אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יוצאים לטייל? מעיינות הגולן שכדאי לבקר בהם

הקורונה עדין כאן, אך לאלו שבכל זאת רוצים לצאת לטייל- אספנו לכם כמה מעיינות בגולן, מעבר לאלו המוכרים, שתוכלו להתרענן בהם, וגם כמה נקודות תצפית ואתרים היסטוריים מעניינים

יוצאים לטייל? מעיינות הגולן שכדאי לבקר בהם
  (צילום: יעקב לדרמן/ פלאש 90)

בימים אלו בשנה רגילה המוני משפחות יוצאות לנפוש ברחבי הארץ. חוששים ללכת לאתרי תיירות סגורים בגלל הקורונה? צאו לטייל במעיינות הקרירים. דיברנו עם אביתר ליכטמן מדריך הבית של קשת יהונתן, שהמליץ לנו על כמה מקומות ששווה לבקר בהם. והפעם: מעיינות בגולן. רק לחנות ולקפוץ למים!

שימו לב, משרד הבריאות פרסם איסור כניסה למספר נחלים בצפון הארץ שאין להיכנס אליהם.

דרום הגולן

עין פיק- מעיין קטן ורגוע. אופציה למסלול קצר.

קצת על המקום: בריכה מלבנית קטנה, בעומק של כ-1.2 מטר. מסלול קצרצר שמתחיל בשרידי הכפר הסורי פיק (כפר יהודי בעברו). ומשם יורדות מדרגות, ולצידן גם אמת מים קטנה, עד לבריכת עין פיק.

איך מגיעים: לכתוב ב-waze: עין פיק. מרחק של כ-10 דקות הליכה מהרכב.

רמת קושי: קל. אופציה לאוהבי מסלולים- ניתן להמשיך מהמדרגות למטה למסלול שחוצה את תוואי הנחל, עולה לקיבוץ אפיק, ומסתיים מעגלית בחניה.

עוד באותו נושא

בעקבות זיהום: איסור כניסה ל-6 נחלים בצפון


3

מעיין כנף- מעיין מקסים שמורכב מ-3 ברכות רדודות אחת אחרי השניה, אשר מקבלות את מימיהן מהמעיין הסמוך.

קצת על המקום: הבריכות שופצו וסודרו לזכרו של אשי נוביק על ידי חבריו למושב כנף הסמוך. במקום חורשה קטנה שמספקת צל, שולחנות פיקניק, וירידה לכסאות גלגלים עד המים (מעקה, עלול להיות מחליק אז דורש ליווי). כ-100 מטרים מעל המעיין, נמצאים שרידיו של בית הכנסת העתיק ושווה להגיע גם אליהם.

איך מגיעים: לכתוב ב-waze: מעיין כנף. קחו בחשבון שהשער הצהוב הסמוך לכנף, נסגר לקראת הערב, מה שאומר שצריך לתזמן את היציאה מהמים כדי לא להישאר מול שער סגור. המעיין סמוך לחניה.

רמת קושי: קל.

נחל שניר (צילום: אביתר ליכטמן)

מאגר בני ישראל- מכונה "הכנרת של הגולן".

קצת על המקום: המאגר הגדול ביותר ברמת הגולן עם קיבולת של מעל 7 מליון קוב. אחרי החורף המבורך המאגר מלא לגמרי. מומלץ לטייל על שפת המאגר ולהנות מרעש הגלים.

איך מגיעים: חניה בצד שמאל, חוצים את הדשא ואתם בטיילת. קישור למיקום ב-WAZE:

 https://www.waze.com/ul?ll=32.84993859%2C35.79787731&navigate=yes&zoom=16

רמת קושי: קל.

עין אורחה (ג'וחדר)- אחת מבריכות הקצינים היפות של הגולן.

קצת על המקום: הבריכה עמוקה ורחבה, מתאימה גם למבוגרים. בסמוך אליה עצים וצל. רוצים להוסיף גם קצת מורשת קרב? לא רחוק משם תל סאקי (שמשולט בהסברים וניתן לסייר גם בבונקרים).

איך מגיעים: לכתוב ב-waze: עין אורחה-ג'וחדר. מרחק מהרכב-דקה-5 דקות.

רמת קושי: קל.

 

עין ידידיה- מעיין מקסים בסמוך לישוב יונתן.

קצת על המקום: נבנה על ידי חבריו של הנער ידידה תור שנהרג בתאונה חקלאית. מי נחל התנוריה זורמים לבריכה בגודל של בערך 4X5 מטרים ובעומק של כ-1.5 מטרים. בסמוך למעיין נמצאים ספסלי ישיבה ופינת רוגע.

איך מגיעים: לכתוב ב-waze: עין ידידיה. בירידה לדרך העפר מכביש הגישה לישוב יונתן רוב הרכבים יצטרכו לחנות וללכת ברגל כקילומטר. יש גישה נוספת מכיוון מושב קשת-מחנה גשור, עם הגעה כמעט עד למים דרך השטח. היעזרו באפליקציות ניווט שטח.

רמת קושי: בינוני.

עוד באותו נושא

תיעוד: הכנרת סוערת כפי שלא נראתה שנים. צפו


3

עין תות- המעיין שליד מושב אניעם

קצת על המקום: בריכת המעיין הגדולה, שוכנת ליד מושב אניעם במרכז הגולן. מי הבריכה מתמלאים ממסיל אל ע'נאמה, שהוא אחד מהמסילים של היהודיה. מסיל? כן, כמו שיש פלג, ואדי, יובל, נחל ועוד שהם אמנם שמות של ילדי שנות ה2000 אבל במקביל גם סוגים שונים של אמצעי הולכת מים טבעיים, כך בגולן יש מסילים. מדובר על מקומות בהם הבזלת שמכסה את פני הגולן צעירה יחסית, והמים טרם הספיקו לחרוץ בה קניונים עמוקים. לכן הם זורמים באפיק רדוד שהוא כמו מסילה עבור המים הלאה לנחל הגדול והקניוני – במקרה הזה היהודיה.

לטובת איגום המים, הוקם סכר בטון, והמים מגיעים בו לעומק של עד כ-1.5 מטר. המים זורמים אל בריכה יותר קטנה בצינור צר (שימו לב, גם בה יש שתי מדרגות עומק) וממשיכים בפלג קטן הלאה בסבך הפטל, התאנים, האקליפטוסים וקירקור הצפרדעים.

איך מגיעים: לכתוב ב-Waze: עין תות (זה שמופיע תחתיו המספר 808). מחנים בחנית העפר הקטנה לצד הכביש ויורדים רגלית 2 דקות עד למים. מעיין רחב ידיים וגדול.

רמת קושי: קל

 

עין אי"ה- מעיין צלול ותצפית מרהיבה

קצת על המקום: ברמת הגולן יש לא מעט מעיינות. אנחנו רגילים לפגוש אותם לרוב בשיפוליה המערבים, או במרכז הרמה. לאור ענייני גבולות, וגם גיאולוגיה, מעטים המעיינות שנפגוש בצד המזרחי, ולכן עין אי"ה הוא די ייחודי. המעיין שנובע למרגלות הישוב מיצר, שצופה על נחל מיצר, ועל איזור הרוקאד והירמוך. המעיין שופץ לזכרו של אילון יעקב הורוביץ (ראשי תיבות אי"ה) בן הישוב נוב לא רחוק מפה, לוחם גבעתי שנהרג בתאונת אימונים לפני 16 שנה. חבריו שיפצו את הבריכה והסדירו פינות מוצלות בסמוך אליה. גודל הבריכה כ-4×4 מטר ובעומק של כ-1.6 מטר. המים נשפכים ממנה לכיוון בריכת שכשוך קטנה ומקסימה לילדים.

איך מגיעים: לכתוב ב-waze: עין איה. שימו לב שהכבישים המובילים צרים ומידי פעם יש בורות, סעו לאט ובנחת. בחלק האחרון הנסיעה היא בדרך עפר. רכב נמוך יוכל לחנות בכניסה וללכת כ-10 דקות. רכבים רגילים ומעלה יוכלו להמשיך עד 20 מטרים מהמים.

