אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

צפו: קצר על הפרשה | על מי האחריות, על ה' או עלינו?

"כוחי ועוצם ידי עשה לי את החיל הזה" נאמר בפרשה, אבל ראש ממשלה לא יכול להגיד, אני עושה רק השתדלות בניהול המדינה, וה' יעשה את השאר. הרב יששכר היימן בסרטו קצר לפרשת השבוע

צפו: קצר על הפרשה | על מי האחריות, על ה' או עלינו?
  (צילום: שאטרסטוק)

פרשת עקב: אחד הפסוקים המפורסמים מהפרשה, הוא "כוחי ועוצם ידי עשה לי את החיל הזה", הפסוק לכאורה מדבר על גנאי: אתה אומר כוחי ועוצם ידי? אתה עשית? מי אתה? הקב"ה עשה! ואתה לא עושה כלום, אנחנו לכאורה רק מריונטות, רק בובות על חוטים, והקב"ה עושה את הכל. זו גישה מפורסמת וידועה, ולמען האמת היא גם פשוטו של מקרא, התורה אומרת "ואמרת בלבבך כוחי ועוצם ידי עשה לי את החיל הזה? וזכרת את ה' אלוקיך כי הוא הנותן לך כח לעשות חיל", הכל משמים.

אבל הגישה הזו סותרת את העצמאות שאנחנו רגילים לחיות בה, גישה כזו מסירה את האחריות מהאדם, ואומרת לו תעשה את רק השתדלות, אתה תעשה "בקטנה", ומי יעשה הכל? – הקב"ה, אך איפה האחריות? איך עם שחי בארצו וצריך לנהל את חייו, יכול להגיד אנחנו עושים רק השתדלות?

ראש ממשלה לא יכול להגיד, אני עושה רק השתדלות בניהול המדינה, וה' יעשה את השאר. העם צריך לקחת אחריות ולעשות דברים בפועל, איך זה מסתדר עם דברי התורה?מדהימה גישתו של הר"ן, שאומר "עם כל זה, עם היות שהכוח ההוא נטוע בך, זכור תזכור שהכוח ההוא מי נתנו אליך, ומאין בא לך…" יש לך כוח לעשות, חכמה, כישרונות, יכולות, אדם יכול לעשות דברים, והעם יכול לקחת אחריות על עצמו, לממש את עצמו. אבל מאיפה הכוח, למה אתה חכם? – כי נולדתי כזה, מי יצר אותך כזה, עם כישרון מוזיקלי, כישרון ספורטיבי, רפואי, משפטי, מאיפה זה בא לך? למה אתה כזה בן אדם? מאיפה היכולות? – מהקב"ה.

אומר הר"ן שאדם משקיע את כל כולו בעבודה, עושה כל מה שהוא מסוגל, לוקח את מלוא האחריות למעשיו, אבל יודע כל הזמן ברקע שכל יכולותיו הן מה', כי הקב"ה "הוא נותן לך כח לעשות חיל", הוא לא עושה את החיל, אלא נותן לך כוח, כדי שנשקיע בכוח, והחיים שלנו מלאים בתחושה שאנחנו צינור של הקב"ה, של השפע האלוקי.

יהי רצון שנצליח להיות הצינור הכי טוב שאפשר, ונדע לעשות הרבה חיל בסייעתא דשמיא.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו