אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בין הפיצוץ בלבנון להפגנות בבלפור – זקוקים לט"ו באב

מאורעות רבים אירעו בט"ו באב, כולם בחזקת חיבורים ואיחודים. דווקא בשבוע בו חל ט"ו באב, היה ראוי שימגרו המריבות והמחלוקות, שתבוא סוף סוף אחדות לעם ולממשלה

בין הפיצוץ בלבנון להפגנות בבלפור - זקוקים לט"ו באב
  צילום: אולביה פיסטוסי/ פלאש 90

פיצוץ הנמל בביירות הרעיד השבוע את המזרח התיכון והעולם כולו, לנוכח מראות קשים ומצבה השוקע של ארץ הארזים שכורעת תחת שלטון הצללים ההרסני של חיזבאללה.

נראה כי 2.5 אלף טון של חומר כימי שהוסתר בנמל הלבנוני, בשטח אזרחי לחלוטין, נועדו לפגוע בישראל. בעוד משבר הקורונה העולמי ממוטט כלכלות ופוגע בבריאות אוכלוסיית הגלובוס כולו, מדינת לבנון קורסת כלכלית, ללא שעות אספקת חשמל, אבטלה גואה ואינפלציה מרקיעה שחקים שגורמת לייאוש רבתי. כל אלו לא משתקים את חיזבאללה ואף לו לרגע. אך הוא אינו הגורם העוין היחידי ששם את מדינת ישראל על הכוונת.

עוד באותו נושא

ענק: הח"כים שרים שירי אהבה לט"ו באב | צפו


4

בית הדין הבינלאומי בהאג עומד לפסוק בקרוב כי יש לפתוח בחקירה כנגד מדינת ישראל בגין פשעי מלחמה. הקורונה האטה את כל העולם אבל לא את אויבי ישראל.

עינינו, האזרחים מן השורה, נשואות לממשלת ישראל, אך זו מנותקת מהעם, מפולגת ומנוכרת ומשחקת ברעיון בחירות נוספות. אך גרוע מכל – עם ישראל, שידוע כי הוא בלתי מנוצח באחדותו, נותר מפולג ומפורד. ההפגנות הסוערות מול בלפור הם רק הסימפטום.

דווקא בשבוע בו חל ט"ו באב, היה ראוי שימגרו המריבות והמחלוקות, שתבוא סוף סוף אחדות לעם ולממשלה. ט"ו באב מסמל פיוס, אהבה, ואיחוד בין גורמים נצים. כפי שהגמרא מספרת, אנחנו ככל הנראה זקוקים ליום כזה.

"לא היו ימים טובים לישראל כחמישה-עשר באב וכיום הכיפורים" (תענית ד', ח'). בנות ישראל היו לבושות בגדים לבנים שאולים, חפים מתכשיטים ומכל סממן מעמדתי, היו מחוללות בכרמים, ומוצאות להן בני זוג. חג האהבה, קוראים לו. חג בו מזדווגים זיווגים. ובאמת, התאריך הזה הוא המבוקש ביותר לחתונות בישראל. אבל זה לא אהבה במובן שאנו רגילים לו.

המילה "אהבה" שווה בגימטריה למילה "אחד". כשיש אהבה, הופכים הקטבים להיות אדם אחד. גוף אחד. איש ואישה, המנוגדים זה לזה ניגודים עזים (למרות התכחשות פמיניסטית), ביום נישואיהם הופכים אחד.

אהבה משלימה (צילום: שאטרסטוק)

רצף מאורעות של חיבורים

מאורעות רבים אירעו בט"ו באב, כולם בחזקת חיבורים ואיחודים. הידוע מביניהם הוא שכלו בו מתי מדבר – על פי המדרש, חטא המרגלים אירע בתשעה באב. כשחזרו המרגלים והודיעו, שאין הם יכולים להיכנס לארץ ישראל וכו, אמר להם ה', אתן לכם סיבה לבכות עליה לדורות, הלך והחריב את בית המקדש ביום הזה.

זהו העונש לעתיד לבוא. אך העונש המיידי היה שכל בני דור המדבר לא יכנסו לארץ ישראל. מדי שנה היו נהרגים גברים בעם, עד שחלפו ארבעים שנה. בכל שנה בני ישראל במדבר היו חופרים לעצמם קברים בתשעה באב ומחכים בתוכם למותם; מי שהיה מת, היו מכסים אותו בקברו בעפר.

