אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יוצאים בשאלה לא זכאים להשלמת השכלה בצבא

חרדים לשעבר המתגייסים לצבא לא זכאים להשלמת השכלה, כך נחשף היום בוועדת העלייה והקליטה. בצה"ל טוענים כי בשבועות אלו הסתיימה עבודת-מטה המטפלת ב'יוצאים בשאלה'

יוצאים בשאלה לא זכאים להשלמת השכלה בצבא
  אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: יוסי אלוני/פלאש 90)

היום (שלישי) בוועדת העלייה והקליטה נחשף כי חרדים לשעבר המתגייסים לצבא לא זכאים להשלמת השכלה. לדברי פעילים בתחום, מדובר בכ-1,000 חיילים וחיילות מדי שנה.

צה"ל מכיר חרדים, מכיר חילונים, מכיר דתיים-לאומיים, אך מה שביניהם, צה"ל מתקשה בהבחנה, כך עלה היום בוועדת המשנה לעניין חיילים בודדים בוועדת העלייה והקליטה.

עוד באותו נושא

צה"ל חיסל 4 מחבלים בגולן, מטוסי קרב תקפו בעזה

לפי ח"כ אלכס קושניר, יו"ר ועדת המשנה, חוזרים-בשאלה מופלים ביחס לחיילים חרדיים במהלך המיונים, השירות, ואפשרויות השלמת ההשכלה.

קושניר הדגיש כי חייל במסלול חרדי משרת שנתיים ולאחר מכן זכאי לשנה להשלמת השכלה ולתשלומי משפחה. לפני הגיוס הוא ממוין באופן ייחודי המאפשר לו לממש את הפוטנציאל שבו – אך חייל או חיילת שחזרו-בשאלה נופלים בין הכיסאות.

"רובם המוחלט מנודה על ידי משפחתם ואין להם כלים להתמודד ולהשתלב בחברה", אומר קושניר. "היוצאים בשאלה אינם זכאים להליך מיון ייחודי וכך לא מממשים את הפוטנציאל שלהם, נאלצים להילחם כדי לקבל הכרה כחייל-בודד, ולא זכאים לשום הליך השלמת-השכלה. צה"ל מפסיד חיילים איכותיים בעלי כושר-מנהיגות".

בשבועות אלו הסתיימה עבודת-מטה המטפלת ב"יוצאים בשאלה"

תא"ל אמיר ודמני, ראש חטיבת תכנון וכוח אדם בצה"ל, הדגיש כי בכל הטיפול בחיילים בודדים אין כל הבדל בין חרדים לבין "יוצאים בשאלה", ולדבריו, בשבועות אלו הסתיימה עבודת-מטה המטפלת ב"יוצאים בשאלה", כך שלחייל כזה תתאפשר דחיית גיוס לצורך השלמת-השכלה, הוא יעבור ראיון-אישי כדי לבדוק את יכולותיו לצורך מיון וייערכו מבחנים-חוזרים כדי לאמת את רמתו.

בנוסף, תקבע חוות-דעתו של המפקד על החייל – ולא רק נתוניו האישיים – את הפנייתו לקצונה. הוא סיפר על הכנת קצינות ומש"קיות תנאי-השירות להכיר אוכלוסייה זו, והזמין את החרדים-לשעבר שהשתתפו בדיון להיפגש עמו, ולפתור מצוקות אלו.

נתוני צה"ל על חיילים חרדים בודדים

לפי נתוני צה"ל, מתוך החיילים החרדים הוגדרו כחיילים-בודדים 172 בשנת 2017, 300 ב-2018 ורק 113 בשנת 2019. בנוסף בשנת 2017 שירתו בצה"ל 1,315 יוצאי החינוך החרדי, מתוכם 543 במסלול לחרדים ו-772 בכלל הצבא, בשנת 2018 שירתו 1788, מתוכם 880 במסלול חרדי ו-908 בשאר היחידות. בחצי הראשון של 2019 שירתו 983 בוגרי החינוך החרדי, מתוכם 555 במסלול חרדי.

