אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תמ"א 38 בעיצומה של קורונה? כל התשובות לסוגיה

התפרצות נגיף הקורונה מטילה צל כבד של חוסר וודאות על כלל המשק הישראלי, פרויקטים של תמ"א 38/1 הם פרויקטים מאתגרים גם בשגרה, על אחת כמה בתקופות חירום כאלה

תמ"א 38 בעיצומה של קורונה? כל התשובות לסוגיה
  עבודות תמ"א 38 , למצולמים אין קשר לכתבה(צילום: מאיר ועקנין/ פלאש 90)

תמ"א 38: התפרצות הגל השני של הקורונה כבר בעיצומה. מי שעוקבים בדאגה יתרה אחר ההגבלות החדשות הם דיירי פרויקטים של התחדשות עירונית.

כידוע, פרויקטים של התחדשות עירונית לפי תמ"א 38/1-3 (חיזוק) הינם פרויקטים לחיזוק מבנים כנגד רעידות אדמה, המתקיימים במקביל להמשך מגוריהם של הדיירים בבניין. לדיירים אלה שאלות רבות. לטובתם, ריכזנו מספר שאלות בוערות שיוכלו לעשות קצת סדר בהנחיות.

עוד באותו נושא

"איך אפשר לגור בבית שנבנה על דמו של אדם?"


8

האם העובדים בשטח מודעים ומתנהלים ע"פ הוראות משרד הבריאות?

משרד הבריאות העביר שורה של הנחיות לציבור ולעסקים לגבי התנהלות בימי קורונה. על הגורמים האחראים באתרי בנייה (יזם, קבלן ראשי, מנהל פרויקט ומנהל עבודה) לדאוג כי העובדים עוברים הדרכות מסודרות, כולל לגבי התנהלותם בעת עבודתם באתר עצמו וכן מחוץ לשעות העבודה, וכי ניתנים להם התנאים הנאותים כדי שסביבת העבודה תהיה בטוחה.

האם האתר עלול להיות מושבת במקרה של עובד שנחשף לקורונה או חו"ח חלה בנגיף?

כן, בוודאי. במידה שאחד העובדים יתגלה כמי שחלה בקורונה או שנחשף לנגיף, ואותו עובד הגיע לעבודה ונחשף לעובדים אחרים, אתר הבנייה יושבת באופן מיידי. העבודות יופסקו מייד וכל העובדים יוכנסו לבידוד. כתוצאה מכך, יהיה צורך בהחלפת הצוות, ומטבע הדברים התוצאה יהיה גם עיכוב בלוחות הזמנים.  לכן, דווקא באתרי עבודה מסוג תמ"א 38/1-3, בהם הדיירים ממשיכים לגור בדירותיהם במהלך תקופת העבודות, מומלץ לשמור על צוות קבוע של עובדים.  קרי, להימנע מעובדים מזדמנים/חד פעמיים, ולנסות שלא יהיו באתר עובדים בסיכון כגון עובדים מבוגרים או עם מחלות רקע קודמות (סרטן, סוכרת, מחלות לב).

מחלקה ייעודית לחולי קורונה במרכז הרפואי פדה-פוריה (באדיבות: דבורות בית החולים פדה- פוריה)

מגע עם הדיירים, כיצד להיזהר?

הממשק בין העובדים והדיירים בפרויקטים של תמ"א 38/1 מתקיים באופן תדיר ורציף. היות המיוחדות ופרויקטים אלה מתקיימים במקביל להמשך מגוריהם של הדיירים במבנה. בכל מגע בין עובדים לדיירים יש לוודא זהירות מרבית. ללא לחיצות יד, עם כפפות מגן, מסכות, חיטוי של הידיים באלכוג'ל וכיוצא בזה. בכל מצב של כניסה לדירה קיימת יש לנהוג ביתר זהירות, הן במפגש עם הדייר והן במגע עם אביזרים, ידיות, מתגים ורכוש הדיירים. כמובן שיש להנחות את העובדים להימנע מלהיכנס לדירה קיימת שלא לצורך ובוודאי שלא לעשות שימוש בחדרי השירותים והאמבטיה בדירות אלה.

חיטוי אזורים משותפים, אימתי?

בפרויקטים של תמ"א 38/1, בהם הדיירים מתגוררים במבנה, חשוב לחטא את האזורים המשותפים, שגם פועלי הבניין וגם הדיירים באים עמם במגע. למשל, מתגי חשמל, מעליות, מעקות, אינטרקום, ידיות ועוד. בסוף יום עבודה רצוי לחטא את הנקודות הבעייתיות, והמהדרין יבצעו את החיטוי הנ"ל גם במהלך היום. כמו כן, יש להדריך את העובדים לעטות כפפות, לגעת במרפקים, עם טישו, מטליות חיטוי וכיו"ב.

מה עושים לגבי שלבים קריטיים בפרויקט?

בכל פרויקט של תמ"א 38/1 יש שלבים קריטיים אשר במידה שלא יושלמו כנדרש מהווים סיכון בטיחותי של ממש עבור כל המעורבים בפרויקט (מהדיירים ועד העובדים והמבקרים). כדוגמא, הפסקת העבודות בתהליך החלפת מהלך חדר מדרגות והותרת חדר מדרגות עם טפסנות לפני או אחרי יציקה, עצירה לאחר חפירת יסודות בטרם יציקה,  וכדומה.  לא תמיד אפשר להימנע מביצוע שלבים אלו, אולם רצוי לדחות בתקופת הקורונה הליכה לשלבי "אל-חזור" כאמור. אם ניתן לעכב את העבודות בכמה חודשים, מבלי לפגוע באופן משמעותי בלוחות הזמנים, יש לזה עדיפות. עבודה בימי קורונה דורשת לא רק הסתכלות על ההווה אלא הכרה בהשלכות עתידיות שיכולות להיות לכל צעד וצעד באתר הבנייה.

מה לגבי תביעות דיירים באתר העבודה בגין הידבקות מעובדי הפרויקט, בנגיף הקורונה?

ביטוח אחריות צד שלישי בפוליסה לביטוח העבודות הקבלניות מכסה נזק גופני, לרבות מוות ומחלה, בשל אירוע בלתי צפוי שנגרם לצד שלישי כתוצאה מביצוע העבודות באתר העבודות.  הדיירים באתר העבודות נחשבים לצד שלישי מבחינת הפוליסה ולכן, לכאורה, מקרה של הידבקות מי מהדיירים בנגיף, מכוסה במסגרת הפוליסה.

חיטוי קורונה (צילום: יוסי זליגר/ פלאש 90)

אין לדעת כיצד ינהגו חברות הביטוח ו/או בתי המשפט כאשר תביעה כאמור תונח לפתחם, ולכן לאור שני החריגים האחרונים לפחות (חריג רשלנות רבתי ונזק בלתי צפוי), היעדר אכיפה של הנחיות משרד הבריאות בדבר התגוננות מפני נגיף הקורונה, קיום הדרכות לעובדים וציודם בכל הכלים הדרושים להם לשם הגנתם האישית, עלולה להביא לפרשנות האירוע כ"אירוע צפוי" או כהתנהגות המבוטח שיש בו רכיב של רשלנות רבתי.

על כן, על הקבלנים והיזמים להקפיד לאכוף את ההנחיות על הצד הטוב ביותר ולעשות כל שביכולתם כדי למנוע מחברת הביטוח, במקרה של תביעה, להיתלות בחריגים אלה.

לסיכום

התפרצות נגיף הקורונה מטילה צל כבד של חוסר וודאות על כלל המשק הישראלי, וקשה לצפות את התפתחותה והשלכותיה לטווח ארוך. יש הסבורים שהיא תימשך חודשים ספורים בלבד, תיחלש ותחלוף כלעומת שבאה, ויש הסבורים שהיא תארך תקופה ארוכה יותר (שנה-שנתיים). פרויקטים של תמ"א 38/1 הם פרויקטים מאתגרים גם בשגרה, על אחת כמה בתקופות חירום כאלה – הם מאתגרים ביתר שאת ומעמידים את היזמים, הקבלנים והדיירים- בפני מציאות וסיכונים שלא הכרנו עד כה.

 

איציק סימון, הוא מנכ"ל ובעלים סוכנות לביטוחי בנייה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו