אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עורך 'בשבע': בנט נכנע לעיתונאים ובחר את הרב סתיו במחטף

עורך העיתון 'בשבע' עונה לעורכי 'מקור ראשון' וטוען כי "ההחלטה לתמוך ברב סתיו היא מחטף שהתקבל באופן לא ראוי ובפורום הלא נכון ולכן הציבור הדתי-לאומי לא יתאחד סביבה", בהמשך הוא מונה את הסיבות "שלא עושות חשק לתמוך במועמדותו של הרב סתיו"

עורך 'בשבע': בנט נכנע לעיתונאים ובחר את הרב סתיו במחטף
  לא תומך ברב סתיו. שילה (בשבע)

למרות שנמנעתי מלכתוב זאת עד כה, קוראיו הקבועים של הטור הזה לא יופתעו לשמוע שמבין שלושת המועמדים שנותרו כעת לאחר שמועמדותו של הרב אריאל ירדה מהפרק, הרב סתיו אינו המועמד המועדף עליי אישית.

מעולם לא הצטרפנו למי שפוסלים אותו, אנו מכירים במעלותיו ונתנו לו בעיתון במה יפה כמו לרבנים האחרים לפרוש את משנתו. אם בלהט המחלוקת היו מי שהתבטאו כלפיו באופן לא ראוי, זה לא קרה בבית ספרנו. אבל יש לנו אי-הסכמה לא מאתמול עם התנהלותם של הרב סתיו וחבריו מול האליטה החילונית-אשכנזית, שנראית לנו פשרנית ומתחנחנת מדיי.

יחסי הציבור המצוינים של צוהר נקנו במחיר של ויתור לא פעם על אמירה תורנית שאינה ערבה לאוזן אליטות השמאל והתקשורת. לפעמים גם בדרך של אבחנה בין הרבנים הרעים – הם, לרבנים הטובים – אנחנו. עיניהם נשואות בעיקר לטיפוח היחסים עם האליטה השמאלנית-אשכנזית, בעוד שאת הציבור המזרחי המסורתי שאפשר לקרבו ליהדות בנקל הם משאירים בידיה של ש"ס. מפעל החתונות שלהם חשוב מאוד לשמירת הזהות היהודית, אבל בעוד תנועות כמו חב"ד וברסלב מחזירות בתשובה מאות ואלפים, הם מסתפקים בפירורים בדמות השתתפות מזדמנת של חילונים באירועים דתיים מותאמים לטעמם.

● מצטרפים לדף הפייסבוק של סרוגים ונשארים מעודכנים כל הזמן

השמענו כבר בעבר את הביקורת שלנו על ניהול קמפיין בחירות לרבנות בסגנון המקובל במערכת הפוליטית, קמפיין שעולה מיליונים, מוזיל את כבוד הרבנות ויוצר תלות ומחויבות כלפי בעלי ממון. שני גורמים נוספו לאחרונה שלא עושים חשק לתמוך במועמדותו של הרב סתיו. האחד הוא היחס הפושר שלו ובעיקר של תומכיו שתרם להכשלת הרעיון הנכון והראוי של הרצת הרב יעקב אריאל כמועמד מוסכם. הגורם השני הוא הנחות יסוד, טענות והלכי רוח שמלווים את מסע הבחירות שלו, שהקמפיין נגד "התערבות הרבנים" הוא רק אחד מהם.

התפישה הרואה ברב הראשי בעיקר רב של החילונים לא מקובלת עלינו. אם כך אתם חושבים אז תנו לחילונים לבחור לעצמם רב, ואל תצפו מאיתנו הדתיים להשתתף בבחירתו או לקבל את סמכותו. ואל תתפלאו אם בפעם הבאה זו תהיה בכלל רבה, אולי גם רפורמית. הרעיון של רב ראשי בעיקר לחילונים בוודאי אינו מתאים לחזונו של מייסד הרבנות הראשית, הראי"ה קוק. בעצם, זוהי גישתם כלפי הרבנות של החרדים, אשר אינם שולחים לשם את בכירי רבניהם מכיוון שלדעתם הרבנות הראשית לא אמורה להיות סמכות הלכתית כלפי הציבור הדתי אלא משהו ייצוגי כלפי המדינה החילונית.

