אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שו"ת סמס: אפשר לצאת מנטיות הפוכות

הרב שלמה אבינר בשו"ת סמס העוסק כולו בנטיות הפוכות. איך אפשר להאשים אדם בעל נטיות הפוכות? האם לדווח למשפחה על אח שחי עם גבר? איך אפשר לשנות נטיה של אדם והאם אמירה כזו אינה זלזול בו? והאם לחתן זוג של בעלי נטיות הפוכות?

שו"ת סמס: אפשר לצאת מנטיות הפוכות
  הרב שלמה אבינר (פלאש90)

אפשר לצאת מנטיות הפוכות

ש: אני נמשך לגברים. אני מרגיש כל כך רע. אני מתבייש ממה שאני. למה חיי מסובכים? למה אני לא נמשך לנשים כנו כולם, ואכול להתחתן ולגדל ילדים? אני לכוד, אף אחד לא עוזר לי?

ת: פנה למרכז סיוע עצת נפש 02-6541899 ימי ב-ד-ה 23:00-20:00, שם תמצא אוזן קשבת וקבלת עזרה. רבים מהפונים מספרים כי זכו למלא משאלת ליבם, והקימו משפחה מאושרת, מה שמוכיח שיש תקוה לצאת מהנטיה.

ש: יש לי נטיות הפוכות, אני מיואש ומדוכא, הזהירו אותי לא לפנות לטיפול כי זה יגרום לי נזקים. מה לעשות?

ת: אם הולכים למי שאין לו התמחות בזה, זה יכול לגרום נזקים. אך ארגון עצת נפש קיבל במשך השנים נסיון רב וידע רב, ואפשר למצוא שם אוזן קשת וסיוע. לא מכריחים אף אחד, אך מי שפונה לטיפול מתאים יכול למצוא ברכה ואושר.

ש: ממה נובע שיש לי נטיות הפוכות? במה חטאתי?

ת: לא חטאת, ואפשר לצאת מזה. יכולות להיות לכך סיבות שונות. יש הרבה אמת בשיטה הרפראטיבית הטוענת שזה נובע מחסך רגשי בגיל הילדות, למשל בקשר עם האבא, לאו דוקא באשמת האב, שמנע מהאדם לממש את עצמו, ולכן יש לעזור לו לפתח תחושת ערך עצמי, וכשזה יתקיים, אז הנטיה ההפוכה תיעלם מעצמה.

ש: מה התורה מצפה מאדם שטבועה בו נטיה מולדת כלפי גברים?

ת: גם נטיה מולדת ניתנת לשינוי, ומצוה להתגבר על נטיות לא טובות ולשנות אותן. והלכת בדרכיו. רמב"ם דעות א. אגב, לא הוכח שמולד.

ש: אם אדם נולד עם נטיות הפוכות, איך אפשר להאשימו?

ת: א. אינך אשם כי לא בחרת בזה. ב. הנטיה אינה מולדת וברת טיפול. ג. כל אדם נולד עם יצר הרע ועליו להתגבר (רמב"ם, הלכות דעות א א).

ש: האם לומר על בעלי נטיות הפוכות שהם יכולים להתישר בעזרת טיפול אינו זלזול בהם?

ת: א. לא מדובר ביישור כי אם בחשיפה וחיזוק של האני הפנימי. ב. אדרבה, זו הערכה עצומה לנפשם ולנשמתם הטהורה והחזקה שתתגבר על הכל.

אתר שמור עיניך

ש: יש לי נטיות הפוכות והגעתי לאתר שמור עיניך. האם יוכל לעזור לי לצאת מזה?

ת: זה אתר מצויין להתמכרות לעריות, אבל נטיות הפוכות אינן התמכרות אלא כמיהה הנובעת מחסך נפשי שלא התפתח וצריך שיטה אחרת. פנה למרכז סיוע עצת נפש.

טיפולי המרה

ש: שמעתי שטיפולי המרה בבעלי נטיות הפוכות גורמים להם נזקים, לכן אני מתלבט.

ת: צודק. טיפולי המרה אינם מספיק יעילים ויכולים להזיק, אך אפשר לשנות את הנטיה המינית בעזרת שיטות טיפול אחרות, כגון בגישה הרפראטיבית, שאינה עוסקת בהמרה אלא בשרשי המשיכה, והוכיחה את יעילותה. פנה למרכז סיוע עצת נפש.

נטיות הפוכות ו12 צעדים

ש: אם יש לי נטיות הפוכות, האם שיטת 12 צעדים יכולה לעזור?

ת: זו שיטה מצוינת העוזרת רבות, אך לא במקרה הזה. א. הבעיה שורשית ולא התנהגותית. ב. 12 צעדים נותנת רק מענה חלקי, יש שיטות הנותנות מענה. פנה למרכז סיוע עצת נפש.

נטיות הפוכות כתכונה מולדת

ש: אם אדם נולד עם נטיות הפוכות, הרי זו תכונה מולדת, איך התורה אסרה, איך אפשר לשנותה?

ת: א. גם אם לאדם יש תכונה, הוא יכול להתגבר. איזהו גיבור הכובש את יצרו. אבות ד. ב. גם תכונה מולדת אפשר לשנות. רמב"ם הלכות דעות א א. ג. אין שום מחקר מדעי רציני שהוכיח שהוא מולדת, לא מצאו גן מיוחד לנטיות הפוכות. ד. עפ"י מחקרים מבנה המח מושפע מהתנהגות נרכשת. ה. ידוע כי רבים הצליחו לשנות משיכה זו ע"י טיפול פסיכולוגי מתאים. פנה למרכז סיוע עצת נפש.

להלחם כל החיים

ש: אם יש לי נטיות הפוכות, ואתרפא בע"ה, האם אצטרך בכל זאת להילחם כל החיים?

ת: לא בהכרח. אפשר לצאת מזה, להתאהב באשתך לתמיד ולהיות מאושר. בכל אופן, זה לא או הכל או לא כלום.

מקור נטיות הפוכות

ש: שמעתי שנטיות הפוכות הוצאו מן הDSM. אם כן זה נורמלי? אני שואל בשביל חבר.

ת: א. יש גם דברים הנחשבים נורמליים שד' אסר באיסור חמור. ב. זה הוצא לפני 40 שנה מהDSM, כלומר ממגדיר הפרעות נפש, בגלל לחצים פוליטיים ועקב חוסר בשיטות טיפול יעילות. ג. כיום ידוע שזה ניתן לטיפול, ורבים טיפלו והם מאושרים.

הרגשה טובה עם נטיות הפוכות

ש: אם אדם מרגיש טוב עם נטיה הפוכה. למה לבלבל אותו?

ת: א. כי ד' אסר. ב. העזרה לא נכפית על אף אחד אלא למי שפונה בעצמו ורוצה לצאת מזה. ג. סטטיסטית דווקא אנשים שחיים עם נטיות הפוכות חשים תסכול מתמשך, מלווה בהתמכרות לזה, דיכאון ולפעמים אף נטיות אבדניות.

ביטול נטיות הפוכות

ש: שמעתי אומרים שאי אפשר לבטל נטיות הפוכות, אז איך ד' אסר?

ת: זה לא נכון, נטיה הפוכה היא ברת טיפול. אך גם אם יש יצר שאי אפשר לבטל, אין זה מתיר אותו. לכולנו יש יצרים, ועלינו להתגבר. זו עבודת ד' של האדם עלי אדמות. גיבור כובש יצרו.

אח עם נטיות הפוכות

ש: איך להתייחס לאח שלי שהודיע לי שהוא חי עם גבר? להודיע לשאר המשפחה?

ת: א. שלילת המעשה ואהבת האח. ב. לא לספר אלא אם כן ממילא יוודע.

נישואי שתי נשים

ש: האם יש איסור תורה לשתי נשים להתחתן יחד?

ת: כן. שו"ע אה"ע כ ב. ביאור הגר"א שם.

נישואים עם נטיות הפוכות

ש: יש יוזמים נישואים בחור עם נטיות הפוכות עם בחורה עם נטיות הפוכות. זה רעיון טוב?

ת: כוונותיהם רצויות אך מעשיהם אינם רצויים בגלל ארבעה סיבות חמורות. א. ילד צריך שני הורים אוהבים, אם לא, הוא נהרס. ב. זה לא נותן מענה לדחף, וזה מונע מהאדם את האפשרות לטפל בעצמו ולצמוח. ג. אלה שנאבקים לצאת מזה, ושומעים על כך, מתיאשים, מבינים שאין תקוה ואין אור בקצה המנהרה. ד. מן המיזם הזה כבר כמה התגרשו.

ייעוץ לנטיות הפוכות

ש: האם פסיכולוג ירא שמים יכול לייעץ לאדם בעל נטיות הפוכות שיעשה עברה עם אישה?

ת: א. חס וחלילה. רק לפעמים אפשר להצילו מאיסור חמור על-ידי עבירה קלה, אך צריך אישור של תלמיד-חכם בסוגיה חמורה זו! ב. במקרה זה, ההיתר לא יתן לו מענה אמיתי כלל.

