הסגולה העתיקה של רבי שמשון להצלה ממגיפות - סרוגים

הסגולה העתיקה של רבי שמשון להצלה ממגיפות

אדם שקורא את מסעותיהם של בני ישראל פעמיים בכל יום, מסוגל למצוא בתוך נפשו מסעות דומים. הוא יכול להתחבר לנקודות האמונה כמו לנקודות המרידה

author-image
הסגולה העתיקה של רבי שמשון להצלה ממגיפות
  (צילום: שאטרסטוק)

ימים של ערפל, חוסר וודאות וחזרה להגבלות קדמוניות עוברים עלינו. חוף של יציבות וביטחון כמעט ולא בנמצא; לא במבזקים, לא בכותרות הראשיות ואף לא בתשדירים המרכזיים. מהיכן יישאב האדם כוחות להתמודד עם המציאות זו? איזה שריר בנפש צריך לחזק כדי לצאת מחוזקים מימים אלה?

כמו תמיד, דומה בעיניי כי פרשת השבוע מדברת אלינו בשפה גלויה בכל שבוע מחדש. המשימה היא להקשיב למה שנסתר מבעד למציאות, יחד עם העומק הטמון מבעד לפסוקים. בפרשת מסעי אנו פוגשים את מ"ב המסעות שעברו בני ישראל במדבר. עניין זה מצריך אותנו להבין, מה הצורך לפרט את 42 המסעות שעברו בני ישראל במדבר? וכי לא די לציין את המסע הראשון והאחרון? מניין נובע הצורך להאריך במילים בפרשה זו?

עוד באותו נושא

זמני כניסת ויציאת שבת פרשת מטות מסעי תש"פ

מסעות ישראל – מסעות האדם

בספר 'דגל מחנה אפרים' (רבי משה חיים אפרים מסדילקוב) נאמר: "כי כל המסעות הם מ"ב, והם אצל כל אדם מיום היוולדו עד שובו לעולמו". לדבריו, המסעות של בני ישראל עמם נפגש האדם בפרשת השבוע, למעשה קיימים גם בתוך חייו של האדם הפרטי. המציאות היא דינמית וכך גם נפש האדם; הרצונות משתנים, האדם מתבגר ומתפקח והחיים מושכים אותו לכיוונים שונים ומפתיעים. מיום היוולדו עד שוב נשמתו של האדם לבוראה, נמצא האדם במסע ארוך. מי שיצא לטיול ארוך בעברו יעיד על כך שהמסלול הסופי לעולם לא תאם במדויק את התוכנית המקורית.

ההשגחה של הקב"ה על ברואיו אינה מתבטאת רק בחיים אותם הוא מעניק לנו. מעבר לכך, בכל רגע ורגע הוא מפגיש אותנו עם מציאות חדשה. המראות עמם נפגש האדם אינם אקראיים, הם מזדמנים לאדם לפי צרכיו, יכולתו, ודרכי התיקון אותם הוא צריך לעבור. ה"מסעות" אותם עובר האדם, אלה השמחים ואלה העצובים, מזומנים לאדם באופן אישי. מטרתו היא להתעלות מכוח המסע, ולהבין כי המסע הקודם היה הכנה לקראת המסע הבא. ההבנה הזו היא בסיס להבנת "סוד המסעות".

סגולה להצלה מצרות

רבי שמשון מאוסטרופולי הי"ד, היה תלמיד חכם עצום בכלל ובתורת הקבלה בפרט. רבי שמשון נהרג על קידוש ה' בעת פרעות ת"ח (1648). בכתבי ידו של רבי שמשון נמצאה סגולה עתיקה לשמירה מצרות ובפרט בזמן מגפה. בסגולה זו מובא כי יש לקרוא בכל בוקר וערב את מ"ב המסעות שעברו בני ישראל במדבר: "ויש בזה רזין דרזין, מי יכול להשיג עומקו ורומו" (זבח פסח, רבי יעקב מזאלקווא). מדוע בחר רבי שמשון דווקא בפסוקים אלה? וכי לא יכול היה לבחור פסוקים אחרים המראים על אמונה בה' כמו פסוקי שירת הים?

עוד באותו נושא

צפו: קצר על הפרשה | על היחס בין אידאלים לכסף

סודות עליונים טמונים במסעות של בני ישראל: מ"ב מסעות כנגד שם מ"ב שהוא אחד משמותיו של הקב"ה, שם בעל מ"ב אותיות. נראה להסביר, שהעומק של הסגולה טמון בתוכן המהותי שלה. כל מסע מציין התמודדות, הצלחה, כאב וקושי שעברו על בני ישראל. אדם שקורא את מסעותיהם של בני ישראל פעמיים בכל יום, מסוגל למצוא בתוך נפשו מסעות דומים. הוא יכול להתחבר לנקודות האמונה כמו לנקודות המרידה, הוא מוצא השקה עם השמחה כמו שהוא מוצא השקה עם הכאב. הגדולה האמיתית היא להצליח לראות את שם ה' בכל תחנה ותחנה במסע הארוך, להבין כי ההתמודדות נשלחה לאדם באופן ייחודי.

להיות חלק ממסע

בשיחותיו לפרשת השבוע, כותב ה'שפת אמת': "ונכתבו כל המסעות להודיע לעם ה' כי כל עובד ה' לא ייפול לבו עליו מכל הנפילות שיש לו. כי כך הוא המידה להיות עולה ויורד" (שנת תרמ"ו). המציאות דינמית, מתפתחת ומשתנה. התחנות השונות בחיים הן בעלות מטרות עצמאיות. כל תחנה ותחנה היא כמו מלאך, שליח, דיבור אלוקי של הבורא אל האדם. מי שיתחבר לתחנה ולמסע וינסה לשאוב מהם כוחות – יתקרב לרצון ה' יותר. כמו בימים ההם, בימי המסע במדבר, כן בימים אלה בהם מערכות החיים השגרתיות מיטלטלות מעת-לעת. הניצחון טמון בבחירתו של האדם עצמו וברצונו להיות חלק ממסע החיים, מסע האומה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
איזו כתיבה מדהימה...
אביבה | 17-07-2020 12:07
איזו כתיבה מדהימה
2
שמח לקחת חלק...
לייטנר יעקב | 17-07-2020 12:51
שמח לקחת חלק בקריאת מסע הכתיבה על הפרשה שכתב גיא אמיר כתיבה מפליגה ומרתקת.יישר כח
3
דרוזים
נועם | 17-07-2020 12:52
דרוזים = עצים נוצרים = טוסטים יהודים = גבינה צהובה
4
חידשת לנו נקודה...
יצחק | 17-07-2020 13:38
חידשת לנו נקודה חשובה לגבי המסעות. איזה כח עצום יש בזה. תודה רבה
5
כתיבה מדהימה מרתקת...
מיכל | 17-07-2020 13:38
כתיבה מדהימה מרתקת ומענגת. כל מילה בסלע. אשריך
6
תענוג צרוף לקרא...
ד"ר פרוכטר | 17-07-2020 13:39
תענוג צרוף לקרא את כתיבתך. לך בכוחך זה בעה
7
מקסים ...
נדב | 17-07-2020 13:54
מקסים
8
יפה ומעניין...
איתיאל | 17-07-2020 16:44
יפה ומעניין מאוד. נהניתי
9
מאמר מרתק ...
נחמן | 17-07-2020 17:47
מאמר מרתק
10
מסע מרתק אנו...
ליאור אברהם | 17-07-2020 17:52
מסע מרתק אנו עוברים בתקופה זו גם. ובכלל...יפה מאוד כתבת
11
מאמר מקסים וחשוב
משה אהרון | 19-07-2020 8:13
למסעות יש גם סוד במימד הלאומי. בקליפת אגוז - לסמן גם את מסעות או שלבי הירידה בכיוון ההפוך - אלי גלות....................
12
מסעות לארץ - כירידות לגלות
משה אהרון | 19-07-2020 8:46
כי זה כל האדם - בלוג אישי פרשת מסעי - להשוות העליה לירידה 19/07/2020 08:43:18 בסד. התורה הקדישה פרשה שלמה, החותמת את חומש במדבר . והמתארת את כל מסע בני ישראל במדבר. ורבים מהפרשנים שואלים את השאלה מדוע היה מקום לפירוט הטרחני המייגע הזה של שירשור כל המסעות ארבעים ושניים במספר וכאמור על פני פרשה שלמה ודווקא אותה החותמת את תקופת הביניים של : המדבר. לעניות דעתנו למסעות יש גם סוד במימד הלאומי. בקליפת אגוז - לסמן גם את מסעות או שלבי הירידה בכיוון ההפוך - חלילה אלי גלות.............. ארבעים ושתיים מסעות במדבר בדרך לארץ ישראל. כך ארבעים ושתיים מסעות או נכון יותר ירידות או שלבי התדרדרות חזרה חלילה לגלות .. הנה כי כן , בין ארץ ישראל למצרים כסמל לכל גלות יש בכל כיוון מדבר של : ארבעים ושתיים מסעות למעלה לארץ ישראל וגם למטה לגלות משה אהרון
13
איזה יופי של...
אריאל צדיק | 19-07-2020 18:08
איזה יופי של מאמר. ממש תענוג. אשריך
14
כתיבה מרתקת ומענגת...
דניאל טויטו | 19-07-2020 18:10
כתיבה מרתקת ומענגת למדתי משהו חדש אודות המסעות. נפלא