לא כך מנהלים בחירות

עד לתחילת השבוע התנהל נפתלי בנט בזהירות ובסבלנות בסוגיית הבחירות לרבנות הראשית. נראה כי בסוף השבוע שעבר נשבר כוח עמידתו מול הקריאות הרמות מכיוון יציע העיתונאים, בעיקר במקור ראשון, שדרשו ממנו שוב ושוב לתמוך בגלוי ברב סתיו, להפסיק להתחשב בדעת הרבנים, להתעלם מדעתם של חלק מבוחריו ולקחת לידיו את ההחלטה. בצעד נדיר פרסמו שלושת בכירי העיתון – שלמה בן-צבי, אורי אליצור וחגי סגל – מאמר משותף על שער העיתון, שבו קראו לרבנים להפסיק להתערב ולפוליטיקאים לקחת את ההכרעה לידיהם.

המאמר מסתיים בטונים מאיימים. שלושת הכותבים בטוחים שהם מייצגים את מצביעי הבית היהודי בדרישתם שאפילו בנושא הרבנות הרבנים לא יתערבו. הם מתרים בח"כים כי "הבוחר יתקשה לסלוח לכם אם תצפצפו עליו". כותבים אחרים בעיתון התבטאו אפילו ביתר חריפות. ביום ראשון בנט נכנע לקריאות מיציע העיתונאים, לקח לידיו את ההחלטות, ובאופן בלתי נמנע גם עשה טעויות.

בנט מבין בהרבה דברים: צבא, עסקים, מדיניות, פוליטיקה. רבנות זה לא התחום שלו. וגם לא משרד הדתות, שאת ניהולו המלא כדאי שישאיר בידיו המנוסות של סגן השר, הרב אלי בן-דהאן. לבנט יש מספיק משימות בוערות בממשלה, בקבינט ובמשרדים האחרים שהוא אחראי עליהם. בכלל, מתבקש שמשרד הדתות בו מכהן סגן שר מטעם 'תקומה' יעמוד תחת אחריותו של השר היחיד מטעמה – אורי אריאל. כאשר השר הממונה עליו הוא בנט, מה הסיכויים שסגן השר בן-דהאן יוכל לעמוד מול לחציו שיצביע, למשל, בעד הרב סתיו?

האופן שבו התנהלה ההצבעה מותיר רושם של מחטף לא שקול ולא הגון. חברי הסיעה התבקשו להצביע בעד או נגד תמיכה ברב סתיו. לא ניתנה אפשרות להצביע בעד אחד מהמועמדים האחרים – הרב שפירא או הרב איגרא. לא הייתה שום שקיפות של תהליך ספירת הקולות, ועד לרגע זה מסתירים מהציבור ומהתקשורת ואפילו מחברי הסיעה עצמם את יחסי הכוחות בין תומכי ההצעה למתנגדיה.

אז יפה שבסיעת הבית היהודי שומרים על אחדות השורות, לפחות למראית עין, ומתייצבים כאיש אחד מאחורי ההחלטה. אבל אם מישהו משלה את עצמו שכעת יתייצב כל הציבור הדתי-לאומי ובמיוחד עולם התורה שלו מאחורי מועמדותו של הרב סתיו, אז צר לי – זה לא יעבור. צריך לדעת לקבל הכרעות ציבוריות גם כשהן לא לטעמך, אבל לא כך מקבלים הכרעות שכאלה: לא בפורום הזה ולא באופן הזה.

==

הטור המלא יתפרסם בעיתון 'בשבע'

