אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

צפו: קצר על הפרשה|הקשר בין קריאת שמע לקורונה

"שמע ישראל, ה' אלקינו ה' אחד" הוא פסוק שליווה יהודים לאורך ההיסטוריה, מה המשמעות שלו? מה הכיוון שנותן רש"י? ואיך זה קשור לקורונה? הרב יששכר היימן עם סרטון קצרצר לפרשת השבוע

צפו: קצר על הפרשה|הקשר בין קריאת שמע לקורונה
  (צילום: קובי גדעון/ פלאש 90)

פרשת ואתחנן: לאורך ההיסטוריה מיליוני יהודים עלו על המוקד כשאמרו את הפסוק המפורסם מהפרשה: "שמע ישראל, ה' אלקינו ה' אחד". קריאת שמע.

מה פירוש הפסוק הזה? אנחנו מכירים את הגמרא, הרמב"ם ופרשנים נוספים המסבירים שיש פה הצהרת אמונה, ה' הוא בעל הבית על העולם, הוא אחד יחיד ומיוחד, ועם האמירה האמונית הזו היהודים עלו על המוקד.

רש"י בא לעניין מכיוון אחר לגמרי, אין פה הצהרת אמונה אלא ראייה היסטורית, כיוון ההיסטוריה. "ה' שהוא אלוקינו עתה, ולא אלוקי העובדי כוכבים", היום מי מאמין בה'? – רק אנחנו, מי מכיר בו? – רק אנחנו, "הוא עתיד להיות ה' אחד, שנאמר כי אז אהפוך אל עמים שפה ברורה לקרוא כולם בשם ה' לעתיד לבוא כל האנושות תכיר בה' ותעבוד אותו.

עוד באותו נושא

הרב לאו: יש להוסיף 'אבינו מלכנו' בכל תפילה

התכנית ההיסטורית, לאן ההיסטוריה הולכת נמצאת בפסוק הזה, ההיסטוריה כולה צועדת לאמונה בה' אחד.

כשרש"י כתב את הדברים לפני 900 שנה העולם היה מפוזר ומפורד, כל עם התעסק עם ענייניו, והמחשבה על עולם אחדותי היתה תפילה, חלום, אמונה. התקדמה ההיסטוריה והעולם הפך להיות כפר גלובלי מבחינה כלכלית, פוליטית ודברים נוספים, ולכן היה קל לחשוב שהחיבורים של כל האנושות יום אחד יעברו מכיוונים הכלכליים מדעיים וטכנולוגים לכיוונים האמוניים, וכל העולם יאמין בקב"ה.

הקורונה פירקה את החבילה, כל מדינה שקועה בעצמה, אין טיסות, אין עסקים והכפר הגלובלי קצת מתמסמס. אבל הקורונה לא תישאר לנצח, ויום אחד בעזרת ה' המטוסים יחזרו לטוס והתיירים ישובו לאחד את העולם. כמו שהיה פעם? – נקווה שלא!!

צריך לפעול ולהתפלל שהעולם המגובש ביום שאחרי, יתאחד לא רק ככפר גלובלי במובן החומרי, אלא גם במובן האמוני.

זאת קריאת כיוון אלינו! את העולם הדתי שלנו, את העולם האמוני שלנו אנחנו צריכים לערוך מחדש לצורה שתתאים לכל העולם, לכל האנושות. שאחרי הקורונה יתקיים הפסוק "שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו