אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ראיון באולפן: איך הסינים מתמודדים עם הקורונה?

כשהעולם כולו מתמודד עם הנגיף שיצא מסין, הסינים ממשיכים בהתעצמות כלכלית, רועי ילינק שחוקר את ההשפעה הסינית במרחב, הגיע לאולפן לדבר על מלחמת הסחר עם ארה"ב בצל הקורונה והגעתו הבהולה של פומפאו לישראל

ראיון באולפן: איך הסינים מתמודדים עם הקורונה?

רועי ילינק- מומחה לסין וחוקר במרכז בגין סאדאת הגיע לאולפן סרוגים לדבר על סין ומשבר הקורונה.

הסינים נמצאים כעת במלחמת סחר עם ארה"ב בתקופה שהנשיא שלה דונלד טראמפ העלה את הטונים נגדם, אך כעת הוא עסוק במערכת הבחירות וכרגע שום דבר לא מאיים עליהם, גם אף אחד בעולם לא מבקש ממנה מחיר על המגפה שיצאה ממנה.

(צילום ועריכה יוחנן בלייך)

איך הסינים מתמודדים עם הביקורת על כך שהם מפיצים קורונה?

"כמו כל דבר, הם מתמודדים מאוד יפה בדרכם שלהם, היכולות של הסינים מאוד גבוהות להתמודד מול הדברים והם גם משנים את הסיפורים לנרטיב שהם צרכים. יש הרבה שטוענים שהמספרים לא נכונים. מבחינת הנשיא הסיני אין ביקורת לגיטימית, אז הם לא נתנו למי מהצוותים שבאו לבחון אם ההתפרצות באה ממעבדה כזו או אחרת לבדוק את הדברים".

עוד באותו נושא

נתי כהן: "צריך להגדיר מה כוחה של פייסבוק"

"כולם מכירים את הסיפור על הרופא שהתריע מהקורונה ורק חטף מהמחלה עד שהוא מת, הם בעיקר מדחיקים את זה, עד הפעם הבאה".

לדברי ילינק, "השוק בוואן בסין זה שוק שמוכר מאכלים מאוד אקזוטיים, שנסגר כבר פעם בדיוק מאותן סיבות – שהוא מפיץ מחלות, הסינים בחרו להשאיר את השוק הזה פתוח, בגלל שאלו מאכלים מאוד אקזוטיים ונגזרת מכך שזו שכבה מאוד מסוימת שנהנית מהן.  פסטיבל למאכל כלבים לא מזמן הסתיים שם, וזה חלק ממסורת שאנחנו יכולים לכבד אותה או לא, אבל הם בוחרים להתעלם מהצרות האלה ואז הם מכות בהם שוב, כי זה קרה ב2003 כבר".

"הסינים במתיחות מול הרוסים והודו וכל ים סין, וכשכל העולם מתעסק בקורונה, והם בעצם אומרים אנחנו יכולים לעשות מה שאנחנו רוצים. המדינות לא יכולים להתאחד ולהגיד משהו לסינים כשכל אחת מהם תיגבה מחיר".

הקורונה הופיעה בזמן מלחמת הסחר עם ארה"ב כשבראשה טראמפ שהיה מיליטנטי יותר נגד סין.

"המחלה מופיע כשימים יגידו למי זה טוב, בהתחלה חשבתי שהסינים יוכלו להגיד; 'אנחנו המסכנים אל תלחצו עלינו עכשיו', אבל עכשיו האמריקנים הם אלו שיכולים להגיד שהם סובלים יותר. מלחמת הסחר, הופכת יותר ויותר ממאבק סחר למלחמה, והחוק שהסינים החילו על הונג קונג לאחרונה הוא עוד צעד".

הסינים רוצים להשתלט על העולם ולהיות האימפריה במקום ארה"ב?

"הסינים כבר השתלטו על העולם, הם מובילים בG5 הם מובילים בבינה המלאכותית, אם הם מובילים בזכות עצמם או בזכות טריקים שהם עושים, זאת שאלה אחרת".

מייק פומפאו, מזכיר המדינה האמריקנית הגיע לפה וביקש מישראל להפסיק את הקשר עם הסינים  

"הוא אמר במפורש על מדינות שמסתירות ורמז לסינים, זה שהוא הגיע בטיסה ישירה לשמונה שעות באמצע משבר הקורונה, יש פה משהוא מאוד דרמטי שקורה, ועל מתקן ההתפלה שהיה מכרז שחברה סינית וחברה ישראלית התמודדו, החברה הישראלית זכתה לאחר מכן".

ילינק מסביר שכבר במשבר הפלקון, הסינים שרטטו את גבולות הגזרה. משבר הפלקון נוצר לאחר אותם מטוסי ביון שישראל התחייבה למכור לסינים וחזרה בה, בעקבות איומי ארה"ב וטענה שיש שם חלקים שהיא ייצרה, מה שגרם למשבר עמוק עם סין. "הסינים ציירו את גבולות הגזרה, והבינו שזה לא בשליטתנו, מאז הם כועסים על האמריקאים. לכן גם עכשיו התגובות לא היו זועמות בעקבות הביקור של פומפאו".

"אפשר להגיד שהנמל שמוקם בחיפה וינוהל למשך כ-20 שנה על ידי הסינים זה חלק מהמאבק שלהם באמריקאים שמנוהל באיזשהו מובן על הגב שלנו. על אף שחברות אמריקאיות לא ניגשו למכרז, וחברה סינית הציעה וזכתה, ומאז הסינים רוצים להראות לאמריקאים הנה אצל ישראל, אנחנו פה".

ברחבי העולם החל מ2004 לערך מכוני קונפוציוס ברחבי הקמפוסים בעולם גם בישראל יש. הסיבה היא ברורה שבחרו בשם כזה, שהוא מדבר בשיח רחב שאין בו ממד מרתיע, ואלו מכונים שהייחוד שלהם, יאמר לזכותם שהם שדרגו את המכונים משאר הארצות שזה רק בקמפוסים. מה שאומר שיש לך בסיס סיני, ובסיס סיני שכל אחד ייקח את זה לאן שהוא רוצה.

להערכתו בעוד 20 שנה סין תשתווה בערכה הכלכלי לארה"ב, היא תשלט על הארגונים הבינלאומיים הקיימים האו"ם, ארגון הבריאות העולמית והארגונים המסונפים אליהם והארגונים שהיא הקימה, המקבילים אליהם שיהיו הארגונים החזקים ביותר.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
הקורונה ותיקונה - מהצד האחר
משה אהרון | 14-07-2020 10:27
קורונה - ותיקונה 14/07/2020 10:20:02 בסד. שנות דור אנו מתהלכים כמוכה סנוורים. מי שמושלים בנו הם מושחתים ושודדי התורה אותם המכונים על ידי הנביא : תופשי התורה . אותם שנאחזים בה בציפורניים של אינטרסים ותועלת אישית או סקטוריאלית. אם כך למה באה עלינו הקורונה - פשוט....... על כי רמסנו ברגלי גאווה את שובר התשלום לפדות את המשך הגאולה. אותו של : ציון במשפט תפדה ושביה בצדקה. השלכנו מאחורי גיווינו את שני מטבעות היסוד : משפט ו צדקה. מחד המשפט הפך למרמס, עד כי מושחתים מבקשים לקעקע אותו. שהוא מפריע להם בדרכם הנהנתנית והנלוזה.. מאידך אותם גם השליטו עלינו משטר כלכלי קפיטליסטי חזירי , שאט אט מוטט את השכבות החלשות . מנגד האוליגרכים הממנים אותם שפעו יותר ויותר מכספי הציבור. בטרם הקורונה גם זקנים, חולים וילדים סבלו חרפת רעב והזנחה. זקנים מתו עריריים בביתם בלוא תרופה ובאין אפילו פוקד אותם. על תשתית חברתית ומוסרית שכזו אתם מבקשים המשך הגאולה. והתיקון ברור כשמש גם הוא.... תפנית של מאה ושמונים מעלות : לקוממם מיד את המשפט ומערכותיו להרים את דגלו מעלה מעלה . לתן לו לעשות סדר כי המשך גאולתינו זקוקה נואשות דווקא לסדר הזה......... וכמובן להפוך את מדינת היהודים למדינת רווחה . פניה העלובים כיום מתבטאים ביחס המחפיר שלנו לעובדים ולעובדות הסוציאליות. אלה היו צריכים להיות בטופ של מקבלי השכר. ולהם צריך מיד לתן תגבורת גדולה של משאבים וכח אדם. כשם שקידום הגאולה [פדיונינו] תלוי בצדקה ומשפט . כך יש גם את הדרך ההפוכה : באין צדקה ומשפט . נאבד מנכסי הגאולה שכבר זכינו בהם........ המצווח בגרון ניחר : משה אהרון.