רמת קושי: קל

עין איה (צילום אביתר ליכטמן)

מרכז הגולן

עיינות סלוקיה- אתר מוסדר בסמוך לקצרין.

קצת על המקום: כמה בריכות ופלגי מים לא עמוקים. לצד המעיין יש צל. מקום מקסים למשפחות עם קטנטנים.

איך מגיעים: לכתוב ב-waze: עיינות סלוקיה. מרחק הליכה מהרכב של כדקה. שימו לב, לאחרונה שער המקום היה סגור מידי פעם, לכן מומלץ להגיע על הדרך ולא להגיע במיוחד.

רמת קושי: קל

צילום: אביתר ליכטמן

עין מוקש- נמצא בסמוך לקיבוץ עין זיוון.

קצת על המקום: מעיין ענק, בעומק של כ-8 מטר. אחרי החורף הגשום השנה המעיין מלא. מתאים למבוגרים ולאנשים שיודעים לשחות. בסמוך אליו נראה את שרידי אחת מתעלות הנ.ט מימי המלחמות על הגולן, כשבתוכה קצת מים, ומגוון בעלי חיים נהנים ממנה.

איך מגיעים: לכתוב ב-waze: עין מוקש (בין אלוני הבשן לעין זיוון). שימו לב, הדרך מוסדרת אבל אין לסטות ממנה כי יש שדות מוקשים מסביב. מרחק הליכה מהרכב- כ-10 דקות.

רמת קושי: קל.

למרגלות הגולן מדרום לצפון

שמורת הזאכי- השמורה היא האחות הגדולה של המג'רסה.

קצת על המקום: בעוד המג'רסה בתשלום, הכניסה לזאכי היא חינמית. השמורה מורכבת מלגונה אחר לגונה, כאשר בין כל שתיים כאלו, יש מקום לעלות הצידה לשביל יבש ולחזור איתו אל הרכב. הלגונות הראשונות רדודות ומתאימות גם לילדים קטנים כאשר הלגונות בהמשך מחייבות יכולות שחיה גם של מבוגרים (ובהן כל הציוד נרטב).

איך מגיעים: נוסעים לכיוון שמורת המג'רסה (לכתוב ב-waze: מג'רסה). לאחר שעברנו את הכיכר ונכנסו לכביש הסמוך למטעים. כאשר הכביש מתעקל שמאלה למג'רסה, אנחנו נמשיך ישר בדרך העפר ונראה שילוט ירוק של חניית אוטובוסים/רכבים פרטיים. נמשיך ישר עד שנראה שהדרך הופכת לדרך 4X4 ונעצור. מכאן הליכה של כ300 מטר ישר, ואנחנו בלגונה הראשונה.

רמת קושי: קל

שימו לב, על פי הודעת משרד הבריאות מדובר בנחל מזוהם כעת.

עין ראש פינה (צילום: אביתר ליכטמן)

מצד עתרת- נמצא בסמוך לאגם כפר הנשיא.

קצת על המקום: מצד עתרת הוא מקום מקסים למי שמחפש גם לראות את הזרימה המדהימה של הירדן ההררי שמתחיל את נפילתו לכיוון הכנרת בסדרת אשדים ומפלונים. גם מי שאוהב ארכיאולוגיה ימצא את פה את שרידיו של מבצר צלבני, שבחומתו הצפונית נראים בבירור שרידיהן של רעידות האדמה הרבות שפקדו את האיזור והפרידו בין שני חלקי החומה. ניתן ללכת על טיילת האספלט לצד הירדן, ומי שירצה להמשיך עוד עם שביל העפר במורד הירדן, יוכל לאחר כק"מ להבחין מצד ימין באגם כפר הנשיא. שם אפשר לתצפת על הציפורים הרבות שמגיעות למצוא בו מנוחה.

איך מגיעים: לכתוב ב-waze: מצד עתרת.

רמת קושי: קל

שימו לב, על פי הודעת משרד הבריאות מדובר בנחל מזוהם כעת.

 

חמאם בנות יעקב- מעיין עתיק בסמוך לגשר בנות יעקב.

קצת על המקום: מעיין קטן ומקסים, עם תופעות מגניבות כמו ריח גופריתי ובועות שעולות מתוך המים. הסיבה לתופעות היא כי הוא יושב ממש על קו השבר הסורי אפריקאי, והמים מגיעים מתחת לקרקע. אל תתבלבלו עם השם- המים לא חמים אבל הם בהחלט בצבע טורקיז מדהים וצלול. המעיין הוא בעומק של כ-2.2 מטר.

איך מגיעים: לכתוב ב-waze: מסעדת איסקנדר. מחנים בצד ימין וצועדים לצד הגדר הימנית של המסעדה כ-20 מטר והמעיין יהיה מימינכם. ניתן לצעוד עוד כ-50 מטרים ואתם מגיעים לירדן.

רמת קושי: קל.

צילום: אביתר ליכטמן

עין עלמין- בריכה גדולה ומסודרת, מים קרים והרבה צל.

קצת על המקום: מעיין נוסף שנובע לתוך בריכת קצינים בשיפולי רמת הגולן. במקום נבנו מספר בריכות נוספות בעומקים שונים ולצידם פלגי מים. במקום ספסלים, הרבה צל. "פיסת גן עדן".

איך מגיעים: לכתוב ב-Waze: עין עלמין. מגיעים לשביל עפר, מחנים איפה שאפשר ומתקדמים לעבר חורשת האקליפטוסים. כ-5 דקות הליכה.

רמת קושי: קל.

 

עין אמפי (אקליפטוס)- מעיין בינוני בעומק של כמטר לא רחוק מעין עלמין ומחד נס.

קצת על המקום: מוקף בעצי אקליפטוס מרשימים, המים צלולים ובתוכם שוחים מספר דגים.

איך מגיעים: לכתוב ב-Waze: עין אמפי. נסיעה של כ-5 דקות בזהירות בדרך העפר. מרחק הליכה מהרכב של כ-200 מטרים.

רמת קושי: קל.

עין אמפי (צילום: אביתר ליכטמן)

עינות דבשה (דרבשיה)- מסלול הליכה קליל מותאם למשפחות.

קצת על המקום: קבוצת מעיינות שמזרימים את מימיהם על אבני הבזלת החמות, במים שזורמים באופן חופשי עד גובה הקרסול. לצד הזרימה ולצילם של העצים התקינו מספר ספסלי ישיבה לזכרו של רס"ן צפריר בר אור. עליה במעלה הזרימה תוביל אתכם לשרידי טחנת קמח שפעלה בעבר במקום. גובה המים מגיע עד לקרסוליים.

איך מגיעים: לכתוב ב- waze: עין דיבשה. חצו את הכביש בזהירות, ולכו עם המים.

רמת קושי: קל.

 

תצפית נחל שניר- ה"חצבני".

קצת על המקום: נמצא למרגלות הגולן, בסמוך למרכז המסחרי "גן הצפון" עובר פלג השניר המרשים. בימים אלו שאחרי הפשרת השלגים הוא זורם ביתר עוז.

איך מגיעים: לכתוב ב-waze: גן הצפון. נכנסים ופונים באלכסון ימינה. לצד המסעדה המזרחית בקצה, מצד ימין יש ירידה של כ-20 מטרים עד למים.

רמת קושי: קל.

נחל שניר (צילום: אביתר ליכטמן)

תצפית נחל עיון- מוכר בעקבות "מפל התנור" שנמצא בו.

קצת על המקום: פינה לא מוכרת של נחל עיון מוצלת בין העצים ומקסימה לפיקניק. כדאי לשים לב לשעות הפתיחה של השמורה.

איך מגיעים: נוסעים לכיוון כפר יובל וממשיכים לפי השילוט לבית העלמין (מחוץ למושב). בכניסה לכביש הצר בדרך לבית העלמין, מצד שמאל בין העצים, נמצא הנחל.

רמת קושי: בינוני. במקום מסלול הליכה לאורך הנחל בין 2-3 קילומטרים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
תכ ראלי י...
כ | 10-08-2020 8:06
תכ ראלי י נ תכככ כ