לפי ד"ר אילה אליהו, חוקרת במרכז המידע והמחקר של הכנסת, חיילים חרדים המתגייסים למסלולים ייעודיים לחרדים זכאים לתוכנית נמרצת להשלמת השכלה. בני 21-18 המשלימים את השכלתם לקראת סוף השירות, בני 28-21 או גברים נשואים, הלומדים לימודי הנדסאים או טכנאים לפני או תוך כדי השירות, ומסלול עתודה אקדמית לפני השירות.

לפי ארגוני החרדים לשעבר, לאלו יש קושי להתקבל לקורסי השלמת-ההשכלה (לעיתים כי השלימו 12 שנות לימוד, אך ללא לימודי ליבה), קושי לקבל אישור לצאת לקורסים, וקורסים ברמה נמוכה מהקורסים המוצעים למשרתים במסלולים הייעודיים לחרדים.

לטענת צה"ל, חרדים לשעבר יהיו זכאים בעתיד הקרוב לאותן אפשרויות השכלה כמו חיילים חרדים – שמונה חודשי לימודים לקראת סוף השירות ולא ארבעה חודשים כיום.

בנוסף, הקרן לחיילים משוחררים מעניקה לחיילים משוחררים חרדים, סיוע מיוחד ללימודים במכינות הקדם אקדמיות. ההטבה ניתנת באופן אוטומטי וללא צורך בהמצאת הוכחות נוספות. לפי צה"ל, חיילים חרדים לשעבר יהיו זכאים לסיוע לאחר השחרור כמו חיילים חרדים.

"יוצאי החינוך החרדי מתאכזבים מיחס הצבא"

שרה גזית, לשעבר ממשפחה מחסידות ברסלב בביתר עילית, טענה כי יוצאי החינוך החרדי מתאכזבים מיחס הצבא ומחוסר-ההבנה והניכור של המפקדים כלפי ההליך שעברו, מה שמביא אותם לתחושת תסכול ולחוסר-רצון להשתלב בחברה הישראלית.

דן שושני, לשעבר תלמיד ישיבת "מיר" בירושלים, סיפר על דחייתו משירות בחטיבת הקומנדו, וחוסר במעטפת תומכת בהכנה לשירות, במהלכו, ובעת השחרור. לדבריו, הצבא מסרב לשלב חרדים-לשעבר בהשלמת השכלה, ומדובר בכ-1,900 חיילים וחיילות.

בני שקד, חסיד גור לשעבר ששירת בסיירת גולני, טען כי כל זכויותיו כבוגר החינוך החרדי להשלמת-השכלה, נשללו ממנו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
הניסוח אינו מדוייק
שלום | 04-08-2020 21:33
צהל אינו מכיר בפורקי עול תורה ומצוות, אלא מגדיר כל מי שלמד במוסדות חרדים כחרדי, ולכן היחידות המיועדות לחרדים מלאות בכאלה שנמצאים שם רק כדי לקבל השלמת בגרויות וכו'. האינטרס של כולם הוא שצהל יעניק זכות להשלמת בגרויות והסבה מקצועית לכל מי שלמד במוסדות חרדים בלי לחייב אותם לשרת ביחידה חרדית. כך היחידות החרדיות יהיו באמת חרדיות
2
חברים אהובים ויקרים באמת חשבתם שתקבלו משהו?
שפוי | 05-08-2020 2:30
הישראלים הציונים מעוניינים בכם רק בגלל שהחלטתם לנהל אורח חיים חילוני. אבל להשקיע בכם כסף? זכרו: ציונים הם משענת קנה רצוץ שקרנים ונוכלים. תהיו חילונים כרצונכם עד כמה שזה כואב לי אבל אל תצפו לשטיח אדום מהציונים.
3
בכל מפעל שמייצר...
רב בריח | 05-08-2020 7:29
בכל מפעל שמייצר בסרט נע של מוצרים ,תמיד יהיו מוצרים שירדו מהמדף בגלל שניפגמו והם מושלכים כלאחר יד לאשפה, אז בחורים אתם המוצר הפגום אי אפשר למחזר אתכם , יצאתם מקיו היצור ישר לאשפה תיתמודדו לבד,אני אפילו לא מרחם עליכם,למה? נירון ,אונקלוס,רבי עקיבא,כולם עשו הכל להיכנס ולקבל עול מצוות ללא התניה ,אז פגומים, מעוות לא יכול לתכון