דברי מרן הרב קוק על נטיות הפוכות

ש: מרן הרב קוק כותב שנטיות הפוכות הן טבעיות. שמונה קבצים ו צט. האם זאת אומרת שאי אפשר לשנות?

ת: גם אם זו מידה טבעית אפשר לשנות ומצוה לשנות, מצוה מן התורה של והלכת בדרכיו. רמב"ם דעות א.

אדם עם נטיות הפוכות כדתי

ש: האם גבר שחי עם גבר אחר כאיש ואשה אבל שומר מצוות מוגדר כדתי?

ת: ודאי לא. הרי עובר על איסור תורה חמור של חיוב מיתה. לא לעבור לקיצונות הפוכה להחשיבו דתי.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
העובדה שהרב אבינר מתעסק בנושאים האלו ודומיהם כל הזמן
| 09-06-2013 11:28
מאוד מטרידה. וגם יוצרת לו שלא בצדק תדמית של אדם לא רציני
2
העובדה שהרב מתעסק בעניין מראה הבנת גודל הבעיה
דואג | 09-06-2013 12:27
כל מי שיש לו עיניים רואה את הסחף התקשורתי להפוך את איסור התורה ל"לגיטימי" מוסרית , גם יש בפועל הרבה אנשים נטייה הפוכה והרב רואה לנכון לפנות ולטפל (למרות שאני לא אופטימי כמו הרב בעניין..)
3
כל הכבוד לרב שעוסק בנושאים כאלה!
| 09-06-2013 12:35
מהיכרות אישית עם הרב אבינר הרב לא מתחמק משום בעיה זה מעיד על גדולתו של הרב אשרינו שזיכנו שיש לנו רבנים כאלה!
4
ישי, אל תיתמם
אבי | 09-06-2013 13:41
אל תספר ששני גברים מאוהבים שחיים ביחד כבני זוג מתנזרים זה מזה. וגם אם כן, גם הייחוד עם החשוד על מ"ז אסור. אדם שפרוץ באחד מג' העברות החמורות וגאה בזה לא יכול לקרוא לעצמו עובד ה', אולי הוא עובד על מישהו אחר...
5
יש עוד דברים שהרב אבינר עוסק בהם..
איתי | 09-06-2013 14:17
הרב אבינר כותב כל יום על משהו אחר, וכל אחד חושב שהוא עוסק רק בדבר אחד, אבל על נטיות הפוכות הוא עוסק בדיוק כמו שהוא עוסק בשאר הדברים. לפחות הוא מנסה לעזור. לגבי הערתו של ישי למעלה- רבותיך לא יסלחו לך, ואלוהים בוודאי לא תסלח לך. גם אדם שרוצח או אונס כל הזמן הוא עובר רק על עבירה אחת, וכי בגלל זה הוא לא דתי? וגם אדם שמדבר לשון הרע על רבנים, לפי חז"ל הוא לא דתי אלא אפיקורוס. לפי חז"ל- אדם שמומר לעבירה אחת הוא רשע, מי שבוחר לחיות כך בפרהסיא יורק על התורה, זה כמו לבוא על אשת איש בצורה קבועה או להתחתן עם גוי. גם זה "רק" עבירה אחת.
6
לפי דברי הרב, אני מודה לבורא עולם שנולדתי חילוני..
אלון | 10-06-2013 19:54
תצאו מהמקובעות, תפסיקו לתקן את העולם. הוא לא ישר כמו שאתם חושבים כל הזמן.
7
בושה וחרפה!!
אביעד | 10-06-2013 20:01
אני מזועזע מהדברים הכתובים כאן!!! במיוחד לאור הכוכבית שיש בחלון כתיבת הערות להמנע מלשלוח דברי הסתה דיבר ולשון הרע. וודאי לדבר סרה באחד מגדולי תלמידי החכמים שבדור! ובהתייחסות לנאמר: ישי: מה הנפקא מינה אם האדם מוגדר דתי או לא?! מי קבע שדתי זה אחד ששומר על 3 מצוות (שבת כשרות וטהרת המשפחה) וכיפה הוא דתי, ומי שלא שומר על אלו, אבל מקפיד מאוד על המידות שלו, ועל המוסר, ועל כיבוד הורים ונזהר מגזל - הוא לא דתי?! הרב רק ענה לפי סברת השואל, שיתכן מצב שהוא מגדיר אותו דתי. אדם בעל זימה בנטיה הפוכה הוא לא רק עובר עבירה אחת... זו קיצוניות! צריך חיים מפוצלים בשביל להכיל את שני ההפכים הללו יחד... לשאר אין לי מה להגיב, למעט לגנות אותם בכל לשון, ולבוז לסגנון כתיבת הדברים