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
29 תגובות - 29 דיונים מיין לפי
1
כתומך נלהב של הרב סתו, אני מצטרף לביקורת על אופן הבחירה
| 05-06-2013 23:25
ואם כבר היה צריך למנות ועדת איתור למועמדים ולא לבחור בהכרח מתוך השלושה שהוזכרו. שכולם קידמו את עצמם כמועמדים מבלי שהעמידו עצמם ל"דין התנועה" (רבני הציונות הדתית והפוליטיקאים) צר לי, אבל בעיני יש לציונות הדתית מועמדים שיהיו הרבה יותר מקובלים על חוגים נרחבים מאשר הרבנים איגרא, סתיו ושפירא שכבודם במקומו מונח
2
דברים כדורבנות-לא נלך עם הרב סתיו
יוסי | 05-06-2013 23:37
חד וחלק רוב מניין ובניין (מלבד מתי מעט ממש)מראשי הישיבות הציוניות ורבני הערים והדיינים מתנגדים לבחירתו של הרב סתיו-לא נתאחד סביבו-הבית היהודי חזרו בכם!!
3
דברי אמת
יוסי | 06-06-2013 0:01
4
אני תומך ברב סתיו, ואם אפשר גם רשצל"צ מצוהר, ולמה ?
חרדי אחד | 06-06-2013 0:04
כי הרבנות הראשית הפכה להיות חותמת הגומי של הממשלה, ואמורה לתפקד ע"פ תכתיבי המדינה. קרי בג"צ והממשלה, שהיא כפופה להם. ואכן, לאט לאט, גירות הרבנות היא פקטיווית, ועתה גם גיטיהם הולכים ונהיים פיקציה. וכן על זה הדרך, בכל תחומי הרבנות. לכן, אני לא רוצה שיהיה גיבוי רבני רציני לעיוותים אלו, ועדיף שיהיו רבני צוהר. ואז כולם ידעו שהגירות והגיטין הם גירות צוהר וגט צוהר, שתוקפם הוא תוקף ממשלתי, אך מבחינה דתית אין בהם מאומה, ואין להתייחס אליהם, וניתן לצור בהם ע"פ צלוחית ותו לא.
5
הרבנות מזמן לא מייצגת אותי, חבל
איתי | 06-06-2013 0:21
6
דמגוגיה במיטבה
שלמה | 06-06-2013 0:59
א. עד שקמה צהר, לא היה ארגון ציוני דתי שעסק בחיבור יופיה של היהדות לליבם של חילונים. ועכשיו שקמה, מאות רבנים מוסרים את מיטב זמנם ומרצם לפעול למען זאת. חב"ד, ברסלב ותנועות תשובה של ש"ס היו גם לפני עשרים שנה. כעת קם אדם שלא פעל מעולם, לא בשיטת צהר ולא בשיטת חב"ד ושות', ומתלונן על כך שצהר פונה רק לאליטות-שמאלניות-אשכנזיות? מעבר לעובדה שזה לא נכון, האם עדיף להזניח גם את השדה הזה ולא לפעול בכלל? ב. הלכה ידועה אוסרת על דיינים לספר מי זיכה ומי חייב (סנהדרין לא,א, רמב"ם הל' סנהדרין פכ"ב ה"ז). ההיגיון פשוט - בית הדין צריך לצאת עם אמירה ברורה, חדה ואחידה, וכל הדיינים צריכים לעמוד מאחורי ההחלטה, גם אם הם עצמם התנגדו לפסק הדין. זה ההיגיון העומד מאחורי ההחלטה לעמוד בחזית אחידה מול התקשורת והציבור, ולא להמשיך את ההתבחבשות הירודה שכבר מעלה עובש סביבנו בכל ההתנהלות בנוגע לבחירת מועמד לרבנות הראשית. ג. המרצע ממשיך לצאת מן השק: תלונה שחוזרת ונשנית נגד הרב סתיו היא העובדה שחילונים אוהבים אותו. כלומר, עצם העובדה שהחילונים בעדו, היא עצמה ההוכחה שהוא סתם נחמד, הוא לא באמת תלמיד חכם גדול, ויותר מכך - ברור שלא יהיה לו עמוד שדרה איתן מול דרישות החילונים. מסתתרת כאן הנחת יסוד בעייתית במיוחד - התורה לא רלוונטית להמוני עם ישראל, אלא רק לנו - לדתיים. האם אינך מעלה על הדעת אפשרות שהרב סתיו הוא ת"ח גדול, בעל כושר מנהיגות ויכולת פסיקה, שפשוט גם יודע איך להעביר את המסרים באופן שקול וענייני, כך שאפילו החילונים מצליחים לזהות את גדלותו ותבונתו? לזה כנראה אין סיכוי. בכך מוכיח הכותב גם חוסר אמון בציבור החילוני, וגם חוסר אמון ביהדות.
7
עמנואל שילה - אתה ואנשי בית אל גרמתם די נזק צאו מהמגזר
ניסים | 06-06-2013 6:51
אתם חרדים עם כסיפה סרוגה
8
הרב דוד לאו - ראוי
מסורתי | 06-06-2013 8:42
איש צדיק, ת"ח אמיתי, צנוע, אהוב על החילונים והציונות הדתית בעירו.
9
תגובה לא ראויה
אור | 06-06-2013 8:58
הרב עידו אלבא. סליחה התבקשת להגיב על מינוי הרבנים הראשיים ולא לחסל חשבונות עם ב"שבע".אין זה מקובל שתדבר כך על רב גדול בשנים ובחכמה ממך.ויכוחים אישיים שלך עם רב זה או אחר לא מעניינים את הקוראים.
10
עימנואל שילה מכר את נשמתו לכנופיית בית אל ב
בית אל | 06-06-2013 9:12
ולכן אין מה להתייחס למה שהוא כותב הוא בעצמו כבר לא מאמין לזה אבל ככה זה שאתה עובד בחברה כזו מושחתת שהדבר שמניע אותה זה לעשות כסף ועוד כסף בכל דרך אפילו דרך איי מרשל בחברות פיקטיביות ועמותות קש תוך השתלטות על קרקרעות ציבוריות ללא חוק וללא אישור וכל היודע מבין
11
בתור אחד שכתב במפורש להצביע לבן ארי אני מציע שתשתוק
נו באמת | 06-06-2013 9:17
אז אמנם כתבת שאתה מתלבט וכו' אבל שכל משפחה תתפצל - אחד מבני הזוג יצביע לבנט ואחד לבן ארי. אבל תהיה ישר סוף סוף ואל תחשוב שהאמת בידיים שלך (כמו שאר החרדלים). בנט הביא למלפגה הזו לפחות 7 - 8 מנדטים שהם לחלוטין לא מבית היוצר של "בשבע". אז כן, הוא הנציג של הציבור הדתי לאומי היום. מה לעשות - ככ זה בדמוקרטיה. אז הגיע הזמן שתלמד גם קצת שיעור באזרחות. רבנים לא קובעים בסוגיית מינוי רב ראשי, אלא בהלכה. מי שקובע מינויים - זה הציבור. וכיוון שא"א לשאול את הציבור - שואלים את נציגיו
12
יישר כח!
| 06-06-2013 9:29
דברים נאים ביותר!!
13
כל הכבוד !
yaiy | 06-06-2013 9:35
כל כבוד שלפחות שעתון אחד שכותב אמת !
14
שילה אתה ושכמותך מנותקים מהעם,ובסוף גם עליך תגיע ההתנתק
ות מהשטחים | 06-06-2013 9:39
רק מאות רבנים נגד,אין מאות רבנים בעד,מאין ההתנשאות, רד לעם היושב לא בהתנחלויות רד לישובים מעורבים,לא רק בישובים מנותקים שגרים בהם רק אליטות אשכנזיות של מיזרוחניקים
15
עידוא אלבה פרי ביאושים של תורת משפחת מלמד
מיכאל | 06-06-2013 10:10
זה החינוך שמתחנכים בו תלמידי ישיבת בית אל בשלוש מילים "שנא את הזולת" שנא תרדוף ותשמיץ את כל מי שלא כמוך ואידך זיל גמור זו התורה של ישיבת בית אל
16
מי זה שנלר
יוסי | 06-06-2013 11:12
הרב סתיו יבחר כי רוב אזרחי המדינה רוצים אותו הרבנות ז לא קלוי ז׳ של החרדים או הכתומים למקור ראשון השפעה רבה יותר מאשר לזבלון בשבע שנלר - מי זה? עד עכשיו זכינו לביזיונות ומריבות אצל החרדים- כעת הכתומים דומים להם תת רמה אינטליגנטית
17
הרב לאו מנצח מהסיבות הבאות :
אחד שדיבר ויודע | 06-06-2013 11:21
1. סתיו שנוי במחלוקת אפילו בתוך הציונות הדתית- לא יצביעו לו רוב הרבנים , דיינים, וראשי מועצות דתיות בגוף הבוחר. הם אינם "סופרים" את בנט, וגם סיעתו מפולגת ומדברת בשני קולות... 2. אנשי הליכוד ילכו עם הרב לאו, בשל קשריו האישיים עם אביו והערכתו אליו ובעיקר לא רוצים להצטייר כ"שונאי חרדים". את התפקיד הזה הם משאירים בעיקר ללפיד ובנט. 3. סתיו פגע בהתנהלותו ברבנים דרוקמן , אריאל , טאו , ולבנון. הם אינם מוחלים על כבודם, ורוצים לראות רב אחר בתור הרב הראשי. 4.לאנשים נמאס מהיח"צ והלוביזם המוגזם סביב הרב סתיו. בסוף , סתיו יחזור למועצה המקומית( לא עיר - די ליח"צ ) שוהם..
18
עימנואל שילה נשבה בדעות של משפחת האצולה
דודו | 06-06-2013 11:22
הוא כותב מה שאומרים לו לחשוב ובתמורה לזה הוא מקבל כסף
19
השקפת הרב סתיו ביחס לגיורים וביחס להכשלה באיסורי כרת
תגובה ל9 (אור) | 06-06-2013 12:14
הציבור חייב לדעת מה השקפתו של הרב סתיו ביחס לגיורים וביחס להכשלה באיסורי כרת, הוא אמור להיות מופקד על שני התחומים. ביחס לגיורים המשמעות ברורה, ביחס להכשלה, הרב סתיו אמור לפעול להסרת המכשלה, אם ייבחר. חייבים להבהיר לציבור מה הן עמדותיו בנושא ומה הסיכוי שהוא יפעל בתוקף במקום שבו ההנהגה התורנית של בית אל כשלה. (אין סיכוי).
20
מאמר מצויין
| 06-06-2013 13:56
מאמר מצויין .מדוייק .לא משמיץ וטוען לעניין .
21
לרב עידו אלבה
מאיר | 06-06-2013 14:00
1. לדעתי יש חוסר הגינות כלפי הגולשים בכך שאתה דוחף את עניינו של הרב אבינר לכל נושא קשור ובלתי קשור. באנו לקרוא כתבה בנושא פלוני, אל תדחוף לנו בכוח נושא אחר. מה ששנוא עליך - לא תעשה לחברך ("חברך" כאן זה אני ושאר הגולשים, לא הרב אבינר, שעליו אני יודע שאין טעם לדבר אתך). 2. מציע לך שאת מסע הרדיפה שאתה מנהל תעשה ע"פ הוראת חכם שיתן לך אור ירוק על כל צעד ושעל. קשה לי להאמין שיש רב אחד ממתנגדי הרב אבינר שתומך במסע רדיפה אובססיבי שכזה.
22
עמנואל יישר כח על הדברים
מרדכי מירושלים | 06-06-2013 14:24
ניכרים דיברי אמת
23
עורך "בשבע" ישר כוח.
ששון | 06-06-2013 14:34
בס"ד סוף סוף מגיע עיתונאי וכותב מה שהשטח חושב ולא פוליטיקאים. מדוע לא מפרסמים את תוצאות הבחירה (7 בעד 5 נגד)? כיוון שלא היה בחירה פשוט מר בנט החליט.
24
וואלה אני מרגיש כאילו קראת את המחשבות שלי במאמר הזה.חזק
משה | 06-06-2013 17:48
וברוך !!!!
25
ישר כח
זהר | 06-06-2013 20:35
עמנואל שילה ישר כוח. אתה מייצג את הזרם התורני והרציני בדתיים הלאומים.
26
אתה חצוף שקורא לעצמך רב
מתן | 06-06-2013 20:45
וממלא פה את הכל בלשון הרע ורכילות - כשכתוב למטה שאין לפרסם לשון הרע הסתה ודיבה וזה בדיוק מה שאתה עושה נגד גדול ישראל אני לא מאמין לאף מילה שלך
27
עדיף הרב שילה על פני העיתונאי שילה!!
ירושלמי | 06-06-2013 21:06
28
עימנואל שילה איבד מזמן את השקפת עולמו העצמית
חיה | 07-06-2013 7:50
הוא כול כולו משועבד לבוסים שלו מערוץ 7 שלהם יש דעות נפסדות ויהירות שהרי הנחת הייסוד שלהם זה שהרבנים מלמד האבא והבן רק להם ניתנה החכמה והתבונה בעולם וכולם כולל כל שאר הרבנים והציבור הם כלום ואין מה להתחשב בהם לכו תשאלו את התושבים בברכה ובבית אל ב' איך זה עובד ...
29
סתיו הפעיל מכבש לחצים. בנט נכנע לתקשורת...
אחד שיודע | 08-06-2013 23:47
חבל שזה יעלה לנו בתבוסה בגוף הבוחר..