אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מורים יפוטרו, תכניות ייסגרו: תקציבי החמ"ד נחשפים

לאחר הדיון בוועדת החינוך על תקציבי החינוך הדתי, הלכנו ובדקנו מה הסכומים הדרושים לבגרות בתנ"ך ותושב"ע, למנוע פגיעה בעקרונות החינוך הדתי וליווי לקראת השירות הצבאי והלאומי

מורים יפוטרו, תכניות ייסגרו: תקציבי החמ"ד נחשפים
  תלמידות אולפנה השייכות לחמ"ד ( צילום: יח"צ החמ"ד)

בעקבות קריסת החינוך הממלכתי דתי התכנסה ועדת החינוך של הכנסת ביום שלישי שעבר לדיון דחוף, במהלכה עלו הנתונים לפיהם חסר כ- 150 מליון שקל ומדובר בפיטורים של אלפי מורים ומורות וקיצוץ שעות תפילה ושיעורי קודש. במסמך שהוכן לפני שבועיים והגיע לידי סרוגים התגלו התקציבים הנדרשים, בין היתר: 14.5 מיליון שקלים לבגרות בתנ"ך ותושב"ע, 36.9 מיליון שקלים לקיצור יום הלימודים ופגיעה בעקרונות החינוך הדתי, או 700 אלף שקלים לליווי לקראת השירות הצבאי והלאומי.

עבור שעות תגבור לבגרות בלימודי יהדות, מבקשות הרשתות 14.5 מיליון שקלים עד לסיום שנת הלימודים. עד כה, בעקבות מחסור בתקציב, פוטרו המורים הרלוונטיים. במידה ולא יימצאו הסכומים הנדרשים הם מזהירים, התלמידים לא יוכלו לגשת ל-5 יחידות בגרות בתנ"ך, תושב"ע ומחשבת ישראל, ועוד מורים רבים יפוטרו.

בנוסף, לתקצוב דמות רוחנית שתלווה ותייעץ למורים והתלמידים במוסדות החינוך בצורה בלתי פורמאלית, כמו רב בית הספר, טוענות הרשתות כי קיים חוסר של 36.9 מיליון שקלים על מנת לסיים את שנת הלימודים הנוכחית. ההשלכות על מחסור בתקציב בשנת תשפ"א הן פיטורים של רבני בית ספר רבים; קיצור יום הלימודים במוסדות החמ"ד ופגיעה בעקרונות עליהם מושתת החינוך הממלכתי דתי.

חוסר נוסף לסיום שנת הלימודים, נמצא לטענת רשתות החינוך, גם בתקצוב השעות המיועדות למתן מענה לימודי ורגשי לתלמידים בתיכונים מקיף הדתיים בתחום התורני בו הם לומדים במטרה "לטפח השקפת עולם או זיקה דתית מגובשת". לאחר מחסור בתקציב לשנה הבאה, מורים העוסקים בנושא זה פוטרו. אם כן, ללא תקציב הם לא יוכלו לפעול ללא ליווי רב או דמות רוחנית אחרת. החוסר עומד על סך 3.8 מיליון שקלים.

כמו כן, עבור חוגים לתורה שבעל פה בבתי הספר היסודיים מתבקשת תוספת של 2.7 מיליון שקלים לתקציב, תחת התרעה שהמוסדות לא יוכלו להמשיך את הלימודים עד לט' באב כפי שהיה נהוג.

עוד באותו נושא

המארג לתפקידים בכירים בחמ"ד

בנוסף, קיים לטענתם בתקציב חוסר של 2.3 מיליון שקלים, המיועדים לתכניות "העצמה רוחנית", המחזקות תלמידים וצוותי הוראה במוסדות בהם לומדת אוכלוסיה אינטגרטיבית. הכסף מיועד לפיתוח והפקה של תכנים המיועדים ליישום התכנית. התכנית כלל לא מקבלת סיוע ממשלתי אחר. חוסר בתקציב שנה הבאה, יהווה פגיעה בתכניות ובאוכלוסיות המוחלשות בחמ"ד הנהנות מהן.

