אחרים רק כי הם מהמחנה שלכם. צבועים
5
לפני שהולכים לליאת...
כותרות מפוצצות לידיעות עלובות , קטנות , וממוחזרות .... | 07-08-2020 11:54
לפני שהולכים לליאת בן ארי , אולי תפרסמו מה קורה עם הבית של שר החינוך שלנו , מר גלנט .... הכל שם קיבל כבר אישור , כולל השטחים שמסביב ? ואם כן אז אפשר גם לאשר חריגב קטנה ומסכנה בדיעבד ... מה שמותר לשר אמור להיות מאושר לכל אזרח
6
אתם צבועים בריבוע. פתאום...
אטאיסט | 07-08-2020 12:11
אתם צבועים בריבוע. פתאום כש זה נוגע לנתניהו התעררתם
7
בן ארי
ריקי | 07-08-2020 12:24
למה חברי הכנסת שותקים ונותנים למנטבליט להשתלט על חוקי המדינה. צריך להקים צעקה גדולה זה לא יכול להיות כל אזרח היום ייקח את החוק לידים אם לבן ארי מותר. מותר לכולם היא לא מעל החוק.
ורות דוד...
דוד | 07-08-2020 19:32
ורות דוד מפרקליטות תל אביב מה איתה אנחנו לא שומעים בנושה בשום עיתון או תקשורת מרדימים את הנושה ויום אחד נישמע על איזה עברה מינורית ישנו את האישום גם זה נקרה לתפור תיק
, מי...
לא לקפוץ | 07-08-2020 12:59
, מי אמר שמותר לכל אזרח לקחת את החוק לידיים ? מי אמר שליאת בן ארי עברה על החוק ? ואם עברה - מי אמר שלא יוגש נגדה אישום ? הכל ספינים של פוליטיקאים קטנים. כל הליך משפטי מצריך חקירה ובדיקה תחילה. כשכל ההליכים המקדמיים יושלמו - יוחלט אם יש מקום לכתב אישום. זה שפוליטיקאי קטן ומלחך פינכה עושה רוח - לא אומר שהוא צודק או שיש דברים בגו. כמה זמן לקח עד שהעמידו לדין את ביבי ?
8
חיבים להגיש עתירה לבג"ץ נגד הפרקליטות המושחתת
יוסף, ירושלים | 07-08-2020 17:51
גם אם העתירה לא תתקבל - ידע כל העם היושב בציון מי הם השופטים, מי הם הפרקליטים, וכולם מקיימים את הפסוק 'איכה היתה לזונה קריה נאמנה'. במקום משפט - מספח. במקום צדק -רשע. איפה ואיפה. מזעזע.
פסקת את...
שאלה ברירנית | 07-08-2020 18:59
פסקת את פסוקך מבלי להבין את הסוגיה. אין כאן כל עתירה. יש מכתב של איש פוליטי ממועצת העיר, אל יועמש העיריה, כמובן עם העתק לתקשורת, בטרוניה למה לא מגישים כתב אישום. זוהי התערבות פוליטית בוטה בתהליך קבלת ההחלטות של עובד עיריה, שאמור לקבל החלטה מקצועית משפטית ולא החלטה פוליטית. אין כאן שום עתירה ואין פנייה לבית משפט. יש לחץ פוליטי רק משום שליאת בן ארי היא הפרקליטה בתיק של ביבי. אני בטוח שיש עוד הרבה תיקים שמחכים להכרעה בגורלם בעיריה - עליהם איש לא שואל....
9
הציבור במדינה לא...
דוד | 07-08-2020 19:19
הציבור במדינה לא שואל או מבקש רשות מהפרקליטות הציבור ומפיקי המעבר רשאים לבקר ולמגר את כל מי שעבריין אין צורך באישור זה מראה על הלחץ שאתם נמצאים עניו של זמן והציבור זורק אותכם מהעבודה אתם שחכים שהציבור הוא המעביד ואתם עובדים פקידים שאפשר לפטר ותעמיד לדין אפסים
10
הפרקליטה היא קודם...
דוד | 07-08-2020 19:37
הפרקליטה היא קודם אזרח רגיל שביצעה עברה באזרחות ועל זה מותר לציבור וניבחר ציבור לבקר לא רק את הפרקליטות גם את המשטרה בית משפט וכל מוסד ציבורי אפסים
, ממש לא...
פוליטיקאי לוחץ על התביעה ??? | 08-08-2020 6:57
, ממש לא נכון. נבחר ציבור לא יכול להתערב בעבודת התביעה. כמו שלשר המשפטים אסור ללחוץ על הפרקליטות להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה או נגד יריב פוליטי אחר. אוי לנו אם הדרג הפוליטי יתערב בעבודת הפרקליטות. יש מערכת ביקורת על החלטות של מערכות התביעה ומי שסבור שטעו יכול לפנות אליה ואחר כך לבגצ. בעניין ליאת בן ארי כלל לא ברור המצב המשפטי. מתקיים תהליך בדיקה וחקירה ובסיומו יוחלט אם ונגד מי להגיש אישום. החיפזון מן השטן.
11
עצם הוצאת המיכתב...
מקס | 08-08-2020 6:32
עצם הוצאת המיכתב הנל מהפרקליטות מראה את גודל ההסתאבות שקיימת,במקום להראות לאזרחים את עיוות הדין כאכיפה בררנית עוד מוסיפים חט על פשע ומנסים לעשות דין לעצמם, כעט האזרח מבין איזה עוול נעשה לשופטת גרסטל , על כן זה מחייב ועדת חקירה לפרקליטות לאלתר. על כך הציבור לא ירפה עד שזה יקרה
12
מבלי להתייחס האם...
קפלן עודד | 08-08-2020 8:27
מבלי להתייחס האם באמת בוצעה עברת בנייה. ביחוד שכולנו רוצים לדעת את האמת על תיקי נתניהו ביחוד שהוא טוען לא היה כלום כי אין כלום ובנתיים מתברר שהכלום הפך לתיקים עמוסים בשוחד וקבלת טובות הנאה. כאשר פרקליטה עוסקת מספר שנים בפרשה שגוזלת את כל זמנה, יש מין ההגינות להניח לתיק הבניה בשלב זה (תרשו לי להגיד שנודף מזה ריח של רדיפה אחר הפרקליט אך ורק מאחר והיא עוסקת בתיקי נתניהו, ביחוד שהרדיפה מתחילה במקביל למרות שלפי טענת אבירי החוק מראש העין כבר שנים רבות ואף אחד לא מצא לנכון לשאול את השאלות), במידה וישנה עברה פלילית מצד בן ארי תמיד יוכלו לחזור לפרשה לאחר סיום משפט נתניהו.
, כל מי...
קונספירציה יפה ועסיסית - אך מטופשת | 09-08-2020 11:52
, כל מי שעובר עבירה סבור שלא יגעו בו כי הוא נגד נתניהו ??? באמת....היא עברה עבירה וחשבה שמחלקת התביעות בעירית ראש העין בכיס שלה ? זו החשיבה שלך ? מיליון עבירות תנועה ועבירות בניה ומיסוי נעשות כל יום. איש לא חושב שהוא חסין בגלל שיקול כזה או אחר. אנשים פשוט חושבים שלא ייתפסו....
זה מעיד...
צייצן | 08-08-2020 8:57
זה מעיד על היושרה שלה. יתכן שעשתה את העבירה( ליכאורה) בהנחה שהצדקנים לא יגעו בה בנימוק שהיא נגד נתניהו?
13
נדפקתם לגמריי
אדם | 08-08-2020 17:00
מה עם השחיתות של הפוליטיקאים? ביבי נאשם בשוחד ומרמה והפרת אמונים. שקרנים, רמאים , נוכלים
14
פרקליטות
אדם | 09-08-2020 19:22
חבורה של פושעים שהשתלטה על המדינה להם הכול מותר הגיע הזמן שמישהו יעשה סדר במערכת המשפט המושחתת