אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"חוק הקורונה הגדול" עבר, הממשלה תכריז מצב חירום

מליאת הכנסת אישרה את "חוק הקורונה הגדול", שמעניק לממשלה סמכויות להודיע על מצב חירום ולקבוע תקנות, הכנסת תוכל לבטל או לשנות את התקנות בתוך 24 שעות. באופוזיציה התנגדו: "אתם הורגים אותנו"

"חוק הקורונה הגדול" עבר, הממשלה תכריז מצב חירום
  (צילום: עדינה ולמן/ דוברות הכנסת)

מליאת הכנסת אישרה הלילה (רביעי) בקריאה שנייה ושלישית את "חוק הקורונה הגדול", שמעניק לממשלה סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה ולמעשה מבטל את חקיקת הכנסת. עם זאת, הוועדות יוכלו לבטל או לשנות את התקנות בתוך 24 שעות. הוראת בתוקף עד יוני 2021. הצעת החוק התקבלה בעד 48, נגד 35, ללא נמנעים.

אפשרות של צעדי ביניים שימנעו את הצורך לסגר כללי (וידאו: עומר מירון, סאונד: ניר שרף, לע"מ)

המפלגות החרדיות שהודיעו מוקדם יותר כי יחרימו את ההצבעות בכנסת במחאה על העברת חוק איסורי טיפולי המרה בקריאה ראשונה בכנסת, נכחו במליאה בתואנה של "פיקוח נפש" ואילו באופוזיציה הנגדו בחריפות וטענו: "אתם הרוגים אותנו", זאת במחאה על נטילת הסמכויות של הכנסת שהועברו לממשלה

לפי הצעת החוק, הממשלה תוסמך להכריז על מצב חירום בשל הקורונה, אם שוכנעה כי "קיים סיכון ממשי להתפשטות רחבה של הנגיף הקורונה ולפגיעה משמעותית בבריאות הציבור אם לא יינקטו פעולות מכוח הסמכויות הקבועות בחוק זה".  זאת, לאחר שהונחה בפניה עמדת שר הבריאות וחוות דעת מקצועית של משרד הבריאות בעניין.

קביעת הגבלות על מסעדות, מקומות עבודה, תחב"צ ומוסדות חינוך

בתקנות ניתן יהיה לקבוע מגבלות בתחומי החיים השונים – על התנהלותו של הפרט (במרחב הפרטי שלו, כולל בבית מגוריו וברכבו הפרטי, ובמרחב הציבורי), על בתי עסק, פעילויות הפתוחות לציבור, מקומות עבודה, אירועים, מוסדות חינוך, מסגרות רווחה, ועל התחבורה הציבורית. תוקפן של התקנות לא יעלה על 28 ימים ובמקרה של תקנות הגבלת הפעילות במרחב הפרטי והציבורי תוקפן לא יעלה על 14 ימים.

התקנות אותן תהיה הממשלה רשאית להתקין יחייבו אישור מראש של ועדת החוקה או הוועדות האחרות שהתקנות בתחום סמכותן; אם הוועדה לא קיבלה החלטה בתום 24 שעות ייכנסו התקנות לתוקפן והיא תוכל לאשר אותן או לדחות אותן בפרק זמן של שבוע או שבועיים בהתאם לסוג ההגבלות שבהן; אם לא קיבלה הוועדה החלטה יובאו התקנות למליאת הכנסת.

מעקרים מתוכן את ועדת הקורונה, שאשא ביטון ללא סמכויות

נושאי הכרזת מצב החירום וביטולה וכן התקנת התקנות בנוגע להגבלת המרחב הפרטי והציבורי יובאו לוועדת החוקה ושאר התקנות יובאו לוועדות החינוך, העבודה והרווחה, ועדת הכלכלה או ועדה אחרת שוועדת הכנסת תקבע בהתאם לתחום בו עוסקות התקנות. למעשה מעקרים מתוכן ועדת הקורונה בראשות ח"כ יפעת שאשא ביטון שסמכויותיה יצומצמו דרמטית.

לפי המבחן שנקבע להתקנת התקנות – על הממשלה להשתכנע כי הן דרושות לשם "מניעת ההדבקה בנגיף הקורונה, צמצום התפשטותו, צמצום היקף התחלואה או הגנה על אוכלוסיות בסיכון". התקנתן כפופה גם למידתיות כך שהן יותקנו רק לתקופה ובמידה הדרושות ולאחר שנשקלו חלופות וההשפעות על המשק.

לא יוכלו למנוע קיום הפגנו ותפילות

התקנות להגבלת הפעילות במרחב הציבורי בעניין שמירת מרחק והגבלה על התקהלות במרחב ציבורי- לא יוכלו למנוע קיום הפגנות, תפילות וטקסים דתיים אך הממשלה רשאית לקבוע תנאים לקיומם.

בהתקנת הגבלות פעילות במוסדות חינוך הבהירה הוועדה כי תינתן תשומת לב לחשיבות המשך פעילותם של מוסדות לילדים בגילים המחייבים השגחת הורים. כמו כן עמדה הוועדה על כך שסגירת מוסד או חלקו במקרה בו שהה בו אדם הנושא את נגיף הקורונה, לא תעלה על 72 שעות ובמקרים מיוחדים על 120 שעות לצורך חקירה אפידמיולוגית או מניעת הדבקה.

לאור הערות ועדת חוקה והחשש מאופן הפעלת סמכויות האכיפה נקבע בחוק כי תוקם מנהלת אכיפה ארצית במשטרת ישראל, שתקבע את מדיניות האכיפה בדגש על אוכלוסיות מיוחדות ועל האפשרות להימנע מהטלת קנס. הוועדה הפחיתה את סכומי הקנסות המנהליים בשל פתיחת עסק באזור מוגבל בניגוד להגבלות כך שעסק עד 5 עובדים הקנס יעמוד על 2000 ₪, בין 5 ל-50 עובדים – 4000 ₪ ומעל 50 עובדים- 6000 ₪.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
אדם גדול ח''כ הרב אשר שליט''א תודה מהעם
איזה מבצע מוצלח | 23-07-2020 0:18
רק שההיא שאשא ביטון לא תאבד את עצמה
2
חוק הקורונה עברה...
משה | 23-07-2020 8:13
חוק הקורונה עברה בכנסת.חוק החסינות עברה בכנסת.מתי יעבור החוק הטוב ביותר והיא פיזור הכנסת המושחתת.הרסו את המדינה מספיק.
3
על הכל נותנים...
למען כל המחוסרי עבודה ... | 23-07-2020 22:07
על הכל נותנים חוקים ואישורים בקלות מתי יהיה צדק ולא יעשקו מחוסרי עבודה בדמי ביטוח לאומי ,ביטול חוק ביטוח לאומי ישחרר מעוול ועול על אזרחים שאינם עובדים המעט שנשאר נלקח באכיפה לאן הגענו ,חשוב גם קצת להבין מצבים ואזרחים ולעשות חקירת יכולת ובילוש על אזרחים שעובדים בשחור ולא להיתפס על אזרחים שאינם עובדים ואתם גוזלים כספים רבים ממי שאינו יכול ואין משכורת נכנסת אז בבקשה לקחת את זה ברצינות לביטול החוק ההרסני שהורס אזרחים שאינם עובדים
4
ממשלה מושחתת.כחול שחור.מושחת...
נעים | 10-10-2020 23:24
ממשלה מושחתת.כחול שחור.מושחת שכמוך.גנץ וחבורתו בשם הקורונה?מושחת שכמוך.100000 משכרת מצהל ועוד45000 מהמדינה.אתה מושחת מסריח בשם הקורונה.ימיך ו פלגתך בבחירות לבית הקברות.חלאות אתה הליכוד והפרזיטים החרדים אוכלי חינם רודפי בצע.תשמעו את השיר של אלי לוזון.חלאות נבלות סריחים.פושטים בשם הדמוקרטיה.מושחתים הבייתה