עבור פעילות שוטפת של המנהל החינוך הדתי, שכוללים כנסים, ימי עיון, מיזמים, השתלמויות ועוד, מבקשות הרשתות תוספת של כ-9.5 מיליון שקלים לתקציב. עד היום בוטלו אירועים וכנסים בעקבות כך. במידה ויהיה מחסור בתקציב, יפגעו הפעילויות השוטפות במוסדות החינוך ולא יתאפשר מתן מענה ושירותים בסיסיים בהיבטים השונים בחמ"ד.

לשעות המיועדות לעידוד והכנה של תלמידי התיכונים לשירות משמעותי בצה"ל או הכנה למכינה קדם צבאית עבור הבנים, והכנה לשירות הלאומי עבור הבנות, נדרש 9.3 מליון שקלים.

"בשנה שבה היה מחסור בתקציב, הצטמצמה הפעילות ונוצרה פגיעה מהותית בהכנה של התלמידים לשירות משמעותי", כותבים הרשתות. במידה ולא יהיה תקציב בעתיד, לא יינתן מענה לתלמידים בנושא.

פרויקט של"פ עלול להיסגר

להמשך פרויקט של"פ שבו תלמידי תיכון מתנדבים ברובם מטעם תנועות הנוער בתיכונים בפריפריה, מבקשות הרשתות 1.4 מיליון שקלים. פרויקט זה מגייס תלמידים בעלי יכולות חברתיות ולימודיות לצורך הצטרפות לכיתות י"ב בבתי ספר בפריפריה, תוך דאגה לכך שהרמה הלימודים שלהם לא תפגע.

בעתיד עצירה בהזרמת הכספים עלולה להביא לסגירת התכנית והיא תבוטל. אם יהיה "רק" מחסור בתקציב- תפגע היכולת לתגבר את התלמידים המשתתפים בתכנית.

וסעיף אחרון, עבור ליווי והכוונת תלמידות החינוך הממלכתי דתי המתגייסות לצה"ל, הן מבקשות תוספת של 700 אלף שקלים. במהלך השנה, תוקצב הנושא בהוראת בג"ץ בסך של 400 אלף שקלים בתקופות ללא תקציב, צומצמה הפעילות בנושא. במידה ולא יימצא תקציב בהמשך הם מודיעים "יהיה מחסור בליווי רוחני ותורני של הבנות בזמן השירות".

ח״כ אופיר סופר שיזם את הדיון טען כי "החמ״ד הוא חלק מהחינוך הממלכתי במדינת ישראל. מדי שנה מועבר תקציב לחינוך הממלכתי הדתי שנהנים ממנו עשרות אלפי ילדים כאשר חלק לא מבוטל מהם מגיעים מבתים שאינם דתיים.ילד במדינה יהודית שרוצה להתפלל לא צריך ללמוד פחות מתמטיקה להפך- אנחנו מעודדים גם לימוד תורה וגם לימודי ליבה. דרוש פתרון מיידי ושתקציב החמ״ד יכנס לבסיס התקציב".

במהלך הדיון הטונים עלו בין נציגי האוצר לחברי הכנסת סופר וסמוטריץ'. כשנציגת משרד האוצר אורלי ליימן- עיני טענה ש-"תלמידי החמ"ד מקבלים תקציב גבוה משמעותית מכל מגזר אחר".

כזכור, בהסכם בין השר רפי פרץ יו"ר הבית היהודי לנתניהו, נקבע כי תוסדר פעילות ותקצוב של מערכת החינוך הממלכתית דתית בבסיס התקציב ותקנות החמ"ד, באותו דיון  ח"כ אריאל קלנר התחייב בשם ראש הממשלה שהכסף לחמ"ד ייכנס בבסיס התקציב. בתגובה סמוטריץ' הודיע שהוא יוציא מכתב תמיכה אם אכן זה יקרה.

במהלך ראיון שהעניקה לפני כשבועיים ח"כ איילת שקד באולפן סרוגים, היא התייחסה למפגשים עם ראשי המוסדות של הציונות הדתית ודרישות התקציבים. "אני פונה למצביעי הציונות הדתית: היו הרבה שהתלבטו בינינו לבין הליכוד, ולפני הבחירות ישבתי פה באולפן וניסיתי להסביר לאותם אנשים שאם מצביעים ליכוד – אי אפשר שהאינטרסים שלנו יישמעו" אמרה. "אני אפילו לא מדברת רק על האינטרסים האידאולוגיים – גם לאינטרסים החומריים הליכוד לא דואג".

סיכום חלוקת התקציב

בהכנת הכתבה עזרה שרה מי מרום.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
26 תגובות - 22 דיונים מיין לפי
1
ציונות דתית יקרה, אמרנו...
בנט חפרפרת של הקרן החדשה לישראל בתמיכת ערוצי השמאל | 12-07-2020 17:55
ציונות דתית יקרה, אמרנו לכם שאיילת ונפתלי בנט יבגדו בכם. בוגד נשאר בוגד נשאר בוגד... הליכוד הציע לבנט את כל התקציבים שקשורים לציונות הדתית תפקיד שר חינוך. אבל, בנט לא רצה בגלל שעכשיו הוא רוצה להיות שר הבריאות. מה הקשר בין בריאות לציונות הדתית?! אבל בנט חולם להיות ראש ממשלה והציונות הדתית היא הפיגום/גוויה שעליה הוא דורך בשביל להגיע לשם... בנט רצה לנצל את הקורונה על מנת לקבל שעות מסך... עכשיו הוא הקים קבינט קורונה חתרני ומנסה דרך ערוצי השמאל להיות אופוזיציה לליכוד והחרדים. השאלה:האם זו דרכה של הציונות הדתית?!
2
איילת שקד ובנט...
בנט ושקד רפורמים ואין להם קשר לציונות הדתית | 12-07-2020 17:58
איילת שקד ובנט מתואמים עם התקשורת השמאלנית. רק אתמול עלתה שקד לשידור טלוויזיה והביע תמיכה במפגינים האנרכיסטים נגד הממשלה והעומד בראשה
די לבלבל את...
לוי | 12-07-2020 18:56
די לבלבל את הביצים....דייי
3
ממשלת האספסוף לא צריכה יהדות.רק שחיתות וכסף
צרחות איומות בבלפור | 12-07-2020 18:06
ואולי קצת כדורגל
4
כמה חבל שהמדד...
ברוריה | 12-07-2020 18:58
כמה חבל שהמדד הוא בגרויות ומאימים על התלמידים שלא היו 5 יחדות
5
ימינה דתית??? בימינה תומכים...
בנט רפורמי. | 12-07-2020 19:03
ימינה דתית??? בימינה תומכים בכותל רפורמי, בגיור רפורמי, הכניסו 4 נשים בלי כיסוי ראש שמתוכן שתיים מחללות שבת. הכניעסו דוגמנית עם בקיני. וקיבלו היתר להפר הסכם חתום ברגע האחרון. ותמכו בעינויים ובעלילת הדם כלפי בן אוליאל מהלינץ המשפטי. לזה אתה קורה מפלגה דתית??? נכון שיש בה גם דתיים שנכנעים לבנט ושקד, אבל גם בליכוד יש דתיים.
6
לא הבנתי
מורה | 12-07-2020 19:27
36.9 מיליון שקלים לקיצור יום הלימודים ופגיעה בעקרונות החינוך הדתי, -- הכוונה כנראה למניעת פגיעה
7
חמד מקבלים את...
מוישיק | 12-07-2020 19:36
חמד מקבלים את התקציב הכי גבוה לתלמיד מכלל תלמידי ישראל. יש כאן בזבוז ושחיתות. הקוזאקים הנגזלים ברשות אופיר סופר מאיימים על המערכת. נא לעשות בדק בית לפני שמגלגלים עיניים לשמיים ודורשים תקצוב נוסף לתלמידי השמנת.
כל כך נכון.שנים...
סיון | 12-07-2020 22:03
כל כך נכון.שנים שהתקציב של תלמיד בחמד גבוה בשליש מתקציב של תלמיד הממלכתי. כשהורים הממלכתי רוצים 5 יחידות אומנות, ליווי רוחני, שיעור העשרה ערכיים- הם משלמים.
8
זו התוצאה של...
מלכה | 12-07-2020 19:38
זו התוצאה של ההרס שבנט ושקד, גרמו בבית היהודי - המפדל.
9
הגיע הזמן לשנות...
אלי | 12-07-2020 19:57
הגיע הזמן לשנות את הקונספט של ישיבות תיכוניות . כל בוקר שכונה אחת גדולה, חבל על השעות
10
טוב מאד. צריך...
בשורות טובות | 12-07-2020 20:00
טוב מאד. צריך לחתוך בשומנים. החינוך המפדלנקי מתוקצב ב 30% יותר לילד מאשר בחינוך הממלכתי.
11
בנט הרס את...
בנט עקץ את הציונות הדתית | 12-07-2020 20:21
בנט הרס את המפדל וזאת התוצאה.
12
הכל הודות לשר...
מימי | 12-07-2020 20:29
הכל הודות לשר המאד דתי והמאד לאומי - בנט. הוא הרס את המפלגה הרס את הציונות הדתית וחטאו הגדול מכולם זה הרס החינוך הדתי. העיקר שהצליח להכניס את הרפורמים למשרד החינוך. בשבילם יש תקציבים
13
קחו כסף מהמנגנון...
מיכל זהבי | 12-07-2020 21:41
קחו כסף מהמנגנון הפקידותי הבירוקרטי של משרד החינוך והזרימו אותו לשטח: למורים ולתלמידים.
14
יש לי רעיון:...
יהלי | 12-07-2020 23:28
יש לי רעיון: במקום לפטר מורים פטרו את המדריכים, המתי״אות ושאר עובדי מטה מיותרים להפליא. תעיפו אותם. הם הכי לא נחוצים במשק.
15
עכשיו אולי תבינו...
בני | 13-07-2020 0:01
עכשיו אולי תבינו למה צריך להצביע למפלגה מגזרית דתית לאומית ולא לשטות שנקראת ליכוד. אבל הציבור שלנו אף פעם לא לומד...וחבל
16
אין שום חוסר תקציב
גלגל | 13-07-2020 3:57
יש מגמה אנטי-דתית. הממשלה נכנעת צעקות של אנשי שמואל/קרקסי הפנאי. ניקח את חינוך ילדינו בידינו.
העובדות והנתונים מראים שהחמ"ד מופלה לטובה
בודק התקציבים | 13-07-2020 7:50
תלמיד דתי מתוקצב בעשרות אחוזים יותר מחברו הלא דתי. לזה קוראים אפלייה. כמה עוד כסף מבקשים בחמד?
17
הדמגוגיה...
יעקב | 13-07-2020 10:02
עכשיו מובן מדוע ימינה במומ הקואליציוני הפקירו את תיק החינוך לליכוד, כדי לכולנו נבין את האידאולוגיה שלהם עד כמה מסוכן להפקיד את תיק החינוך בידיים של הליכוד. ואולי גם עד כמה לא ראוי הרב רפי פרץ להמשיך להוביל את משרד החינוך. אני מבין נכון איילת?
18
יהיה קיצוץ גם בשכר הבכירים ברשתות החינוך ??
שני | 13-07-2020 10:15
הגיע הזמן שיקצצו כולם מוזמנים להיכנס לאתר של רשם העמותות ולראות כמה מרוויחים הבכירים בכל הרשתות של החמד.
כישלון חינוכי מוחלט
מ. | 13-07-2020 16:30
מי שלא ראה אולפניסטית עם שורטס וגופיה - לא ראה כישלון חינוכי מימיו.
19
ימין כלכלי מבוסס...
עקביות | 13-07-2020 13:06
ימין כלכלי מבוסס על תשלומי הורים והקטנת התלות במדינה.
20
לא התאים לבנט...
יהונתן | 14-07-2020 13:19
לא התאים לבנט לחזור להיות שר החינוך זה לא לרמתו. את בנט לא מעניין אף אחד ושום דבר חוץ מעצמו. לא בנט - לא מעניי
21
מה היה הצפי...
משה | 14-07-2020 17:11
מה היה הצפי כשנבחר גלנט.לשר החינוך מיד ידעו כולם שחינוך לא יכול לצאת ממנו.נקמה כן גם פלש ובנה זה ללא חינוך חוקי.לא נהיה רמטכל וכעת הנקמה השקטה.חחח
22
ברוך ה', סוף סוף סוגרים את המחדל המביש הזה
בשורות טובות | 19-07-2020 9:58
חרפה של סחיטת כספים מהמדינה ומההורים בשביל שום דבר, רק משכורות מנופחות למורים בינונים שעושים הון על גב ההורים והמדינה בלי שהם שווים כלום. טוב היה לסגור את חרפת הגזל הזו לפני שנים.