אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פסקת ההתגברות נפלה: רק 5 הח"כים של ימינה תמכו

לאחר שהחרדים והליכוד ברחו נפלה פסקת ההתגברות שהביאה שקד. סמוטריץ': "ניסנקורן מיצג מיעוט קטן ומנהל את הממשלה" מקלב: "אנו קוראים לחברי ימינה כנסו לקואליציה ונתמוך בחוק"

פסקת ההתגברות נפלה: רק 5 הח"כים של ימינה תמכו
  צילום: עדינה ולמן/ דוברות הכנסת

חברת הכנסת איילת שקד העלתה היום (רביעי) להצבעה את פסקת ההתגברות, למרות שבליכוד ובמפלגות החרדיות אמרו שלא יתמכו בה. תוצאות ההצבעה: 71 נגד 5 בעד.

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה), אמר: "כאשר הליכוד כולו נמנע מהצבעה על פסקת ההתגברות נגד הבג"ץ, ומצד שני ליברמן ואויבי היהדות מצביעים נגד, ברור לי שיהודי חרדי אינו יכול לתמוך בהמשך עריצות הבג"ץ. לכן הצעתי לכל הפחות להימנע בהצבעה וכך עשיתי".

סגן שר התחבורה אורי מקלב מיהדות התורה אמר: "לאור התוצאות החד משמעיות – אנו קוראים לחברי ימינה כנסו לקואליציה ונתמוך בחוק".

"קוראים לעצמם ימין", שקד על ההתגברות

חרף קריאתו של יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר לראש הממשלה נתניהו לתמוך בהצעה, הסביר מוקדם יותר זוהר: "צר לי לבשר שעמדתי לא התקבלה. הליכוד לא יצביע בעד פסקת ההתגברות אלא ייעדר מההצבעה. לאחר בירורים ובדיקות היה ברור שהצבעה בעד החוק (שגם לגביו יש לא מעט מחלוקות גם בתוך הימין) היתה מביאה לבחירות באופן ודאי. מתוך רצון אמיתי לנסות ולייצב את הקואליציה ולמנוע בחירות הוחלט להעדר".

(צילום: עדינה ולמן/ דוברות הכנסת)

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "בשנים האחרונות חל כרסום במעמדם של הכנסת ושל בית המשפט העליון. חוקים שחוקקו על ידי הכנסת נפסלו פעם אחר פעם על ידי בתי המשפט, וזאת מבלי שהסמכות לפסילת חוקים מוסדרת בחוק-יסוד, מבלי שנקבעה פרוצדורה או הרכב לדיון בעניין פסילת חוקים ומבלי שעוגנה בחוק-יסוד עליונותו של המחוקק, כמייצג את ריבונות העם, לקבוע חוקים וחוקי-יסוד שאינם נתונים לביקורת שיפוטית.

קבלת הצעת חוק היסוד תוביל לחיזוק מעמדו הציבורי של בית המשפט העליון, הסובל בשנים האחרונות מירידה חדה באמון הציבורי בשל התערבותו בנושאי הליבה המצויים במחלוקת ציבורית בישראל וכן בשל הכרעותיו העומדות במתח עם חוקי הכנסת ורצון העם."

ח"כ איילת שקד (ימינה) הקריאה ציטוטים של חברי הקואליציה, בהם ראש הממשלה, יו"ר הכנסת, יו"ר הקואליציה וחברי כנסת ממפלגות נוספות, שהביעו בעבר תמיכה בחוק. "כל חברי הכנסת האלה בחרו כנראה לברוח מהמליאה או להצביע נגד. נביא גם פסקת התגברות לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, אולי בזה הקואליציה המסוכסכת הזו תתמוך", אמרה ח"כ שקד.

"ראש הממשלה ניסנקורן, הזנב מקשקש בכלב"

שר המשפטים, ח"כ אבי ניסנקורן (כחול לבן), השיב להצעה ואמר: "אני לא מבין איך אנחנו בסיטואציה שההתקפות על בית המשפט, הפרקליטות, מערכת שלטון החוק מצד ימינה באות מכל כיוון. ימינה באה גם להגביל את זכות העמידה, בהצעת החוק הזו את באה ואומרת לאזרח שלא יוכל לפנות לבג"ץ.

איילת שקד וסמוטריץ רוצים שרק לממשלה תהייה זכות עמידה, זה הפוך מדמוקרטיה. טוב שיש את חברכם שלמה קרעי שהוא מקצין ולידו אתם מתונים. אתם לוקחים את השולים ומנסים להפוך את זה למרכז. תפקיד בית המשפט זה להגן על המיעוט, האזרחי, אי שוויון, אפליה. כוח בלתי מוגבל לממשלה זה מה שאתם רוצים. ב-5 מתוך 65 הדמוקרטיות המסודרות בעולם יש פסקות התגברות, וגם במדינות האלה. אתם רוצים לייצר מדינה שתפגע בזכויות האזרחים וזכויות הפרט. זה אבסורד".

ניסנקורן: ימינה במתקפה על מוסדות השלטון (צילום: עדינה ולמן/ פלאש 90)

בתגובה לציטוטים של ח"כ שקד ציין השר ניסנקורן את אמירתו של נפתלי בנט, לפיה בתקופת הקורונה מה שלא פרנסה לא מעניין. "בתקופת הקורונה ימינה מתעסקת רק בדבר אחד, החלשת מערכת המשפט", אמר. "צריך להחליט, או שרוצים מדינה דמוקרטים עם שוויון וזכות לפגין ולעתור, או שרוצים מדינה שבה הממשלה מחליטה את הכל. נאבקתי שבחוק הקורונה יהיה כוח לכנסת, אפשרות להפגין, עצמאות לבתי משפט. צריך להתעסק היום בקורונה, באבטלה ובכלכלה ולא צריך להתעסק היום באיך פוגעים בזכויות האזרח".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה): "אדוני ראש הממשלה אבי ניסנקורן, אדוני יור הכנסת אבי ניסנקורן, אדוני שר האוצר אבי ניסנקורן, אדוני שר המשפטים אבי ניסנקורן – זו הממשלה שלכם. הזנב מכשכש בכלב.

סמוטריץ': אדוני ראש הממשלה ניסנקורן (צילום: עדינה ולמן/ דוברות הכנסת)

ניסנקורן מייצג מיעוט קטן בממשלה ומנהל אותה. ראש הממשלה הכאילו נתניהו – ברח. שר ההשכלה הכאילו אלקין –ברח. ממשלה של בורחים, ממשלה שבורחת מאחריות וממחויבות למצביעים שלה, הגיע הזמן שהציבור יברח ממנה. מוריד את הכובע בפני שר המשפטים שהצליח למנף כוח פוליטי קטן ולהפוך למי שמנהל את הממשלה הזו פעם אחר פעם, אבל על איזה הגנה אתה מדבר כשאנחנו 15 שנה לגירוש מגוש קטיף. איפה היה אז בג"ץ? על איזה מיעוט בג"ץ מגן? מערכת המשפט מגנה על מיעוטים רק אם הם ערבים ומיעוטים".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
מה עים הרב...
יאיר נתניהו | 05-08-2020 13:37
מה עים הרב פרץ והנדל ויועז בושה שאנשים אומרים שהם ימין ממש להקי אין ימין רק ימנה ימינה בנט המלך נתניהו מלכה
המכשפה הלזו קיצצו לה את ראש המטאטא
חחחח מכה רצינית כהמן | 05-08-2020 21:47
איך היא תעוף בלי מטאטא? הרפורמית קיבלה את שלה. החפרפרת תמשיך. אבל כולם מכירים אותה ואת בן זוגה בנט שר''י
מקלב.מה הקשר לימינה שהיא בחוץ?!אתה בעד או לא?
ריח-בחירות. | 05-08-2020 15:22
ובכלל כניסת ימינה , תלוייה הרבה גם ברהמ , ימינה , חרדים ו..............כחול לבן ו2עבודה. סתם זריית חול .
2005 - 2020 - תיקים
רות | 05-08-2020 14:34
2005 - ליכוד - שרון - תיק במשתרה - גוש קטיף ענת רוט - ספר - לא בכל מהיר 2020 - ליכוד - ביבי - תיקים במשתרה - ? סופר? - ספר?
2
עוד הוכחה חותכת...
ירון שאול | 05-08-2020 13:56
עוד הוכחה חותכת ומוצקה שביבי והליכוד הם ימין מזויף שמשרת את האינטרסים של השמאל.עקב תמיכתו של ביבי בבגצ ושמירה עליו ויש סרטוני וידאו עם ביבי שהוא אומר שלא יתן שיפגעו בבגצ והוא שומר עליהם מגיע לו על כל מה שעושים לו בבתי המשפט.אם ביבי והליכוד הם מפלגת ימין אז אני סופרמן, באטמן, ספיידרמן,והענק הירוק ביחד.
3
איזו ממשלה. קואליציה...
מנדל | 05-08-2020 14:23
איזו ממשלה. קואליציה ואופוזיציה. אי אפשר לדעת מי בעד מי ומי נגד מי שגעתם ובלבלתם את העם. רק שינוי שיטת הבחירות.. דוגמת ארהב וצרפת תהי הדרך הנכונה לשלוט.
4
חחח איזה אפסים!!...
מצחיק | 05-08-2020 14:50
חחח איזה אפסים!! תבוסה ממש משפילה לחבורת הטרולים שרק עושים רעש. בבחירות זה יגמר שוב ב 5 מנדטים.
5
הכנסת הזאת- משתנה...
צדוק | 05-08-2020 18:24
הכנסת הזאת- משתנה אחת גדולה.
6
להצביע לליכוד זה...
נועם | 05-08-2020 18:48
להצביע לליכוד זה לזרוק קולות. אבל לא לפח, אלא לשמאל. סחתיין לשקד ולחמישיה שנשארו ימניים.
7
נועם
נועם | 07-08-2020 18:11
נועם בן ישראל נועם שמואלי יהודה פוליקר