בשנת הארבעים במדבר נכנסו הגברים בט' באב לקבריהם מצפים שמי מהם ימותו, אך למחרת ראו כי אף אחד לא מת בקברו. חשבו בני ישראל שטעו בתאריך ועוד לא הגיע תשעה באב, חזרו לקברים והמתינו עד ירד בוקר, והנה שוב אף לא אחד מבני ישראל מת. נכנסו שוב לקברים לילה אחרי לילה, עד שהגיע ט"ו באב שאז יש ירח מלא, והבינו שלא טעו בתאריך והעונש הסתיים.

יצאו וחגגו בריקודים ובמחולות בכרמים. ביום זה חזר ה' לדבר אל משה בחיבה להתחיל לכבוש את ארץ ישראל. הוא מסמל את החיבור וחזרת האהבה של ה' לעמו, ואת החיבור של עם ישראל חזרה לארצו.

עוד באותו נושא

אהבה בשנת 2020: הדייט שניהל אותי

עוד מאורע ידוע הוא שהותר לשבט בנימין לבא בקהל – לאחר מעשה פילגש בגבעה והמלחמה בשבט בנימין, נשבעו עם ישראל שלא יתחתנו עם בני השבט. "ארור נותן אשה לבנימין". כשראו ששבט בנימין עלול להיכחד, הצטערו על כך, אך לא יכלו להפר את שבועתם.

על כן הורו לבחורי בנימין הרווקים להגיע אל כרמי שילה, שם היו נשים לבושות לבן מחוללות בין הכרמים, לקחת להם משם בנות זוג. היה זה יום ט"ו באב. כך הוחזר בנימין לשבט האחים, והתאחד חזרה עם עם ישראל.

מחוללת בכרמים, אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק)

ועוד, ביום הזה ניתנו הרוגי ביתר לקבורה – שלוש שנים נמשך מרד בר כוכבא ונחל הצלחה גדולה. אלא שיהירותו של בר כוכבא הביאה אותו לבעוט בהשגחה העליונה באמרו כי יכול לנצח את אויביו לבדו ובלבד שהקב"ה לא יפריע לו. בחינת "כוחי ועצם ידי עשו לי את החיל הזה" של פרשת השבוע.

המבצר האחרון למרד בר כוכבא היתה העיר ביתר. עיר מבוצרת היטב סמוכה לירושלים, אשר בר כוכבא שם בה את מפקדתו. העיר ביתר נפלה בט' באב, הלגיון הרומי שפרץ אליה הרג בה את כל יושביה. אלא שהקיסר אנדריאנוס סירב להביאם לקבורה, ובנה מגופותיהם גדר.

כעבור מספר שנים, עם הגעתו של קיסר חדש, אושרו הגופות להבאה לקבורה. על אף הזמן הרב שחלף מאז מיתתם, גופותיהם לא הסריחו. הברכה הרביעית בברכת המזון, ברכת "הטוב והמטיב", תוקנה בעקבות מאורע זה. כך הובאו גופותיהם של מורדים לקבר ישראל. כך ניחם ה' על מעשיו של בר כוכבא והביא לאיחוד גופותיהם של חייליו עם נשמתם.

עוד אירועים אירעו ביום הזה, כגון שבוטלה התקנה שאסרה על השבטים להתחתן זה עם זה (לאחר פרשת בנות צלופחד), וכל השבטים יכלו כעת להתערות ולשאת זה את זה, וכגון שהוסרו שומרי הגבול שמנעו את עליית בני ישראל לירושלים, ועם ישראל יכל להתאחד שוב עם מקדשו. כל האירועים בסימן פיוס ואחדות. בימים הסוערים של ימינו, גם אנחנו זקוקים לאירוע כזה.

ט' באב הוא יום בו נחרב בית המקדש עקב שנאת חינם, וט"ו באב, שבוע לאחר מכן, הוא יום שנבנה בו עולם עקב אהבת חינם. יום ט"ו באב הוא ארבעים יום לפני בריאת העולם. על פי המסורת, האדם הראשון נברא בראש השנה, כך שהעולם נברא שישה ימים קודם, בכ"ה באלול. ט"ו באב הוא ארבעים יום לפני כ"ה באלול. ארבעים יום טרם היוולד הולד יוצאת בת קול ואומרת "בן פלוני לבת פלונית". ארבעים יום לפני בריאת העולם יוצאת בת קול ואומרת, עם ישראל, העולם הזה נוצר עבורכם. בואו ובנו אותו. אז בואו ונבנה אותו, כי אנו זקוקים לו יותר מתמיד.

 

עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר עומדת בראש ארגון שורת הדין, ארגון הנלחם בזירה המשפטית למען מדינת ישראל

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו