אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עתירה: לקבוע מתי יהודים יוכלו להתפלל בהר הבית

14 יהודים המבקשים להתפלל בהר הבית הגישו אמש, ערב תשעה באב, עתירה לבג"ץ, בדרישה שיורה למשטרה להגדיר מקום וזמן בו יוכלו יהודים להתפלל בהר הקדוש

עתירה: לקבוע מתי יהודים יוכלו להתפלל בהר הבית
  חיים קרויזר/מטה ארגוני המקדש

אתמול (רביעי), ערב תשעה באב, בליווי עמותת 'הקרן למורשת הר הבית והמקדש' הוגשה לבג"ץ עתירה ביוזמת 14 אזרחים השואפים להתפלל בהר הבית, זאת לאור סירוב משטרת ישראל לאפשר תפילה בהר הבית בכל מועד ומקום בהר הבית, לטענתה, "בשל הנחיות הדרג המדיני".

העתירה המופנית נגד השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה, ומפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב דורון ידיד, הוגשה על-מנת לאפשר תפילה יהודית מוסדרת בהר הבית לפי חוקי מדינת ישראל ולאור חוקי היסוד כבוד האדם וחירותו, עיקרון חופש הדת, ועוד.

עוד באותו נושא

בעיצומו של תשעה באב: דגל ישראל הונף בהר הבית

לראשונה, העתירה מתייחסת לחוק יסוד: הלאום ונכתב בה כי לאור סעיף 6(א) הקובע כי "המדינה תשקוד על הבטחת שלומם של בני העם היהודי ושל אזרחיה הנתונים בצרה ובשביה בשל יהדותם או בשל אזרחותם" – חלה על המשיבים החובה לשקוד על הבטחת שלומם של העותרים בעת תפילתם בהר הבית.

בעתירה נכתב בין השאר כי "העותרים בעתירה זו מיצו הליכים מול המשיבים, הציעו תאריכים שונים ומגוונים על גבי לוח השנה אשר, למיטב הבנתם של העותרים אינם טעונים. לצד התאריכים המסוימים שהוצעו הוסיפו העותרים והציעו במפורש למשיבים לנקוב בתאריכים אחרים מטעמם אשר יש בהם כדי לשכך חשש לפגיעה בסדר הציבורי, ככל שישנו, בתאריכים המקוריים שהוצעו על ידי העותרים."

"המשיב 2 (משטרת ישראל) השיב לעותרים כי בקשתם נדחית משום שהיא סותרת את "הנחיות הדרג המדיני". בבוחרם להשיב בדרך זו המשיבים פטרו עצמם אפוא מהחובה להוכיח – או למצער אף לטעון – לקיומו של חשש קונקרטי לפגיעה בביטחון הציבור".

עוד באותו נושא

מאות יהודים עולים להר הבית,חשש ממהומות בכותל

טענת העותרים היא שהן השר לביטחון פנים, קרי הדרג המדיני, והן המשטרה כלל לא בחנו חלופות אפשריות לאפשר תפילה בהר הבית: "יוסיפו העותרים ויטענו כי מדיניות המשיבים אינה חוקית, משום שהיא פוגעת פגיעה שאינה מידתית בזכותם לחופש פולחן. בפרט, יטענו העותרים, כי המשיבים כלל לא בחנו חלופות פוגעות פחות בחרותם של המשיבים, ובכלל זה החלופות שהוצעו על ידי המשיבים במכתב מיצוי ההליכים – הכל כמפורט בעתירה."

עו"ד זיו מאור המייצג את העותרים אמר כי "אנחנו מגישים היום את העתירה הזו בשם העותרים שדורשת שבית המשפט יקבע את המובן מאליו, שלפי החוק מותר ליהודים להתפלל בהר הבית. הדבר מתחדד עוד יותר לאור חוק יסוד הלאום. לא יעלה על הדעת שהמשטרה הופכת את הר הבית לאכס-טריטוריה. אנו מצפים מבית המשפט להתיר ליהודים להתפלל בהר".

העיתונאי ארנון סגל מסר: "כל אחד שהגיע אל ההר מייצג המון אנשים. הציבור מצביע ברגליים ודרוש תמורה במקום המקדש, דורש חופש פולחן מוחלט, חופש גישה, להחזיר את המקום לתפארתו – ושמדינת ישראל תתן לו את הכבוד ראוי לו".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
חמודים מתוקים! בהצלחה...
יעלה | 31-07-2020 14:10
חמודים מתוקים! בהצלחה בעתירה! ה' יעזור וישמור אתכם